Race Results for
The Quicksilver
Sterling, VA
(Event Information)
View By:
Criterium on 06/04/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 4/5 - MR - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Nakasaki   Frederick, MD 49072   LSV/Kelly
2 Mark Halbeisen   Mclean, VA 172546   Whole Wheel Velo Club
3 Matthew Stutts   Takoma Park, MD 196427   NCVC/Edge Technologies
4 Darryl Greene   Silver Spring, MD 195581   Artemis
5 Clifton Gray   Washington, DC 192720   Dream Racing
6 Raymond Trentini   Frederick, MD 225714   NCVC/Edge Technologies
7 T Scott Thompson   Arlington, VA 189333   Squadra Coppi/IM Saab
8 Jeffrey Krone   Alexandria, VA 215912   Pax Velo
9 Scott Gordon   Williamsport, MD 73007   AVC/State Farm
10 William Davis   Arlington, VA 212269   NCVC/Edge Technologies
11 Mark Hachey   Baltimore, MD 219266   LSV/Kelly
12 Robert Newman   Barboursville, VA 208132   Charlottesville Racing/Extreme
13 Dan Trsic   Mechanicsville, VA 63359   Team Cobblestone/Natures Path
14 John Conway   Lansdowne, VA 173662   Evolution/Team DLS
15 Paul Lengermann   Washington, DC 216293   NCVC/Edge Technologies
16 Christopher Chapel   Washington, DC 164157   NCVC/Edge Technologies
17 Karl Anderson   Arlington, VA 222647   NCVC/Edge Technologies
18 Ron Huebner   Seattle, WA 145895   PVC/A1 Cycling
19 Charles Kovalchick   Frederick, MD 225449   NCVC/Edge Technologies
20 Marc Gwadz   Washington, DC 195768   City Bikes

Men - Cat 1/2/3 - MR - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Frick   Park City, UT 135709   DC Velo/Martens Volvo
2 Ramon Benitez   Glenwood, MD 3304   Artemis
3 Erik Engle   Frederick, MD 50293   Artemis
4 Alec Rottier   Greenbet, MD 193133   Artemis
5 Scott Gibbons (1 - Cat2)   Reston, VA 87584   VCB/RacePace/Legg Mason
6 Daniel King   Richmond, VA 211359   Team Cobblestone/Natures Path
7 Fred Reidenbach   Emmitsburg, MD 199537   Unknown
8 William Breslin   Chantilly, VA 4772   VCB/RacePace/Legg Mason
9 Tod Schmidt   Charlotte, NC 89429   NCVC/Edge Technologies
10 David Garrison   Glen Allen, VA 169763   All American
11 Christopher Harshman   Middletown, MD 157410   ABRT/Snow Valley pb Seal-on
12 Thomas Godfrey   Arlington, VA 13480   NCVC/Edge Technologies
13 Rick Maier   Liberty Twp, OH 48035   Color Me Safe Racing
14 Michael Birner   Woodbine, MD 57561   All American
15 Marcus Moloney   Freehold, NJ 65507   LSV/Kelly
16 Arthur Mitchell   Washington, DC 165132   Squadra Coppi/IM Saab
17 Michael McGraw   Waldorf, MD 171090   DC Velo/Martens Volvo
18 Michael Buchness   Reston, VA 5322   VCB/RacePace/Legg Mason
19 Nate Seymour   Alexandria, VA 579   PVC/A1 Cycling
20 Ryan Vaart   Arlington, VA 141347   NCVC/Edge Technologies

Men - Cat 1/2/3 - MR - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Price   Woodbridge, VA 92452   ABRT/Snow Valley pb Seal-on
2 Arthur Brown   Washington, DC 63036   DC Velo/Martens Volvo
3 Joseph Baremore   Silver Spring, MD 60012   DC Velo/Martens Volvo
4 Keith Mitchell   Somewhere,  62379   ABRT/Snow Valley pb Seal-on
5 Carlos Goncalves   Rockville, MD 87855   All American
6 Lawrence Byvik   Warrenton, VA 5765   Mountain's Edge Cycling Team
7 Rui Ponte   Bethesda, MD 45804   DC Velo/Martens Volvo
8 Peter Dickason   Vienna, VA 216344   Evolution/Team DLS
9 Mark King   North Garden, VA 208021   Charlottesville Racing/Extreme
10 Stephen Sperry   Spartanburg, SC 46890   Piedmont/Smith Barney
11 William Luecke   Falls Church, VA 21779   NCVC/Edge Technologies
12 Bernie Gumucio   Rockville, MD 195020   DC Velo/Martens Volvo
13 Curtis Southern   Frederick, MD 52033   NCVC/Edge Technologies
14 Joshua Simonds   Kensington, MD 32745   DC Velo/Martens Volvo
15 Joseph Jefferson   Hagerstown, MD 60105   AVC/State Farm
16 Ad Bax   Bethesda, MD 195218   Artemis
17 Gary Hoffman   Troy, VA 16434   DC Velo/Martens Volvo
18 Gregory Werth   Washington, DC 189336   DC Velo/Martens Volvo
19 Mark Connelly   Midlothian, VA 192758   3Sports/Endure
20 Anthony (Tony) Bilotta   Aiken, SC 126767   Charlottesville Racing/Extreme

Men - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Koelbl   Fairfax Station, VA 202086   Artemis
2 Justin Koelbl   Fairfax Station, VA 202085   Artemis
3 Morgan Gerlak   Baltimore, MD 194574   LSV/Kelly
4 Nathaniel Wilson   Boulder, CO 207985   NCVC/Edge Technologies
5 James Gaudaen   Arlington, VA 221133   NCVC/Edge Technologies
6 Jeremy Burke   Great Falls, VA 224922   Unattached
7 Michael Reidenbach   Emmitsburg, MD 212942   Unattached
8 Avery Wilson   Boulder, CO 207986   NCVC/Edge Technologies
9 Ellen Kessel   Greenbelt, MD 190581   Artemis
10 Zoe Haufler   Richmond, VA 219760   Richmond Ciclismo

Men - JR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Pearson   Annandale, VA 224289   Unattached
2 Nick Bax   Boulder, CO 193457   Artemis
3 Curtis Winsor   Charlottesville, VA 187500   ABRT/Snow Valley pb Seal-on
4 Scott Riley   Midlothian, VA 216621   Team Cobblestone/Natures Path
5 Jesse Moore   Taylors, SC 179170   ABRT/Snow Valley pb Seal-on
6 Owen Hassig   Arlington, VA 186551   Squadra Coppi/IM Saab
7 William Krohn   Williamsburg, VA 212438   ABRT/Snow Valley pb Seal-on
8 Joshua Sachs   College Park, MD 199988   Artemis
9 Francis Heymann   Vienna, VA 185639   NCVC/Edge Technologies
10 Timothy Graves   Vienna, VA 209486   Evolution/Team DLS
11 Zack Allison   Arlington Va 211435   NCVC/Edge Technologies
12 Jacob Banks   Martinsburg, WV 200130   Evolution/Team DLS
13 Tony Goncalves   Rockville, MD 168623   All American
14 Jesse Saldana   Leesburg, VA 199226   Evolution/Team DLS
15 Jamel Brown   Manassas, VA 213756   Unattached
16 Steven Jones   Johnson City, TN 206490   Evolution/Team DLS
17 Steven Gaudaen   Arlington, VA 204695   NCVC/Edge Technologies
18 Roger Cobb   South Riding, VA 224297   NCVC/Edge Technologies

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Johnson   Washington, DC 197707   MSR/Rockville Harley
2 Jacob Stephens (1 - Cat1)   Damascus, MD 189749   Team Cobblestone/Natures Path
3 Nick Cossa   Vienna, VA 190819   Evolution/Team DLS
4 Andrew Olson   Blacksburg, VA 84236   Richmond Ciclismo
5 Todd Hipp   Sterling, VA 206049   Lanterne Rouge/Java Shack
6 Matthew Mega   Richmond, VA 74078   ABRT/Snow Valley pb Seal-on
7 Benjamin King   North Garden, VA 210212   Charlottesville Racing/Extreme
8 Reed Tanger   Arlington, VA 68301   Transrapid-USA.com
9 John Parks   Warrenton, VA 205871   Mountain's Edge Cycling Team
10 Mason Haymes   Richmond, VA 214730   CVCC/Team CSK
11 Zachary Browne   Silver Spring, MD 69115   NCVC/Edge Technologies
12 Christopher Schmidt   Arlington, VA 74299   NCVC/Edge Technologies
13 Ramon Benitez   Glenwood, MD 3304   Artemis
14 George Ganoung   Hedgesville, WV 99328   Armed Forces
15 Peter Penzell   Annapolis, MD 153487   ABRT/Snow Valley pb Seal-on
16 Adam Boone   Indianola, IA 183958   Unattached
17 Brian Butts   Arlington, VA 169492   MSR/Rockville Harley
18 Anthony Hall   Richmond, VA 220560   Richmond Ciclismo
19 Jonathan Swain   Derwood, MD 185593   TSV/Amoroso's
20 Chris Hardee   Washington, DC 65012   LSV/Kelly

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Hipp   Sterling, VA 206049   Lanterne Rouge/Java Shack
2 Mason Haymes   Richmond, VA 214730   CVCC/Team CSK
3 Anthony Hall   Richmond, VA 220560   Richmond Ciclismo
4 Victor Siegfried   Reston, VA 185280   Evolution/Team DLS
5 Austin Frey   Washington Boro, PA 209039   Red Rose Rockets
6 Mitchell Luck   Chapel Hill, NC 186626   Artemis
7 Mario Sanchez   Gaithersburg, MD 31185   MSR/Rockville Harley
8 Erik Leaver   Silver Spring, MD 136519   NCVC/Edge Technologies
9 Bernard del Rosario   Falls Church, VA 63128   Squadra Coppi/IM Saab
10 Elias Hengst   Washington, DC 193800   MSR/Rockville Harley
11 Patrick Cusack   Chevy Chase, MD 139582   MSR/Rockville Harley
12 Lawrence Byvik   Warrenton, VA 5765   Mountain's Edge Cycling Team
13 Daniel King   Richmond, VA 211359   Team Cobblestone/Natures Path
14 Jay Cummins   Glen Allen, VA 63852   AVC/State Farm
15 Benjamin King   North Garden, VA 210212   Charlottesville Racing/Extreme
16 Andres Wright   Frederick, MD 109451   NCVC/Edge Technologies

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Harry Fang   Chevy Chase, MD 59226   Bicycle Place
2 John Raley   Rockville, MD 76412   Artemis
3 Matthew Stutts   Takoma Park, MD 196427   NCVC/Edge Technologies
4 John Ulfelder   Takoma Park, MD 63088   Artemis
5 James Pettengill   Takoma Park, MD 210149   MSR/Rockville Harley
6 Michael Hardin   Washington, DC 196663   Maryland Collegiate Cycling
7 James Harris   Washington, DC 176969   Artemis
8 William Davis   Arlington, VA 212269   NCVC/Edge Technologies
9 Clifton Chamberlin   Adelphi, MD 193301   MSR/Rockville Harley
10 Matthew Brancheau   Baltimore, MD 206409   LSV/Kelly
11 Mark Kerlin   Oakton, VA 54291   Evolution/Team DLS
12 Mitch Ferro   South Riding, VA 178804   Evolution/Team DLS
13 Steven Grant   Washington, DC 204726   NCVC/Edge Technologies
14 Carter East   Charlottesville, VA 179837   Southern California Velo
15 Eric Krause   Middletown, MD 214347   All American
16 Fredrik Andersson   Falls Church, VA 216108   NCVC/Edge Technologies
17 Jesse Moore   Taylors, SC 179170   ABRT/Snow Valley pb Seal-on
18 Eric Jacobsen   Annapolis, MD 205775   Bayside/Bike Dr/Cannondale
19 Paul Wilson   Hanover, PA 219559   VCB/RacePace/Legg Mason
20 Darryl Greene   Silver Spring, MD 195581   Artemis

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Anderson   Silver Spring, MD 226748   Bicycle Place VC
2 Zack Allison   Arlington Va 211435   NCVC/Edge Technologies
3 Donald Watkins   Springfield, VA 213313   PVC/A1 Cycling
4 David Whiting   Ashburn, VA 221750   Artemis
5 Matthew Fadden   Rockford, IL 219635   Unattached
6 Karl Anderson   Arlington, VA 222647   NCVC/Edge Technologies
7 Christopher Chapel   Washington, DC 164157   NCVC/Edge Technologies
8 Joseph Bylund   New York, NY 208123   Unattached
9 John Jancy   Washington, DC 209569   NCVC/Edge Technologies
10 Collin Clark   Alexandria, VA 197996   Evolution/Team DLS
11 Jeffrey Travis   Greenbelt, MD 162063   Route 1 Velo
12 John Preuss   Northville, MI 209314   Evolution/Team DLS
13 Mike Petrakis   Waldorf, MD 220415   NCVC/Edge Technologies
14 Rodrick Erickson   Leesburg, VA 223653   Evolution/Team DLS
15 William Stiles   West Friendship 222620   Unattached

Men - Master - MR - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Langlois   Santa Rosa, CA 20330   ABRT/Snow Valley pb Seal-on
2 Brian Hackett   Woodbridge, VA 48406   ABRT/Snow Valley pb Seal-on
3 Craig Clark   Reston, VA 197253   Evolution/Team DLS
4 Richard Schiesz   Crofton, MD 57062   ABRT/Snow Valley pb Seal-on
5 Timothy Lung   Hagerstown, MD 45621   AVC/State Farm
6 Dennis Rainear   Richmond, VA 156093   CVCC/Team CSK
8 Anthony (Tony) Bilotta   Aiken, SC 126767   Charlottesville Racing/Extreme
9 Mr Unknown     487 Unknown
10 Paul Gruenberger   Columbia, MD 14316   Artemis
11 John Petrakis   Sonoma, CA 27937   NCVC/Edge Technologies
12 James Carlson   Springfield, VA 96832   PVC/A1 Cycling
13 Peter Czapiewski   Alexandria, VA 93207   Arlington Masters/DND
14 Jeffrey Manor   California, MD 195638   Pax Velo
15 Kenneth Sheck   Strasburg, VA 204841   Winchester
16 Mr Unknown2     417 Unknown
17 Giulio Porta   Annandale, VA 28452   ChesapeakeWheelmen/KingPawn
DNF John Grice   Lutherville, MDTeam BBC 46579  John 

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathleen Baldwin   Solomons, MD 215759   AVC/State Farm
2 Janelle Hubbard   Centreville, VA 148558   NCVC/Edge Technologies
3 Christine Kelley   Middletown, MD 166665   NCVC/Edge Technologies
4 Beth Mason (1 - Cat2)   Harker Heights, TX 101329   NCVC/Edge Technologies
5 Janet Olney   Baltimore, MD 178681   Team BBC
6 Cheryl Osborne   Silver Spring, MD 127831   Artemis

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Andrews   Falmouth, ME 178029   NCVC/Edge Technologies
2 Diane Miller   Washington, DC 208554   HPC/List/Cardinal
3 Sheila Gudiswitz   Washington, DC 199262   Artemis
4 Carol Ennser   Newport News, VA 111402   Tri Power
5 Amity Elliot   Boulder, CO 222471   Team BBC
6 Laura Ferree   Vienna, VA 207919   HPC/List/Cardinal
7 Evelyn Egizi   Silver Spring, MD 129625   Artemis
8 Cora Webb   Blacksburg, VA 208139   Team Fuji
9 Lisa Boyd   Greenbelt, MD 205408   Route 1 Velo
10 Megan Clark   Easthampton, MA 192719   ABRT/Snow Valley pb Seal-on

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Trenbath   Boulder, CO 208824   Dream Racing
2 Elizabeth Ridlington   Baltimore, MD 224959   Team BBC
3 Ann Hardy   Richmond, VA 221052   Richmond Ciclismo
4 Melissa Wills   Carrboro, NC 210929   Penn State
5 Karen Hanson   Manakin Sabot, VA 202047   Conte's/Hilton CC
6 Colleen Line   Reston, VA 228894   HPC/List/Cardinal
7 Christine Wehlburg   Herndon, VA 220922   NCVC/Edge Technologies
8 Laura Gabanski   Kensington, MD 219704   NCVC/Edge Technologies
9 Susanne Morsberger   Baltimore, MD 207386   Team BBC
10 Rachelle Sampson   Washington, DC 223933   Artemis
11 Corinne Moriatis   Ashburn, VA 220046   Artemis
12 Mimi Newcastle   Fort Washington, MD 200625   HPC/List/Cardinal
13 Anne Shilton   Mililani, HI 216138   HPC/List/Cardinal
14 Melanie Swartz   Reston, VA 142510   Squadra Coppi/IM Saab
15 Diane Harris   Ft Washington, MD 177520   Artemis
16 Yo Kumm   Baltimore, MD 222520   Artemis
17 Katie George   Midlothian, VA 223678   Conte's/Cycor Cycling Team
18 Diane Koher   Odenton, MD 222427   Team BBC
19 Ramona Kessel   Greenbelt, MD 207179   Artemis
20 Becky Spada   Laurel, MD 178440   HPC/List/Cardinal

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyUSACDFCUOREOSMOShimanoSierra NevadaBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee