Six Americans in action on day two of 2014 Juniors Track Worlds


Danielle Mullis and Julia Sante took care of business in the women's 17-18 team sprint for Volharden.
Danielle Mullis (r) and Julia Sante, shown racing at the 2014 USA Cycling Juniors Track National Championships, competed in the 500-meter time trial on Sunday at the UCI Juniors Track World Championships in Korea. (photo by Brian Hodes)
Gwangmyeong, Korea (August 9, 2014) —The second day of competition at the 2014 UCI Juniors Track World Championships took place Saturday at the Gwangmyeong Speedom in Korea with six young riders from Team USA testing themselves against the best in the world in the women's time trial, men's scratch race, men's individual pursuit and men's keirin.

James Mellen (Schnecksville, Pa./Sprinter's Edge Track Development Team) turned in the best performance of the day as he placed 12th in the men's keirin. Mellen won his repechage heat to advance to the second round, but finished fifth in that heat and did not move to the finals. Dominic Suozzi (San Pedro, Calif./Team Winded Development) placed second in his repechage heat and did not advance to the second round. He finished tied for 13th.

In the men's scratch race, Thorsten Askervold (Lake Stevens, Wash./HSP) finished 16th in the 29-rider field.

Danielle Mullis (Rochester, Mich./West Michigan Coast Riders) and Julia Sante (Queensbury, N.Y./Farm Team Cycling) contested the women's 500-meter time trial with Mullis placing 16th with a time of 38.059 and Sante close behind her in 18th place with a time of 38.209.

The men's individual pursuit saw Chazmichael Morales (El Segundo, Calif.) finish 35th.

Competition continues on Sunday with action in the women's sprint, men's 1k time trial, women's individual pursuit, men's points race and the first three events of the men's omnium. Visit the UCI Juniors Track World Championships website for a full schedule.

2014 UCI Juniors Track World Championships
August 8-12, 2014
Gwangmyeong, Korea



Women’s 500m Time Trial
1. Tatiana Kiseleva (RUS) 35.470
2. Courtney Field (AUS) 35.569
3. Emma Hinze (GER) 35.662
16. Danielle Mullis (Rochester, Mich./West Michigan Coast Riders) 38.059
18. Julia Sante (Queensbury, N.Y./Farm Team Cycling) 38.209

Men’s Keirin
1. Sergey Gorlov (RUS)
2. Benjamin Gil (FRA)
3. Patryk Rajkowski (POL)
12. James Mellen (Schnecksville, Pa./Sprinter's Edge Track Development Team)
T-13. Dominic Suozzi (San Pedro, Calif./Team Winded Development)

Men’s Scratch Race
1. Sergey Rostovtsev (RUS)
2. Mathias Albrechtsen (DEN)
3. Rui Filipe Oliveira (POR)
16. Thorsten Askervold (Lake Stevens, Wash./HSP)

Men's Individual Pursuit
1. Ivo Emanuel Oliveira (POR) 3:18.905
2. Regan Gough (NZL) 3:22.277
3. Daniel Fitter (AUS) 3:21.165
Qualifying Round Results
35. Chazmichael Morales (El Segundo, Calif.) 3:37.950


Related Articles

This Article Updated August 9, 2014 @ 10:43 PM For more information contact: