Race Results for
Florida State Championship Series #1
Reddick, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 09/15/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Martin Cox   Gainesville, FL 185995   
2 EVAN PENNINGTON      
3 MATTHEW STERLING      
4 ERIC DANFORD      

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shane Danford   Ocala, FL 175210   
2 Zachary Ball   Tallahassee, FL 144436   
3 VICTOR ALBER      
4 CORY WALLS      
5 IAN MURPHY      
6 ERIC ANSPACH      
7 JOSH LA RUE      

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Sickles   Barbourville, KY 179875   
2 MATTHEW HICE      
3 ADAM MEISBERGER      
4 DAVID BENTOLILA      
5 DAKOTA RAYBURN      
6 Hank Musselman   Longwood, FL 166163   
7 Samuel Clary   Asheville, NC 169354   
8 ORLANDO PONCE      

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LUKE ROZANSKI      

Men - Junior - JR - 9-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHAD FEE      
2 JAKE MURPHY      

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Seldman   Dahlonega, GA 164830   
2 James Hendry   Jacksonville, FL 138975   
3 Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
4 Andrew Mills   Orlando, FL 159112   
5 ZACH MURPHEE      
6 Rick Wetherald   Logan, UT 188971   
7 Stefano Barberi   Newbury Park, CA 136696   
8 Mark Gerard   Braintree, MA 159210   
9 Mose Howard   Tampa 164929   
10 Kevin Lanford   Hollywood, FL 86765   
11 CLINT BRIDIER      
12 Jeremy Floyd   Tallahassee, FL 109763   
13 Lucas Livermon   Carrboro, NC 161552   
14 JUAN CARLOS MONGE      

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen LaRue   Sunrise, FL 145733   
2 GARY STERN   Mckinney, TX 153371   
3 Christopher Caputo   Ocala, FL 164867   
4 Clint Gibbs   Newberry, FL 144801   
5 Chris Costa   Sanford, FL 153393   
6 David Howell   Nokesville, VA 176026   
7 John Myers   N Miami Beach, FL 25612   
8 ANDRES VILLAGIEGO      
9 Peter Miner   Gainesville, FL 24551   
10 MICHAEL YOUNG      
11 TOM RASSISA   West Palm Beach, FL 78004   
12 LANCE RIDDLE   Statesville, NC 154788   
13 Mike Sauerwein   Miami, FL 74300   
14 John Moorhouse   Altamonte Spgs, FL 112597   
15 Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097   
16 Mike Nuccio   New Port Richey, FL 176298   
17 BROOKLYN      
18 John Sanborn   Dallas, TX 173950   
19 MICHAEL SCHOENGRUND      
20 JUSTIN SAPP      
21 Bob Umbel   Melbourne Beach, FL 185888   

Men - EX - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LINDA MURPHY   Buzzards Bay, MA 120263   
1 Carlos Soler   Longwood, FL 104661   
2 Thomas Tubridy   Hollywood, FL 129020   
2 SHELLY ALLEN      
3 Marcus Watters   Altamonte Springs, FL 105245   
4 Dana Bland   Dunnellon, FL 138969   
5 ROBERT BRENNAN      
6 Barry Altman   Bala Cynwyd, PA 180369   
7 Steven Bushey   Ocala, FL 186188   
8 Fred Reynolds   Delray Beach, FL 85581   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JUSTIN MAGIERA      
2 Raul Bello   Pembroke Pines, FL 185881   
3 Rick Hanley   Tampa, FL 179805   
4 LUIS GONZALEZ      
5 Jason Gersting   Irvine, CA 136950   
7 Michael Viertel   Chattanooga, TN 144596   
8 KY BLACKLEDGE   Saint Marys, GA 182663   
9 Francis (Frank) Mandaro   Asheville, NC 186545   
10 ROBIN COLLIER   Miami, FL 179090   
11 JOSH TAYLOR      
12 RANDAL GRESSHAM JR      
13 JEANCARLO VENEGAS      

Men - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenneth Tackett   Pendleton, SC 154655   
2 STEVE YOUNG      
3 Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000   
4 DAN BUSHNELL      

Men - SP - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 EDDIE WOLINSKI      
2 JOHN HACKWORTH      
3 TIMOTHY WISNER      
4 Russell Hagan   Port Orange, FL 185851   
5 WARD THEISEN      
6 DIMPSY WATERS   Tempe, AZ 142281   
7 JEFF TERRIS JR   St Petersburg, FL 148283   
8 Jason Kolifrath   Ft Lauderdale, FL 125134   
9 Daniel Kinnee   Orlando, FL 185447   
10 JAKE WADE      
11 Curtis Eaby   Daytona Beach, FL 182010   
12 EVAN STALZER      
13 Chris Vietri   Davie, FL 185989   
14 Larry Maier   Sumterville, FL 185990   
15 Brian Moore   Orlando, FL 190458   
16 JOSE CASTILLO      
17 ARIS POLYZOS      
18 Hernando Sabogal   Miami, FL 175304   

Men - SP - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clifford Bowers   Gainesville, FL 186643   
2 Campbell Newport   Deerfield Beach, FL 179880   
3 JIM COOPER      
4 MARK LOPEZ      
5 Scott Pavao   St Augustine, FL 182303   
6 BRENT HAMRICK      
7 Russell Peelman   Tampa, FL 185370   
8 MARK MONDELLO      
9 Douglas Irvine   Ft Myers, FL 154091   
10 Thomas Murray   Hudson, FL 173512   
11 STEVEN SILVER      
12 John Johnson   Pinellas Park, FL 173701   
13 Maurice Tobon   Coral Springs, FL 139074   
14 Matt Hammond   Woodstock, GA 187953   
15 David Alexandrou   Lutz, FL 122403   
16 DESTRY LEBRUN      
17 TED LEE      
18 Robert Thompson   Ft Lauderdale, FL 154151   
19 Dave Watson   Davie, FL 154901   
20 Joe Mason   Pompano Beach, FL 156455   
21 Michael LeVan   Winter Garden, FL 139008   
22 Mark Prince   Fernandina Beach, FL 183621   
23 Charles Fee   Wesley Chapel, FL 173096   
24 Luis Munoz   Altamonte Springs, FL 164914   
25 KEN BRYAN      

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rick Pena   Jacksonville, FL 40894   
2 Dean Dickson   Altamonte, FL 193081   
3 Ian Costa   Orlando, FL 168340   
4 Kurt Leverett   Tampa, FL 64603   
5 Randall Smith   Ocala, FL 138977   
6 PERRY SILVER      
7 William Brown   Flagler Beach, FL 176956   
8 GARY HOE      
9 Alfred Mann   Sorrento, FL 122822   
10 Robert Banner   Piney Point, MD 190453   
11 Robert Barnhill   Gainesville, FL 68565   
12 PETER TAMBURELLO      
13 Glen Graham   Tampa, FL 13848   
14 PHILIP ALBER      
15 Alex Hernandez   Coconut Creek, FL 151050   
16 George Feliciano   Coral Gables, FL 185885   
17 MARSHALL REEVES      
18 Darrel Hanner   Pompano Beach, FL 185980   
19 ROBERT JOA      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SEAN CRICHTON      
2 DAVID PFEIFFER      
3 GERMAN BERMUDEZ      
4 STEPHAN VENTER      
5 JACO UYS      
6 TRAVIS COLEMAN      
7 CHRISTPHER JORDAN      
8 Chris Hinshaw   Winter Haven, FL 176950   
9 JOEY KUNDTZ      
10 BRANDON BRITTON      
11 Joshua Titsworth   Bradenton, FL 193738   
12 RAJEEB DAS      
13 JED FARLEY      
14 SAGE KOKJOHN      
15 LEIF KRUSE      
16 DAVID CRENSHAW      
17 Stephen Gerber   Sanford, FL 183966   
18 CHARLES HELLER      
19 RICH MCLAUGHLIN      
20 AARON HOWARD      
21 LESTER SANCHEZ      
22 DON DAVIS      
23 JASON DEAN      
24 ELIJAH HOUSER      
25 Joseph Sweeney   Clearwater, FL 190230   
26 Adam Beland   Seminole, FL 173696   
27 SCOTT PUGH      
28 NICHOLAS KARMANOS      
29 ROD BANUA      
30 ERIC KELLY      
31 Nicholas Yanarella   Fort Lauderdale, FL 185889   
32 JASON BELLOT      
33 JONATHAN TIMMERMANS      
34 MATT LUCAS      

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Cors   Clearwater, FL 186370   
1 AL SANTEIRO      
2 Keith Adkins   Huntsville, AL 190995   
2 AUSTIN HOWARD      
3 DOMINIK GIROUARD      
3 CHRIS MURPHY      
4 MARTI APARICIO      
4 DOUGLAS TIMMONS      
5 ANTONIO ROMANO      
5 Tim Vollack   Kodak, TN 185895   
6 DAVID MEEKER      
6 MATT HANKE      
7 GARY WETHERALD      
7 Barry Elkins   Odenville, AL 192492   
8 DAVID FLEET      
8 THOMAS GIBBS      
9 JARED DAVIES      
9 Keith Lang   Apopka, FL 186167   
10 BRAD BARRINGER      
10 John Jupin   Palm Bay, FL 179305   
11 JACKSON WILLHITE      
11 CRAIG FULTON      
12 TROY DIMSDALE      
12 ERIC ESTES      
13 DUSTIN REEH      
13 JOHN CHIASSON      
14 KENNY REEVES      
14 GREG DUNN      
15 EDWARD FREY      
15 Kevin Baker   Casselberry, FL 188708   

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CARLOS THOMPSON      
2 MARCIO CEMIN      
3 SEAN MANAGO      
4 PETER JOHNSON      
5 Anthony Janik   Jacksonville, FL 194446   
6 MELVYN LUGO      
7 Joe Kean   Newport Richey, FL 186639   
8 Rob Roberts   Burbank , CA 191118   
9 John Edwards   Eustis, FL 122404   
10 MARC BROWN      
11 Michael Swaringen   Satelitte Beach, FL 193810   
12 ALAN FAY      
13 ROLANDO ARMAS      
14 THOMAS MCLAUGHLIN      
15 AARON BECKER      
16 NICOLAS ODDD      
17 DAVE LOYD      
18 DAVID PASKERT      
19 Bobby Masula   Lighthouse Point, FL 156163   
20 BRADLEY JEFFERSON      
21 JOE LESGERANCE      
22 JAIRO ALEX GUTIERREZ      
23 Christopher Gray   Hudson, FL 193424   
24 SEAN POTEET      
25 Matthew Love   Minneola, FL 193548   

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRUCE MACDONALD      
2 Douglas Luedeke   New Smyrna, FL 188511   
3 KEN FOLEY   Vista, CA 116420   
4 Tim Jones   Valrico, FL 186458   
5 Eric Stone   Indialantic, FL 193847   
6 Collin Mason   Delray Beach, FL 185883   
7 TONY HECHLER      
8 Brian Thompson   Winter Springs, FL 176081   
9 Stanley Lewis   St Cloud, FL 121214   
10 ADAM GODFARB      
11 Shawn Winsor   Sanford, FL 164832   
12 RYAN REMMERS      
13 Richard Lanigan   North Venice, FL 188692   
14 George Angus   Rio Rancho, NM 156981   
15 DAVID DODD      
16 Todd Treece   Orlando, FL 177970   
17 MARTIN ALZURI      
18 ROBERT MCLAUGHLIN      
19 TERRY SCHRAMM      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Henrique Duarte   Boca Raton, FL 188689   
2 JEFF ESPOSITO      
3 MARK ALLEN      
4 Michael Lenhardt   Boca Raton, FL 192004   
5 THOMAS OSTERLOH      
6 Michael Cottle   Sanford, FL 152710   
7 Ron Wiltison   Sebastian, FL 188707   
8 Andy Ramirez   Superior, CO 176007   
9 Luis Berrios   Miami, FL 64189   
10 MICHAEL BERRIOS      
11 Steven Key   Winter Garden, FL 93413   
12 ART REISFELD      
13 GREG SCHMIDT      
14 Kirk Musselman   Longwood, FL 167496   
15 Benito Graniela   Orlando, FL 186136   
16 BILLY ALLAN      
17 BRIAN FISHER      
18 Dean Yobbi   Pembroke Pines, FL 187530   
19 James McConnell   Orlando, FL 176305   
20 GARY HEADLEY      
21 DALE KEPPLEY      
22 Rich Wetherald   Vero Beach, FL 188690   
23 Bryan Boren   Parrish, FL 186005   
24 Chris Marshall   Miami, FL 185893   
25 RAYMOND SCHMIDT   Marietta, GA 155165   
26 DREW KALLIO      
27 RICHARD KIHNLEY      
28 Michael Bobroski   Ft Walton Beach, FL 186224   
29 CHRIS BURROUGH      
30 DAVID BECKEMEIER      

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 P Douglas Folkerth   Gainesville, FL 114025   
2 MICHAEL COOPER      
3 Gary Cole   Miami, FL 7319   
4 David Ertel   Apopka, FL 172666   
5 MICHEL TIMMERMANS   Scottsdale, AZ 139436   
6 Bob Webster   Ocean Ridge, FL 120626   
7 James Gregory   Chuluota, FL 139009   
8 Randolph White   Riverview, FL 103379   
9 Rennie Vogel   Jupiter, FL 92676   
10 Bill Grey   Winter Spgs, FL 114466   

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne Craig   Jacksonville, FL 181515   
2 BARBARA SHIRCLIFFE      
3 Stephanie Stetter   Fernandina Beach, FL 185978   
4 Deborah Jacob   Wellington, FL 186457   
5 Krista Casazza   Sunnse, FL 187896   
6 MELISSA HALL      
7 Stephanie Knotek   Kodak, TN 185894   
8 Karen Whitney   Winter Spring, FL 156621   
9 MARY ALONSO   Miramar, FL 154628   
10 Kelli Williams   Gainesville, FL 148457   
11 Candi Pennington   West Palm Beach, FL 172964   
12 KATIE NEILL   Tampa, FL 128552   
13 APRIL FLANDERS      
14 Kimberly Taylor   Gainesville, FL 153403   
15 Julie Barker   Lake Park, FL 185887   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AMBRE LEVY      
2 Kirsten Fee   Austin, TX 185982   
3 Tracey Wallace   Lakeland, FL 188970   
4 Colleen Carnathan   Palo Alto, CA 185971   
5 KIRSTEN BOWERS      
6 LORI LASHLEY      
7 Stacey Naylor   Tampa, FL 185806   
8 Crystal Young   Palm Coast, FL 185846   
9 Heather Adkins   Winter Garden, FL 190994   
10 LESLIE KING      

Women - BG - Senior - 30-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PAM MCLAUGHLIN      
2 RENEE BLANEY      
3 Denise Barker   Wesley Chapel, FL 185972   
4 Tonya Erbland   Brandon, FL 176889   
5 HEATHER SPENCER      
6 RENAE BLEVINS      
7 Rebecca Gicewicz   Panama City Beach, FL 187410   
8 BETH POCZYNSKI      
9 Michelle Mansfield   Crawfordville, FL 176893   
10 KIMBERLY THOMPSON   Orlando, FL 193166   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoCUORESpyUSACDFOSMOSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee