Race Results for
Extreme Series DH #6
Roxbury, NY
(Event Information)
View By:
Downhill on 10/09/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Yannuzzi   00:04:34.917  203 Mt. Perk
2 Justin Rybicky   00:04:38.856  205 Team Plattekill
3 Kyle Wolmer   Hampton, CT00:04:51.541 207340  197 Cutting Edge
4 Theodore Cacciola   Redding, CT00:04:55.794 221451  202 
5 Jonathan Bowdish   Weybridge, VT00:05:03.395 224091  200 661/Diamondback/Intense Tires
6 Kevin Cockerham   00:05:44.891  201 Freeride Bike Shop/Yard's Brewery
7 Casey Swanson   00:06:41.333  199 Roger Williams Cycling
8 Derek Herzer   00:07:53.596  204 Bellitte Bicycles

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter John Mihalick   00:04:43.354  142 CNY Bikes.com
2 Justin Walraed   Hoosick Falls, NY00:05:12.838 193907  139 Gravity Racing
3 Geoff Ayr   00:05:13.599  141 Peak Performance
4 Mike Oeser   Canajoharie, NY00:05:19.783 229390  143 Bay Ridge Bike World
5 Ty Holmes   00:06:40.008  140 Denali Cycles

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Bink   Schaghticoke, NY00:04:44.112 192149  155 Bike Church
2 Doug Fahlbusch   00:04:54.292  157 
3 Chris Vultaggio   00:05:06.136  154 Team Makenzie
4 Willis Matis   Canajoharie, NY00:05:08.824 229389  158 Big Al's Bikes
5 Aaron Oeser   Forest Hills, NY00:05:24.566 151953  159 Bay Ridge Bike World
6 Joshua Francis   Nashville, TN00:06:57.935 201920  156 Team Drummer

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Bink   Howells, NY00:04:58.921 212406  169 Team Bike Church
2 Thomas Anderson   Tully, NY00:05:01.498 229386  176 BIKE LOFT
3 Neal Demaio   Ulster Park, NY00:05:12.844 211044  171 Weatherwax Racing
4 Keith Jewell   00:05:16.934 215431  174 661/Cycle Theropy/Jennifer
5 Mark Washkevich   Putney, VT00:05:18.275 214437  172 Drummer Racing/Andy's Cycle
6 Al Gildner   Bethlehem, PA00:05:38.521 188250  170 SVB Racing
7 David McManus   00:05:47.974  178 Hogtown
8 Andrew Glick   00:05:48.218  175 
9 Timothy Bace   Toms River, NJ00:06:09.613 193978  173 
10 Andrew Folcher   Deptford, NJ00:06:33.850 200150  177 Freeride/Yards Brewery

Men - SP - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Walter Schramm   Huntington Station, NY00:05:38.777 213799  187 KAOS Racing/ Bike Junkie
2 Michael Rothenbeck   Easton, PA00:06:28.620 218912  188 Action Wheels

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lars Tribus   Milford, NJ00:03:43.076 35924  Chumba/Spy
2 Matthew Eramo   Rochester, VT00:03:55.709 214203  Green Mtn Bikes
3 George Ryan   Vernon, NJ00:03:59.195 136378  14 Iron Horse
4 Derrick Nobman   Oyster Bay, NY00:03:59.651 162451  Ninety Degrees
5 Erik Hudson   Warwick, NY00:04:02.122 176535  10 FinishLine/BrooklynMachineWork
6 Chris Higgerson   Deansboro, NY00:04:02.959 208966  13 CNY Bikes.com
7 Joshua Misevcis   Catskill, NY00:04:08.363 140892  Canondale
8 Josh Clark (1 - PR)   Scio, OH00:04:11.324 101874  
9 Gerardo Garcia   Somerville, MA00:04:22.783 168686  12 EMS/Los Changos
10 Jess Priest   Cheshire, CT00:04:24.074 113713  
11 Eric Fleming   New York, NY00:04:25.561 135799  FinishLine Factory DH
12 Wayne DeVingo   Norwalk, CT00:04:28.096 9354  15 Down Cycles
13 Dominic Picotte   00:04:30.578  Laferte Bike Shop
14 Dom DeMaio   E Brunswick, NJ00:04:33.497 188663  11 Diablo Freeride Park/Oakley
15 Paul Adams   Hillsboro, NH00:04:38.143 197251  Team Drop

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Geoffrey Ulmer   Troy, NY00:04:07.299 197485  131 O'Neal/Maxxis
2 David Todaro   Elko, NV00:04:14.644 184155  124 SVB Racing
3 P Post   Newton, NJ00:04:22.926 213804  128 Diablo Freride Park
4 Paul Beardsley   Ripton, VT00:04:23.425 229383  125 Sinister/Team Bump
5 Chris Ronca   Clifton Park, NY00:04:36.551 182553  129 Freemans Bridge Sports
6 Kurt Bergfjord   Cooperstown, NY00:04:37.915 206754  121 Maxxis
7 Willem Cooper   Newport, RI00:04:44.530 201902  130 Von Cooper Productions
8 Will Collins   West Hartford, CT00:04:52.805 231811  126 Gravity Warehouse
9 Alex Mahlum   Cooperstown, NY00:04:53.367 207713  122  Bicycle Works/Team Plattekill
10 Mack Haedt   Litchfield, CT00:04:53.849 231813  133 
11 James Adamowicz   Cromwell, CT00:04:57.756 200195  127 clifcat/gravity warehouse
12 George Pettee   New Canaan, CT00:05:05.614 208186  132 Step-Up Racing
13 Keegan Bass   Cooperstown, NY00:05:33.475 194181  123 My Moms Team

Men - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Ford   Littleton, CO00:03:56.593 157072  43 Canfield/UMAC/Pricepoint/SDG/Magura
2 Kevin Whalen   Glenwood, NY00:04:23.040 115663  42 George W. Bush and Friends
3 John (Jack) Williams   Stowe Vt, VT00:04:23.225 164519  36 Drummer Racing
4 Mike Stock   Cromwell, CT00:04:23.370 181463  40 Gravity Warehouse/ Sinister Bikes
5 Aaron Christenson   Hillsboro, NH00:04:29.364 210923  37 Jakes Bikes
6 Felipe Zenaide   00:04:34.839  45 M2R Helmets Diamond Cycle
7 Peter Scannell   Danbury, CT00:04:35.667 227998  39 Crankfire Racing
8 Oliver Levick   Troy, NH00:04:41.134 195365  41 Drummer Racing
9 Daniel Phillips   Bridgeport, CT00:04:48.002 227999  38 Crankfire Racing
10 Christopher Hoey   Bellmore, NY00:04:55.258 168591  44 Team Plattekill

Men - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Denoncourt   Northampton, MA00:04:15.613 85301  60 Sinister/Fast Times
2 Christopher Rebula   Natick, MA00:04:25.025 85314  58 EMS
3 David Haas   Somerville, MA00:04:33.753 201533  59 EMS
4 Charles Castrogiovanni   New Milford, PA00:04:35.648 189596  61 RPR Racing
5 Scott Moody   Brattleboro, VT00:04:45.907 209789  57 Drummer Racing/Sinister Bikes
6 Mike Hellinger   Elma, NY00:04:47.690 193977  55 Buffalo Bukaki
7 James Norris   Winchester, MA00:05:08.313 94951  56 My own damn self
8 Ivan O'Conner   Bronx, NY00:05:17.959 213791  62 Racers Edge/Sinister

Men - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Orsini   Watertown, CT00:04:27.295 192183  82 Team Plattekill/Turner/Maxxis
2 Steve Warnkin   Blairstown, NJ00:04:30.032 158477  78 RPR
3 Matt Kane   Beacon, NY00:04:30.749 213785  76 Turner
4 Chad Hanicak   Huntingdon Valley, PA00:04:32.749 165474  79 RPR Racing/Hayes/Azonic
5 Rafael Quinones   Bronx, NY00:04:38.931 200207  83 Down Cycles
6 Michael Mullen   Hudson Falls, NY00:04:56.508 163398  80 Elevate
7 Sean Tarricone   Belmar, NJ00:05:00.992 173561  81 
8 Jon Siverling   Clifton Park, NY00:05:04.661 213798  84 Bailey/Kathleen
9 Jimmy Rosario   New York, NY00:05:14.200 181464  85 Tread Bike Shop
10 Eric Kaufman   Manchester, NH00:05:20.356 223097  75 Team Drop
11 Doug Quinn   Canton, MA00:05:27.377 175232  77 

Men - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Brien   Allentown, PA00:04:39.445 149323  93 RPR RAcing
2 Michael Kulp   Vernon, NJ00:04:40.061 133293  96 Lny Bikes
3 Jon Safford   Killington, VT00:04:42.222 174596  94 Marzocchi/THE/661/Utopia/Green Mtn Bikes
4 James Roy   Stowe, VT00:04:43.838 192483  95 Advanced Cyclery
5 Donald Brensinger   Whitehall, PA00:05:04.623 186810  98 SVB Racing/ Azonic
6 Carl Hopkins   Brooklyn, NY00:05:07.499 188855  99 Racers Edge/Sinister
7 Jacob Dallegro   Happon Township, NJ00:05:14.032 154787  97 Freeride/Yards

Men - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ronald Saccardo   Mill Neck, NY00:04:34.226 212408  114 KAOS Racing/90 degrees
2 John Pallotto   Cheshire, CT00:04:43.972 27111  112 Gravity Warehouse/Kenda/661
3 Frank Wadelton   Bellows Falls, VT00:04:45.704 36864  111 Sinister Bikes
4 Ted Spencer   Newington, CT00:05:04.062 173036  117 Gravity Warehouse
5 Jay Barrows   Brooklyn, CT00:05:20.006 2740  115 Team Drop/ Azonic
6 George Ulmer   Troy, NY00:07:42.367 197486  116 Azonic/Spy

Men - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Girard   Glens Falls, NY00:05:17.691 228558  219 Team Plattekill/Utopia/Inside Edge
2 Alex Bowdish   Weybridge, VT00:05:20.067 231814  220 Team Bump
3 Shayne Sullivan   00:05:35.945  221 Von Cooper Productions
4 Dan Schwartz   00:07:18.223  222 Von Cooper Productions
5 Robert Pauline   00:07:21.004  223 VonCooper

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Kilmartin   00:04:51.705  237 Team Plattekill/Intense
2 Christopher Ball   Gansevoort, NY00:05:17.772 221361  236 Elevate
3 Kyle Stewart   00:05:26.087  235 Mud Chuckers
4 Jacob Billings   00:09:31.042  234 

Men - BG - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Riagan Orr   Glens Falls, NY00:05:39.087 221284  242 Elevate Cycles
2 Joseph Algozino   00:08:08.488  243 Racer's Edge

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexis Wruble   Medford, MA00:04:37.094 201279  33 JRA Cycles + EMS
2 Karen Eagan   Lowell, MA00:04:39.463 200140  34 JRA Cycles/EMS
3 Caroline Milot   00:05:02.595  31 Laferte Bike Shop
4 Vicki Koch   West Falls, NY00:05:17.579 200770  32 Team CMI/Cycles Plus

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaSpyBonk BreakerOSMOCUOREUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee