Race Results for
MABRA Age Graded Criterium Championship
Frederick, MD
(Event Information)
View By:
Criterium on 07/10/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Koelbl   Fairfax Station, VA 202086   Artemis
2 Justin Koelbl   Fairfax Station, VA 202085   Artemis
3 Morgan Gerlak   Baltimore, MD 194574   LSV/Kelly
4 Nathaniel Wilson   Boulder, CO 207985   NCVC/Edge Technologies
5 Eric Brown   Gaithersburg, MD 222598   Artemis
6 Ellen Kessel   Greenbelt, MD 190581   Artemis
7 Nick Kensinger   Arlington, VA 230581   Unattached
8 Avery Wilson   Boulder, CO 207986   NCVC/Edge Technologies

Men - JR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Bax   Boulder, CO 193457   Artemis
2 Curtis Winsor   Charlottesville, VA 187500   ABRT/Snow Valley pb Seal-on
3 Michael Berry   Sherwood Forest, MD 199259   ABRT/Snow Valley pb Seal-on
4 Stephen Koelbl   Fairfax Station, VA 202086   Artemis
5 Francis Heymann   Vienna, VA 185639   NCVC/Edge Technologies
6 Tony Goncalves   Rockville, MD 168623   All American
7 William Krohn   Williamsburg, VA 212438   ABRT/Snow Valley pb Seal-on
8 Jesse Moore   Taylors, SC 179170   ABRT/Snow Valley pb Seal-on
9 Joshua Sachs   College Park, MD 199988   Artemis
10 Timothy Graves   Vienna, VA 209486   Evolution/Team DLS
11 Justin Koelbl   Fairfax Station, VA 202085   Artemis
12 Morgan Gerlak   Baltimore, MD 194574   LSV/Kelly
13 Sandy King      NCVC/Edge Technologies
14 Russell Brown   Gaithersburg, MD 222506   Artemis
15 Craig Baumgartner   Washington, DC 224351   Evolution/Team DLS
16 Jonathan Nathanson   Reston, VA 184860   Evolution/Team DLS
17 Joseph Mark   Herndon, VA 197971   Evolution/Team DLS

Men - MR - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Frick   Park City, UT 135709   DC Velo/Martens Volvo
2 Blair Saunders   Newark, DE 69445   First State Velo Sport
3 Paul Basler   Manassas, VA 70997   ABRT/Snow Valley pb Seal-on
4 Christopher Schmidt   Arlington, VA 74299   NCVC/Edge Technologies
5 Erik Engle   Frederick, MD 50293   Artemis
6 Andrew Shaw   Alexandria, VA 116102   NCVC/Edge Technologies
7 Peter Lindeman   Arlington, VA 147939   NCVC/Edge Technologies
8 Mark Sommers   Washington, DC 149858   DC Velo/Martens Volvo
9 Michael Stearns   Arlington, VA 90951   ABRT/Snow Valley pb Seal-on
10 Keith Sandbloom   Washington, DC 31199   NCVC/Edge Technologies
11 Bo Lee   Annandale, VA 20700   Whole Wheel Velo Club
12 Nigel Chinemilly   Round Hill, VA 6791   Evolution/Team DLS
13 Jason Meidhof   Bethesda, MD 143088   NCVC/Edge Technologies
14 Steven Bickling   Baltimore, MD 71021   ABRT/Snow Valley pb Seal-on
15 Brian Marchionini   Silver Spring, MD 78597   DC Velo/Martens Volvo
16 Mitchell Luck   Chapel Hill, NC 186626   Artemis
17 Spencer Beckett   Elkton, MD 199532   ABRT/Snow Valley pb Seal-on
18 Gregory Smith   Laurel, MD 33144   DC Velo/Martens Volvo
19 Ryan Vaart   Arlington, VA 141347   NCVC/Edge Technologies
20 Zachary Browne   Silver Spring, MD 69115   NCVC/Edge Technologies

Men - MR - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Grant Soma   Manassas, VA 50348   ABRT/Snow Valley pb Seal-on
2 Blair Saunders   Newark, DE 69445   First State Velo Sport
3 Michael Price   Woodbridge, VA 92452   ABRT/Snow Valley pb Seal-on
4 David Osborne   Silver Spring, MD 47971   Artemis
5 Marc Frazer   Baltimore, MD 128378   LSV/Kelly
6 Ramon Benitez   Glenwood, MD 3304   Artemis
7 Arthur Brown   Washington, DC 63036   DC Velo/Martens Volvo
8 William Jackson   Forestville, MD 65612   Dream Racing
9 Michael Bradbury   Broadlands, VA 187717   Evolution/Team DLS
10 James Bellora   Falls Church, VA 132954   Squadra Coppi/IM Saab
11 Mark Sommers   Washington, DC 149858   DC Velo/Martens Volvo
12 Gregory Smith   Laurel, MD 33144   DC Velo/Martens Volvo
13 John Hebner   Marriottsville, MD 111432   Squadra Coppi/IM Saab
14 David Wilson   Annandale, VA 166526   Whole Wheel Velo Club
15 David Scharff   Baltimore, MD 53940   LSV/Kelly
16 James Bellora   Falls Church, VA 132954   Squadra Coppi/IM Saab
17 Lawrence Byvik   Warrenton, VA 5765   Mountain's Edge Cycling Team
18 Carlos Goncalves   Rockville, MD 87855   All American
19 Jay Downs   Jeannette, PA 47806   All Ireland/WV Healthcare
20 Pleasant Lewis   Winter Garden, FL 60596   BBC/Gold's Gym

Men - MR - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Hackett   Woodbridge, VA 48406   ABRT/Snow Valley pb Seal-on
2 Craig Clark   Reston, VA 197253   Evolution/Team DLS
3 Paul Gruenberger   Columbia, MD 14316   Artemis
4 William Jackson   Forestville, MD 65612   Dream Racing
5 Paul Gruenberger   Columbia, MD 14316   Artemis
6 Timothy Lung   Hagerstown, MD 45621   AVC/State Farm
7 Gary Hoffman   Troy, VA 16434   DC Velo/Martens Volvo
8 Michael Crider   Ellicott City, MD 177040   Team BBC
9 John Scroggins   College Park, MD 71514   Dream Racing
10 Richard Schiesz   Crofton, MD 57062   ABRT/Snow Valley pb Seal-on
11 Russ Nichols   Annapolis, MD 187072   ABRT/Snow Valley pb Seal-on
12 John Petrakis   Sonoma, CA 27937   NCVC/Edge Technologies
13 Murray Davis   Bel Air, MD 208383   LSV/Kelly
14 Timothy Barry   Rockville, MD 161170   DC Velo/Martens Volvo
15 James Wagner   Milton, DE 116012   DC Velo/Martens Volvo
16 Michael Harris   Catonsville, MD 168634   ChesapeakeWheelmen/KingPawn
17 Kerry Scanlon   Chevy Chase, MD 116673   DC Velo/Martens Volvo
18 Jeffrey Manor   California, MD 195638   Pax Velo
19 Max Rogozinski   Woodbridge, VA 142114   PoWER/MAMA
20 Robert Kozak   Frederick, MD 19739   Unattached

Men - MR - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Lea   Taneytown, MD 20621   Team Fuji
2 James Youngblood   Silver Spring, MD 39327   NVRC
3 Giulio Porta   Annandale, VA 28452   ChesapeakeWheelmen/KingPawn
4 Lee Sigelman   Washington, DC 222254   HPC/List/Cardinal
5 Merrick Frampton   Reistertown, MD 167588   VCB/Legg Mason-Race Pace
6 Jerome Sachs   Silver Spring, MD 213955   Artemis

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Hipp   Sterling, VA 206049   Lanterne Rouge/Java Shack
2 Chip Hoover   El Paso, TX 215690   NCVC/Edge Technologies
3 Mitchell Luck   Chapel Hill, NC 186626   Artemis
4 William Davis   Arlington, VA 212269   NCVC/Edge Technologies
5 Bo Lee   Annandale, VA 20700   Whole Wheel Velo Club
6 Elias Hengst   Washington, DC 193800   MSR/Rockville Harley
7 Evan Fader   Boulder, CO 194569   Techno Cycle
8 Jeffrey Sanders   Crownsville, MD 140914   AVC/State Farm
9 Brian Fouche   Hagerstown, MD 198127   LSV/Kelly
10 Cornelius Griggs   College Park, MD 206836   Maryland Collegiate Cycling
11 Peter Whitlock   Bethesda, MD 222833   NCVC/Edge Technologies
12 John Raley   Rockville, MD 76412   Artemis
13 Ryan Vaart   Arlington, VA 141347   NCVC/Edge Technologies
14 Jay Cummins   Glen Allen, VA 63852   AVC/State Farm
15 Frank Ramos   Lexington Park, MD 107776   AVC/State Farm

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clark Vandergrift   Reisterstown, MD 224659   Unattached
2 David Dickinson   Washington, DC 207557   NCVC/Edge Technologies
3 Scott Anderson   Silver Spring, MD 226748   Bicycle Place VC
4 Ian Morrison   Frederick, MD 225571   Unattached
5 James Brannan   Gaithersburg, MD 137648   Artemis
6 Chuck Nolan   Forest Hill, MD 223334   LSV/Kelly
7 Matthew Barrett   Ellicott City, MD 215687   Unattached
8 John Cross      Unattached
9 Walter Tyree   Alexandria, VA 207530   Squadra Coppi/IM Saab
10 Juan Burgos   Indian Head, MD 221280   S Maryland Cycling

Women - MR - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Kelley   Middletown, MD 166665   NCVC/Edge Technologies
2 Janelle Hubbard   Centreville, VA 148558   NCVC/Edge Technologies
3 Beth Mason   Harker Heights, TX 101329   NCVC/Edge Technologies
4 Cheryl Osborne   Silver Spring, MD 127831   Artemis
5 Gretchen Jacobs   Arlington, VA 206158   HPC/List/Cardinal
6 Evelyn Egizi   Silver Spring, MD 129625   Artemis
7 Christine Wehlburg   Herndon, VA 220922   NCVC/Edge Technologies
8 Megan Clark   Easthampton, MA 192719   ABRT/Snow Valley pb Seal-on
9 Sheila Gudiswitz   Washington, DC 199262   Artemis
10 Renee Faison   Owings Mills, MD 196486   Team BBC
11 Diane Harris   Ft Washington, MD 177520   Artemis
12 Kathleen Landers   Baltimore, MD 142014   Team BBC
13 Laura Gabanski   Kensington, MD 219704   NCVC/Edge Technologies
14 Tracy Lea   Taneytown, MD 20622   Team Fuji
15 Corinne Moriatis   Ashburn, VA 220046   Artemis
16 Yo Kumm   Baltimore, MD 222520   Artemis
17 Doreen Chaitt   Kensington, MD 62254   HPC/List/Cardinal
18 Mimi Newcastle   Fort Washington, MD 200625   HPC/List/Cardinal
19 Ramona Kessel   Greenbelt, MD 207179   Artemis

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFBonk BreakerOSMOCUORESpyShimanoSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee