Race Results for
Winfield Criterium
Winfield, IL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Criterium on 08/11/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1William Calkins   Longmont, CO 69537   Team Apache
2Lee Heaton   Plainfield, IL 171869   Higher Gear
3Dan Rudrud   Wilmette, IL 189312   2CC
4Richard Scargill   Menomonee Falls, WI 63236   Wheelfast Racing
5Michael Januszweski   Downers Grove, IL 143290   ABD

Men - Junior - JR - 10-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Adam Kosela      Pikes Peak Velo
2Brett Curcio      ABD
3Jacob Brower   Downers Grove, IL 192863   ABD

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brenden Sullivan      ABD
2Matt Novak   S Holland, IL 188279   South Chicago Wheelman

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Scott Hampil   Waukesha, WI 159003   Velo
2Paul Strueving   Arlington Heights, IL 183834   ABD
3Colin Henry   Indianapolis, IN 192824   
4Bill Dunn      
5Ian Fijolek      
6David Guimond      SCW
7Jason Carr   Wauwatosa, WI 186505   Team Mack

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Eric Maertens   W Chicago, IL 180918   ABD Cycling
2Alex Voitex   Champaign, IL 184412   
3Brian McSteen   Carol Stream, IL 190873   ABD Cycling
4Patrick Belser   Oak Park, IL 184407   Hinckley Springs

Men - Master - MR - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Gary Doering   Springfield, IL 56657   Team Mack
2Thomas Doughty   Aurora, IL 45274   Tailwind Sports
3Jeff Littmann   No City, WI 50677   Team Wisconsin
4Andrew Tschampa   Glen Ellyn, IL 89323   Hinckley Springs
5Michael Farrell   Geneva, IL 11291   ABD
6Pedro Ramirez   Glen Ellyn, IL 156473   Hinckley Springs
7Bob Ciciora      Team Apache
9James Real   Elgin, IL 71445   Team North Branch
10Alfonso Reyes   Normal, IL 70519   Proctor Cycling
11Ben App   Elburn, IL 186661   ABD
12Barry White   Portland, OR 61348   Team Apache
13Kenneth Pearson   Janesville, WI 50596   
14James Surges   East Troy, WI 120230   Team Wisconsin
15James Vidmich   St Charles, IL 189753   ABD
16Joel Molitor   Aurora, IL 24729   Hinckley Springs
17Mark Olson   Lemont, IL 144620   Northwave
18Robert Parker   Savoy, IL 189839   ABD
19James Host   Plainfield, IL 126420   Team Apache

Men - Master - MR - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Thomas Doughty   Aurora, IL 45274   Postal Service
2Richard Adamczyk      Team Mack
3Russ Damhoff   Dixon, IL 52698   Wild Thing
4Mike Vonnahmen   Springfield, IL 186529   Team Mack
5H Edward Bridegroom   Griffith, IN 50307   Northwave
6Michael Kortz   Lisle, IL 20029   ABD
7Brad Ried   Normal, IL 107883   Team Mack
9James Stephens   Park Ridge, IL 92309   Apache
10Ed Elliot   Saint Charles, IL 110132   North branch
11Alfredo Uribe   Arlington Heights, IL 46024   Roadline racing
13James Meyer   La Crosse, WI 143899   Loan State

Men - Master - MR - 60-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Thomas Jones   Pinckney, MI 18251   Ann Arbor Velo
2Robert Burns      
3Beck Robert   Hanover Park, IL 51758   Midwest Masters
4Jean Tschampa   Glen Ellyn, IL 89324   Hinkley Springs
5Richard Weiss   Hammond, IN 113484   Northwave
6Claus Gruner   Fort Myers, FL 48624   Team Mack

Men - Pro/Cat 1/2

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Robert Ventura   Wildwood, IL 46909   Postal Service
1Michael Ebert   Winfield, IL 67323   ABD Cycling
1Vincent Boyer   Roselle, IL 50864   Redline
2Andrew Crater   Greenville , SC 70612   Ofoto/Lombardi
2Frank Pipp   Longmont, CO 164362   Great Dane Velo
2John Olney   Naperville 152158   Iowa City Cycling
3Kenneth (Kenny) Labbe   Rolling Meadows, IL 50300   Postal Service
3Lee Venteicheir   Waukon, IA 74475   Cannondale MW
3Bryce Mead   Sterling, IL 165869   Turin
4Andrew Broas   Neenah, WI 62450   Team Mack
5Ryan Nenninger   Iowa City, IA 123851   Team Mack
6Frank Derkis   Madison, WI 148481   Great Dane Velo
7John Puffer   Indianapolis, IN 116272   Higher Gear
8Todd Hancock   Indianapolis, IN 63342   Starly McKay
9Joshua Carter   Fairview Heights, IL 110443   Cbike.com

Men - Cat 3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1David Reed   Elmhurst, IL 132150   Apache
2Paul Cicero   Lakewood , CO 133064   Pelotan Cycling Club
3Daniel Lang   Washington, IL 158406   Peoria Bicycle Club
4John Coyle   Streamwood, IL 45211   Wolverine Sports
5Joshua Katz   Evanston, IL 56685   
6Jason Sonneborn   Unionville, IN 146249   Tortega
7James Nowak   Bartlett, IL 66038   Arlington Flyers
8Jeffrey Benjamin   Chicago, IL 123418   XXX
9Kevin Flowers   Glen Ellyn, IL 179923   Hinkley Springs
10Richard Cavendish   Champaign, IL 127036   ABD
11Doug Suudam      Proctor Cycling
12Steve Driscoll   East Peoria, IL 49941   Team Mack
13Phillip Perez      JMA Motors
14Nicholas Westland   Orland Park, IL 180903   XXX
15Brian Haas   Chicago, IL 162118   Alberto Sports
16Jason Klien   Palatine, IL 41160   Redline Racing
17MacirJ Pike-Bigunski   Naperville, IL 117151   Hinkley Springs
18Chris Ramsy   Tucson, AZ 165364   

Men - Cat 5

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Douglas Moss      
2Brian Saso      
3Jeff Messer      
4Jim Schlicher      
5Christopher Soltis      
6Michael Cornelson      
7Mike Ball      
8Tim Kurhnee      
9Gary Peterson      
10Tim Gerh      
11Chris Baldwin      
12Alexander Abordo      
13Mark Knepp      
14Reid woods      
15Gary Chioda      
16Wojciech Kosela      
17Carlos Rebellom      
18Chaeley Drwig      
19Jim Garbarz      

Women - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Katie Heun      
2Brittany Heipp   Aurora, IL 166905   ABD

Women - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jessica Tschampa   Glen Ellyn, IL 156921   Hinkley Springs

Women - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brittany Heipp   Aurora, IL 166905   ABD

Women - Cat 1/2/3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Christine Miller   Portland, OR 142098   Mercy Cycling
1Laurel Green   Windsor, CA 75728   Team Mack
1Allison Dwver   Madison, WI 183935   Team Mack
2Deborah Dust   Chicago 77447   Trek Voltswagon
2Jamie Surges   East Troy, WI 132982   Team Mack
2Kristen Popio   Springboro, OH 107159   Apache
3Anne Meyer   La Crosse, WI 55494   TDS Telecom

Women - Cat 4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andrea Mugge   Waukon, IA 155843   Cannondale
3Kristin Sefer   Elmhurst, IL 192680   Apache
4Lynn Muckerheide      
5Melissa Proper   Downers Grove, IL 177473   Trek-VW
6Cynthia Dywan      Trek-VW
7Marilyn Powell   Springfield, IL 186559   Team Mack
9Corey Bitzes      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaUSACDFShimanoBonk BreakerSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee