Race Results for
Albany Criterium
Albany, CA
(Event Information)
View By:
Criterium on 07/24/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luciano Bezerra      Brazil
2 Todd Hennings   Kenwood, CA 15835   Napa Velo
3 Michael Hernandez   Oakland, CA 136641   Team Spine
4 Pat Caurant (1 - Cat1)   Albany, CA 179925   Team Spine
5 Skye Kraft   San Francisco, CA 98645   Eastside
6 John Kelly (1 - Pro)   Oakland, CA 106705   Webcor/Alto Velo
7 Takumi Shimomura   Berkeley, CA 32485   3BRT
8 Michael Hutchinson   San Jose, CA 156048   Team Spine
9 John Hunt   Fairfax, CA 17154   Cal Giant
10 Tim Granshaw   Redwood City, CA 55803   GS Lombardi
11 Chad Fischer   Fresno, CA 86581   CVC
12 Todd Paoletti   Mill Valley, CA 188747   Solano Ave Cyclery
13 Gen Kogure   Asheville, NC 52491   3BRT
14 Brandon Gritters   Mission Viejo, CA 207755   Arete
15 David Pierce (2 - Cat1)   Palo Alto, CA 98315   Club One/P Max
16 William Hudak   Sunnyvale 40450   GS Lombardi
18 Paul Penn   Hayward, CA 57836   RH Villa
19 Max Spirin   Citrus Heights, CA 195652   McGuire
20 Aaron Beardsley   Berkeley, CA 188253   McGuire
21 Steven Axt   Redwood City, CA 155064   GS Lombardi
22 Joseph Oliveri   Grass Valley, CA 26674   
23 Gustavo Gomez   Fresno, CA 115838   Unattached
24 Darren Basso   Belmont, CA 130973   Arete
25 Doran Mori   Oakland, CA 196267   Solano Ave Cyclery
26 Michael Buckley   Reno, NV 186698   Team Spine
27 Mark Barnum   Sacramento, CA 213555   Unattached
28 Nick Wierzba    165542   Napa Valley Velo
29 Brian Ziegler   Fremont, CA 196304   Fremont Freewheelers
30 David Quist   Leadville, CO 211381   Team Spine
31 Shawn Rosenthal   Berkeley, CA 196247   Team Spine
32 Peter Brown   Santa Barbara, CA 118988   ART'S CYCLERY
33 Dennis Hopp (1 - Cat2)   San Jose, CA 54895   Easton/Specialized
34 Jeff Wyatt   Bozeman, MT 39097   Solano Ave Cyclery
35 Ryan Ramos   Berkeley, CA 139348   Team Spine
36 Paul Reichardt (2 - Cat2)   Castro Valley, CA 178307   Team Spine
37 Dylan Seguin   Boise, ID 44296   Solano Ave Cyclery
38 Jason Fernschuss   Menlo Park, CA 133336   Unattached
39 Brian Lamb   Menlo Park, CA 105428   Club One/P Max
40 Christopher Baumann   Sacramento, CA 53271   Etna
41 Philip Roberts   Oakland, CA 30110   McGuire
42 Herman Johnson   Modesto, CA 53501   GS Lombardi
43 Chris Crawford   Napa, CA 126286   Club One/P Max
44 Richard Snodsmith   San Francisco, CA 51411   Solano Ave Cyclery
45 Patrick Dunaway (2 - Pro)   Oakland, CA 90607   McGuire

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darrell Sasagawa   Mountain View, CA 151908   Bioc
2 John Peckham   Mountain View, CA 139647   Webcor/Alto Velo
3 Uthman Ray   Oakland, CA 146803   WTB/Fox
4 Kenneth Wu   San Francisco, CA 126836   STANFORD UNIVERSITY
5 Adam Ross   Folsom, CA 167796   Organic Athlete
6 Bradford Goodson   Palo Alto, CA 184881   Webcor/Alto Velo
7 Timothy Menez   Clayton, CA 215291   Intnl Christian CC
8 Erick Pierce   Oakland, CA 209459   AARON'S/L5 FLYERS
9 John Trefethen   Danville, CA 212376   Intnl Christian CC
10 Santiago Bolon   San Jose, CA 195384   Sycip Racing
11 Jimmy Blair   Berkeley, CA 197833   EastsideCycles/Marin
12 Clark Scheffy   Cambridge, MA 197002   Cyclesport/TrumerPil
13 Tyler Gough   Middletown, CA 204630   Tieni Duro
14 Nathan Shaw   Castro Valley, CA 196249   Garden City Cyclists
15 Scott Cole   Oakland, CA 207165   CYCLESPORT/TrumerPil
16 Brian Buchholz   San Francisco, CA 189913   Webcor/Alto Velo
17 Jonathan Tallerico   Lodi, CA 62747   Monta Vista Velo
18 Ralf Eiling      Thirsty Bear
19 Mark Puckett   San Anselmo, CA 197379   Team Tam
20 Ben Barsi-Rhyne   Los Gatos, CA 197823   Easton/Specialized
21 Daniel Turner   Oakland, CA 36095   Team Spine
22 Scott Giles   Solomons, CA 196417   Patuxent Velo
23 James Lo   San Ramon, CA 190598   Webcor/Alto Velo
24 Rand Miller   San Francisco, CA 182990   Club One
25 Doug Pearl   San Jose, CA 55294   Easton/Specialized
26 Aaron Lipke   Brooklyn, NY 151231   Godspeed Courier
27 Blake Anton   Arroyo Grande, CA 192686   Davis Bike Club
28 Bryan Whitney   Venice, CA 170497   McGuire
29 David Widmark   Oakland, CA 88608   EAST BAY VELO CLUB
30 Ronald Miller   Sacramento, CA 113098   Sacramento GW
31 Taylor Kuphaldt   Yuba City, CA 223012   Tieni Duro
32 Eric Walle   Berkeley, CA 186029   Solano Ave Cyclery
33 Matthew Tamel   San Francisco, CA 63450   Garden City Cyclists
34 Brandon Correia   Alameda, CA 188308   Godspeed Courier
35 Irving Arguello   Millbrae, CA 134895   McGuire Cycling
36 Robert Collier   Oakland, CA 180155   Team EMC/Documentum
37 Matthew Beebe   Redwood City, CA 205076   Webcor/Alto Velo
38 Shawn Clover   San Francisco, CA 65104   VSRT/LifestyleRX
39 David Anthony   Fremont, CA 195564   EMC
40 Reed Maxwell   Golden, CO 164136   Safeway
41 Aaron Woolsey   Santa Rosa, CA 199397   McGuire

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Coby Horton   Bend, OR 204574   Central Valley Cyc.
2 Michael Egan   West Sacrametno, CA 124893   Sacramento GW
3 Thomas Oelsner   San Jose, CA 218906   Easton/Specialized
4 Sean Smith   Oakland, CA 204018   Cyclesport/TrumerPil
5 Chris Tanner   Saratoga, CA 226929   Easton/Specialized
6 Abe Gore (1 - Cat4)   Campbell, CA 205816   Easton/Specialized
7 Randall Smith   San Carlos, CA 185237   Pen Velo/Kondra Sys
8 Christopher Coble   San Francisco, CA 220196   Fremont Freewheelers
9 Milad Odabaei   San Rafael, CA 207169   UC Berkeley Cycling
10 Jason Kent   Walnut Creek, CA 41826   Tieni Duro
11 Benjamin Lyon   San Francisco, CA 227794   Squadra Ovest
12 Jay Buenaventura   Berkeley, CA 138141   3RD RAIL/MissingLink
13 Doug Diehl   San Francisco, CA 196919   IPS Racing
14 Jason Dunlap   Park City, UT 156578   BICYCLES PLUS/SIERRA
15 Matthew Barrowclough   Niwot, CO 220838   Vision Quest
16 George Opria   Manassas, VA 210668   PRINCE WILLIAM ELITE
17 Anthony Justman   San Francisco, CA 60882   Fusion Sport
18 Mark Rozzano   San Francisco, CA 207098   Unattached
19 Garrett Peck   Lafayette, CA 213553   Davis Bike Club
20 K Benjamin Knipe   Berkeley, CA 231656   Berkeley BC
21 Ralph Grimse   Chicago, IL 161281   Unattached
22 Gabriel Byrne   Santa Cruz, CA 178761   Squadra Ovest
23 Kevin Moore   Mountain View, CA 200279   Webcor/Alto Velo
24 Oliver Chan   San Francisco, CA 195884   Unattached
25 David Ching   Ellicott City, MD 204351   SF Sport and Spine
26 Brian Agnell   Sacramento, CA 180563   Team BicycleBusiness
27 Donald Seymour   Sausalito, CA 200556   McGuire
28 Ian Roth   San Anselmo, CA 219263   ZTEAM
29 Fred Schnaars   Davis, CA 65032   Unattached
30 James Whitney   Lincoln, CA 51073   Fusion Sport
31 Steven Hill   Berkeley, CA 199411   STEEPHILL.TV
32 William Ruffner   Morgan Hill, CA 220929   SAN JOSE BC
33 Chris LaTraille   Oakland, CA 219570   Squadra Ovest
34 David Porter   San Jose, CA 126711   Easton/Specialized
35 Donn Goodhew   San Leandro, CA 218781   Fremont Freewheelers
36 Michael Nguyen   Fremont, CA 220026   Fremont Freewheelers
37 Steve Wilson   San Anselmo, CA 107719   Village Peddler
38 James Bauer   Oakland, CA 2905   CycleSport/TrumerPil

Men - Master - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Hernandez   Oakland, CA 136641   Team Spine
2 Chris Wire   Saratoga, CA 152176   San Jose BC
3 Paul Penn   Hayward, CA 57836   RH Villa
4 Nicholas Kelez   Oakland, CA 18749   Olympic Club
5 Daniel Smith   Menlo Park, CA 33087   Morgan Stanley
6 Mark Leffler   Auburn, CA 145560   Rocknasium
7 Scott Fonseca   Fair Oaks, CA 204715   Team Spine
8 Eric Walle   Berkeley, CA 186029   Solano Ave Cyclery
9 Patrick Tafoya   Redwood City, CA 34910   SAFEWAY/GA Comm
10 Joseph Oliveri   Grass Valley, CA 26674   EMC
11 Santiago Bolon   San Jose, CA 195384   Sycip Racing
12 Peter Williams   Sacramento, CA 219604   Rocknasium
13 Craig Parker   Mill Valley, CA 127588   HUP UNITED
14 Ted Toribio   Elk Grove 88963   SyCip Racing
15 Kellin Cooper   Kensington, CA 195773   Team Spine
16 Carl Anderson   Union City, CA 189618   Team EMC/Documentum
17 Donald Langley   Morgan Hill, CA 20327   Morgan Stanley
18 Tait Smith   Sacramento, CA 88758   Rocknasium
19 Lucas Paz   Richmond, CA 150305   3BRT
20 Dylan Seguin   Boise, ID 44296   Solano Ave Cyclery
21 Richard Snodsmith   San Francisco, CA 51411   Solano Ave Cyclery
22 Robert Collier   Oakland, CA 180155   Team EMC/Documentum
23 Duane Bolt   Pleasanton, CA 47096   EMC
24 Charles Campbell   Berkeley, CA 190757   Clifbar
25 Spencer Kenner   Davis, CA 86651   Davis Bike Club
26 Reed Maxwell   Golden, CO 164136   Safeway
27 Brian Fessenden   Orinda, CA 54692   Morgan Stanley/Spec
28 Rob Cady   Elk Grove, CA 49774   Team Bicycle Busines
29 Gregory Phipps   Pleasanton, CA 28083   EMC
30 J Gilford   Santa Cruz, CA 87571   Morgan Stanley
31 David Carr   Napa, CA 6229   Unattached
32 Scott Gradia   Albany, CA 55554   Zteam
33 Dario Fredrick   San Anselmo, CA 12329   Team Spine
34 Sean Williams   Oakland, CA 205876   East Bay Velo Club
35 Brian McGuire   Mill Valley, CA 23527   Olympic Club
36 Daniel Plummer (1 - Cat2)   Redwood City, CA 144966   Team Spine
37 Russell Clark   Fircrest, WA 58580   SyCip
38 David Anderson   Encinitas , CA 1608   Morgan Stanley
39 David Anthony   Fremont, CA 195564   EMC
40 Jeff Wyatt   Bozeman, MT 39097   Solano Ave Cyclery

Men - Master - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffery Selzer   Mountain View, CA 50068   Club One
2 James Mansoor   Davis, CA 69845   Alcal
3 Thomas Coulter   Rocklin, CA 74102   Rio Strada Racing
4 James Suzuki   Oakland, CA 34714   CycleSport/TrumerPil
5 Brian Fessenden   Orinda, CA 54692   Morgan Stanley/Spec
6 McKinley Thompson   San Anselmo, CA 80642   McGuire
7 Patrick Tafoya   Redwood City, CA 34910   Safeway/GA Communic.
8 Chris Urban   Kentfield, CA 171855   Team Spine
9 Mark Patten   San Jose, CA 92552   Summitt
10 Thomas Carpenter   Oakland, CA 169740   Cyclesport/TrumerPil
11 Wayne Verdon   Oakland, CA 187812   Clif Bar
12 Shin Umeda   Sunnyvale, CA 46023   Webcor/Alto Velo
13 Carl Anderson   Union City, CA 189618   Team BMC
14 Robert Parker   San Jose, CA 48416   Webcor/Alto Velo
15 Martin Wolff   Carmel, CA 203646   Newmans Own
16 Robert Carroll   Healdsburg, CA 6292   3rd Rail Cycling
17 Thomas Morris   Roseville, CA 25151   Team Spine
18 J Gilford   Santa Cruz, CA 87571   Morgan Stanley
19 James Morgan   Oakland, CA 208555   East Bay Velo Clkub
20 Rob May   Lafayette, CA 205613   Strada Sempre Duro
21 Carl Canaparo   San Ramon, CA 212014   Intl Christian CC
22 David Helfrich   Woodside, CA 35   Pen Velo/Kondra Sys
23 Thomas Kellner   Sacramento, CA 195574   Davis BC
24 Johan Vanbuuren      RCMD DECOUREUR
25 Brian McGuire   Mill Valley, CA 23527   Olympic Club
26 Alan Nichols   Corte Madera, CA 193591   Unattached

Men - Master - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Larry Wolff   Sacramento, CA 219527   Sacramento GW
2 Ernest Gallardo   Soledad Ca. 12682   Mako/Galaxy Granola

Men - Junior - JR - 13-15

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Reid   Scotts Valley, CA 219416   Cal Giant Cycling
2 Andreas Freund   Berkeley, CA 222320   Davis Bike Club
3 Peter Taylor   Walnut Creek, CA 219859   Tieni Duro
4 Lillian Gordis   Berkeley, CA 193077   Tieni Duro
5 Aaron Abrahams   Berkeley, CA 221044   Tieni Duro
6 Alexander Freund   Davis, CA 222322   Davis Bike Club
7 Alyssa Fischer      Bicycle Business
8 Cody Tapley   Citrus Heights, CA 234610   missing
9 Logan Navallier      Unattached

Men - Junior - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taylor Kuphaldt   Yuba City, CA 223012   Unattached
2 Ethan Weiss   Petaluma, CA 195383   Team Swift
3 Ye Lin   San Jose, CA 213496   Tieni Duro
4 J.P. LeClair   Moraga, CA 203347   Tieni Duro
5 Micah Herman   Carson City, NV 224018   Alta Alpina
6 Wenn Dolphin      Solano Ave Cyclery
7 John Murphy   Moraga, CA 222975   

Men - Junior - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Gough   Middletown, CA 204630   Tieni Duro
2 Julian Martinez   Santa Monica, CA 214569   Tieni Duro
3 Lars Holmgren   Alamo, CA 207174   Tieni Duro
4 Charles Hamilton   Concord, CA 196264   Tieni Duro
5 N/A   Clayton, CA 188946   Tieni Duro
6 Sara Violett      Paco's Bike and Ski

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Elizabeth Maroon   Sacramento, CA 219555   TBB
2 Kimberley Cunningham (1 - Cat1)   Walnut Creek, CA 69029   Morgan Stanley
3 Sarah Bamberger   San Francisco, CA 179772   Touchstone
4 Helene Drumm   San Anselmo, CA 10046   Morgan Stanley
5 Taitt Sato   Oakland, CA 177141   Easton/Specialized
6 Tracey Ford   San Jose, CA 204138   Bay Area Velo Girls
7 Susan Hedstrom   Oceanside, CA 203810   Bay Area Velo Girls
8 Courtenay Brown   Honolulu, HI 207584   McGuire
9 Jennifer Joynt   Berkeley, CA 197431   McGuire
10 Nicola Cranmer   San Anselmo, CA 8077   Village Peddler
11 Eryn Hanna (2 - Cat1)   Shorewood, IL 172051   Palo Alto Bicycles
12 Molly Van Houweling   Berkeley, CA 201051   McGuire
13 Julie Adams   Redwood City, CA 196922   Palo Alto Bicycles
14 Mary-Beth Novak   Berkeley, CA 49523   CycleSport/TrumerPil
15 Lori Cox (1 - Cat2)   Los Altos, CA 158161   Bay Area Velo Girls
16 Lisa Hunt   Fairfax, CA 60454   Olympic Club

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Roberts   Sunnyvale, CA 203177   Bay Area Velo Girls
2 Amy Mackey   Sunnyvale, CA 217635   Davis Aggies
3 Katie Behroozi   Menlo Park, CA 198244   Bay Area Velo Girls
4 Brianne Burgess   Saratoga, CA 204772   Webcor/Alto Velo
5 Rita Szeto   Crockett, CA 195322   Arete Racing
6 Sarah Lightfoot   Oakland, CA 188948   McGuire
7 Emily Zell   Mill Valley, CA 222480   Village Peddler
8 Luciana (Lula) Vecchi   San Jose, CA 196106   CycleSport/TrumerPil
9 Marcela Smid   Berkeley, CA 208639   Cal Cycling
10 Lisa Penzel   Oakland, CA 222228   Unattached
11 Kathleen Kubal   Castro Valley, CA 223325   CycleSport/TrumerPil

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elis Bradshaw   Oakland, CA 208125   Unattached
2 Laurie Simonson   Burlingame, CA 138341   McGuire
3 Emily Thurston      Unattached
4 Melissa Frost   Berkeley, CA 219774   CYCLE SPORTS / TRUME
5 Vera Divenyi   Denver, CO 220322   CRC/HILL & CO.
6 Kelly LaFleur   Discovery Bay, CA 196265   Webcor/Alto Velo
7 Lauren Larsen   Gilroy, CA 220931   SAN JOSE BC
8 Elizabeth Allbut   Sacramento, CA 226645   Unattached
9 Amy McGuire   Jamaica Plain, MA 221594   Unattached
10 Monique Quandt   Oakland, CA 196320   McGuire Cycling
11 Lori Conley   San Ramon, CA 209681   Mako/Galaxy Granola
12 Sara Violett      Paco's
13 Cathy Wong   Santa Clara, CA 197276   Le Peloton Feminin
14 Janelle Kellman   Sausalito, CA 217916   Squadra Ovest
15 Julie Smith      Unattached
16 Angela Aldrich   San Jose, CA 222858   Le Peloton Feminin

Women - Master - MR - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patricia Ross (1 - Cat2)   Hayward, CA 196563   Touchstone
2 Claudia Ling   Placerville, CA 57129   UCD MEDICAL
3 Norma Hilton   Pacifica, CA 196223   Bay Area Velo Girls
4 Kelley Heye   San Francisco, CA 195556   Touchstonhe
5 Marisa Strong   Piedmont, CA 203886   Bay Area Velo Girls

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFOSMOBonk BreakerShimanoSpyCUORESierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee