Race Results for
Bountiful Bomber
Bountiful, UT
(Event Information)
View By:
Downhill on 06/05/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Markus Mueller   5:21.10   
2 Aaron Butler   5:21.25   
3 Shane Finch   5:31.54   
4 Justin Reimers   5:33.67   
5 Matt Derrick   5:40.02   
6 Riley Tucker   5:47.55   
7 Nathan Avery   5:48.60   
8 Chris Bradley   5:51.89   
9 James Wolken   5:56.35   
10 Dustin Richcreek   6:15.97   
11 Scott Craney   6:21.22   
12 Joshua Jensen   6:32.18   
13 John Maxwell   6:44.56   
14 Gary Wahlberg   7:02.72   
15 Nathan Broadbent   9:51.11   

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rob Tobler   5:37.14   
2 Cody Nish   5:43.40   
3 Doug Frei   Inkom, ID6:09.17 187494   
4 Kevin Tisue   6:11.64   
5 Jeremy Nuzman   7:00.14   

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kirk Meyer   6:05.60   
2 Cory Swenson   7:00.24   
3 Randy Earle   7:11.10   
4 Clint Bullock   Salt Lake City, UT7:13.32 228738   
5 Rolf Hebenstreit   Moab, UT8:22.60 174427   

Men - SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Von Williams   West Valley, UT4:44.27 175950   
2 Kristopher Baughman   Salt Lake City, UT4:53.86 2921   
3 Mark Christensen   Salt Lake City, UT4:56.47 163141   
4 Christopher Crabill   Salt Lake City, UT4:57.12 150890   
5 Jed Colvin   Reno, NV5:02.70 7480   
DNF Peter Shaffer   Salt Lake City, UT 151506   

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Pierce   Park City, UT4:52.45 215557   
2 Logan Binggeli   Saint George, UT5:05.79 213148   
3 Chris Hadley   Salt Lake City, UT5:08.51 191171   
4 Nate Davis   Salt Lake City, UT5:18.99 151524   
5 Riley Barlow   Salt Lake City, UT5:33.65 198992   
6 Mitchell Andrus   Park City, UT5:57.45 184064   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dustin Malley   4:48.40   
2 Blake Robinson   Sandy, UT5:08.24 215564   
3 Chad Bryce   Salt Lake City, UT5:18.66 205635   
4 Dan Prince   Salt Lake City, UT5:27.44 200989   
5 Benjamin Greenberg   Salt Lake City, UT5:28.38 174760   
6 Chance Wright   5:34.27   
7 Travis Elquist   5:36.14   
8 Art Widmar   5:37.07   
9 Ryan Sears   5:37.44   
10 David Houlton   5:41.21   
11 James Peterson   Salt Lake City, UT5:52.09 142430   
12 Wylie Fuhriman   5:55.56   
13 Vic White   5:59.90   
14 Braxton Berrett   Riverton, UT6:04.59 228404   

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Craner   Kaysville, UT4:48.78 215565   
2 Justin Alvey   Layton, UT5:01.05 81806   
3 Joseph Hanrahan   Salt Lake City, UT5:08.59 181547   
4 Emmanuel Pons   Salt Lake City, UT5:11.25 181297   
5 Brent Mitchell   Farmington, UT5:12.49 218078   
6 Cole McMillan   5:19.81   
7 Shay Conde   5:28.73   
8 Joshua Wright   5:29.56   
9 Bradley Koyle   Sandy, UT5:32.84 148743   
10 Timmy Pendergrass   Springdale, UT5:33.90 216454   
11 Craig Skinner   5:38.55   
12 Dave Mosher   Lehi, UT5:42.38 215561   
13 Scott Neison   5:42.73   
14 Bryan Schafroth   Park City, UT5:48.68 201965   

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Waldron   Salt Lake Cty, UT6:15.17 107777   

Men - BG - Junior - 13-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Culp   5:49.13   
2 Brock Despain   6:04.82   
3 Jacob LaRocque   6:15.17   
4 Daniel Lee   6:27.23   
5 Sam Fernstedt   6:40.85   
6 Zach Harding   6:55.32   
7 Austin Comstock   7:20.15   
8 Jeremy Morgan   7:21.94   
9 Cody Searle   10:01.55   
10 Parker Eakin   10:01.80   
11 Jordan Koyle   18:26.34   
DNF James Booth      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Rowley   5:51.23   
2 Tyler Cloward   5:53.06   
3 Art Tippets   7:01.65   
4 Justin Weyburn   7:39.60   

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dylan Astill   6:37.43   
2 Anthony Sams   Farmington, UT9:34.51 228778   

Men - JR - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Richins   5:26.55   
2 Naish Ulmer   Hood River, OR5:28.72 175253   
3 Johnny Muldoon   5:37.52   
4 Casey Swenson   5:38.12   
5 Nic Hadley   Salt Lake City, UT6:06.86 200990   
6 Skye Werre   6:11.55   
7 Jason Brown   6:42.92   
8 Tyler Condie   7:01.45   

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Mahon   6:36.86   
2 Erin Thain   6:36.98   
3 Nora Pincus   7:02.58   
4 Jenn Carr   7:03.11   
5 Christine Johnson   7:22.40   
6 Elizabeth Koyle   Sandy, UT8:07.16 194568   

Women - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Addie Lepper   Roy, UT6:06.86 163673   
2 Tasa Herndon   Stateline, NV6:08.75 227046   
3 Connie Misket   Sandy, UT6:18.21 174708   
4 Sarah Long   6:43.10   

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle Camp   Portland, OR6:05.27 215568   
2 Denise Wardwell   Boise, ID6:44.97 169460   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaCUOREOSMOUSACDFShimanoSpyBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee