Race Results for
Sun Devil Criterium
Tempe, AZ
(Event Information)
View By:
Criterium on 02/26/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters - MR - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rob Alvarez   Tucson, AZ 170964   Landis/Trek/VW
2Kyle Butkiewicz   Paradise Valley, AZ 79936   Watermark
3Billy Jones   Milwaukee, WI 53173   Endeavour
4Brian Forbes   Mesa, AZ 65615   Patent It
5Kevin Kirkwood   Scottsdale, AZ 47269   Watermark
6John Salskov (1 - Cat2)   Tempe, AZ 113251   CZ
7Todd Mion   Greenville , SC 50781   Grand Canyon Racing
8L Jon Porman   Gilbert, AZ 57332   Honeywell Cycling
9Bryan Antol   Flagstaff, AZ 1806   Grand Canyon Racing
10Robert Ball   Peoria, AZ 204549   Swiss American
11Kale Keltz   Scottsdale, AZ 140286   Watermark
12Randy Gaffney   Boulder, CO 45360   American Cycling Association
13Scott Rusnak   Scottsdale, AZ 217090   Swiss American
14Sujeet Karna   Scottsdale, AZ 190308   Procon
17Michael Gann   Fort Collins, CO 54068   Procon
18Eric Cruz   Mesa, AZ 111615   Landis/Trek/VW
19Donald Armstrong   Ogden, UT 1910   Team Rhino
21Roberto Atendido   Phoenix, AZ 163913   Team Vitesse
23Bob Pongratz   Scottsdale, AZ 28412   Patent It
24Andrew Scott   Tucson, AZ 206228   Summit Velo
26Geoff Chalmers   Tempe, AZ 206838   Team Vitesse
27Shawn Brick   Scottsdale, AZ 135067   Watermark
28Joshua Christensen   Phoenix, AZ 96858   Procon
29Brent Garrigus (2 - Cat2)   Encinitas, CA 177187   RaceLab/Team WM
30James Webster   Albuquerque, NM 83075   Patent It
32Jim Woodburne   Phoenix, AZ 236370   Swiss American
32Steve Brown (1 - Cat4)   Phoenix, AZ 206694   Team Vitesse
DNFClayton Peck   Mesa, AZ 27558   Patent It
DNFJason Lohman   Prescott Valley, AZ 21472   Procon
DNFRobert Bisch   Chatham, NJ 58950   Bicycle Ranch
DNFSteven Stuart   Scottsdale, AZ 34475   Watermark
DNFJeff Christian   Tempe, AZ 219493   Patent It
DNFMilton Singleton   Peoria, AZ 32805   Swiss American
DNFOphir Sefiha   Grand Junction Co 40420   Watermark
DNFCraig Morton   Glendale, AZ 228398   Team Vitesse
DNFEfraim Rojas   Phoenix, AZ 53459   Honeywell Cycling
DNFAndy Klose   Mesa, AZ 148430   Team Vitesse

Men - Masters - MR - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mark Fosenburg   Phoenix, AZ 143238   Honeywell Cycling
2Scott Baker   Oro Valley, AZ 82541   GST Racing
3William Egan   Chandler, AZ 72149   Landis/Trek/VW
4Scott Hembree   Chandler, AZ 200863   Patent It
5Joseph Cunningham   Scottsdale, AZ 157287   Team RPM
6Donald Armstrong   Ogden, UT 1910   Team Rhino
7Wade Clark   Tucson, AZ 132223   Southwest Hand
8Randy Gaffney   Boulder, CO 45360   American Cycling Association
9Mark Peters   Phoenix, AZ 206159   Vitesse
10Steve Cullinan   Paradise Valley, AZ 87674   Racelab U-23
11Jim Pongratz   Scottsdale, AZ 177741   Sportsmans/Team One
13L Jon Porman   Gilbert, AZ 57332   Honeywell Cycling
14D Shannon   Tucson, AZ 170966   Summit Velo
15Lane Sanders   Gilbert, AZ 196626   Focus Cyclery
16Scott Lathrop (1 - Cat4)   Chandler, AZ 237528   Grand Canyon Cycling
17David Green   Phoenix, AZ 216863   Honeywell Cycling
18Steve Bainter   Mesa, AZ 64771   Procon
19Corky Kurtz   Flagstaff, AZ 80186   Team RPM
20Brian Smith   Coronado, CA 204521   Team WM
21Michael Capasso   The Woodlands, TX 201080   Procon
22Lewis Freed   Mesa, AZ 90606   CZ
23Joel Nelson (1 - Cat3)   Scottsdale, AZ 25856   Sportsmans/Team One
DNFWilliam Pike (Cat5)   Scottsdale, AZ 69486   Team RPM
DNFSteven Lisa   Paradise Valley, AZ 219448   Patent It
DNFBrian Key      Unattached

Men - Masters - MR - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Larry McCormick   Prescott, AZ 141009   Team RPM
2Eric Nelson   Cave Creek, AZ 65059   Team RPM
3Norman Kibble   Tucson, AZ 45539   Team RPM
4Lionel Space   Phoenix, AZ 197647   Unattached
5Greg Barrett   Scottsdale, AZ 183203   Team One
6Richard Snyder (1 - Cat3)   Paradise Valley, AZ 180661   Sportsman/Team One
7Raymond Kidd   Mesa, AZ 165305   Honeywell
8Jack Sorahan   Glendale, AZ 107762   Team RPM

Men - collegiate - A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1David Glick   Tucson, AZ 175967   U of A Cycling
2Ernesto Ramirez   San Diego, CA 178529   ASU Cycling
3Kyle Colavito   Tucson, AZ 190677   U of A Cycling
4Pablo Sanchez Soria   Tucson, AZ 230734   U of A Cycling
5Ophir Sefiha   Grand Junction Co 40420   ASU Cycling
6Alexander Vanplanting      NAU Cycling
7John Menard   Douglas, MA 205596   ASU Cycling
8Craig Stockavas   Park City, UT 186571   U of A Cycling

Men - collegiate - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Matthew Jones   Lakewood, CO 225189   NMSU Cycling
2Kyle Sanders   Albuquerque 240501   NMSU Cycling
3Brian Meyer   Tucson, AZ 220650   U of A Cycling
4Ryan Delgado   Chandler, AZ 219471   U of A Cycling
5Randy Arriola   Albuqureque, NM 232752   U of A Cycling
6Nick Gierut   Tempe, AZ 239342   ASU Cycling
7Chris Taege   Cleveland Ohio 212256   ASU Cycling
9Daniel Piatkowski   Denver, CO 221782   ASU Cycling
10Cameron Null   Phoenix, AZ 235578   ASU Cycling
11nathan pooler   Las Cruces, NM 240730   NMSU Cycling
12Joshua Jones   Las Cruces, NM 240818   NMSU Cycling
DNFBradford Pete-Hill   Phoenix, AZ 177098   ASU Cycling
DNFPatrick Carlson   Tempe, AZ 205587   ASU Cycling
DNFTyler Pike   Tempe, AZ 221336   ASU Cycling
DNFHeath Collard   Las Cruces, NM 240757   NMSU Cycling
DNFRyan Walton   Las Cruces, NM 240827   NMSU Cycling
DNFSpencer Litzenberger   Las Cruses, NM 240830   NMSU Cycling
DNFGreg Johnston   Fredericksburg, VA 220960   ASU Cycling
DNFJustin Whitesides   Higley, AZ 189264   ASU Cycling
DNFJ Clymer Berry   Kennebunkport, ME 219437   U of A Cycling

Men - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Eric Brownell   East Hartford, CT 144563   Honeywell Cycling
2Edward King   Brentwood, NH 182602   Priority Health
3Rob Alvarez   Tucson, AZ 170964   Landis/Trek/VW
4Austin King   Phoenix, AZ 43315   Jittery Joes
5William John Corey Steinbrecher   Tucson, AZ 106574   Jelly Belly
6Walter Vaughan   Vail, AZ 56619   Summit Velo
8Jeremy Bounds   Scottsdale, AZ 85352   Watermark Cycling
9Ryan Nenninger (1 - Cat1)   Iowa City, IA 123851   Marcy Specialized
10Brian Forbes   Mesa, AZ 65615   Patent It
11Michael Necessary (2 - Cat1)   Normal, IL 189614   Mesa Cycles
13Ronald Jensen   Tucson, AZ 82670   Cycliing Center
14Kevin Kirkwood   Scottsdale, AZ 47269   Watermark Cycling
15Derrick St. John      Ride with Randall
16Kevin McDaniel (1 - Cat2)   Fort Bragg, NC 200641   C-4/Cross Creek Cycling
17Adam Cornette   Flagstaff, AZ 187130   
19Todd Mion   Greenville , SC 50781   Grand Canyon Racing
20Clayton Peck   Mesa, AZ 27558   Patent It
21Kevin Vanes (3 - Cat1)   Indianapolis, IN 170239   Mesa Cycles
22David Reid   Mesa, AZ 60513   Landis/Trek/VW
23Jeff Parker   Tucson, AZ 184668   Eclipse Racing
24Dana Alia   Durango, CO 197458   Liberty Cycling
25Stephen Slabodnick   Chandler, AZ 192679   Patent It
26Patrick Collier (4 - Cat1)   Green Valley, AZ 98972   Summit Velo
27John Salskov (2 - Cat2)   Tempe, AZ 113251   CZ Racing
28Daniel Naef   Tucson, AZ 212788   Summit Velo
29Brian Cornelius   Tucson, AZ 178293   Bicycle Ranch
31Ian Birlem   Washington, DC 3752   Rockville Harley Davidson
32Kenneth Ellis   Tucson, AZ 40545   Saguaro Velo
33Kris Pagano   Mesa, AZ 126252   CZ Racing
34Scott Arnold   Phoenix, AZ 1957   Watermark Cycling
35Bob Pongratz   Scottsdale, AZ 28412   Patent It
36John Nowak   Scottsdale 26320   Bicycle Ranch
38Joshua Carter   Fairview Heights, IL 110443   Mesa Cycles
39William Culpepper   Flagstaff, AZ 64757   Summit Velo
40Brent Garrigus (3 - Cat2)   Encinitas, CA 177187   Racelab
41Ernesto Ramirez (4 - Cat2)   San Diego, CA 178529   Landis/Trek/VW
42Jestin Kuettel (5 - Cat2)   Phoenix, AZ 131144   Eclipse Racing
43Greg Miranda      Waste Management
44James Webster   Albuquerque, NM 83075   Patent It
45Mike Zagorski   Lowry Co 187288   Landis/Trek/VW
46David Malick (1 - Cat3)   Tucson, AZ 238442   Summit Velo
47Benjamin Sullivan   Missoula, MT 178006   Summit Velo
DNFJoseph Cunningham   Scottsdale, AZ 157287   Team RPM
DNFEric Cruz   Mesa, AZ 111615   Landis/Trek/VW
DNFWilliam Egan   Chandler, AZ 72149   Landis/Trek/VW
DNFKevin McDaniel (Cat2)   Fort Bragg, NC 200641   C-4/Cross Creek Cycling
DNFMark Fosenburg   Phoenix, AZ 143238   Honeywell Cycling
DNFJohnny Merli (Cat1)   Kirkwood, MO 159712   Dog-Fish
DNFJonathan Garcia   Fort Collins, CO 220711   Mob Cycling
DNFJoel Cleare   Gilbert, AZ 40054   Team Vitesse
DNFBilly Jones   Milwaukee, WI 53173   Endeavour
DNFStevie Cullinan   Paradise Valley, AZ 126775   Racelab
DNFZac Coolman   Scottsdale, AZ 61037   Racelab
DNFRobbie King   North Andover, MA 168259   Bicycle Ranch
DNFJohn Menard   Douglas, MA 205596   ASU Cycling
DNFScott Hembree   Chandler, AZ 200863   Patent It
DNFDan Whitehill   Phoenix, AZ 186418   Watermark Cycling

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Roger Learned   Ormond Beach, FL 101801   CZ Racing
2Gregory Kilroy   Phoenix, AZ 19113   CZ Racing
3William Culpepper   Flagstaff, AZ 64757   Summit Velo
4Bryan Antol   Flagstaff, AZ 1806   Grand Canyon Racing
5Bob Pongratz   Scottsdale, AZ 28412   Patent It
6Marten Ryerson   Gilbert, AZ 142167   Team RPM
7David Malick   Tucson, AZ 238442   Summit Velo
8Matt Briefer   Tucson, AZ 187619   Landis/Trek/VW
9Gina Voci   Charlotte, NC 140372   Cheerwine
10John Menard   Douglas, MA 205596   ASU Cycling
11Matthew Jones   Oro Valley, AZ 153282   Eclipse Racing
12Shawn Ingram   Buckeye, AZ 17384   Velo-Force
13Brian Cornelius   Tucson, AZ 178293   Bicycle Ranch
14Christopher Rutz   Scottsdale, AZ 164241   CZ Racing
15Benjamin Sullivan   Missoula, MT 178006   Summit Velo
16Ryan Zupko   Chandler, AZ 170296   Landis/Trek/VW
17Sujeet Karna   Scottsdale, AZ 190308   Procon
18Scott Hembree   Chandler, AZ 200863   Patent It
19Jason Krantz   Tempe, AZ 19776   WMRC
20Tim Risley   Phoenix, AZ 52596   Procon
21David Julien   Phoenix, AZ 220722   Unattached
22William Egan   Chandler, AZ 72149   Landis/Trek/VW
25Joseph Cunningham   Scottsdale, AZ 157287   Team RPM
26Darik Russell   Chandler, AZ 142123   Procon
27Matthew Harwood   Tucson, AZ 204021   Honeywell Cycling
28Jim Pongratz   Scottsdale, AZ 177741   Sportsman/Team One
29Eric Cruz   Mesa, AZ 111615   Landis/Trek/VW
30Greg Barrett   Scottsdale, AZ 183203   Sportsman/Team One
31Joel Nelson   Scottsdale, AZ 25856   Sportsman/Team One
32Lewis Freed   Mesa, AZ 90606   CZ Racing
DNFLarry McCormick   Prescott, AZ 141009   Team RPM
DNFJames Webster   Albuquerque, NM 83075   Patent It
DNFRichard Snyder   Paradise Valley, AZ 180661   Sportsman/Team One
DNFBryce Weber   Phoenix, AZ 177740   HLHAP
DNFGreg Miranda      Waste Management
DNFCraig Stockavas   Park City, UT 186571   KHSNM.COM
DNFChristopher Crosby   Boulder, CO 83482   Unattached

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Robert Ball   Peoria, AZ 204549   Swiss American
2D Shannon   Tucson, AZ 170966   Summit Velo
3David Castro   East Montpelier, VT 55969   Unattached
4Daniel Veselic   Golden 221489   Patent It!
5Scott Rusnak   Scottsdale, AZ 217090   Swiss American
6Jack Phillips   Tucson, AZ 188117   Eclipse Racing
7Greg Johnston   Fredericksburg, VA 220960   ASU Cycling
8Brian Ten Eyck   Tucson, AZ 211013   Aggress
9Donald Guess   Chandler, AZ 185959   Honeywell Cycling
10Cody Miller   Phoenix, AZ 204196   Bicycle Ranch
13Jeff Christian   Tempe, AZ 219493   Patent It!
14Raymond Papineau   Anthem, AZ 27190   Swiss American
16Gordon Yanota   Phoenix, AZ 186874   Ellsworth/HLHAP
17Steve Cullinan   Paradise Valley, AZ 87674   WM Racelab U-23
18Steve Bainter   Mesa, AZ 64771   Procon Cycling
19David Green   Phoenix, AZ 216863   Honeywell Cycling
20Jason Lindgren   Phoenix, AZ 104377   HLHAP
21Brad Hiland   Rolling Hills Estates, CA 103163   Bicycle Ranch
23Ryan Delgado   Chandler, AZ 219471   U of A
25Brian Marcucci   Phoenix, AZ 221141   HLHAP
26Joshua Christensen   Phoenix, AZ 96858   Procon Cycling
27Rick Hammond   Scottsdale, AZ 178156   Procon Cycling
28Justin Whitesides   Higley, AZ 189264   ASU Cycling
29Matthew Jones   Lakewood, CO 225189   New Mexico State Univ
30Duane Mulvaney   Casa Grande, AZ 77005   Landis/Trek/VW
31David Swanson   Tucson, AZ 195946   Summit Velo
32Frank Barnes   Tucson, AZ 221446   Summit Velo
34Mark Peters   Phoenix, AZ 206159   Team Vitesse
35Craig Peters   Fountain Hills, AZ 218789   Bicycle Ranch
36Chris Taege   Cleveland Ohio 212256   ASU Cycling
38Estevan Sanchez   Flagstaff, AZ 152919   Red Rock Racing
39John Solle   Phoenix, AZ 239861   Procon Cycling
41Milton Singleton   Peoria, AZ 32805   Swiss American
42Andrew Williams   Goodyear, AZ 219048   WMRC
43Geoff Chalmers   Tempe, AZ 206838   Team Vitesse
44David Jaques   Scottsdale, AZ 215120   ASC
45Mark Godfrey   Phoenix, AZ 13477   Team Vitesse
47Craig Streit   Scottsdale, AZ 197252   Procon Cycling
48Michael Capasso   The Woodlands, TX 201080   Procon Cycling
49Bradford Pete-Hill   Phoenix, AZ 177098   WM Racelab U-23
50Steve Brown   Phoenix, AZ 206694   Team Vitesse
51Floyd Smith   Goodyear, AZ 33129   Unattached
52Bart Duncan   Spirit Lake, IA 88161   Team One Cycling
53George Robles   Wilmington , DE 141512   Bicycle Ranch
54Mike Parrish   Chandler, AZ 146176   Landis/Trek/VW
DNFRobert Bisch   Chatham, NJ 58950   Bicycle Ranch
DNFPaul Wright   Phoenix, AZ 105741   Procon Cycling
DNFAndrew Scott   Tucson, AZ 206228   Summit Velo
DNFTyler Pike   Tempe, AZ 221336   ASU Cycling
DNFKent Schmidtke   Gilbert, AZ 192294   HLHAP
DNFBrian Smith   Coronado, CA 204521   WM Racelab U-23
DNFRaymond Kidd   Mesa, AZ 165305   Honeywell Cycling
DNFDaniel Piatkowski   Denver, CO 221782   ASU Cycling
DNFAndy Klose   Mesa, AZ 148430   Team Vitesse
DNFKyle Sanders   Albuquerque 240501   New Mexico State Univ
DNFTyler Schettler   Scottsdale, AZ 198627   Procon Cycling
DNFRoberto Atendido   Phoenix, AZ 163913   Team Vitesse

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chris Meritt      Unattached
2Jesse Dahl   Scottsdale, AZ 233367   Bicycle Ranch
3Jim Woodburne   Phoenix, AZ 236370   Swiss American
5John Holbert   Phoenix, AZ 207481   Bicycle Ranch
6Zack Heim   Tempe, AZ 195290   Honeywell Cycling
7Craig Morton   Glendale, AZ 228398   Team Vitesse
8Khris Dodge   Tucson, AZ 237106   Aggress
9Patrick Carlson   Tempe, AZ 205587   ASU Cycling
10Cameron Null   Phoenix, AZ 235578   ASU Cycling
11James Forester   Poway, CA 167872   Bicycle Ranch
12Travis Erwin   Salt Lake City, UT 241581   Sonoran Cycling
13Douglas Thompson   Phoenix, AZ 240769   ProCon
14Randy Arriola   Albuqureque, NM 232752   U of A
15Nick Gierut   Tempe, AZ 239342   ASU Cycling
16Bill Harman   Tucson, AZ 218198   Saguaro Velo
17Ryan Wilson   Denver, CO 234578   Sonoran Cycling
18Cal Restivo   Surprise, AZ 236831   Bicycle Ranch
19B Goodheart   Evergreen, CO 235625   Red Rock Racing
20Brian Key      Unattached
21William Pike   Scottsdale, AZ 69486   Team RPM
22Michael Dolez      ProCon
23Don Eberhart   Scottsdale, AZ 237285   Sonoran Cycling
24Bryan Staub   Gilbert, AZ 175776   Swiss American
DNFDaniel Cavallari      Red Rock Racing
DNFMichael Clifton   Gilbert, AZ 7152   Strada
DNFAlex Forschner   Tucson, AZ 219353   Southwest Hand Cycling
DNFChris Arlia   Tucson, AZ 237864   Summit Velo

Women - collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Merrill Sapp   Las Cruces, NM 198729   NMSU Cycling
2Heather Sborz   Phoenix, AZ 221293   ASU Cycling
3Ashley Robota      ASU Cycling
4Colleen Sager   Las Cruces, NM 240764   NMSU Cycling

Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2Heather Sborz   Phoenix, AZ 221293   ASU Cycling

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Anne Samplonius      Biovail
2Merrill Sapp (1 - Cat2)   Las Cruces, NM 198729   Landis/Trek/VW
3Natasha Eliott      Biovail
4Jacquelyn Hoagland Lockwood   Chandler, AZ 56454   Team Kenda Tire
5Kimberly Kemp   Scottsdale, AZ 179822   Patent It

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Marisa Russell   Chandler, AZ 179145   WMRC
3Maria Atkins   Flagler Beach, FL 86734   Patent It
4Charlayne Hoover   Chandler, AZ 195195   Patent It
5Sarah Swanson   Tucson, AZ 219930   Summit Velo
6Elizabeth Waits   Alexandria, VA 221034   Summit Velo
7Melissa McWhirter   Scottsdale, AZ 223966   Strada Racing
8Melanie Rineer   Tucson, AZ 126783   Southwest Hand
8Cynthia Pool   Tonto Basin, AZ 217296   Strada Racing
9Kathleen Gustine   Phoenix, AZ 237700   Swiss American
10Kristen McHardy   Phoenix, AZ 231443   Team Vitesse
11Cathy Goodheart (1 - Cat3)   Evergreen, CO 215753   Landis/Trek/VW
12Karen Zazzera   Scottsdale, AZ 221409   Team Kenda Tire
13Ashley Robota      ASU Cycling
14Colleen Sager (1 - Cat4)   Las Cruces, NM 240764   NMSU
15Stacy Riseborough   Chandler, AZ 220676   Honeywell Cycling
16Sisley Tiernan   Tempe, AZ 231221   Swiss American
17Sharon Scofield   Sonoita, AZ 187847   Team Rhino
19Julianna Kimball   Phoenix, AZ 180320   Mt Velo
DNFJanet Itsell   Fountain Hills, AZ 220124   Patent It
DNFCindy Sanchez   Tucson 231145   Summit Velo

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFShimanoSierra NevadaBonk BreakerSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee