Race Results for
3rd Annual Dairy Queen Tour of Columbus
Columbus, TX
(Event Information)
View By:
Stage Race on 08/21/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory (Lawson) Craddock   Austin, TX 194685   
2 Broday Walker   Wichita Falls, TX 218248   
3 Samuel (Hunter) Grove   Tustin, CA 218355   
4 Eric Rasche   Cypress, TX 221325   

Men - JR - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Sauls   Mckinney, TX 199314   
2 George Buck   Boerne, TX 223671   
3 Alan Ting   Austin, TX 202659   
4 Michael Carey   Sugar Land, TX 222130   
5 Parker Craddock   Houston, TX 194686   
6 Andy Rafie      
7 Shane Densmore   Denton, TX 219335   
8 Andrew Schwalb   Dallas, TX 220475   
9 Francis Hamre   Wichita Falls, TX 220341   
10 Evan Vaughan   Fort Worth, TX 219895   
11 Daniel Walker   Orange, CA 170359   
12 Cody Foster   The Woodlands, TX 218986   
13 Ethan Bing   Katy, TX 181459   
14 Henk Calderon   Bellaire, TX 199154   
16 Christopher Jessett      
17 Trent Boyd   Cypress, TX 232684   

Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Brown   Dallas, TX 60849   
2 Christopher Powers   Flower Mound, TX 63195   
3 Henry Skowronek   Valley View, TX 200360   
4 Sam Childs   Austin, TX 6779   
5 Blake Rich   Spring, TX 176235   
6 Richard Lamb   Spring, TX 20185   

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Heagerty   San Antonio, TX 72892   
2 Peter Staneland   Corpus Christi, TX 183239   
3 Thomas Bain   San Antonio, TX 45045   
4 Dana Chamness   Houston, TX 61039   
5 William Allen   College Station, TX 46371   
6 Daniel Joder   Boulder, CO 17847   
7 Michael Olstad   San Marcos, TX 45755   
8 David Adams   Dallas, TX 118828   
9 Jeff Agee      
10 James Greenawalt   Ganado, TX 186756   
11 Don MacNeil   Houston, TX 207067   
12 Scot Orgish   Houston, TX 58135   
13 Andy Kathan   Tyler, TX 18590   
14 Kenneth Ciolli   San Antonio, TX 48671   
15 Kamal Sandarusi   Bellaire, TX 192626   
16 Spencer Jewell   Waco, TX 110566   

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Bandy   Austin, TX 2471   
2 Herb Feins   Houston, TX 102797   
3 Tommy O'Neal   Manvel, TX 51056   
4 Richard Vincent   Dallas, TX 71108   

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carlos Vargas   Kingwood, TX 177122   
2 Matt Seagrave   Greenville, SC 204828   
3 John Cody   San Antonio, TX 7243   
4 Ryan Keels   Austin 188340   
5 Manuel Serrano      
6 Steven Wheeler   Austin, TX 152962   
7 Max Miley   Allen, TX 24324   
8 Eric Warnsman   Round Rock, TX 73879   
9 Ronald Huijsman   Houston, TX 166358   
10 John Bratton   Corpus Christi, TX 75060   
11 Gerardo Alanis      
12 David Bradfield   Ft Worth, TX 167036   
13 John Reed   Allen, TX 29577   
14 Brett Faulk   Houston, TX 11325   
15 Nathan Miller   Austin, TX 155048   
16 Justin Jackson   Fayetteville, AR 193961   
17 Eddie Swedlund (1 - Cat2)   Austin, TX 205401   
18 Aaron Sinclair   Katy, TX 120187   
19 Robert Kane   San Antonio, TX 104842   
20 Jack Cobb   San Antonio, TX 65645   
21 David Golden   Austin, TX 13532   
22 Nathan Rogut   Tampa, FL 58176   
23 Alvaro Salinas      
24 Mark Wiggans   Austin, TX 38177   
25 Nathan Phillips   San Antonio, TX 28064   
26 Kevin Baker   College Station, CA 176461   
27 Anuthee Huffstetter   Austin Tx 159143   
28 Michael Springborn   San Antonio, TX 40683   
29 Troy Dunton   Houston Tx 155928   
30 Sol Ethan Frost   Austin, TX 165768   
31 Joseph LaCour   Mansfield, TX 171332   
32 Russ Walker   Hallsville, TX 68194   
33 John Woodson   Argyle, TX 187822   

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Ashe   Austin, TX 43660   
2 Adam Gaubert   Durango, CO 219159   
3 Mason O'Neal   Austin, TX 26755   
4 Russell Motz   Colleyville, TX 213679   
5 Kyle Russell   Dallas, TX 173513   
6 Zak White   Round Rock, TX 168709   
7 Benjamin Lanz   Magnolia, TX 187708   
8 Tristan Uhl   Austin, TX 168160   
9 Fabrizio Von Nacher      
10 Tyler Jewell   Austin, TX 168914   
11 Russ Howard   Round Rock, TX 185761   
12 Karl Kupecz   Austin, TX 215061   
13 James McDonough   San Antonio, TX 193319   
14 Damen Sistrunk   Houston, TX 32833   
15 Kevin Holubar   Cedar Park, TX 185760   
16 Frank Karbarz   Houston, TX 70407   
17 Nathan Cotten   Frisco, TX 201622   
18 Jeromie Payne   Leander, TX 173567   
19 Troy Owens   Flower Mound, TX 188534   
20 Travis Burandt   Austin, TX 189171   
21 Stephen Borski   Mckinney, TX 55866   
22 Freddy Brito   San Antonio, TX 164033   
23 Jimmy Clarke   Cypress, TX 202026   
24 Kirk English   Houston, TX 194337   
25 Johan Ordonez   Houston, TX 208395   
26 Cameron Ruth   Austin, TX 195649   
27 David Rendon   Lubbock, TX 223674   
28 Andrew Dahlheim   Dallas, TX 188572   
29 Carmiel Schulman   Seattle, WA 200292   
30 Andrew Bradfield   Ft Worth, TX 184280   
31 John McAllister   Fort Worth, TX 206241   
32 Bennett Brown   Houston, TX 187726   
33 Brooks Branham   New Orleans, LA 203790   
34 Marcus Torres   Cedar Park, TX 158825   
35 Michael Shepherd   Houston, TX 207042   
36 Jeff Campbell   Helotes, TX 5947   
37 Adrian Gonzalez      

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erick Benz   Austin, TX 216513   
2 Patrick Craine   Fort Worth, TX 219393   
3 Michael Rodriguez   Fort Worth, TX 68952   
4 Mark Pride   Austin, TX 218916   
5 Matthew McCallister   Lubbock, TX 217329   
6 Felix Guardado   Katy, TX 228673   
7 Jeremey Thomson   Manvel, TX 195484   
8 Brad Limmer   San Antonio, TX 178200   
9 Vaughn Cavanaugh   Houston, TX 194241   
10 Jason Bentley   League City, TX 68011   
11 Sten Schmidt   The Woodlands, TX 217846   
12 Ed Scardaville   Bellaire, TX 200568   
13 Frank Everly   Las Colinas, TX 217774   
14 Michael Formby   Austin, TX 168128   
15 William Huie   Austin, TX 197553   
16 David Anschutz   Allen, TX 59834   
17 Bradford Weddell   Duncanville, TX 213559   
18 Michael Adrion   Spring Tx 162037   
19 Joey Machado   Austin, TX 91641   
20 Oscar Romero   Houston, TX 192612   
21 Chris Lowry   League City, TX 211096   
22 Euan Mackay   Katy, TX 220074   
23 Stephen Crawford   Plano, TX 223860   
24 Gregory Brown   Canton, TX 144422   
25 Jeffrey Caudle   Austin, TX 186744   
26 Stuart Beck   Dallas, TX 223895   
27 James Ruberti   Houston, TX 221219   
28 Jonathan Reeder   Allen, TX 226867   
29 David Armstrong   Nocona, TX 220770   
30 Lance Cizek   Bellaire, TX 189834   
31 Christopher Newman   Houston, TX 197490   
32 Mike Harris   Sugar Land, TX 145595   
33 Mike Dahlheim   Richardson, TX 188544   
34 David Guzman   Fort Worth, TX 207676   
35 Erick Dannenberg   San Antonio, TX 193125   
36 Erick Armentrout   Houston, TX 203182   

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Kendall   Denver, CO 194727   
2 Philip Trinder   Houston, TX 120452   
3 Kevin Schaefer   Austin, TX 216157   
4 Steven Outen   Spring, TX 216416   
5 Jesse Gaudet   Austin, TX 218314   
6 Shawn Harris   Tomball, TX 220914   
7 Daniel Ries   Santa Monica, CA 217414   
8 Robert Crumpler   Midland, TX 222441   
9 Maurice Wilson   The Woodlands, TX 202080   
10 Leroy Mendoza   San Antonio, TX 205989   
11 David Morgan   Carrollton, TX 193997   
12 David Felsing   San Antonio, TX 220873   
13 William Pieratt   La Grange, TX 228787   
14 Michiel Espach   San Antonio, TX 222888   
15 Doug Baysinger   Sugar Land, TX 204536   
16 Nigel Ramberansingh   Houston, TX 194082   
17 Tom Izbicki   Mckinney, TX 206179   
18 Brian Dickerson   Grand Prairie, TX 193935   
19 Blake Krause   Houston, TX 217732   
20 Jason Esparza   Sugar Land, TX 216078   
21 Sean Lillibridge   League City, TX 207822   
22 Michael Kelley   Magnolia, TX 205220   
23 Philip Shama   Houston, TX 201798   
24 Mohammad Abedi   Lubbock, TX 219006   
25 Brandon Ewers      

Women - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Willhite   San Antonio, TX 188342   
2 Elizabeth Allen   New Braunfels, TX 201610   
3 Audrey Carmical   Austin, TX 209893   
4 Shannon Koch   New Smyrna Beach, FL 175271   
5 Laura Meichan   Cypress, TX 204643   
6 Tracie Akerhielm   Denton, TX 228874   
7 Abby Richmond   San Antonio, TX 200433   
8 Kim Ciolli   San Antonio, TX 210485   
9 Lisa Ferris   Austin, TX 81329   
10 Amy Tucker   Richardson, TX 151284   
11 Terri Bidwell   Gainesville, FL 224545   

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Annette Cuellar   Corpus Christi, TX 198165   
2 Laura Hiatt   Sugar Land, TX 220335   
3 Eileen Schaubert   Austin, TX 220628   
4 Shelly Campbell   San Antonio, TX 211796   
5 Patti Summerall   Austin, TX 207678   
6 Michelle Hinds   Crawford, TX 216451   
7 Tracy Christenson   Dallas, TX 204645   
8 Kathryn Killebrew   Austin, TX 209558   
9 Tracy Christenson   Dallas, TX 204645   
10 Shelby Reynolds   Cypress, CA 188007   
11 Aimee Cormier   Lafayette, LA 232051   
12 Audrey Wanger   Manvel, TX 223851   
13 C Woytovech   Round Rock, TX 232318   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerUSACDFOSMOCUOREShimanoSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee