Race Results for
18th Annual All West Communications High Uintas Cl
Evanston, WY
(Event Information)
View By:
Stage Race on 06/18/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Wignall   Draper, UT20:45:52 223278  1102 
2 Tyler Wall   Evanston, WY20:45:52 229474  1100 

Men - MR - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Cooke   Park City, UT20:45:52 7681  722 
2 Mark Schaefer   Ogden, UT20:45:52 66592  714 
3 Louie Amelson   20:45:52  720 
4 Jon Gallagher   Heber, UT20:45:52 61600  706 
5 Gary Porter   Roy, UT20:45:52 60559  713 
6 James Berry   Lancaster, SC20:45:52 163082  701 
7 John McKone   Park City, UT20:45:52 23665  721 
8 Donald Armstrong   Ogden, UT20:45:52 1910  725 
9 Peter Ismert   Littleton Co20:45:52 17448  709 
10 Scott Allen   20:45:52  700 
11 James Ferguson   Ogden, UT20:45:52 200321  705 
12 Robert Van Kirk   Ashton, ID20:45:52 48499  716 
13 Eric Greenberg   Whitefish, MT20:45:52 70392  707 
14 John Iltis   Savage, MN20:45:52 50903  708 
15 StevenP Lewis   20:45:52  710 
16 Robert Mitchell   Meridian, ID20:45:52 103067  712 

Men - MR - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ed Chauner   20:45:52  802 
2 Russell Thorstrom   20:45:52  819 
3 Charles Collins   Salt Lake Cty, UT20:45:52 7417  803 
4 Jamie Longe   20:45:52  808 
5 Mark Seltenrich   20:45:52  816 
6 Rick Montgomery   Woodland Park, CO20:45:52 45701  811 
7 Kenneth (Ken) Louder   Salt Lake City, UT20:45:52 179491  809 
8 Robert Ray   Helena, MT20:45:52 68315  813 
9 Michael MacDonald   Salt Lake City, UT20:45:52 146521  810 
10 Jeff Penrod   20:45:52  812 

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Walt Chauner   Whitefish, MT20:45:52 212574  900 
2 John Haney   Park City, UT20:45:52 68337  903 
3 Shannon Storrud   Park City, UT20:45:52 242162  902 

Men - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Norman Bryner   Salt Lake City, UT20:45:52 201017  119 
2 Joseph Thompson   Durango, CO20:45:52 185428  115 
3 Jesse Gordon   Salt Lake City, UT20:45:52 182569  128 
4 Mark Santurbane   20:45:52  112 
5 Rolando Gonzalez   20:45:52  133 
6 Mitch Moreman   20:45:52  135 
7 Corey Collier   Grand Junciton , CO20:45:52 194687  120 
8 Nate Thomas   20:45:52  114 
9 Nathan Page   Kaysville, UT20:45:52 160298  108 
10 John Eisinger   Louisville, KY20:45:52 202079  132 
11 Eric Pardyjak   Salt Lake City, UT20:45:52 148432  109 
12 Sandy Perrins   20:45:52  110 
13 Todd Hageman   20:45:52  122 
14 Ben Kneller   Durango, CO20:45:52 172961  134 
15 David Harward   Salt Lake City, UT20:45:52 15338  123 
16 Dan Dombroski   20:45:52  118 
17 Alexander Rock   Salt Lake City, UT20:45:52 150518  111 
18 Jeffrey Wardell   Boulder, CO20:45:52 155512  117 
19 Chris Stuart   20:45:52  113 
20 Kirk Eki Eck   20:45:52  102 
21 Zan Treasure   Ogden, UT20:45:52 143866  116 
22 Alex Howes   Boulder, CO20:45:52 138150  126 
23 Patrick Ramirez   20:45:52  124 
24 Ryan Turbo Barrett   20:45:52  100 
25 Francis Gardi Jackson   20:45:52  103 
26 Kris Lunning   San Rafael, CA20:45:52 121729  106 
27 Eric Flynn   20:45:52  131 
28 Jared Nelson   20:45:52  107 

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben D'Hulst   20:45:52  328 
2 Elliot Dickerson   Greenwood Village, CO20:45:52 205907  336 
3 Justin Rose   Parker, CO20:45:52 227593  315 
4 Eric Jeppsen   Salt Lake City, UT20:45:52 228832  311 
5 Travis Ward   Jackson, WY20:45:52 110535  321 
6 Julian Kyer   Boulder Co20:45:52 220448  312 
7 Jason Hendrickson   La Jolla, CA20:45:52 214430  307 
8 Ross Berger   Boulder, CO20:45:52 220362  326 
9 Brian Schilling   Jackson, WY20:45:52 51077  316 
10 Sean Hoover   Riverton, UT20:45:52 197932  308 
11 William Jacobus   Salt Lake City, UT20:45:52 207593  310 
12 Mike Sohm   Salt Lake City20:45:52 219095  338 
13 Dustin Eskelson   Roy, UT20:45:52 219289  306 
14 Alan Enos   Boulder, CO20:45:52 157065  305 
15 Jess Dear   Salt Lake City, UT20:45:52 212596  303 
16 Jared Inouye   Salt Lake City, UT20:45:52 213878  309 
17 Kris Henthorn   Austin, TX20:45:52 141986  330 
18 Demetrius Houpis   20:45:52  331 
19 Matteo Campbell   Ogden, UT20:45:52 220983  300 
20 Ted Tatos   20:45:52  319 
21 Christopher Judy   Salt Lake City, UT20:45:52 130995  333 
22 Dave Sheldon   Boulder, CO20:45:52 198491  317 
23 Clint Carter   Salt Lake City, UT20:45:52 220916  301 
24 Cameron Candelaria   West Jordan, UT20:45:52 198218  335 
25 Dantley Young   Riverton, UT20:45:52 223139  324 
26 Christopher White   Salt Lake City, UT20:45:52 175309  322 

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Forbes   Denver, CO20:45:52 227628  512 
2 David Gontrum   Salt Lake City, UT20:45:52 219046  515 
3 bill demong   Park City, UT20:45:52 247228  509 
4 Perry Hall   20:45:52  519 
5 Ben Nichols   20:45:52  531 
6 Ian Tuttle   Mill Valley, CA20:45:52 216565  1235 
7 Taylor Hansen   Seattle, WA20:45:52 229154  520 
8 Terry Totemeier   Simsbury, CT20:45:52 96443  547 
9 Jan Nielsen   Salt Lake City, UT20:45:52 246333  565 
10 Mike Loveland   Morgan, UT20:45:52 246361  526 
11 Nathan Owens (1 - Cat5)   Salt Lake City, UT20:45:52 243934  533 
12 Dave Bergart   Jackson, WY20:45:52 212811  505 
13 Aaron Ross   20:45:52  564 
14 Rhett Finley   Wayzata, MN20:45:52 233002  511 
15 Terry Huntley   Coldwater, MI20:45:52 214889  522 
16 Jonathan Bell   Saint Louis, MO20:45:52 215852  504 
17 Tim Kelley   Boise20:45:52 212853  524 
18 Richard Urena   Seattle, WA20:45:52 211490  589 
19 Kurt Peterson (2 - Cat5)   Salt Lake City, UT20:45:52 192848  536 
20 Ted Messer   Holladay, UT20:45:52 242955  558 
21 Jerrel Storrud   West Jordan, UT20:45:52 237141  544 

Women - Cat 4/Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Palmer-Leger   20:45:52  1303 
2 Sonia Maxfield   Holladay, UT20:45:52 238599  1302 
3 Gail Towsley   Philadelphia, PA20:45:52 247016  1301 
4 Jennifer Amelburu   Las Vegas, NV20:45:52 205033  403 

Women - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicole Evans   20:45:52  202 
2 Denise Van de Kamp   Holladay, UT20:45:52 171605  210 
3 Jennifer Ward   20:45:52  207 
4 Amy Dombroski   20:45:52  201 
5 Laura Howat   20:45:52  203 
6 Kelly Crawford   Ogden, UT20:45:52 64973  200 
7 Melissa Doherty   Phoenix, AZ20:45:52 212478  208 
8 Chellie Terry   Boise, ID20:45:52 202153  206 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaOSMOBonk BreakerCUORESpyShimanoUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee