Race Results for
Spring Challenge North #1 AMBC
Gainesville, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 02/24/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2CORY MCACNIVEN    185265   
3Martin Cox   Gainesville, FL 185995   
7Joseph Irwin   Micanopy, FL 187363   
8MATTHEW STERLING      
9KEVIN BELAND      

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1SHANE DANFORD   Lafayette, TN 175215   
4GUILLERMO FERRER      
5IAN MURPHY      

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3MATT REALE      
4Ryan Sickles   Barbourville, KY 179875   
5NEAL WETHERALD      
6ELIJAH HOUSER      
7ANDY RELVE      

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1MARCO SCHAETZING      
2DANIEL ENNIS      

Men - Junior - JR - 9-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6ERIC DANFORD      

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Nicholas McGowan   Greenville, NC 153803   
2Michael Lenas   St Petersburg, FL 154630   
3Casey MacNiven   Austin, TX 141268   
4Adam Childers   Little Rock, AR 159413   
5RICHIE TILLOTSON   Charlton, MA 146785   
6Chad Schiferl   Ocoee, FL 153439   
7JAMIE PAIR      
8Christopher Phillips   Morgantown, WV 178828   

Men - PR/SM - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ryan Trebon   Bend, OR 136658   
1Christopher Wiley   Atlanta, GA 105145   
2Max Finkbeiner   Whitmore Lake, MI 94414   
2Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
3David Peterson   Lexington, KY 122742   
4Robert Cagle   Marietta, GA 137285   
5Jay Duffy   Gardners, PA 115299   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1GARY YATES      
2James Hendry   Jacksonville, FL 138975   
3RICHARD MAY      
4Joshua Seldman   Dahlonega, GA 164830   
5Stefano Barberi   Newbury Park, CA 136696   
6Lorne Johnson   Gainesville, FL 164908   
7Mose Howard   Tampa 164929   
8Christopher Caputo   Ocala, FL 164867   
9Andrew Mills   Orlando, FL 159112   
10HARLAN PRICE      
11Ben Klimas   Parkersburg, WV 144474   
12Jason Abernathy   Sebastian , FL 173570   
13FOYE TROUTE      
14Shane Lawson   Moore, SC 159213   
15Paul Hart   Kansas City, MO 169614   
16Gregory App   Atlanta, GA 151329   
17John Murphy   Horse Shoe, NC 153638   
18Vinnie Tamburello   Pompano, FL 131982   
19CHAD CHEREFKO   Manalapan, NJ 131009   
20TODD HENRICKSEN   Xenia, OH 159980   
21MATT KELSO   Edgewood, NM 174119   
22Anthony Timonere   Palm Harbor, FL 164920   
23Chris Mitchell   Erie, CO 78717   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1RODNEY REBER   Mill Creek, WA 109659   
2Robert Childers   Pembroke Pines, FL 179883   
3Michael Patrick   Milford, CT 77698   
4CLINT GIBBS   Santa Cruz, CA 146801   
5Justin Sapp   Gainesville, FL 164917   
6JOHN SANBORN      
7M Steven Chambers   Jacksonville, FL 6578   
8Keith Lucas   Custer, KY 160878   
9Bill Burge   Atlanta, GA 5486   
10Peter Miner   Gainesville, FL 24551   
11Donald Navis   Lakeland, FL 163259   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
2Thomas Schiferl   Ocoee, FL 122417   
3Franz Biron Keefer   Indian Harbour Beach, FL 18684   
4MARCUS WATERS   West Monroe, LA 73563   
5Art North   Valrico, FL 165892   
6John VanAken   Ocala, FL 36325   
7Randal Crow   Birmingham, AL 128615   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JUSTIN MAGIERA      
2RICK WETHERALD      
3Michael Miles   Omaha, NE 151897   
4Rick Hanley   Tampa, FL 179805   
5Daniel Kinnee   Orlando, FL 185447   
6KY BLACKLEDGE      
7ORION CORCILIUS      
8ROBERT TASSELMYAR   Delray Beach, FL 187899   
9Ed Ledgerwood   Daytona Beach, FL 164910   
10Dave Stout   Daytona Beach, FL 168433   
11JOEL LUKER      
12RAJEEB PAS      
13MICAH PLIMPTON      
14TRAVIS SINK   Coconut Creek, FL 104085   

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bob Umbel   Melbourne Beach, FL 185888   
2Julio Rojas   Pompano Beach, FL 175402   
3Larry Maier   Sumterville, FL 185990   
4Herb Parker   Winter Garden, FL 144591   
5Charles Rossignol   Atlanta, GA 173111   
6Trevor Busby   Winter Park, FL 173953   
7Andrew Danford   Ocala, FL 173954   
8Robert Thompson   Ft Lauderdale, FL 154151   
9Russell Peelman   Tampa, FL 185370   
10MARK MONDELLO      
11Russell Hagan   Port Orange, FL 185851   
12Dave Watson   Davie, FL 154901   
13BRIAN MOORE      
14Timothy Shank   Tallahassee, FL 93408   
15RANDY MYHRE      
16Thomas Murray   Hudson, FL 173512   
17Jason Campbell   Tampa, FL 181569   
18Charles Fee   Wesley Chapel, FL 173096   
19BRYAN SCHOEFELER      
20June Mizoguchi   Elizabethtown, KY 176738   
21Glenn Kalnins   Fortson, GA 145873   
22JOHN RUSSELL JR   Port Orange, FL 172662   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kurt Leverett   Tampa, FL 64603   
2BILL HANNON      
3GENE GARNEAU      
4Joseph Couturier   Jacksonville, FL 138970   
5RANDY PFAHLER      
6Charles Futcher   West Chester, PA 86627   
7STEVE MCKNELLY      
8Randall Smith   Ocala, FL 138977   
9Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   
10KENNY SIPES      
11Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000   
12JIM PHILLIPS      
13John Neill   Tampa, FL 93436   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1PETER CIASCA   Pinecrest, FL 176852   
2JIM MCGUIRE      
3RHEE POLHAMUS      
4SEAN CRICHTON      
5LEXIAU FORT      
6JAVIER ALVARO      
7Stephen Gerber   Sanford, FL 183966   
8TIM BROWN      
9JUSTIN VALDEZ      
10JAKARI GRIFFITH      
11CHAZ GILBERT      
12RYAN BORGER      
13RICK DEBUSK      
14DAVID LUPPINO      
15MATT LUCAS      
16James Gibbs   Sanford, FL 168430   
17Ryan Doege   Pensacola, FL 187336   
18KARLOS BERNART      
19JOHN GOOD      

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1ROBERT GRIER      
1ANTHONY HECHLER      
2DAVID VONDERSMITH      
2PEDRO LEBRON JR      
3MIKE SUDDETH      
3JERE DOTTEN III      
4Joe Silvernail   St Petersburg, FL 185969   
4MICHAEL HARRELL      
5WILBUR HOLLOWAY      
5Keith Lang   Apopka, FL 186167   
6WAYNE LOVETT      
6JOE MINICHINO      
7ANDREW WRIGHT      
7MARK FISHER      
8JOE OLVEY      
8RICH WETHERALD      
9KEVIN BAKER      

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1DIMPSY WATERS      
2DAVID ALEXANDROU      
3Clifford Bowers   Gainesville, FL 186643   
4JUSTIN DELEO      
5ROBERT BAGANS      
6TED LEE      
8Scott Pavao   St Augustine, FL 182303   
9TIM JONES (VAL)   Valrico, FL 186458   
10CARLOS THOMPSON      
11FRANK LAMON      
12KEVAN DORSEY      
13Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204   
14LINDSEY CASKEY      
15DOUG LUEDEKE      
16STANLEY LEWIS      
17John Edwards   Brandon, FL 168890   
18JAMES MCCARTNEY      
19ALLAN BADULIS      
20David Wincott   Zephyr Hills, FL 186161   
21Patrick Gaidot   Boca, FL 185872   
22ANTHONY JANIK      
23Kenneth Gruneisen   Boca Raton, FL 156160   
24Shawn Winsor   Sanford, FL 164832   
25TIM JONES (JAX)   Ponte Vedra Beach, FL 93760   
26BOBBY MASULA   West Point, NY 156183   
27DAVID LOYD      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andy Ramirez   Superior, CO 176007   
2HENRIQUE DUARTE      
3DANIEL HUDAK      
4Markus Mittermayr   South Pasadena, FL 164927   
5CLINT PERIGARD      
6Mark Heller   Gainesville, FL 159109   
7Benito Graniela   Orlando, FL 186136   
8PETER TAMBURELLO      
9ROBERT BANNER      
10GLEN GRAHAM      
11BOB PRITCHARD      
12Matthew Kretschmer   Gainesville, FL 186373   
13J David Davenport   Winter Garden, FL 179117   
14Michael Bobroski   Ft Walton Beach, FL 186224   
15Raymond Schmidt   Jacksonville, FL 166156   
16ALBERT MUNIZ      
17DAVE BAGGALEY      

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Douglas Stein   Fernandina Beach, FL 139966   
2Gerardo Florez   Ponte Vedra, FL 144584   
3P Douglas Folkerth   Gainesville, FL 114025   
4Karl de Santos   Atlanta, GA 188502   
5James Gregory   Chuluota, FL 139009   
6David Forbes   Gainesville, FL 159222   
7RON HAWK      
8JAMES POLLARD      
9James Haycraft   Pensacola, FL 144614   

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1SHELLY ALLEN      
2Geri Laverty   Saint Petersburg, FL 129666   
3Linda Gabor   Sarasota, FL 131862   
4Susan Marston   Largo, FL 154626   
5Rachel Massey   Shamilar, FL 139331   
6Julianne North   Stow , MA 165859   
7Allison Carter   Jesup, GA 171187   
8Dominique De Sercey   Panama City Beach, FL 186189   

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Anne Craig   Jacksonville, FL 181515   
2BARBARA SHIRCLIFF      
3Leigh Valletti   Decatur, GA 142209   
4Elizabeth Lawrence   Tampa, FL 186166   
5Karen Whitney   Winter Spring, FL 156621   
6Brandi Burke   Tallahassee, FL 186185   
7KATIE NEILL      

Women - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1RENAE BLEVINS      
2LEAH BRANNEMAN      
3CONSTANCE KURASH      
4ALEXIS DABROWSKI      
5Kirsten Fee   Austin, TX 185982   
6RENEE BLANEY      
7KRISTEN BONERS      
8LIBBY HARROW      
9LISA LORENZO      
10Crystal Young   Palm Coast, FL 185846   
11Rebecca Gicewicz   Panama City Beach, FL 187410   
12Iris Mixon   Johnson City, TN 186213   
13CLAUDIA BULGRIN      
14Julie Barker   Lake Park, FL 185887   
15Leslie Folkerth   Gainesville, FL 114024   
16RENNE MINCHINO      
17Susan Kwiatkowski   Fort Lauderdale, FL 185974   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyBonk BreakerCUOREShimanoSierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee