Race Results for
Extreme Northface #7 & XC Series #3
Ski Plattekill Resort, NY
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Downhill on 10/10/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - PR/SM

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Derrick Nobman   Oyster Bay, NY00:03:30.265 162451  31 90 degrees
2Stephen Cavalear   Melrose, MA00:03:37.195 100771  29 Pro Cycles
3Coakley Jopling   Lyme, CT00:03:37.613 180959  28 Chumba Wumba/GRC/661
4Erik Hudson   Warwick, NY00:03:39.367 176535  32 Finish Line Factory
5Heikki Hall (1 - PR)   Durango, CO00:03:39.391 117452  24 Evil Bikes/E13
6Michael Carron   Spring Valley, NY00:03:40.254 185461  26 661 Kenda/ Azonic
7Eric Fleming   New York, NY00:03:41.636 135799  21 Finish Line
8Michael Gonyea (1 - SM)   Menands, NY00:03:44.105 100764  30 CK Cycles
9Andrew Bressem   Southwick, MA00:03:44.468 165912  20 Turner/Azonic/ Gravity Warehouse
10James Stoddard   Middlegrove, NY00:03:53.332 149326  27 Ironhorse/ Fox/ Subway
11Bryan Willis   Baldwinville, MA00:03:55.880 162537  23 Wachusett Brew Co
12Thomas Shomper   Carlisle, PA00:04:01.370 152322  22 Finish Line Factory/DH
13Stephen Porraro (2 - SM)   Highland, NY00:04:05.738 40667  25 Arrow Tubeless Tires

Men - EX - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kurt Bergfjord   Cooperstown, NY00:03:47.189 206754  244 Biek Works/Maxxis
2Jason Anderson   Salem, CT00:03:47.619 193973  245 Maxxis/Hayes
3Richard Johns   Ballston Lake, NY00:03:47.830 182836  250 Elevate Cycles
4Chris Hinman   Cromwell, CT00:03:52.101 183138  243 Cutting Edge
5P Post   Banner Elk, NC00:03:52.708 213804  247 Cycle Works
6David Todaro   Elko, NV00:04:00.902 184155  246 SVB Racing
7Stephen Day   Old Chatham, NY00:04:06.331 178729  249 CK Racing
8Shaun Stock   Cromwell, CT00:04:15.252 193877  248 Clifcat/Gravity Warehouse
9James Adamowicz   Cromwell, CT00:04:38.383 200195  251 Gravity Warehouse/Cliffcat Cycles

Men - EX - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Felipe Zenaide   00:03:48.154  78 Diamond Cycle
2Doug Chazotte   Worcester, MA00:03:54.075 160436  83 My Cash Racing
3Tim Burgher   Burlington Vt00:03:54.275 201946  74 
4Kevin Dole   Groton, CT00:04:00.065 171495  79 3 Midgets and a Monkey
5Kevin Whalen   Glenwood, NY00:04:07.274 115663  77 Iron Horse 661
6Chris Higgerson   Deansboro, NY00:04:07.776 208966  76 Big Al's
7Samuel Centolella   Utica, NY00:04:20.666 159149  80 Advanced Cyclery
8John Iden   Upper Black Eddy, PA00:04:28.651 186259  75 3 Midgets and a Monkey
9Jonathan Rivera   Bronx, NY00:04:39.583 213807  81 Iron Horse/THB
10Miguel Mendez   Bronx, NY00:07:41.724 213806  82 Sun Ringle Racing

Men - EX - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Gerarco Garcia   Somerville, MA00:03:48.500 168686  141 Maxxis Los Changos
2Patryk Dulewicz   Rockaway, NJ00:04:00.983 186515  140 Team Drop
3Lander Juqueira   Newark, NJ00:04:05.107 212470  142 SVB Racing/Brasilian Grill
4Tim Lagerstedt   Northfield, VT00:04:06.775 184986  143 Sheeple Ind
5Christopher Sharp   Fairfield, CT00:04:15.642 193919  139 Fullsnap Racing

Men - EX - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Howard Boswell   Brookline, MA00:03:52.143 164489  173 Los Changos/Maxxis
2Roland Dufresne   Plainville, CT00:03:56.107 194198  172 Santa Cruz/Sun/MetRX
3Michael Mullen   Hudson Falls, NY00:03:57.864 163398  168 Elevate / 661
4James Roy   Stowe, VT00:04:03.030 192483  169 Dirtworks/Land Rover
5Tom Orsini   Watertown, CT00:04:03.327 192183  175 Gravity Warehouse/Turner
6Jimmy Rosario   New York, NY00:04:12.017 181464  170 Tread Bike Shop
7Ryan Crotty   Astoria, NY00:04:27.449 213795  174 Souuuuul Cycles
8Sean Tarricone   Belmar, NJ00:05:00.152 173561  171 Black Diamond Racing

Men - EX - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Paul Adams   Hillsboro, NH00:03:49.087 197251  218 Team Drop
2Dennis LaClair   Rutland, MA00:03:50.517 184234  220 Wachussett Brewing Co
3Michael Kulp   Flanders, NJ00:03:53.167 133293  219 Dirtworks USA
4Scott Hofmann   Franklin Square, NY00:04:05.499 181491  222 KAOS Racing/Finishline Factory DH
5Carl Hopkins   Brooklyn, NY00:04:05.566 188855  221 Gorilla Racing
6Jacob Dallegro   Happon Township, NJ00:04:14.753 154787  217 Freeride/Yards Brewski

Men - EX - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Wayne DeVingo   Norwalk, CT00:03:54.111 9354  238 Down Cycles
2Ronald Saccardo   Mill Neck, NY00:03:55.823 212408  239 Azonic/KAOS Racing
3John Pallotto   Cheshire, CT00:04:07.712 27111  234 Gravity Warehouse
4Ted Spencer   Newington, CT00:04:51.291 173036  233 Gravity Warehouse

Men - SP - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Paul Beardsley   00:04:02.509  1085 Middfree ride/The bike center
2Gary English   00:04:03.788  1090 Midd Free Ride
3James Hurteau   Middlebury, VT00:04:05.455 211304  1083 Midd Free Ride
4Alex Mahlum   Cooperstown, NY00:04:20.322 207713  1084 Copperstown Bicycle Works
5Robert Ayers   00:04:23.154  1093 Diamond Cycle
6George Pettee   New Canaan, CT00:04:35.282 208186  1202 Step-up Racing
7Steven Siewert   Ocean, NJ00:04:41.110 215492  1091 Planet Bike
8Leonid Podokshik   Bronx, NY00:05:09.523 213809  1092 My Momma

Men - SP - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Vilen Rydzevsky   Castro Valley, CA00:04:23.182 206530  1008 Springfish/GRC/SIC
2Jake Morrill   00:04:46.808  1007 

Men - SP - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Matt Kane   Beacon, NY00:04:15.532 213785  1019 
2Willis Matis   00:04:16.858  1022 Big Als Bikes
3Jim Civitello   Glastonbury, CT00:04:27.991 196584  1020 Gravity Warehouse
4Aaron Oeser   00:04:30.623  1024 Bay Ridge Bikes
5Kenneth Jones   Schaghticoke, NY00:04:37.922 192150  1023 Bike Church Pissed Off Inc
6David Salonen   Bridgeport, CT00:04:45.282 210950  1021 
7Bertin Isidoro   New York, NY00:05:10.536 146987  1025 Team Plattekill

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Scott Oberg   Meriden, CT00:04:12.530 197472  1039 O.T. Racing
2Donald Brensinger   Whitehall, PA00:04:18.887 186810  1040 SVB Racing/ Azonic
3Steven Battaglini   Ballston Spa, NY00:04:25.137 181070  1041 Elevate
4Jon Siverling   Clifton Park, NY00:04:28.946 213798  1045 Yee Ha!
5Tom Anderson   00:04:31.570  1046 Bike Loft
6Keith Jewell   00:04:34.415 215431  1048 Freemans Bridge Sports
7Paul LaBarbera   Bridgewater, NJ00:04:35.465 188881  1047 Black Diamond Racing
8Al Gildner   Bethlehem, PA00:04:46.552 188250  1044 SVB Racing/Kenda/Azonic
9Andrew Folcher   Deptford, NJ00:04:52.016 200150  1042 Freeride/Yards Brewski
10Paul Cortes   00:04:57.977  1230 

Men - SP - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Richard Thompson   00:04:39.271  1069 Cure Autism/Ecomony Bikes
2Walter Schramm   Huntington Station, NY00:04:42.315 213799  1071 Team Kaos/Bike Junkie
3Ricky Keller   Colchester, CT00:04:47.008 213786  1072 
4Daniel Stauber   00:04:55.180  1073 Hotel Circa 39
5George Ulmer   Troy, NY00:04:57.855 197486  1070 OMR
6Kevin Rooney   00:05:37.786  1068 Northeast Sovereign DH Racing

Men - BG - Junior - 1-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Geoffrey Ulmer   Troy, NY00:04:35.435 197485  1193 Cooperstown Bike Works
2Andrew Johns   Ballston Lake, NY00:05:16.196 213016  1196 Elevate Cycles
3Patrick Hurteau   00:05:30.443  1192 Midd Freeride
4Sam Jackson   00:06:15.757  1195 My Mom's Team
5Justin Davis   00:07:11.695  1194 

Men - BG - Junior - 15-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kyle Wolmer   Hampton, CT00:04:33.727 207340  1177 
2Don Bowdish   00:04:38.984  1181 Midd Freeride
3Chad Kilmartin   00:04:41.668  1086 Fenominon
4Luke Watkins   Easton, CT00:04:49.193 216983  1203 
5Kevin Cockerham   00:04:51.972  1178 Freeride Bike Shop/Yard's Brewski
6Derrick Bilodeau   Shoreham, VT00:04:53.397 211397  1179 Midd Freeride/Bike Center
7Ted Cacciola   00:04:59.362  1180 
8Cole Girard   00:05:02.830  1087 
9Rob Charneski   00:05:16.589  1089 
10Perry Lewis   00:16:48.072  1088 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Manuel Isidoro   New York, NY00:06:14.254 160398  1216 Team Plattekill

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ryan Tomkins   00:05:00.081  1225 
2Bill Bowe   00:05:14.585  12 
3John Shomper   York, PA00:05:53.325 209344  1228 Downhill from Here

Women - Pro

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Karen Eagan   Lowell, MA00:04:25.669 200140  46 Team Outback Oh how tasty
2Alexis Wruble   Medford, MA00:04:29.498 201279  47 Team Outback Mmmm Good Food

Women - SP

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Vicki Koch   West Falls, NY00:04:33.932 200770  1099 Team CMI/Cycles Plus
2Jenna Rizzo   Hartsdale, NY00:05:00.796 194170  1100 Finishline Factory DH

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaCUOREShimanoSpyBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee