Race Results for
Spring Challenge #2
Hialeah, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 02/16/2003

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARCOS RODRIGUEZ      
2 DANIEL JIMENEZ      
3 AUSTIN BERGER      
4 Josh LaRue   Cooper City, FL 194172   
5 RYAN ROACH      

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TYLER SHIELDS      
2 STEPHEN MATTHEWS      
3 BRADLEY GAUQUIER      
4 Max Lashin   Coral Springs, FL 189472   

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID BENTOLILA      
2 Ryan Sickles   Barbourville, KY 179875   
3 KYLE MORGAN      
4 Neal Wetherald   Vero Beach, FL 188966   
5 TANNER KEELER      
6 JORDAN GOLDFELD      
7 FEDERICO RIOS      
8 EDUARDO RIVERA      
9 JAY BELL      
10 SEAN MCCLEARY      

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEREMY FURMAN      

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stefano Barberi   Newbury Park, CA 136696   
2 Kevin Lanford   Hollywood, FL 86765   
3 CAL PARTLOW      
4 Luis Gonzalez   Miami, FL 106428   
5 RAUL BELLO      
6 Juan Monge   Miami, FL 188096   
7 MICHAEL CUMMINGS      
8 Filippo Barbieri   Delray Beach, FL 136914   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen LaRue   Sunrise, FL 145733   
2 Robert Childers   Pembroke Pines, FL 179883   
3 Pedro Leon   Pembroke Pines, FL 20915   
4 Danny Vilato   Coral Gables, FL 107425   
5 John Myers   N Miami Beach, FL 25612   
6 ANDRES VILLADIEGO      
7 Campbell Newport   Deerfield Beach, FL 179880   
8 Frank LaRue   Fort Lauderdale, FL 179296   
9 Paul Proano   San Jose, CA 106727   
10 Julio Rojas   Pompano Beach, FL 175402   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GLENN MILLER   Los Alamos, NM 116838   
2 Mike Sauerwein   Miami, FL 74300   
3 PERRY SILVER      
4 Fred Reynolds   Delray Beach, FL 85581   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHRIS HINSHAW   Boulder, CO 175690   
2 FRANK MANDARO      
3 David Pfeiffer   Miami, FL 164309   
4 ADRIAN CAMPBELL   Miami, FL 193726   
5 JOSE LUIS SAAVEDRA      
6 JEREMY SCHANDELMAYER      
7 Peter Ciasca   Hollywood, FL 176832   
8 JULIAN ECHAVARRIA      
9 RUSSELL KENNEDY      

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANDY WEHMEYER      
2 Sterling Steward   Delray Beach, FL 106430   
3 TIM WISNER      
4 Eric Bray   Asheville, NC 4693   
5 Matt Hammond   Woodstock, GA 187953   
6 CARLOS DIAZ      
7 Charles Oswald   Duluth, GA 139291   
8 JOHN BOCHINO      
9 MARK LOPEZ      
10 Eric Sanabria   Cooper City, FL 177213   
11 Billy Pike   Coconut Creek, FL 185853   
12 CARY FLAMM      
13 Hernando Sabogal   Miami, FL 175304   
14 JULIAN BUERES      
15 KEN TACKETT   Toledo, OH 154465   
16 MIKE THOMPSON      
17 Jeff Zeyer   Weston, FL 179302   
18 John Stone   Apex, NC 109458   
19 Charles LaRue   Cooper City, FL 156161   
20 Marco Guajardo   Miami, FL 185862   
21 JAKE WADE      
22 Evan Hollander   Fort Lauderdale, FL 139796   
23 JOHN BRAGANSA      
24 ROBERT MCDONALD      

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Henrique Duarte   Boca Raton, FL 188689   
2 CURT MORLOCK      
3 Carlos Hernandez   Miami, FL 193217   
4 Brian Wood   Deerfield Beach, FL 185891   
5 RON RAY      
6 ALLAN HAIMES      
7 GEORGE FELICIANO JR      
8 Glenn Zeyer   Hialeah, FL 179303   
9 Chris Gillis   Davie, FL 85584   
10 Michael Lenhardt   Boca Raton, FL 192004   
11 Dave Watson   Davie, FL 154901   
12 Peter Tamburello   Port Saint Lucie, FL 194876   
13 John Marchetto   Weston, FL 179775   
14 TOM EDGE      
15 Jim Gillis   Pembroke Pines, FL 179311   
16 Robert Joa   Miami, FL 140354   

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Cole   Miami, FL 7319   
2 Edward Swakon   Miami, FL 138519   
3 BOB WEBSTER   Pittsburgh, PA 120628   
4 DAVID WILLIAMS      
5 MIKE DMYTRIW      
6 ALCIDES ROMAN      
7 Rennie Vogel   Jupiter, FL 92676   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GERMAN BERMUDEZ   Jamaica Plain, MA 194430   
2 RICK DEBUSK      
3 JIM MCGUIRE      
4 LESTER SANCHEZ      
5 ANDREW FAULK      
6 Matthew Jordan   Pembroke Pines, FL 193167   
7 David Crenshaw   Ft Lauderdale, FL 194436   
8 DANIEL GONZALEZ      
9 RYAN ZAUNER      
10 OSCAR VALLE      
11 RORY RODRIGUEZ      
12 JOHN MORGAN      
13 Christopher Vlangas   Tiverton, RI 188593   
14 DONALD CURDRA      

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALFREDO LARRE      
2 ROBERT BRIDGHAM      
3 CARLOS RUIZ      
4 ADAM GOLDFARB      
5 KEVIN HOFMANN      
6 Aaron Becker   Tampa, FL 194447   
7 RICHARD MOSS      
8 Oscar Camacho   Fort Lauderdale, FL 188691   
9 TOM PRICE      
10 JOHN GOMEZ      
11 JOHN SALAZAR      
12 JAMIE MARRERO      
13 JAIME DALGADO      
14 SCOTT CLOUTHIER      
15 TONY MARTINEZ      
16 ALVARO TOLEDO      
17 CHRIS KEEFE      
18 Collin Mason   Delray Beach, FL 185883   
19 LARRY BEUTE      
20 JUAN RODRIGUEZ      
21 REY QUINONES      
22 PATRICK ELLIS      
23 MARTIN ALZURI      
24 BRIAN MITCHELL      
25 ROBERT KENNEDY      
26 Richard Lanigan   North Venice, FL 188692   
27 DAVE WERTH      
28 JOE LAMBIOTTE      
29 DAVID MACIAS      
30 PATRICK RICHER      
31       
32 CHRIS STAINTON      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Kihnley   Carbondale, CO 194872   
2 Larry Goode   Pembroke Pines, FL 177035   
3 ROBERT NESSELROTH      
4 Dean Yobbi   Pembroke Pines, FL 187530   
5 Mike Berrios   Pompano Beach, FL 194873   
6 JAMES CORNELISON      
7 AL SANTEIRO      
8 Luis Berrios   Miami, FL 64189   
9 TOM PIKE      
10 CARLOS QUINONES      
11 DAVID BRYER      
12 JOHN POCZYNSKI      
13 HECTOR VIERA      
14 GOMEZ HECTOR      
15 EDUARDO CLAVIJO      
16 STEVE COCHRAN      
17 STEVE SIMMONS      
18 LEON SZCZEPANSKI      
19 CARLOS GALVIS      
20 MICHAEL KEELER      

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carolyn VanVurst   Boca Raton, FL 196051   
2 Ambre Levy   Fort Lauderdale, FL 194877   
3 Kelli Williams   Gainesville, FL 148457   
4 Lynn Sauerwein   Miami, FL 98066   
5 Libby Harrow   Vero Beach, FL 187894   
6 Julie Barker   Lake Park, FL 185887   

Women - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALEX CONTRERAS      
2 ANNIK LAVALLEE      
3 ASHLEY MUSTARD      
4 BETH POCZYNSKI      
5 CYNTHIA FEENEY      
6 GLORIA COCHRAN      
7 JORDAN HANSEN      
8 INEKE JONES      
9 LAURIE SCHOEPE      
10 CINDY MITTET      
11 KIMBERLY THOMPSON   Orlando, FL 193166   
12 HEATHER VOET      
13 GINA HOPEN      
14 KERRY STEVENS      
15 MERRI BASS      
16 MICHELE RIVERA      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOUSACDFCUOREBonk BreakerSierra NevadaSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee