Race Results for
Pine Grove Furnace Masters PA TT
Gardners, PA
(Event Information)
View By:
Individual Time Trial on 09/10/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Reinert   Mertztown, PA 191021   Vortex Cycling
2 Grant Wills   Lebanon, TN 219637   Khs Bicycles
3 Aaron Stabley   Jersey Shore, PA 214160   Susquehanna Valley Velo Club
4 Cody Chapman   Leesburg, VA 233533   Unattached
5 Tyler Brown      First State Velo Sport
6 Nathaniel Wilson   Boulder, CO 207985   NCVC

Men - MR - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Miller   Morgantown, PA 57947   Team Alliance Environmental
2 Jeffrey Miller   Lewistown, PA 168732   Nittany Velo Club
3 Matthew Heitmann   Park City, UT 149133   Team Cadence
4 Timothy Yost   Mechanicsburg, PA 56754   World Cup Ski and Cycle Cycling Team
5 Thomas Wood   Los Angeles, CA 215017   Team Cadence
6 Eric Sakalowsky   Foxborough, MA 42599   Velo Europa Sport
7 James Perren   Ann Arbor, MI 47305   Quaker City Wheelmen
8 Eric Fredericks   Wayne, PA 41704   Main Line Cycling

Men - MR - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Glenn Snyder   Davenport, FL 149075   Meredith Group-GPOA Cycling Team
2 Jay Gaunt   Lock Haven, PA 40113   Main Line Cycling Club
3 Kevin Kolodziejski   Palmerton, PA 67395   Tri-State Velo
4 Neal Stansbury   Orefield, PA 45968   Tri State Velo
5 Douglas Williamson   San Antonio, TX 187938   Meredith Group-GPOA Cycling Team
6 David Dontigny   State College, PA 9825   Evolution
7 Robert Hachadoorian   Wilmington, DE 82861   Quaker City Wheelmen
8 Michael Zban   Landisville, PA 81236   GS Lancaster
9 Scott Kurz   York, PA 178829   South Mountain Velo
10 Ronald Livingston   Paoli, PA 67286   Main Line Cycling
11 Andrew Reynolds   Mars, PA 214844   North Hills Velo
12 Joseph Manacchio   Philadelphia, PA 53227   Guys Racing
13 Douglass Gray   Elizabethtown, PA 70634   First State Velo Sport
14 Randy Inglis    154237   Team DRT
15 Henry Dimmick   Butler, PA 94569   Ag3r/Cannondale/Allegheny Cycling Assoc.
16 Christopher Stutz   Jersey Shore, PA 117808   Morgan Stanley

Men - MR - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Saylor   Mt. Penn, PA 110411   Dynaflo/Technocycle Brc
2 Dow (Skip) Rogers   Cranberry Twp, PA 80874   Ag3r/Cannondale
3 Robert Kehl   Philadelphia, PA 45528   Guy's Racing
4 Scott Haverstick   Wash Boro, PA 15461   ERA Cycling
5 David Nesler   Newark, DE 188442   First State Velo Sport
6 Arthur McHugh   Breinigsville, PA 54344   Morgan Stanley
7 David Frankford   Merion Station, PA 183807   Main Line Cycling
8 R Kevin Tuttle   Jeffersonville, PA 115508   Main Line/Bikyle
9 James Hartnett   Gettysburg, PA 46664   South Mountain Velo
10 Peter Dreesens      Unattached
11 Jerome Weiner   Elkins Park, PA 97960   Guys Racing
12 Thomas Licorish   Quakertown, PA 209930   Team Cadence
13 Michael Henkel      Unattached
14 Bill Barbour      Unattached

Men - MR - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Shaffer   Spring Grove, PA 168529   South Mountain Velo Club
2 Philip Stanley   Allentown, PA 45967   Morgan Stanley
3 Donald Riggs   Ellicott City, MD 48977   Snow Valley
4 Barry Free   Lebanon, PA 12333   ERA

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Miller   Morgantown, PA 57947   Team Alliance Environmental
2 George Ganoung   Hedgesville, WV 99328   US Armed Forces
3 Matthew Heitmann   Park City, UT 149133   Team Cadence
4 Michael Hebe   New Cumberland, PA 62553   Meredith Group-GPOA
5 Russell Blake   Dover, PA 60238   World Cup Ski & Cycle Cycling Team
6 Douglas Williamson   San Antonio, TX 187938   Meredith Group-Gpoa Cycling Team

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Hartpence   Defiance, OH 122082   Yellow Breeches Racing
2 Matthew Spohn   West Chester, PA 219378   White Rose Racing
3 Robert Leach   Charles Town, WV 166361   Evolution
4 Francis Schlipf   Bristol, PA 97242   Guys Racing
5 Matthew Smith   Airville, PA 230568   World Cup Ski & Cycle Cycling Team
6 Raymond Brettle   Lawrenceville, NJ 63830   Guys Racing
7 Alan Brocious   York, PA 68149   White Rose Racing

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Sisino   Brookline, MA 227437   SVVC
2 Timothy Cusick      Unattached
3 Patrick Hankins      Unattached
4 James Best   Allentown, PA 213813   Unattached
5 Joseph Kaehler      SMV
6 Charles Payne   Elizabethtown, PA 209447   Unattached
7 Aaron Chen   Newark, DE 163015   First State Velo Sport
8 Shane McCready   York, PA 121627   First Capital Velo
9 Kyle Schutt   Blandon, PA 224459   Shippensburg University

Women - JR - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelsey Henkel      Unattached

Women - MR - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rhonda Abernathy   South Riding, VA 231579   Evolution Cycling Club
2 Michelle Wagner   Kutztown, PA 199243   Vortex Cycling Club
3 Chris Peske      Unattached

Women - MR - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathy Watts   Dover, PA 37409   Wildware Backcountry
2 Lorraine Lipfert      Unattached
3 J Beth Gunter   Abingdon, MD 14430   Chesapeake Wheelmen
4 Kristin Walters   Wilmington, DE 208589   Team DRT

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESpyOSMOUSACDFBonk BreakerSierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee