Race Results for
St. Cloud Crit
St. Cloud, MN
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Criterium on 09/08/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mario Macaruso   Minneapolis, MN 174187  382 Flanders
1 David Zimmermann   Richfield, MN 147729  190 Unattached
2 Jens Ebert   Minneapolis, MN 94908  155 Flanders
2 Matt Muyres   Bloomington, MN 160576  150 Nature Valley
3 Derek Laan   Bloomington, IN 173347  879 Gopher Wheelmen
5 Mark Flatley   S St Paul, MN 170432  877 Lanterne Rouge
6 Nick Schnaffner   Truckee, CA 187296  181 Unattached
7 Ryo Kitahaia   Mankato, MN 190419  164 Unattached
8 Michael Ryan   Bloomington, MN 193365  878 AUC
9 Bryan Gerding   Minneapolis, MN 177126  876 Unattached
10 Jens Brabbit   La Crosse 184406  280 Unattached
11 Joe Frisch   Minneapolis, MN 182796  883 Gopher Wheelmen
DNF Andrew Galvin   Edina, MN 98299  882 Nature Valley
DNF Scott Likely   Minneapolis, MN 157963  880 Nature Valley

Men - Junior - JR - 10-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Conrad Roberts   Battle Lake, MN 186764  275 BARBOO SHARKS

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wynn Roberts   Battle Lake, MN 182881  273 BARBOO SHARKS
2 Jens Brabbit   La Crosse 184406  280 

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Odio   Alexandria, MN 120707  399 MNJRC
2 Matt Appleman   Baldwinsville, NY 160063  279 Flanders
3 Brian Harrington   Hastings, MN 185645  398 MNJRC
4 Joel Meyer   Circle Pines, MN 150472   MNJRC
5 Derek Laan   Bloomington, IN 173347   MNJRC
6 Joe Lewis   Edina, MN 184027   MNJRC

Men - Master - MR - 35-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Dyste   Carver, MN 48836  694 Tonka Cycle
2 David Pramann   Burnsville, MN 28606  207 Tonka Cycle
3 Daniel Casebeer   Saint Paul, MN 45173  218 SPBRC
4 Steve Heibert     208 Gopher Wheelmen
5 Robert Mairs   Mendota Heights, MN 76189  221 SPBRC
6 John Bagley   Saint Cloud, MN 2236  695 Loon State
7 John Holler   Hopkins, MN 45465  213 Flanders
8 Vincent Bernet     223 SPBRC
9 Eric Piche   Golden Valley, MN 164416  219 SPBRC
10 Jeffrey Thompson   Lakeville, MN 35440  205 3VBC
11 Theodore Free   Plymouth, MN 50712  222 Gopher Wheelmen
12 David Hastert   Minneapolis, MN 15371  201 Flanders
13 Andrew Galvin   Edina, MN 98299  882 Nature Valley
DNF Jorge Odio   Alexandria, MN 54890  693 Subway

Men - Master - MR - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Montgomery   St Paul, MN 45697  248 SPBRC
2 John Stamm   Afton, MN 149093  246 Loon State
3 Robert Benedum   Amery, WI 51817  251 SPBRC
4 Steven Knowlton   Lakeville, MN 178814  249 Silver Cycling
5 Thomas Grothe   Eagan, MN 14294  241 SPBRC
6 Dan Meyer   Poulsbo, WA 117487  243 Loon State
DNF Peter Silbernagel   Woodbury, MN 73941  247 Loon State

Men - Cat 1/2/3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Gates   Lyons, CO 109998  27 Nature Valley
1 Scott Flanders   Minneapolis, MN 45337  21 Flanders
1 Scott Hartley   Highlands Ranch, CO 51248  696 Flanders
2 Tim Mulrooney   Minneapolis, MN 49630  36 Flanders
2 Christopher Flood   Rochester, MN 76405  391 Momentum Expeditions
3 Terry Beenken   Mankato, MN 3163  Nature Valley
3 Charles Townsend   Mendota Heights, MN 46011  204 SPBRC
4 Chris Doig   Minneapolis, MN 73386  33 Flanders
4 Luke Winger   Ramsey, MN 91941  37 Momentum Expeditions
5 Poul Holm   South St. Paul, MN 16578  SPBRC
6 Banning Ostrow   Buena Park, CA 56186  884 Momentum Expeditions
DNF James Williams   Austin, TX 68444  31 Flanders
DNF Aric Hareland   Seattle, WA 172133  Momentum Expeditions
DNF Andrew Powell   Marine On St. Croix, MN 145624  384 Momentum Expeditions
DNF Daniel Kruzitski   Stevens Point, WI 176914  370 SPBRC
DNF Christopher Mehus   Roseville, MN 172924  18 Unattached
DNF Nathan Birkmeier   Andover, MN 147127  381 Loon State
DNF Jayson Short   Fullerton, CA 143196  386 Momentum Expeditions
DNF Charles Jacob   Saint Paul, MN 17542  382 Unattached
DNF Paul Harless   Moorhead, MN 187036  MNJRC

Women - Master - MR - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sherry Berde   Mendota Heights, MN 158605  59 Gopher Wheelmen
2 Susan Lee   Eagan, MN 59971  57 SPBRC

Women - Cat 1/2/3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyia Malenkovich   Saint Cloud, MN 130424  383 Dogfish Apparel
2 Aimee Bagley   St Cloud, MN 61979  88 Dogfish Apparel

Women - Cat 4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vera Hall   Minneapolis, MN 191330  351 U of MN
2 Kari Gates   Staples, MN 191922  354 AUC
3 Susan Swift   Eden Prairie, MN 188916  355 AUC

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerShimanoSpyCUOREUSACDFOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee