Race Results for
Black Fly Challenge
Inlet, NY
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 06/09/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Schwarting   3:10:56  734 
2 Patrick Murphy   4:05:36  592 

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Higgerson   Deansboro, NY2:32:10 208966  172 
2 Arron Kopp   Schuylerville, NY2:59:06 181259  737 
3 David Killiam   3:09:57  573 
4 Matt Brazell   3:19:42  992 

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Silus Magee   2:31:13  948 
2 Eric Rusch   3:16:41  897 
3 Brian Luke   3:27:49  321 
4 Brandon Baker   2:32:02  958 

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Neuroth   Harrisville, NY2:11:21 161731  976 
2 Timothy Brahs   Camillus, NY2:16:48 171423  181 

Men - SM - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Jones   Harford, NY1:53:33 18224  997 
2 Brian Pashley   Hamden, NY1:53:35 100014  550 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cory Burns   West Hartford, CT1:53:34 133648  553 
2 Malcolm Richardson   Hanover, NH1:53:36 133821  956 
3 Matt Dickinson   Watertown, NY1:53:55 146472  888 
4 Jason Dellilo   Baldwinsville, NY2:00:43 144900  900 
5 Robert Hinsdill   Oneida, NY2:02:09 138616  937 
6 Charles Lester   Poughkeepsie, NY2:03:48 159764  943 
7 William Henke   Gansevoort, NY2:04:33 93461  952 
8 Kevin Comerford   Livermore, CA2:06:48 158585  15 
9 Jason Hilimire   Lafayette, CO2:07:24 165165  954 
10 Jason Bixby   2:08:11  985 
11 Rick Gorton   2:09:14  953 
12 Brian Atzberger   Ithaca, NY2:19:55 183154  942 

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Walker   Tully, NY1:57:12 144931  739 
2 Andrew August   Pittsford, NY1:57:13 2073  996 
3 Stephen Fairchild   Queensbury, NY1:59:37 11179  938 
4 Kevin DeVuyst   Clifton Springs, NY2:00:46 168648  984 
5 Steven Williams   Northville, NY2:02:09 52442  322 
6 Tim Chien   2:04:29  964 
7 Don Davis   2:06:27  171 
8 Douglas Berner   Milwaukee, WI2:06:50 3490  987 
9 Chris Frey   Geneva, NY2:07:30 143518  955 
10 Steven Johnsen   Rochester, NY2:09:19 18050  555 

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ed Gravelle   2:00:58  991 
2 Brandon Furber   Wolcott, NY2:04:35 150009  940 
3 Richard Field   2:23:41  944 
4 Bradley Ward   Pittsford, NY2:23:49 37181  957 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Scott   Sherburne, NY2:04:38 122769  822 
2 Brad Logue   Queensbury, NY2:04:44 190578  874 
3 Ben Bixby   2:14:48  986 
4 Patrick McCarthy   2:14:57  825 
5 Cody Wojdyla   2:15:13  884 
6 Matthew McNamara   Livonia, NY2:15:56 145172  875 
7 Chris La Pierre   2:17:24  820 
8 Chris Riley   2:18:02  969 
9 Pete Czerpak   2:25:04  576 
10 Mark Boehnke   2:31:03  885 
11 Johnathan Esper   Long Lake, NY2:32:15 161729  871 
12 Chris Krzyzdowski   2:44:33  882 
13 Steve Bailer   3:23:00  877 
14 Paul Cohen   3:34:08  878 

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Moore   1:58:53  965 
2 Dieter Drake   1:59:41  998 
3 Edward Lis   2:04:14  833 
4 Richard Rutishauser   2:09:30  979 
5 Mike Bellinoek   2:10:22  981 
6 Anthony Malikowski   North River, NY2:14:02 173784  281 
7 Gregg Radak   2:14:09  70 
8 Robert Jones   2:14:19  880 
9 James Flood   2:16:09  989 
10 Ed Baumgartner   Santa Barbara, CA2:17:23 183674  971 
11 Scott Pleban   2:17:30  966 
12 James Consindine   2:18:59  821 
13 Bill Petteruti   2:21:13  200 
14 Chuck Gallagher   2:22:11  974 
15 Bradford Kosich   2:23:08  819 
16 George Braddon   Victor, NY2:25:23 168822  975 
17 Joe Montante   Clayton, NY2:28:41 135261  889 
18 Keith McKeever   Grafton, NY2:29:58 183874  575 
19 Pierre Tetreault   2:32:26  274 
20 Tom Macera   2:43:08  872 
21 Kevin Crowl   2:51:52  980 
22 Don Bailer   3:26:13  876 

Men - SP - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Gover   Philadelphia, PA2:14:08 17515  891 
2 Sherwood Veith   Cobleskill, NY2:19:04 180917  994 
3 Thomas McNamara   Livonia, NY2:23:50 151915  873 
4 Andri Goncarovs   2:28:17  946 
5 Richard Carlson   North River, NY2:32:49 96300  800 
6 Joe Kepes   2:33:47  962 
7 D Christopher Clark   New Hartford, NY2:38:17 165412  826 
8 Bradlet Kelly   2:40:03  883 
9 Leonard Moses   2:41:46  579 
10 Martin Olson   2:47:12  990 
11 John Powers   2:49:25  49 
12 Robert Finger   2:51:50  830 
13 Kim Boggs   2:55:37  832 
14 Mike Margulis   2:57:05  831 
15 James Belknap   E Freetown, NY3:32:04 3210  947 
16 Don Jakubczak   3:46:21  824 
17 Glenn Chapman   3:56:07  827 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Juntti   2:19:30  716 
2 Mark Rasta   North Wales, PA2:23:07 73934  890 
3 Paul Kazanjian   2:25:54  723 
4 Brad Ellcott   2:29:22  731 
5 John Rudick   2:31:14  983 
6 Gil Rueck   2:32:09  580 
7 Josh Williams   2:34:49  893 
8 Jay Stutz   2:34:51  892 
9 Gregery Leszyk   2:37:25  898 
10 Jeffrey Vitale   2:49:47  881 
11 Christopher Jordon   2:53:25  719 
12 Gearge Aldrich   3:05:46  950 
13 Benjimin Leonard   3:12:15  549 
14 Shawn Harvey   3:17:18  887 

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jerry Macner   2:11:40  720 
2 Bill Toran   2:20:57  963 
3 Michael Ioele   2:21:31  718 
4 Michael Hudak   Palmyra, NY2:21:49 148733  894 
5 Caleb Deruen   2:23:51  829 
6 Robert Balcauage   2:25:18  587 
7 Matthew Row   Wales Center, NY2:27:23 163419  728 
8 Stephen Adams   2:29:59  879 
9 Scott Allen   2:36:32  726 
10 Andy Smith   2:38:58  361 
11 Michael Mansfield   Syracuse, NY2:40:51 175542  578 
12 Joseph Julian   2:41:58  600 
13 Russell Batty   2:44:48  988 
14 Daniel Mahar   2:50:24  899 
15 John Speranza   2:50:32  797 
16 Michael Johnson   2:51:49  593 
17 Jim Miller   2:52:39  973 
18 Jim Fox   2:56:30  366 
19 James Lang   2:58:39  572 
20 Dan Leroy   3:01:09  320 
21 Bob Stuhlman   3:08:42  599 
22 Brian McParland   3:28:10  968 
23 Tony Alberici   3:45:52  46 

Men - BG - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Johns Jr.   2:19:41  733 
2 Bob Bachorik   2:23:48  629 
3 Robert Earl   Turin, NY2:28:42 172903  597 
4 Michael Mead   2:30:48  51 
5 Bryce Button   2:32:47  647 
6 Sid Perkins   2:32:50  586 
7 Richard Sullivan   2:33:07  735 
8 Daniel Fischer   2:33:53  896 
9 Dave Bacon   2:34:52  581 
10 Greg Burker   2:38:04  657 
11 Dan Zehr   2:39:35  551 
12 James Hogel   2:39:56  583 
13 Harry Stevens   2:41:09  577 
14 Don Witt   2:41:38  596 
15 Rick Eaglestone   2:44:39  722 
16 Joshph Fuerst   2:45:18  995 
17 Dave Renda   2:47:44  363 
18 Terry Mossow   2:57:33  323 
19 Eric Leskovec   2:58:59  725 
20 Dave Young   3:00:08  50 
21 Andrew Scarafiel   3:03:39  595 
22 Michael Gillian   3:03:46  977 
23 John Meehan   3:07:11  732 
24 Bruce Wheeler   3:07:52  714 
25 Dan Redmond   3:08:00  795 
26 Thomas McCambley   3:10:10  794 
27 Harry Creighton   3:13:48  727 
28 James Trotta   3:16:50  318 
29 Tom Copp   3:21:14  736 
30 Paul Tinny   3:21:48  319 
31 Juston Abel   3:25:22  552 
32 Dan Murphy   3:33:28  590 
33 Joe Kelly   3:45:51  47 
34 Thomas Heberling   3:46:19  740 
35 Bob Sidway   4:15:06  33 

Women - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hari Khalsa   2:54:35  242 
2 Jessica Moses   3:13:26  970 

Women - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexandra Goncarovs   2:34:47  238 

Women - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julie Zimmerman   Oneida, NY2:18:45 171815  936 

Women - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Lo Pareo   Washington, DC2:52:48 173663  941 

Women - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Margaret Thompson   Clinton, NY2:32:48 35453  993 

Women - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle Barns   2:33:10  967 
2 Wendy Butcher   3:55:52  828 

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Olena Whipple   2:47:49  978 
2 Danielle Zehr   3:02:36  951 
3 Kesley Munro   3:20:27  895 
4 Heather Harvey   3:24:24  886 
5 Cate Wefimenko   3:45:17  796 

Women - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carol Bollinger   2:47:35  589 
2 Renee Rasus   2:50:07  574 
3 Beverly Laidig   2:52:40  972 
4 Ellen Depray   2:56:31  729 
5 Rose Le Baron   3:45:38  798 

Women - BG - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Halliday   2:27:24  598 
2 Debbie Briggs   2:39:36  585 
3 Lynn Keil   3:25:24  730 
4 Angela Soja   3:33:27  591 
5 Judy Arsenault   3:34:12  370 
6 Mary Austin   3:39:12  724 
7 Deborah Komar   3:46:26  799 
8 Joyce Eaglestone   4:13:54  721 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaCUOREOSMOSpyBonk BreakerShimanoUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee