Race Results for
Bountiful Bomber
Bountiful, UT
(Event Information)
View By:
Downhill on 04/06/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Harding   5:23.44   
2 Mat Derrick   5:34.58   
3 Adam McMurray   5:35.30   
4 Scott Cranney   6:04.65   
5 Curt Thompson   6:07.06   
6 Dustin Richcreek   6:11.46   
7 DJ Loertscher   6:25.34   
8 Jeremy Draper   6:58.92   

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sabastian Santiesteban   5:25.06   
2 Shane Sidwell   5:44.84   
3 Clint DeMill   5:47.17   
4 David Eller   5:55.65   
5 Dylan Astill   6:09.45   
6 Tyler Brown   6:18.11   
7 Tory Jackson   6:22.60   
8 Scott Mendoza   6:27.97   
9 Jorge Schmalls   7:00.25   

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rolf Hebenstreit   Moab, UT6:03.18 174427   
2 Randy Earle    Tacoma, WA6:05.48 101858   
3 Cory Swenson   6:12.40   
4 Clint Bullock   Salt Lake City, UT7:26.07 228738   

Men - SM - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Craner   Kaysville, UT4:52.78 215565   
2 Von Williams   West Valley, UT4:54.30 175950   
3 Kain Leonard   Gunnison, CO4:55.05 173480   
4 Dustin Malley   Salt Lake City, UT4:55.71 230633   
5 David Beeson   Ogden, UT4:59.62 213163   
6 Mark Christensen   Salt Lake City, UT5:03.81 163141   
7 Philip Wheeler   Colorado Springs, CO5:19.21 169103   
8 Pete Maniaci   Denver, CO5:19.49 229579   
9 Emmanuel Pons   Salt Lake City, UT5:25.34 181297   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Damon Kirchmeier   Farmington, UT5:12.24 19248   
2 Arron Butler   5:17.93   
3 Sean Richins   5:26.27   
4 Johnny Muldoon   Orem, UT5:28.58 207643   
5 Chad Bryce   Salt Lake City, UT5:31.55 205635   
6 Riley Tucker   American Fork, UT5:33.96 233151   
7 Clint Larson   5:38.18   
8 skye werre   Boise, ID5:41.37 246942   
9 Brandon Cross   5:43.46   
10 Nate Davis   Salt Lake City, UT5:43.55 151524   
11 Travis Elquist   Pocatello, ID5:58.49 230619   
12 Jonathan Stecko   Boulder, CO6:09.93 199673   

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Drake   Stateline, NV5:12.24 164433   
2 Cole McMillan   Ogden, UT5:20.87 230635   
3 Justin Alvey   Layton, UT5:26.90 81806   
4 Chance Wright   Rockville, UT5:32.40 215771   
5 Timmy Pendergrass   Springdale, UT5:43.21 216454   
6 Anthony Sams   Farmington, UT5:54.68 228778   
7 Kevin Tisue   Park City, UT6:10.34 234608   
8 Bryan Schafroth   Park City, UT6:13.43 201965   
9 Ian Kyees   6:29.43   
10 Leland Long   Meridian, ID6:44.40 226744   
11 Jeremy Little   Odgen, UT6:52.27 148774   
DNF John Pendray      

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Skinner   Sandy, UT5:59.05 175051   

Men - BG - Junior - 13-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Austin Comstock   6:01.47   
2 Kifer Smith   6:10.85   
3 Cameron Snyder   6:13.70   
4 Jeremy Morgan   6:14.81   
5 Casey Fassett   6:24.96   
6 Parker Eakin   6:30.88   
7 Gage Rogers   6:34.49   
8 Joey Costanzo   6:36.99   
9 Justin Nelson   7:20.15   
10 Cody Franzen   7:20.62   
11 Galen Carter   Salt Lake City, UT7:31.91 231784   
12 Miles Dunford   7:53.44   
13 Scott Stybe   8:05.56   
14 Justice Pendray   12:12.62   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Stoddard   5:44.70   
2 Alex Craner   5:59.09   
3 Matt Lemons   6:02.84   
4 Dean Woods   6:15.85   
5 Nate Green   6:29.18   
6 Brandon Boudman   6:29.46   
7 Alex Mazurkewycz   6:31.49   
8 Ryan Simmons   6:39.55   
9 Donald Sturkey   7:01.34   
10 Ryan Stringham   7:04.74   
11 Robert Maynard   7:10.66   
12 Matt Irvin   7:26.86   
13 Art Tippets   7:59.40   

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wayne Belles   6:37.30   

Men - Junior - JR - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Casey Swenson   5:14.92   
2 Daniel Reed   5:29.24   
3 Collin Lund   5:31.02   
4 Daniel Lee   5:40.25   
5 Jordan Hopewell   5:42.87   
6 Aaron Mendoza   5:45.72   
7 Zach Hardin   5:48.00   
8 Bryce Twitchell   5:49.94   
9 Tyler Condie   5:54.27   
10 Jacob LaRoque   5:58.08   
11 Riley Hewes   6:03.72   
12 Sam Fernstedt   6:16.18   
13 Micah Hintze   6:23.58   

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Pierce   Park City, UT4:55.46 215557   
2 Naish Ulmer   Hood River, OR5:16.08 175253   
3 Chris Hadley   Salt Lake City, UT5:41.96 191171   
4 Taylor Reed   5:34.11   
5 Riley Barlow   Salt Lake City, UT5:52.62 198992   
6 Jordan Culp   5:35.78   
7 Nick Sturmack   5:59.81   

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ana Rodriguez   7:17.73   
2 Liz Kilz   7:29.87   
3 Jenn Rapp   8:49.92   

Women - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kimber Gabryszak   Park City, UT7:03.43 247405   

Women - Pro - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Addie Lepper   Roy, UT6:02.90 163673   
2 Tasa Herndon   Stateline, NV6:08.34 227046   
3 Erin Thain   Sandy, UT6:14.52 229658   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoSierra NevadaSpyOSMOUSACDFCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee