Race Results for
GS Tenzing Criterium
Fort Worth, TX
(Event Information)
View By:
Criterium on 05/29/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat4/5 - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Erick Benz   Austin, TX 216513   
2David Armstrong   Nocona, TX 220770   
3Mark Solewin   Dallas, TX 71494   
4Dale Hubregs   Southlake, TX 223682   
5Mark Rawlings   Dallas, TX 199996   
6Jim Byrd   Plano, TX 168658   
7Thomas Chu   Richardson, TX 177024   
8Unknown Unknown      
9Sam Sealana   Denton, TX 72873   
10Michael (Joe) Paugh   Fort Worth, TX 113065   
11Eric Reyes   Fort Worth, TX 189434   
12Danny Rangel   Watauga, TX 228745   
13Kevin Tokarski (1 - Cat5)   The Woodlands, TX 192434   
14Mark Whittier   Fort Worth, TX 129150   
15Unknown Unknown      

Men - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Gregory (Lawson) Craddock   Austin, TX 194685   
2Eric Rasche   Cypress, TX 221325   
4Hunter Stewart   Dallas, TX 208878   
5Devin DeTar   North Richland Hills, TX 226786   

Men - JR - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Daniel Walker   Orange, CA 170359   
2Carmiel Schulman   Seattle, WA 200292   
4Bennett Brown   Houston, TX 187726   
5Marcus de la Fuente   Plano, TX 192585   
6Austin Stewart   Dallas, TX 193295   
7Parker Craddock   Houston, TX 194686   
8Matt Sauls   Mckinney, TX 199314   
9Carlos Rivera   Sugar Land, TX 202539   
10Shane Densmore   Denton, TX 219335   
11Michael Carey   Sugar Land, TX 222130   
12Evan Vaughan   Fort Worth, TX 219895   
13Broday Walker   Wichita Falls, TX 218248   
14Samuel Perez   Houston, TX 215581   
15Clint Crawford   Bullard, TX 227933   

Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jorge Merle   Garland, TX 24084   
2Norman Stapleton   Dallas, TX 204477   
3Robert Sonora   Durango, CO 59786   
4Christopher Powers   Flower Mound, TX 63195   
5Kenneth Smith   Mansfield, TX 33008   
6Thomas Bain   San Antonio, TX 45045   
7Peter Staneland   Corpus Christi, TX 183239   
8Glenn Hill   Trophy Club, TX 192436   
9John Bratton   Corpus Christi, TX 75060   
10Jonathan Garrett   Grapevine, TX 12865   
11Jimmy Olsen   Dallas, TX 49022   
12Marc Corbin   Plano, TX 68600   
13Philip Kroll   Dallas, TX 171661   
14Tom Lattig   Dallas, TX 58187   
15John LaSorsa   Lawton, OK 20450   

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michael Reade   Granbury, TX 49894   
2Thomas Bain   San Antonio, TX 45045   
3William Allen   College Station, TX 46371   
4Peter Staneland   Corpus Christi, TX 183239   
5Kurt Arnould   Argyle, TX 1966   
6Herb Feins   Houston, TX 102797   
7Jeff Barrett   Frisco, TX 45060   
8Kevin Lynch   Houston, TX 191662   
9Aron Seiken   Ft Worth, TX 46634   
10Bill Reilly   Sugar Land, TX 100385   
11Mark Littell   Garland, TX 47431   
12Jim May   Plano, TX 191145   
13Dana Chamness   Houston, TX 61039   
14Gary Woolfolk   Dallas, TX 195832   
15Ken Pittaway   Midland, TX 28236   

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Nathan Rogut   Port Orange, FL 58176   
2Charles Huff   Springfield, MO 132539   
3Aaron Smathers   Oklahoma City, OK 32977   
4Edgar Ibarra   Mesquite, TX 143756   
5William Ross   Austin, TX 40280   
6David Wenger   Austin, TX 89282   
7Unknown Unknown      
8Sol Ethan Frost   Austin, TX 165768   
9Nicklaus Kiernan   Euless, TX 95282   
10Zach Fiocca   Austin, TX 157225   
11Justin Wallace   San Francisco, CA 200983   
12Robert Kane   San Antonio, TX 104842   
13Billy Kurtz   Georgetown, TX 20024   
14David Bradfield   Ft Worth, TX 167036   
15Thomas Hallock   New York, NY 166082   

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Doug Looney   Austin, TX 21569   
2Steven Grife   Bentonville, AR 143663   
3Johan Ordonez   Houston, TX 208395   
4Julien Blond   Dallas, TX 207061   
5Lewis Runnion   Montvale, NJ 197268   
6Eric Prim   Frisco, TX 85789   
7Richard Bonner   Austin, TX 194228   
8Tristan Uhl   Austin, TX 168160   
9Nathan Cotten   Frisco, TX 201622   
10Dirk Fruhling   Richardson, TX 72927   
11Timothy Tobbe   Hendersonville, NC 53594   
12Patrick Robinson   Kansas City, MO 116245   
14Thomas French   Tulsa, OK 179511   
15Andrew Bradfield   Ft Worth, TX 184280   

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bryan Fawley   Denton, TX 198394   
2Shaun Dean   Austin, TX 220437   
3Matt Wick   Coppell, TX 210035   
4Stephen Riner   Lawton, OK 208009   
5Joseph Giardano   Dallas, TX 214261   
6Richard Miller   Dallas, TX 113870   
7Sam Frost   Cedar Park, TX 168915   
8Blake Harlan   Austin, TX 175637   
9Erick Benz   Austin, TX 216513   
10Marcus de la Fuente   Plano, TX 192585   
11Adam Gaubert   Durango, CO 219159   
12Gary Moore   Amarillo, TX 186504   
13Mark Kuithe   Grapevine, TX 174738   
14James Monday   Fort Worth, TX 214741   
15Gordon Wilkinson   The Woodlands, TX 76681   

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Stephen Crawford   Plano, TX 223860   
2Michiel Espach   San Antonio, TX 222888   
3Tony Hopkins   Fort Worth, TX 224876   
4Jerry Murphy   Keller, TX 191491   
5Brien Gonzales   Phoenix, AZ 13607   
6Frank Everly   Las Colinas, TX 217774   
7Vance Freeman   Dallas, TX 212670   
8Michael Melder   Dallas, TX 213262   
9David Morgan   Carrollton, TX 193997   
10Jay Easley   Frisco, TX 198011   
11Scott Wheeler   Dallas, TX 218708   
12Ramon Galindo   Dallas, TX 213699   
13Tom Bick   Bedford, TX 220664   
14Don Gentry   Carrollton, TX 212852   
15John Pouncy   Dallas, TX 168133   
16Carl Hentschel   Hickory Creek, TX 187765   

Women - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3Shelby Reynolds   Cypress, CA 188007   

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mindi Martin   Norman, OK 105609   
2Stacey Bertsch   Billings, MO 133630   
3Jennifer Purcell   Austin, TX 193628   
4Shannon Koch   New Smyrna Beach, FL 175271   
5Michelle Montoya   Allen, TX 191931   
6Melissa Cox   Springfield, MO 214323   
7Amy Tucker   Richardson, TX 151284   
8Jo Adams   Dallas, TX 193297   
9Lezlie Castleberry-Smith   Benbrook, TX 53560   
10Laura Meichan   Cypress, TX 204643   
11Melissa Brown   Austin, TX 201389   
12Lisa Lodge   Austin, TX 207201   

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Terri Bidwell   Gainesville, FL 224545   
2Cristin Walker   Houston, TX 170360   
3Wendy Segrest   Dallas, TX 220114   
4Ella Kerzhner   Frisco, TX 201628   
5Katie Gebren      
6Jennifer Czapko   Houston, TX 225019   
7Shelby Reynolds   Cypress, CA 188007   
8Lorinda Titchywy   Garland, TX 218998   
9Audrey Wanger   Manvel, TX 223851   
10Cindy Bucek   Pearland, TX 222675   
11Unknown Unknown      
12Shannon Heller   Brookfield, IL 217777   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaCUOREUSACDFSpyBonk BreakerShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee