Race Results for
Tomorrow's Stars Today 2005 Kickoff
North Richland Hills, TX
(Event Information)
View By:
Criterium on 02/13/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Rader   Dallas, TX 201905   
2 Noah Williams   Wimberley, TX 185731   
3 Hunter Stewart   Dallas, TX 208878   
4 Bryan Courtney      
5 Grant Sides   Austin, TX 222742   

Men - JR - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Weighall   Santa Cruz , CA 128164   
2 Kolt Bates   Bedford, TX 194640   
3 Tristan Uhl   Austin, TX 168160   
4 Tyler Jewell   Austin, TX 168914   
5 Matt Sauls   Mckinney, TX 199314   
6 Francis Hamre   Wichita Falls, TX 220341   
7 Carmiel Schulman   Seattle, WA 200292   
9 Evan Vaughan   Fort Worth, TX 219895   
10 Carlos Rivera   Sugar Land, TX 202539   
11 Shane Densmore   Denton, TX 219335   
12 Austin Stewart   Dallas, TX 193295   
13 Fred Smitham   Dallas, TX 221031   
14 Andrew Dahlheim   Dallas, TX 188572   
15 William Rader   Dallas, TX 201905   

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Broday Walker   Wichita Falls, TX 218248   
2 Blake White      
3 Chris Koen   Haltom, TX 223683   
4 Austin White      
5 Will Courtney      

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Roossien   Dallas, TX 222115   
2 Matt Nelson      
3 Mike Thacker   Haltom City, TX 223707   
4 Josh Sumrall   North Richland, TX 225640   
5 Sean Eggleston      
6 Tyler Heshion      

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Nelson      

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Edgar Ibarra   Mesquite, TX 143756   
2 Stefan Rothe      
3 Christopher Powers   Flower Mound, TX 63195   
4 Craig Bartholomaus   Portland, OR 133007   
5 Henry Skowronek   Valley View, TX 200360   
6 Christopher Hamilton   Dallas, TX 189253   
7 Steve Kidd      
8 Leo Frayre   Dallas, TX 184301   
9 Michael Kincaid   Dallas, TX 19138   
10 Justin Wallace   San Francisco, CA 200983   
11 Gregory Tall   Webster, NY 65940   
12 Tom Lattig   Dallas, TX 58187   
13 Scott Veggeberg   Austin, TX 188306   
14 Mark Ashton   Dallas, TX 157294   
15 Shaun Bonavita   Dallas, TX 4168   

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenneth Smith   Mansfield, TX 33008   
2 Jennifer Purcell   Austin, TX 193628   
3 Julien Blond (1 - Cat3)   Dallas, TX 207061   
4 Mark Adame   Lewisville, TX 106366   
5 Michael Reade   Granbury, TX 49894   
6 Joseph Gold   Dallas, TX 68231   
7 Robert Phillips   Fort Worth, TX 141157   
8 William Campie   Longmont, CO 202299   
9 Scott Bennett   Southlake, TX 214742   
10 Michael Herrick   Dallas, TX 55917   
11 Tristan Uhl   Austin, TX 168160   
12 Peter Stricker   Dallas, TX 204554   

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Glenn Hill   Trophy Club, TX 192436   
2 Karl Kupecz   Austin, TX 215061   
3 Clay Hobson   Richardson, TX 199977   
4 Dale Hubregg      
5 Julien Blond   Dallas, TX 207061   
6 Adam Allen   Austin, TX 212221   
7 Clint Litton   Dallas, TX 215796   
8 Michael Rodriguez   Fort Worth, TX 68952   
9 Greg Post   Plano, TX 186570   
10 William Delany   Roanoke, VA 95613   
11 Chris Moore   Roanoke, TX 214351   
12 Jason Long      

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karl Kupecz   Austin, TX 215061   
2 Tod Doss      
3 Tomer Tzafrir   Dallas, TX 211256   
4 Chamila Ariyachandra   Dallas, TX 214823   
5 John Pouncy      
6 Frank Everly   Las Colinas, TX 217774   
7 Don Griffin   Dallas, TX 194114   
8 Gary Jackson   Asheville, NC 216845   
9 Zachary Valdez   Durango, CO 220719   
10 Lemmie White   Fort Worth, TX 218844   
11 Gustav Delany   Highland Village, TX 218642   
12 Todd Hollenshead   Mesquite, TX 221924   
13 Thomas Chaney      
14 Stuart Crow   Dallas, TX 198322   
15 Spencer Jewell   Waco, TX 110566   

Women - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chelsea Dodds   Cleburne, TX 199778   

Women - Cat 1/2/3/4 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pamela Bates   Bedford, TX 192549   
2 Ann Marie Love   Fort Worth, TX 21658   
3 Casey Branach      
4 Joy Stockwell      
5 Amy Kirsch (1 - Cat4)   Bedford, TX 122169   
6 Paula Wilson      

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wendy Segrest   Dallas, TX 220114   
2 Jill Carson   River Oaks, TX 140590   
3 Donna Rice   Oklahoma City, OK 223681   
4 Sheri Jordan   Austin, TX 221312   
5 Joy Stockwell      
6 Lorinda Titchywy   Garland, TX 218998   
7 Shannon Heller   Brookfield, IL 217777   
8 Koaoruko Smalls      
9 Karen Hagar   Burleson, TX 127580   
10 Robbie Merritt      
11 Teri Donnelly      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFBonk BreakerOSMOCUOREShimanoSpySierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee