Race Results for
Extreme Series DH #3
Roxbury, NY
(Event Information)
View By:
Downhill on 07/10/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Bowdish   Weybridge, VT00:04:32.650 224091  860 661/Diamondback
2 George Pettee   New Canaan, CT00:04:37.280 208186  873 Step-Up Racing
3 Sean Surprenant   Springfield, MA00:04:37.610 229387  866 Gravity Warehouse
4 Justin Rybicky   00:04:43.000  863 Team Plattekill
5 Derrick Bilodeau   Shoreham, VT00:04:49.110 211397  867 Middfreeride
6 Kevin Cockerham   00:04:50.310  861 Freeride Bike Shop/Yard's Brewery
7 Canio Carlucci   00:04:55.840  872 Step-up Racing/Utopia Optics
8 Patrick Hurteau   Middlebury, VT00:05:01.890 224087  868 MiddFreeride 661 Diamondback
9 Gideon Spitzer-Williams   00:05:03.350  871 Disorder Racing/Team Plattekill
10 Theodore Cacciola   Redding, CT00:05:10.470 221451  870 
11 AJ Gonzalez   00:05:10.780  864 Team Plattekill
12 Nathan Corwin   00:05:59.170  869 Seaside Cycles
DNF Noah Fleury     862 The Bike Center
DNF Brian Yannuzzi     865 Mt. Perk

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Volpe   00:04:19.870  812 Squids 4 U
2 Patrick Quigley   00:04:42.650  813 Squids 4 U
3 Cody Smith   00:04:52.630  810 
4 Justin Walraed   Hoosick Falls, NY00:04:54.390 193907  805 Eiger/Mobil of Hoosick
5 Peter John Mihalick   00:04:57.500  808 
6 Chad Murphy   00:04:59.700  807 Bro Squad
7 Geoff Ayr   00:05:14.710  809 Peak Performance
8 Carl Marin   00:05:31.960  801 RPR Racing
9 Mike Oeser   Canajoharie, NY00:05:33.490 229390  806 Bay Ridge Bike World
10 Joey Appleton   00:05:43.860  811 Evil Bikes
11 George Berger   Bethlehem, PA00:05:48.920 194956  803 3 Midgets and a Monkey
12 Josh Flynn   00:06:09.830  802 
DNF Chad Kilmartin     804 Intense/Utopia Goggles/Vigor Helmets
DNF Chris Besnia     800 GMP

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Larson   00:04:35.920  815 Axlers Bike Corner
2 Brian Wilson   00:04:40.050  820 
3 Scott Moody   Brattleboro, VT00:04:44.750 209789  819 Drummer Racing/Andy's Cycle
4 Adam West   Queensbury, NY00:05:00.870 213818  822 Brodic Bikes/Manual&Ollies Bike Shop
5 Willis Matis   Canajoharie, NY00:05:03.400 229389  816 Big Al's Bikes
6 Doug Wilson   00:05:09.150  821 
7 Aaron Oeser   Forest Hills, NY00:05:11.280 151953  818 Bay Ridge Bike World
8 Bertin Isidoro   New York, NY00:05:29.520 146987  817 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Anderson   Tully, NY00:04:49.620 229386  846 BIKE LOFT
2 Chris D'Amico   Farmington, NY00:04:58.640 212471  847 
3 Daniel Bink   Howells, NY00:05:01.580 212406  833 Team Bike Church
4 Timothy Bace   Toms River, NJ00:05:06.480 193978  842 
5 Chris Jensen   00:05:08.790  832 Free Wheel Collective
6 Keith Jewell   00:05:12.740 215431  839 661
7 Mark Washkevich   Putney, VT00:05:13.650 214437  840 Drummer Racing/Andy's Cycle
8 Andrew Glick   00:05:25.840  841 self
9 Andrew Terzo   Staten Island, NY00:05:25.870 192125  844 
10 Paul Cortes   00:05:26.070  834 
11 Eric Kaufman   Manchester, NH00:05:38.800 223097  835 Team Drop
12 Al Gildner   Bethlehem, PA00:05:39.320 188250  830 SVB Racing
13 Jeremy Harris   00:05:54.790  837 
14 Andrew Folcher   Deptford, NJ00:05:54.920 200150  831 Freeride/Yards Brewery
DNF Jim MacNaughton     845 Gloomrecords.com
DNF John Tansey     838 
DNF Paul LaBarbera   Bridgewater, NJ 188881  836 Team Plattekill

Men - SP - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Richard Johns Sr.   00:05:30.510  850 Elevate Cycles
3 Walter Schramm   Huntington Station, NY00:05:33.140 213799  851 KAOS Racing/ Bike Junkie
4 Augustine Jochec   Ridgewood, NJ00:06:13.600 176524  852 Westwood Cycles
5 Michael Rothenbeck   Easton, PA00:06:21.120 218912  854 Action Wheels

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derrick Nobman   Oyster Bay, NY00:04:01.010 162451  520 Ninety Degrees
2 Matthew Eramo   00:04:01.210  518 Green Mountain Bikes
3 George Ryan   Vernon, NJ00:04:03.590 136378  525 Iron Horse/Nema/Manitou
4 Paul Schumacher   Huntington, NY00:04:06.180 31875  516 Finish Line
5 Chris Higgerson   Deansboro, NY00:04:06.620 208966  509 CNY Bikes.com
6 Dom DeMaio   E Brunswick, NJ00:04:08.090 188663  506 Diablo/Oakley
7 Patryk Dulewicz   Rockaway, NJ00:04:11.620 186515  517 Team Drop
8 Joshua Misevcis   Catskill, NY00:04:12.290 140892  502 Cannondale
9 James Stoddard   Middlegrove, NY00:04:15.270 149326  505 Elevatecycles/Kenda/Progressive
10 Marc Sullivan   Middle Grove, NY00:04:16.750 195067  526 Elevate Cycles
11 Michael Carron   Spring Valley, NY00:04:22.170 185461  511 Kaos Racing/Azonic/661
12 Andrew Bressem (1 - PR)   Southwick, MA00:04:25.230 165912  521 Plattekill/Turner/Azonic
13 Kyle Kutzler   Saylorsburg, PA00:04:28.970 162445  512 RPR Racing
14 Thomas Shomper   Carlisle, PA00:04:30.510 152322  513 Finishline Factory
15 Matt Henderson   High Bridge, NJ00:04:30.660 141944  507 Morewood Bikes
16 Erik Hudson   Warwick, NY00:04:32.990 176535  515 FinishLine/Avalanche/BrooklynMachineWork
17 Jason Memmelaar   Chester, NY00:04:33.150 161139  510 Bliss Racing
18 Gerardo Garcia   Somerville, MA00:04:34.140 168686  519 EMS
19 Michael Goldberg   Hartsdale, NY00:04:38.020 174017  514 Finish Line Factory
20 Eric Fleming   New York, NY00:04:38.670 135799  504 FinishLine Factory DH
21 Eric Fisk   Galway, NY00:04:39.680 165928  523 Elevate Cycles
22 Paul Adams   Hillsboro, NH00:04:41.520 197251  503 Team Drop
23 Jeremy Geiger   00:04:48.590  524 90 degrees
24 Dennis LaClair   Rutland, MA00:04:54.620 184234  522 Wachussett Brewing Co
DNF Dakota Martin   Somerville, MA 103069  508 EMS
DNF Brandon Johnson   Southwick, MA 181504  501 Gravity Warehouse

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Hurteau   Middlebury, VT00:04:23.140 211304  635 MiddFreeride 661 Diamondback
2 Kurt Bergfjord   Cooperstown, NY00:04:23.740 206754  631 Bike Works/Maxxis
3 Geoffrey Ulmer   Troy, NY00:04:27.720 197485  637 Azonic E13 661 Maxxis
4 Brian Smith   Glen Rock, NJ00:04:30.020 193197  643 Cokor
5 Paul Beardsley   Ripton, VT00:04:30.380 229383  633 Sinister/Team Bump
6 Gary English   00:04:49.840  636 Midd Free Ride/Diamond Back/661
7 Chris Ronca   Clifton Park, NY00:04:55.910 182553  634 Freemans Bridge Sports
8 Alex Mahlum   Cooperstown, NY00:05:06.230 207713  632 Team Plattekill/Bicycle Works
9 Alex Murenko   Brooklyn, NY00:05:36.600 229381  641 Brooklyn Bike Riders
10 Igor Ponomaryon   Brooklyn, NY00:05:43.060 229382  642 Racers Edge
11 James Adamowicz   Cromwell, CT00:06:00.090 200195  638 Clifcat/Gravity Warehouse
DNF Chris Hinman   Cromwell, CT 183138  640 Team Plattekill
DNF Daryl Deprey   Southington, CT 200197  639 Gravity Warehouse

Men - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Ford   Littleton, CO00:04:24.840 157072  554 Canfield UMAC Pricepoint SDG Magura
2 Oliver Levick   Troy, NH00:04:27.710 195365  551 Drummer Racing
3 John (Jack) Williams   Stowe Vt, VT00:04:32.240 164519  541 Drummer Racing/Andys Cycles
4 Kevin Whalen   Glenwood, NY00:04:35.190 115663  545 Breast Milk Farmers of Delaware County
5 Aaron Christenson   Hillsboro, NH00:04:51.660 210923  543 jb vaillancourt/Jakes Bikes
6 Julian Blakney-Carlson   Glens Falls, NY00:04:53.520 200196  549 Elevate
7 Alex Kudryautsev   Brooklyn, NY00:04:59.450 216980  553 Brooklyn Bike riders
8 Mike Stock   Cromwell, CT00:05:01.360 181463  547 Gravity Warehouse/Sinister Bikes
9 Jim Clewer   00:05:02.360  555 12 cent racing
10 Felipe Zenaide   00:05:05.100  552 M2R Helmets Diamond Cycle
11 James Pulaski   Middletown, CT00:05:15.060 199763  550 Black Magic Bikes
12 Daniel Phillips   Bridgeport, CT00:05:27.370 227999  542 Crankfire Racing
13 Jonathan Rivera   Bronx, NY00:05:39.230 213807  556 Racers Edge/Crystal
14 Joseph Ziemann   Bethlehem, PA00:05:49.940 190680  544 Lehigh U Cycling
15 Rob Thodal   00:05:54.750  548 Bro Squad
DNF Gordon Hale   Hartford, CT 143039  546 Down Cycles

Men - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Haas   Somerville, MA00:04:28.900 201533  566 EMS
2 Josh Del Negro   Springfield, MA00:04:33.020 214459  570 Cutting Edge
3 Christopher Rebula   Natick, MA00:04:41.250 85314  568 EMS
4 Jarrod Bouchard   00:04:41.560  569 
5 Mike Hellinger   Elma, NY00:04:48.400 193977  567 
6 Charles Castrogiovanni   New Milford, PA00:04:50.630 189596  572 RPR Racing
7 Tim Lagerstedt   Northfield, VT00:04:59.180 184986  571 Sheeple Ind/Bicycle Express
8 Ivan O'Conner   Bronx, NY00:05:21.100 213791  575 Racers Edge
9 Jay Unternahrer   E Stroudsburg, PA00:05:55.980 201528  573 RPR Racing

Men - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Warnkin   Blairstown, NJ00:04:33.280 158477  586 RPR
2 Dan Whitehead   00:04:34.330  590 RPR Racing
3 Tom Orsini   Watertown, CT00:04:35.710 192183  600 Team Plattekill/Turner/Maxxis
4 Ken Walter   Park Ridge, NJ00:04:36.430 227997  591 2 Dogs and a Cat
5 Chad Hanicak   Huntingdon Valley, PA00:04:40.270 165474  596 RPR Racing/Azonic/Hayes/Kenda
6 Rafael Quinones   Bronx, NY00:04:44.940 200207  593 Down Cycles
7 Tom Lehmann   Conshohocken, PA00:04:53.110 229397  592 Springfish/Plattekill/Chetta Ups
8 Matt Kane   Beacon, NY00:04:57.220 213785  595 Turner
9 Jimmy Rosario   New York, NY00:04:58.040 181464  594 Tread Bike Shop
10 Michael Mullen   Hudson Falls, NY00:04:59.330 163398  588 Elevate/661
11 Sean Tarricone   Belmar, NJ00:04:59.500 173561  589 
12 Mo Mourad   Newington, CT00:05:14.890 200154  597 
13 Jon Siverling   Clifton Park, NY00:05:35.450 213798  601 Delaware County Chicken Breast Farmers
14 John Ronca   Bethlehem, PA00:07:13.510 181956  598 Action Wheels
DNF Todd Bizzigotti   Honeoye Falls, NY 216323  587 

Men - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jon Safford   Killington, VT00:04:20.320 174596  599 Marzocchi/THE/Vigor/661/Utopia
2 Robert Brien   Allentown, PA00:04:37.100 149323  611 RPR Racing
3 Michael Kulp   Vernon, NJ00:04:39.280 133293  608 CNY Bikes.com/Utopia Optics
4 Jason Singer   East Stroudsburg, PA00:04:40.400 229402  612 RPR Racing/Bay Ridge Bike
5 Carl Hopkins   Brooklyn, NY00:04:56.350 188855  613 Racers Edge
6 Steven Battaglini   Ballston Spa, NY00:05:03.660 181070  607 Elevate Cycles/661
7 Edward Walinski   00:05:06.160  606 
8 Kevin Joyce   East Stroudsburg, PA00:06:27.730 163823  610 RPR Racing/Bay Ridge Bike
DNF Scott Hofmann   Franklin Square, NY 181491  609 KAOS Racing

Men - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ronald Saccardo   Mill Neck, NY00:04:36.000 212408  623 KAOS Racing/90 degrees
2 Anthony Watkins   Sparta, NJ00:04:42.000 139587  626 CNY Bikes.com/Azonic
3 Jay Barrows   Brooklyn, CT00:04:43.130 2740  624 Team Drop
4 George Ulmer   Troy, NY00:05:06.540 197486  622 OMR Azonic/Spy
5 John Pallotto   Cheshire, CT00:05:18.330 27111  621 Gravity Warehouse/Kenda/661
6 Donny Traina   Scotch Plains, NJ00:05:28.870 192124  625 Magura/Sun/Maxxis

Men - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Willem Cooper   00:04:39.470  896 Von Cooper Productions
2 Nicholas Girard   Glens Falls, NY00:04:40.550 228558  892 Team Plattekill/Azonic/O'Neal/LTS
3 Sam Jackson   00:05:32.350  891 
4 Zack Kilmartin   00:05:40.050  893 Finomonon
5 Shayne O'Sullivan   00:05:59.550  897 Von Cooper
6 Tosh Forrence   00:06:01.620  895 Maui North Racing
7 Chris Schram   00:06:02.440  899 Step Up Racing
8 Dan Schwartz   00:06:04.510  898 Von Cooper
9 Alex Bowdish   00:06:26.850  890 Midd Freeride
10 Calvin Degolyer   00:06:29.090  900 Degolyer Roofing

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Kilmartin   00:04:49.820  910 Intense Tires/Utopia
2 Christopher Ball   Gansevoort, NY00:05:05.940 221361  908 Elevate
3 John Murray   00:05:06.050  905 Big Smokies Hog Farm
4 Kyle Stewart   00:05:07.010  909 
5 Victor Pellegrini   00:07:27.140  906 
DNF Andrew George     907 

Men - BG - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Owen Walker   Rochester, NY00:05:45.670 229388  915 Black Pearl Racing/Bike Zone/Metro Fitne
2 Joseph Algozino   00:06:59.350  916 
3 Jeremy Town   Poughkeepsie, NY00:12:22.210 226648  917 
DNF Robert Wean   Phillipsburg, NJ 224644  918 

Women - SP

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kate Walton   00:05:55.380  875 Eastern Mountain Sports

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Eagan   Lowell, MA00:05:13.150 200140  656 JRA Cycles/EMS
2 Lauren Petersen   Swanzey, NH00:05:19.700 119186  657 Team Kaos
3 Alexis Wruble   Medford, MA00:05:24.070 201279  659 JRA Cycles + EMS
4 Vicki Koch   West Falls, NY00:05:44.090 200770  660 Team CMI/Cycles Plus
5 Amy Sheridan   Brighton, MA00:05:56.780 207977  658 NU Cycling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerCUOREOSMOUSACDFShimanoSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee