Race Results for
Bunny Hop
Suitland, MD
(Event Information)
View By:
Criterium on 05/01/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Koelbl   Fairfax Station, VA 202086   Artemis
2 Justin Koelbl   Fairfax Station, VA 202085   Artemis
3 Morgan Gerlak   Baltimore, MD 194574   LSV/Kelly
4 Kevin Gottlieb   San Francisco, CA 226379   Squadra Coppi/IM Saab
5 James Gaudaen   Arlington, VA 221133   NCVC/Edge Technologies
6 Burke Nash   Arlington, VA 178676   NCVC/Edge Technologies
7 Ellen Kessel   Greenbelt, MD 190581   Artemis
8 Jeremy Burke   Great Falls, VA 224922   Unattached
9 Nathaniel Wilson   Boulder, CO 207985   NCVC/Edge Technologies
10 Drew Nash   Arlington, VA 199297   NCVC/Edge Technologies
11 Avery Wilson   Boulder, CO 207986   NCVC/Edge Technologies
12 Sean Capps      NCVC/Edge Technologies

Men - JR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Bax   Boulder, CO 193457   Artemis
2 Curtis Winsor   Charlottesville, VA 187500   ABRT/Team Snow Valley
3 Mark Saunders   Blacksburg, VA 211419   Richmond Ciclismo
4 Michael Berry   Sherwood Forest, MD 199259   ABRT/Team Snow Valley
5 Justin Koelbl   Fairfax Station, VA 202085   Artemis
6 Alex Islin      Unattached
7 Reed Hopwood   Arlington, VA 223355   Squadra Coppi/IM Saab
8 Timothy Graves   Vienna, VA 209486   Evolution/Team DLS
9 Owen Hassig   Arlington, VA 186551   Squadra Coppi/IM Saab
10 Jesse Moore   Taylors, SC 179170   ABRT/Team Snow Valley
11 Stephen Koelbl   Fairfax Station, VA 202086   Artemis
12 Branson Skinner      Unattached
13 Morgan Gerlak   Baltimore, MD 194574   LSV/Kelly
14 Russell Brown   Gaithersburg, MD 222506   Artemis
15 Daniel Batten   College Park, MD 227648   NCVC/Edge Technologies
16 Tony Goncalves   Rockville, MD 168623   All American
17 Jesse Saldana   Leesburg, VA 199226   Evolution/Team DLS
19 Jonathan Nathanson   Reston, VA 184860   Evolution/Team DLS

Men - MR - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Frick   Park City, UT 135709   DC Velo/Martens Volvo
2 Erik Engle   Frederick, MD 50293   Artemis
3 Matthew Mega   Richmond, VA 74078   ABRT/Team Snow Valley
4 Mark Johnson   Washington, DC 197707   Rockville Harley/Bicycle Pro
5 Scott Gibbons   Reston, VA 87584   VCB/RacePace/Legg Mason
6 Ian Birlem   Washington, DC 3752   Rockville Harley/Bicycle Pro
7 Guy Perotti   Great Falls, VA 27767   ABRT/Team Snow Valley
8 Eric Williams   Washington, DC 38339   ABRT/Team Snow Valley
9 Jon Gaudio   New Kent, VA 82135   Richmond Ciclismo
10 Zachary Browne   Silver Spring, MD 69115   NCVC/Edge Technologies
11 Steve Soltes   Reston, VA 149704   ABRT/Team Snow Valley
12 John Raley   Rockville, MD 76412   Artemis
13 Keith Sandbloom   Washington, DC 31199   NCVC/Edge Technologies
14 Tod Schmidt   Charlotte, NC 89429   NCVC/Edge Technologies
15 Fredrik Andersson   Falls Church, VA 216108   NCVC/Edge Technologies
16 Carey Steelman   Columbia, MD 59490   LSV/Kelly
17 David Paul   Greenbelt, MD 126477   Artemis
18 Jonathan Hansen   Bend, OR 95869   Richmond Ciclismo
19 Kevin Gallo   Vienna, VA 51675   Squadra Coppi/IM Saab
20 Jason Stevenson   Baltimore, MD 81430   NCVC/Edge Technologies

Men - MR - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arthur Brown   Washington, DC 63036   DC Velo/Martens Volvo
2 David Osborne   Silver Spring, MD 47971   Artemis
3 Paul Mittelstadt   Bethesda, MD 45693   DC Velo/Martens Volvo
4 Spencer Beckett   Elkton, MD 199532   ABRT/Team Snow Valley
5 Carlos Goncalves   Rockville, MD 87855   All American
6 Gregory Smith   Laurel, MD 33144   DC Velo/Martens Volvo
7 Keith Mitchell   Somewhere,  62379   ABRT/Team Snow Valley
8 Darryl Greene   Silver Spring, MD 195581   Artemis
9 Rick Tucker   Reisterstown, MD 169112   All American
10 Tim Munn   Baltimore, MD 159736   Team BBC
11 Michael Price   Woodbridge, VA 92452   ABRT/Team Snow Valley
12 James Littlejohn   Severna Park, MD 70535   ABRT/Team Snow Valley
13 William Marciniak   Ellicott City, MD 22459   Unattached
14 Peter Dickason   Vienna, VA 216344   Evolution/Team DLS
15 Kevin Johnson   Severna Park, MD 107841   LSV/Kelly
16 William Luecke   Falls Church, VA 21779   NCVC/Edge Technologies
17 Steven Anderson   Washington, DC 209223   DC Velo/Martens Volvo
18 Christopher Regan      Squadra Coppi/IM Saab
19 James Bronson   Gaithersburg, MD 48634   LSV/Kelly
20 David Nesbitt   Port Deposit, MD 64923   DC Velo/Martens Volvo

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Grant Soma   Manassas, VA 50348   ABRT/Team Snow Valley
2 Mark Johnson   Washington, DC 197707   Rockville Harley/Bicycle Pro
3 David Osborne   Silver Spring, MD 47971   Artemis
4 Matthew Mega   Richmond, VA 74078   ABRT/Team Snow Valley
5 Reed Tanger   Arlington, VA 68301   Transrapid-USA.com
6 Randy Smargiassi   Breinigsville, PA 119588   Gotham
7 Ian Birlem   Washington, DC 3752   Rockville Harley/Bicycle Pro
8 Paul Mica   Alexandria, VA 177291   NCVC/Edge Technologies
9 Russell Langley   Gaithersburg, MD 105456   ABRT/Team Snow Valley
10 Rick Tucker   Reisterstown, MD 169112   All American
11 Pedro Hijar   Reston, VA 64699   Evolution/Team DLS
12 Rondo Bauer (1 - Cat3)   San Diego, CA 188236   Gotham
13 Paul Basler   Manassas, VA 70997   ABRT/Team Snow Valley
14 Steven Bednash   Norfolk, VA 197257   Virginia Beach/East Coast
15 N/A   Richmond, VA 107790   CVCC/Team CSK
16 Keck Baker   New Kent, VA 211712   SP Imports/Palani Drive
17 Michael Stearns   Arlington, VA 90951   ABRT/Team Snow Valley
18 Chris Decker   Chevy Chase, MD 193854   NCVC/Edge Technologies
19 Adam Steelman   Ocean Isle Beach, NC 179539   Evolution/Team DLS
20 Peter Dickason   Vienna, VA 216344   Evolution/Team DLS

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mario Sanchez   Gaithersburg, MD 31185   Rockville Harley/Bicycle Pro
2 Scott Gibbons   Reston, VA 87584   VCB/RacePace/Legg Mason
3 Victor Siegfried   Reston, VA 185280   Evolution/Team DLS
4 Scott Delaune   Scottsdale, AZ 174845   NCVC/Edge Technologies
5 Servio Medina   Arlington, VA 178615   NCVC/Edge Technologies
6 Elias Hengst   Washington, DC 193800   Rockville Harley/Bicycle Pro
7 Alec Rottier   Greenbet, MD 193133   Artemis
8 Jay Cummins   Glen Allen, VA 63852   AVC/State Farm
9 Michael Rovezzi   Leesburg, VA 205537   Minuteman Road Club
10 Thomas Ragland   Silver Spring, MD 151551   Squadra Coppi/IM Saab
11 Todd Hipp   Sterling, VA 206049   Lanterne Rouge/Java Shack
12 Robb Hampton   Darnestown 178989   Rockville Harley/Bicycle Pro
13 Michael Krotine   Alexandria, VA 68818   Squadra Coppi/IM Saab
14 Christopher Wiedmaier   Vienna, VA 195839   Evolution/Team DLS
15 Brian Fouche   Hagerstown, MD 198127   AVC/State Farm
16 Michael Calderone   Ellicott City 193803   Artemis
17 George Woodall   Silver Spring, MD 38883   Rockville Harley/Bicycle Pro
18 Ricky Monterosa   Mclean, VA 61515   NCVC/Edge Technologies
19 Baird Webel   Chevy Chase, MD 54174   Rockville Harley/Bicycle Pro
20 Michael Bradbury   Broadlands, VA 187717   Evolution/Team DLS

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carlos Goncalves   Rockville, MD 87855   All American
2 James Harris   Washington, DC 176969   Artemis
3 Mark Kerlin   Oakton, VA 54291   Lanterne Rouge/Java Shack
4 Mark Skubis   Arlington, VA 270   Squadra Coppi/IM Saab
5 Andreas Gutzeit   Washington, DC 215952   NCVC/Edge Technologies
6 Matthew Stutts   Takoma Park, MD 196427   NCVC/Edge Technologies
7 Clifton Chamberlin   Adelphi, MD 193301   U of Maryland
8 Darryl Greene   Silver Spring, MD 195581   Artemis
9 John Raley   Rockville, MD 76412   Artemis
10 James Pettengill   Takoma Park, MD 210149   Team BBC
11 Harry Fang   Chevy Chase, MD 59226   Bicycle Place
12 Peter Whitlock   Bethesda, MD 222833   NCVC/Edge Technologies
13 Jon Woodward   Arlington, VA 184504   NCVC/Edge Technologies
14 Steven Grant   Washington, DC 204726   NCVC/Edge Technologies
15 Bruce Creighton   Arlington, VA 206268   NCVC/Edge Technologies
16 Marc Klein   Arlington, VA 201836   NCVC/Edge Technologies
17 Jonathan Craig   Doylestown, PA 190818   NCVC/Edge Technologies
18 Preston Winter   Washington, DC 202324   Unattached
19 Fredrik Andersson   Falls Church, VA 216108   NCVC/Edge Technologies
20 Paul Lengermann   Washington, DC 216293   NCVC/Edge Technologies

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Wilson   Hanover, PA 219559   VCB/RacePace/Legg Mason
2 David Whiting   Ashburn, VA 221750   Artemis
3 Matthew Barrett   Ellicott City, MD 215687   Unattached
4 Joel Christie   Fairfax, VA 191031   Unattached
5 Mark Gallagher   Washington, DC 209916   NCVC/Edge Technologies
6 John Preuss   Northville, MI 209314   Evolution/Team DLS
7 Brian Geary   Rockville, MD 221236   Unattached
8 Jeffrey Krone   Alexandria, VA 215912   Pax Velo
9 John Jancy   Washington, DC 209569   NCVC/Edge Technologies
10 Ray Manyoky   Bethesda, MD 217022   Bicycle Place VC
11 Karl Anderson   Arlington, VA 222647   NCVC/Edge Technologies
12 Mike Mangiaracina   Takoma Park, MD 224468   NCVC/Edge Technologies
13 Matthew Lawson   Big Pool, MD 221698   AVC/State Farm
14 Rodrick Erickson   Leesburg, VA 223653   Evolution/Team DLS
15 Matthew Neigh   Germantown, MD 219908   All American
16 Abby Raymond   Washington, DC 220568   Route 1 Velo
17 Enrique Zarceno   Woodbrigde, VA 108061   NCVC/Edge Technologies
18 Terrence Harrigan   Eldersburg, MD 220032   ChesapeakeWheelmen/KingPawn
19 Bryan Racine   Lexington Park, MD 195959   Pax Velo
20 David Dickinson   Washington, DC 207557   NCVC/Edge Technologies

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathleen Baldwin   Solomons, MD 215759   AVC/State Farm
2 Katherine Sherwin   West Lake Hills, TX 161129   Victory Brewing
3 Christine Kelley   Middletown, MD 166665   NCVC/Edge Technologies
4 Heidi Woolever   Brooklyn, NY 120497   ABRT/Team Snow Valley
5 Kay Tsui   Arlington, VA 215631   Artemis
6 Beth Mason (1 - Cat2)   Harker Heights, TX 101329   NCVC/Edge Technologies
7 Janelle Hubbard   Centreville, VA 148558   NCVC/Edge Technologies
8 Janet Olney   Baltimore, MD 178681   Team BBC
9 Carol Ennser   Newport News, VA 111402   Tri Power
10 Cody Andrews   Falmouth, ME 178029   NCVC/Edge Technologies
11 Lisa Vible   Wilmington, DE 163495   Velo Bella
12 Wendy Ulmer   Arlington Va 204785   Artemis
13 Susan Estes   Owings, MD 222496   Artemis
14 Cheryl Osborne   Silver Spring, MD 127831   Artemis
15 Amity Elliot   Boulder, CO 222471   Team BBC
16 Megan Clark   Easthampton, MA 192719   ABRT/Team Snow Valley
17 Heidi von Teitenberg   Baltimore, MD 207086   Team BBC
18 Margaret Kilby   Washington, DC 166194   Artemis

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Audrey Peterman   Annapolis, MD 193250   Navy
2 Cody Andrews   Falmouth, ME 178029   NCVC/Edge Technologies
3 Lisa Vible   Wilmington, DE 163495   Velo Bella
4 Carol Ennser   Newport News, VA 111402   Tri Power
5 Janet Olney   Baltimore, MD 178681   Team BBC
6 Heidi von Teitenberg   Baltimore, MD 207086   Team BBC
7 Laura Ferree   Vienna, VA 207919   HPC/List/Cardinal
8 Evelyn Egizi   Silver Spring, MD 129625   Artemis
9 Ilana Knopf   Medford, MA 83056   Artemis
10 Megan Clark   Easthampton, MA 192719   ABRT/Team Snow Valley
11 Christine Lynch   Annapolis, MD 177226   Team BBC
12 Elizabeth Schleeper   Norfolk, VA 92844   Tri Power

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kay Tsui   Arlington, VA 215631   Artemis
2 Amity Elliot   Boulder, CO 222471   Team BBC
3 Wendy Ulmer   Arlington Va 204785   Team BBC
4 Sarah Bussell   Sterling, VA 198825   Minuteman Road Club
5 Susan Estes   Owings, MD 222496   Artemis
6 Susan Miltenberger   Baltimore, MD 192918   Team BBC
7 Laura Gabanski   Kensington, MD 219704   NCVC/Edge Technologies
8 Doron Petersan   Washington, DC 210703   NCVC/Edge Technologies
9 Erika Proctor   Odenton, MD 172336   ChesapeakeWheelmen/KingPawn
10 Taylor Bishop   Harpers Ferry, WV 206871   LSV/Kelly
11 ? McDermott      Artemis
12 Christine Wehlburg   Herndon, VA 220922   NCVC/Edge Technologies
13 Susan Olson   Westminster, MD 201304   Team BBC
14 Anne Shilton   Mililani, HI 216138   HPC/List/Cardinal
15 Alexandra Christopulos   Vienna, VA 222105   HPC/List/Cardinal
16 Diane Harris   Ft Washington, MD 177520   Artemis
17 Becky Spada   Laurel, MD 178440   Team BBC
18 Yo Kumm   Baltimore, MD 222520   Artemis
19 Marisa Peacock   Arlington, VA 200959   Unattached
20 Elisabeth Oehrlein   Clarksville, MD 195372   Artemis

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpySierra NevadaShimanoBonk BreakerCUOREOSMOUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee