Race Results for
Southeast Regional Champ. Series AMBC
Conyers, GA
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 09/03/2000

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Jones   Decatur, GA 111804   
2 Charles Storm   Sanford, NC 110876   
4 Nathan Sibly   Decatur, GA 32594   
5 Charles Pendry   Raleigh, NC 106096   
6 Benjy Coil   Decatur, GA 85178   
7 Matt Slafkosky   Port Costa, CA 139415   
8 Connell Patterson   Atlanta, GA 111806   
9 Robert Cagle   Marietta, GA 137285   
10 KEN HELGESON-USAF/ACTIVE   March Air Force, CA 40148   
11 Everett Baker    90759   
12 Chris Bennett   Asheville, NC 3315   
13 F Taylor Carrington   Denver, CO 121888   
14 Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
15 Shawn Smith   Gainesville, FL 144593   
16 JOHN GUENTNER-USAF/ACTIVE   Newark, DE 14358   
17 Jeffrey Shirey   Athens, GA 113111   
18 UBC MOSE HOWARD   Tampa 164929   
19 Joshua Seldman   Dahlonega, GA 164830   
20 Cyrus Hedrick   Marietta, GA 153708   
22 Jeffrey Tanski   Atlanta, GA 123119   
24 Robert Taylor   Knoxville, TN 35122   
25 Gary Stern   Indialantic, FL 153379   
26 DENNIS HAHN-USMC/ACTIVE   Boulder, CO 14616   
28 Ian McCully   Knoxville, TN 152252   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Hurley   Mountain Brook, AL 103698   
2 Richard Blumenthal   Marietta, GA 109935   
3 CONNIE MILLER   Albuquerque, NM 87113   
4 Jorge Cortes   Weston, FL 140447   
5 Jerry (Jay) Charles   Blythewood, SC 110326   
6 James Hendry   Jacksonville, FL 138975   
7 Will Scruggs   Chickamauga, GA 102889   
8 Andrew Litzenberger   Canton, GA 46683   
9 Randy Fergeson   Seminole, FL 119540   
10 Andres Villadiego   Miramar, FL 154556   
11 Daryll McKenzie   Marana, AZ 138171   
12 RANDY DIAL   Los Alamos, NM 86598   
13 Kenneth Cox   Metairie, LA 137972   
14 RICHARD BOWMAN   Austin, TX 157605   
15 Leon Nolen   Leeds, AL 26212   
16 John Blessed   Gainesville, FL 122531   
17 JOHN BOBELAK-USAF/ACTIVE   Warner Robins, GA 4029   
18 Kevin Ball   Olympia, WA 144481   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Turner   Marietta, GA 79057   
2 T Patrick Glasgow   La Vergne, TN 105897   
3 James Schmitt   Atlanta, GA 94372   
5 GEORGE HEAGERTY-USAF/RETIRE   San Antonio, TX 72892   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Troy Adams   Sylva, NC 157975   
2 Stephen Pineau   Ocala, FL 168416   
3 Christopher Caputo   Ocala, FL 164867   
4 LORNE JOHNSON   Washington, NH 104908   
6 ANDREW FARINA-ARMY/CADET   Lakewood, WA 158227   
7 Bobby Byrd   Lexington, NC 141863   
8 BRANT HATTON-USMC/RESERVE   Fredericksbrg, VA 110473   
9 JEFF TERRIS JR   St Petersburg, FL 148283   
10 WILLIAM FYFE   Washington, DC 59110   
11 Tyler Benedict   Greensboro, NC 144441   
13 Trevor Busby   Winter Park, FL 173953   
14 Darien Angelier   Tallahassee, FL 168415   
15 Brent Adkins   Moody, AL 161435   
16 JEREMY KINDSETH-ARMY/CADET   West Point, NY 169153   
17 JOHN GRANLUND-ARMY/CADET   Ft Rucker, AL 165577   
18 SHAWN WRAY-ARMY/CADET   West Point, NY 141933   
19 PATRICK DEANERDERFER   Stockbridge, GA 126388   
20 PAUL GATES-ARMY/CADET   Nashville, TN 169149   
21 LUKE SANTILLO-ARMY/CADET   West Point, NY 154734   
22 Christopher Leone   Sacramento, CA 164828   
23 RICHARD CHEN-ARMY/CADET   West Point, NY 161196   
24 CHRIS WURST-ARMY/CADET   West Point, NY 161197   
25 Stacy Cummings   Sunrise, FL 167088   

Men - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Schiferl   Ocoee, FL 122417   
2 JOE BAES-USMC/ACTIVE   New Bern, NC 84128   
3 Eddie Wolinski   Riverview, FL 164923   
5 Mark Scholtz   Candler, NC 146949   
6 ERIC TRIGG   Gautier, MS 172783   
7 Dale Carter   Hoover, AL 97147   
8 Douglas Irvine   Ft Myers, FL 154091   
9 SCOTT SHIGLEY-ARMY/ACTIVE   Ft Knox, KY 155700   

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SEAN COLEMAN-USCG/ACTIVE   Land O Lakes, FL 121299   
3 LANCE RIDDLE   Maple Grove, MN 108895   
5 Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097   
6 Mark Dodson   West Paducah, KY 149877   
7 Allen Sullivan   Atlanta, GA 91903   
8 DAVID BOLDEN-ARMY/ACTIVE   Savannah, GA 86565   
9 James Zediker   Daphne, AL 43950   
10 Derrick Seys   Geneseo, IL 174523   
11 FRANK JAWORSKI-USAF/ACTIVE   Mauldin, SC 108614   
12 Todd Lyons   Jensen Beach, FL 122411   
13 Matthew Johnson   Jacksonville, AL 161456   
14 Patrick Jones   Atlanta, GA 153186   
17 Robert Rishel   Mobile, AL 170174   
18 CHUCK WECKELL   Troutville, VA 113129   
19 Chris Richardson   Davidsonville, MD 173749   
21 Carlos Galvis   Sunrise, FL 102410   
23 Clinton Jameson   Mobile, AL 172789   
24 CRAIG SKINNER-USAF/ACTIVE   Sandy, UT 175051   
25 JUSTIN CHASE-ARMY/ACTIVE   Costa Mesa, CA 162000   
27 William Briggs   Augusta, GA 52755   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Stein   Fernandina Beach, FL 139966   
2 Douglas Duschek   Stuart, FL 139405   
3 Lynn Hicks   Talladega, AL 127338   
4 Thomas Gregory   Lexington, SC 149619   
5 Dana Bland   Dunnellon, FL 138969   
6 Art North   Valrico, FL 165892   
7 Gary Collins   Kirksey, KY 115886   
8 Buddy Johnson   Pinellas Park, FL 125574   
9 Robert Beckey   Salisbury, MD 160539   
10 Alfred Mann   Sorrento, FL 122822   
11 Joel Hodges   Signal Mountain, TN 122408   
12 Hamilton Fackler   Norfolk, VA 172282   
13 Don (Gil) Goodrich   Three Rivers, CA 13682   
15 Randall Smith   Ocala, FL 138977   
16 Jeff Bostic   Bessemer, AL 173103   

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eugene Kennedy   Mobile, AL 175212   
2 John Green   Weaverville, NC 146933   
3 Kenneth Kastler   Ocala, FL 115086   
4 Rennie Vogel   Jupiter, FL 92676   
5 John Galbraith   Brighton, MI 80586   

Men - BG - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
9 SHAWN BARNUM-USAF/ACTIVE   Felton, DE 170262   
10 KRISTOFFER MILLS-ARMY/CADET   Littleton, CO 81844   

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Thomas Abruzzo   Nashville, TN 122539   

Men - BG - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ed Ledgerwood   Daytona Beach, FL 164910   
2 Matthew Stutsman   Venice, FL 164919   
4 Stephen Stern   Asheville, NC 164175   
6 Dave Stout   Daytona Beach, FL 168433   
7 John Sanborn   Dallas, TX 173950   
10 John Russell   Port Orange, FL 172662   

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Domingo Alonso   Plantation, FL 154627   
7 Keith Seymour   Columbia, SC 165184   
9 Andrew Danford   Ocala, FL 173954   
13 BOBBY MASULA   Mattoon, IL 156616   
14 KENNETH GRUNIESEN   Boca Raton, FL 156160   

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David May   Tallahassee, FL 164912   
3 Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204   
7 Shawn Winsor   Sanford, FL 164832   

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rudy Mendias   Griffen, GA 170905   
3 Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   
4 Tony Bruscino   Glendale, CA 156457   
6 Robert Overton   Tallahassee, FL 88029   
7 James Painter   Tarpon Spgs, FL 127682   

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Davidson   Nashville, TN 171376   
2 James Haycraft   Pensacola, FL 144614   
5 JIM DELP-USAF/RETIRED   Ft Walton Bch, FL 9139   

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caroline Duncan   Valdese, NC 12099   
2 NINA BAKER   Blountville, TN 149687   
3 Ellen Carroll   Atlanta, GA 108074   
4 Kimberly Flynn   Greensboro, NC 122752   
5 GERI LAVERTY   New York, NY 109087   
6 Susan Marston   Largo, FL 154626   
7 ALLISON BRANTLEY   Jesup, GA 171187   
8 Theresa Richardson   Davidsonville, MD 170227   
9 ZARA BRADE-CLARK   N Yarmouth, ME 134528   

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Cindy Peters   Weirsdale, FL 130749   
3 Jennifer Howard   Titusville 164928   
4 Dawn McKenzie   Marana, AZ 138170   
5 LEONA KUTSKO-ARMY/CADET   West Point, NY 169167   
6 Trish Albert   Smyrna, GA 140671   
8 JULIIANNE ROLLMAN   Stow , MA 165859   
10 JUDY BOYD-ARMY/ACTIVE   Atlanta, GA 114813   
11 Genevieve Valdez   Orlando, FL 159207   
12 MARY ALONSO   Kasilof, AK 104628   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Crystal Byrd   Lexington, NC 169512   
2 TIFFANI GLONACKI-ARMY/CADET   West Point, NY 53036   
3 Leila Rothermel   Biloxi, MS 170306   
4 Kelli Williams   Gainesville, FL 148457   
5 CONNIE MISKET-ARMY/ACTIVE   Sandy, UT 174708   
6 NICOLE BARNUM-USAF/ACTIVE   Felton, DE 170236   

Women - BG - Master - 30-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josie Venable   Tallahassee, FL 172637   
2 Julie Dasinger   Lithia, FL 172631   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyUSACDFShimanoSierra NevadaOSMOCUOREBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee