Race Results for
Chappell Hill Bank Classic
Chappell Hill, TX
(Event Information)
View By:
Road Race on 09/10/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carlos Vargas (1 - Pro)   Kingwood, TX 177122   Team Hotel San Jose
2 Steven Wheeler   Austin, TX 152962   
3 Fred (Robbie) Robinette   Park City, UT 96459   Team Hotel San Jose
4 William Ross   Austin, TX 40280   Team Hotel San Jose
5 Tristan Uhl   Austin, TX 168160   
6 David Wenger   Austin, TX 89282   Team Hotel San Jose
7 Michael Kincaid   Dallas, TX 19138   Colonel's Army (Bicycles)
8 John Minturn   Philadelphia, PA 179015   Team Hotel San Jose
9 Zach Fiocca   Austin, TX 157225   Team Brain & Spine/Chann McRae Cycling
10 Troy Dunton   Houston Tx 155928   FCS Cycling Club
11 Nathan Miller   Austin, TX 155048   Team Brain & Spine/Chann McRae Cycling
12 Nathan Winkelmann   Huntsville, TX 188575   The Woodlands Cycling Club
13 Chris Aarhus   San Antonio, TX 1003   Solar Eclipse
14 Erick Benz   Austin, TX 216513   Velossimo Racing
15 Jimmy Clarke   Cypress, TX 202026   Team Tilson Homes
16 John McAllister   Fort Worth, TX 206241   Velossimo Racing
17 Scott Veggeberg   Austin, TX 188306   FCS Cycling Club
18 Barry Lee   Nederland, CO 85255   Team Hotel San Jose
19 Matthew O'Malley   Boulder, CO 209504   Velossimo Racing
20 Brett Faulk   Houston, TX 11325   Bike Barn (Texas)
21 Thomas Kubicek   Friendswood, TX 202263   Team Tilson Homes
22 Sol Ethan Frost   Austin, TX 165768   Team Brain & Spine/Chann McRae Cycling
23 Tyler Jewell   Austin, TX 168914   Team Hotel San Jose
24 Bryan Fawley   Denton, TX 198394   
25 Mike Canfield (1 - Cat2)   Nacogdoches, TX 82943   Ambush Racing
26 Anuthee Huffstetter   Austin Tx 159143   FCS Cycling Club
27 Bruce Allen   Erie, CO 118467   Team Brain & Spine/Chann McRae Cycling
28 Scott Henry   Austin, TX 254   Team Brain & Spine/Chann McRae Cycling
29 Kevin Baker   College Station, CA 176461   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
30 John Bratton   Corpus Christi, TX 75060   Team Brain & Spine/Chann McRae Cycling
31 Aaron Sinclair   Katy, TX 120187   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bennett Brown   Houston, TX 187726   Southern Elite
3 Gary Glanger   Dallas, TX 214045   Dallas Racing
4 Kirk Winters   Colorado Springs, CO 204468   
5 Sten Schmidt   The Woodlands, TX 217846   The Woodlands Cycling Club
6 Trey Copeland   Houston, TX 121929   Southern Elite
7 Henk Calderon   Bellaire, TX 199154   Southern Elite
8 Chris Lowry   League City, TX 211096   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
9 Fred Smitham   Dallas, TX 221031   Matrix Cycle Club
10 Alan Ting   Austin, TX 202659   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
11 Jason Bentley   League City, TX 68011   Team Tilson Homes
12 Marco Rubio   Sugar Land, TX 118861   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
13 Brooks Branham   New Orleans, LA 203790   Adam's Bicycle World
14 David Rendon   Lubbock, TX 223674   Ride Away Cycling Club
15 Felix Guardado   Katy, TX 228673   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
16 Vasanth Coorg   Phoenix, AZ 215254   
17 Graeme Mardon   Houston, TX 46383   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
18 Pedro Martinez   Houston, TX 213034   Southern Elite
19 Kevin Porter   Houston, TX 49574   Dallas Racing
20 carmi Schulman   Seattle, WA 200292   Southern Elite
21 Marc Bergeron   Austin, TX 202616   Texas Lone Star Racing
22 Chris Prince   Kingwood, TX 189732   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
23 Stephen Brandt   Anytwn, TX 220326   Velossimo Racing
24 John Trujillo   Austin, TX 225639   Velossimo Racing
25 Joseph LaFico   Austin, TX 206317   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
26 Jon Lewis   League City, TX 185432   Bay Area Cycling & Air Products
27 Guillermo Boza   Austin, TX 142143   Alliance Cycling Team
28 Jose Hernandez    222924   
29 Abdias Benjamin Hernandez   Houston, TX 222979   
30 Marcus Torres   Cedar Park, TX 158825   Team Hotel San Jose
31 Mark Pride   Austin, TX 218916   Team Hotel San Jose
32 Colt Trant   Seguin, TX 223670   Camino Real Cycling Team
33 Michael Shepherd   Houston, TX 207042   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
34 Leland Rusk   Austin, TX 113100   GS Tenzing/Wheels in Motion
35 Paul Ray   Austin 174443   GS Tenzing/Wheels in Motion
36 Brian Handal   Houston, TX 52930   
37 Matthew Hunt   Cypress, TX 193666   

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evan Johnson   Houston, TX 251857   
2 Robert Sisk   Houston, TX 165285   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
3 Carlos Salas   Fort Worth, TX 213698   Pearl Izumi Team Texas
4 Mark Moeller   Austin, TX 196749   GS Tenzing/Wheels in Motion
5 Frank Palmieri   Hampton, VA 241682   
6 David Gersch   Tyler, TX 226053   
7 Darwin Darr   Jacksonville, TX 227578   Simpson's Fitness & Adventure Sports
8 Chris Moore   Roanoke, TX 214351   Team Bicycles Inc.
9 Rod Dittrick   Houston, TX 234766   Bike Barn Racing Team
10 William Goldapp   Austin, TX 205674   Team Tilson Homes
11 Greg Parham   Durango 211265   NRC/PedalMasher
12 Greg Blanks   Mesquite, TX 220226   Mirage
13 Ty Haar   Mccomb, MS 70188   The Woodlands Cycling Club
14 Chad Musgrove   Round Rock, TX 240850   Austin Cycling Team
15 Matt McCullough   Round Rock, TX 60026   GS Tenzing/Wheels in Motion
16 Christopher Trickey   Austin, TX 240752   
17 Jason Danvir   Houston, TX 244683   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
18 Alisdair Craig   Fairfax, VA 238553   Bay Area Cycling & Air Products
19 Eric Comeau   Seattle, WA 246279   
20 Quentin Dyson   Katy, TX 217517   Southern Elite
21 Evan Lambert   Austin, TX 239971   
22 Michael Morgovnik   Austin, TX 196720   Austin Cycling Team
23 Barton Beddingfield   Austin, TX 93976   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
24 Mario Zambrano   Austin, TX 245973   
25 Eric Rohani   Lufkin, TX 224873   Matrix Cycle Club
26 Matt Moore   Austin, TX 213505   Team Hotel San Jose
27 Scott Simmons   Cleburne, TX 231733   VCRC Factory Racing Club
28 David Felsing   San Antonio, TX 220873   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
29 Tomer Tzafrir   Dallas, TX 211256   Plano Athletic Cycling Club/PACC
30 Jeff Capps   Katy, TX 55074   Southern Elite
31 Ramsey Foster   Austin, TX 12115   NRC/PedalMasher
32 Philippe Ayala   Columbus, OH 167290   1st Community Bank/Joe's Pro Bikes
33 Michael Rossi   Houston, TX 107218   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
34 Erick Rivas   Kemah, TX 233692   Bike Barn (Texas)
35 Tim Pletcher   Austin, TX 216259   Team Brain & Spine/Chann McRae Cycling
36 Paul Janko   Corpus Christi, TX 156925   
37 Frank Everly   Las Colinas, TX 217774   Colavita Racing Inc.
38 Luis Gonzalez   Houston, TX 172879   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
39 Stuart Gregory   Houston, TX 233857   The Woodlands Cycling Club
40 Mitchell Comardo   Sugar Land, TX 141179   Team West End
41 Stephan Sanchez   Houston, TX 237132   Southern Elite
42 Scott Faasse   Spring, TX 213046   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
43 Carlos Moreno   Houston, TX 189471   Bay Area Cycling & Air Products
44 Sean Gore   Katy, TX 207124   Southern Elite
45 Jorge Moya   Houston, TX 228449   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
46 David Arringdale   Louisville, KY 236668   
47 Cody Baron   Austin, TX 109443   
48 Andy Andreasen   Houston, TX 216724   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
49 Rodney Monsees   Austin, TX 238222   Austin Cycling Team
50 William Huie   Austin, TX 197553   Austin Cycling Team
51 Andres Gonzalez   Katy, TX 236824   

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tommy Rushing   Wichita Falls, TX 232621   
2 patrick romano   Austin, TX 251625   
3 Corey Ray   Coppell Texas 157827   
4 Eric Solberg   Spring, TX 235844   The Woodlands Cycling Club
5 Ross Dix   Austin, TX 251945   
6 Lopez Leopoldo      
7 John Mitchell   Grapevine, TX 247720   Team Bicycles Inc.
8 Henry Martinez   San Antonio, TX 238565   
9 Federico Castro   Austin, TX 225134   
10 Cole Thompson   Austin, TX 250049   
11 Carl Graf   Austin, TX 219917   360 Cycleworks Inc
12 Arredondo Marcus      
13 Eloy Montez   San Antonio, TX 248632   
14 Paul Allan   Spring, TX 217738   The Woodlands Cycling Club
15 gary mishoe   The Woodlands, TX 250859   The Woodlands Cycling Club
16 Rigdon John      
17 Chris Felts   Austin, TX 227025   
18 Brandon Copeland      Southwest Cycling Club
19 Bryan Leuenberger   Austin, TX 221765   Team Hotel San Jose
20 Harry Carroll   Austin, TX 238248   Tsunami Cycles
21 Carey Eskridge   Austin, TX 231218   
22 Richie Howell   Austin, TX 219777   
23 Gumney Keith      
24 Israel Gonzalez   San Antonio, TX 220720   Texas Lone Star Racing
25 Craig Kunz   Austin, TX 124975   Bicycle Sport Shop
26 Sebastian Villalva   Austin, TX 247181   Tsunami Cycles
27 Theron Sweet      
28 Scott Thompson   Katy, TX 240774   
29 Jorge Martinez   Cedar Park, TX 207362   Austin Cycling Team
30 Kevin Roberts   Richmond, TX 243236   Southwest Cycling Club
31 Cliff Cintula      
32 Pete Neubig   Houston, TX 237007   
33 Byrd Dylan      
34 Hill Swift   Houston, TX 241076   
35 Christopher Collins   Austin, TX 244656   
36 Troy Trenton      
37 alan downey      
38 Robert Dole   Austin, TX 230218   
39 Brian Dickerson   Grand Prairie, TX 193935   
40 Brannon Potts   Cleburne, TX 231752   Broken Films Racing
41 Knaus Douglas      
42 Geoffrey Stait   Houston, TX 236762   
43 David Allen   Austin, TX 244010   
44 Curry Eardie      

Men - Master - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Lamb   Spring, TX 20185   Southern Elite
2 Robert Brown   Keller, TX 62009   GS Tenzing/Wheels in Motion
3 Mark Ross   Dallas, TX 56748   Mirage
4 Gregory Tall   Webster, NY 65940   Mirage
5 Ronald Huijsman   Houston, TX 166358   Bike Barn (Texas)
6 Scott Bennett   Southlake, TX 214742   Colavita Racing Inc.
7 Joseph Howard   Dallas, TX 126617   Mirage
8 Euan Mackay   Katy, TX 220074   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
9 Gordon Wilkinson   The Woodlands, TX 76681   The Woodlands Cycling Club
10 Farangmeher Ghadiali   Basking Ridge, NJ 195843   Mirage
11 Dan Dandrea   Lantana, TX 190239   Colavita Racing Inc.
12 Tore Munch-Ellingsen   Sugar Land, TX 241117   
13 Peter Stricker   Dallas, TX 204554   Dallas Racing
14 James McCowen   Pearland, TX 66732   Southwest Cycling Club
15 Rich Schmidt   Pearland, TX 231161   Pearland Cycling Club
16 David Bradfield   Ft Worth, TX 167036   Colonel's Army (Bicycles)
17 Tom Lattig   Dallas, TX 58187   Matrix Cycle Club
18 Joey Machado   Austin, TX 91641   
19 Robert McGhee   Austin, TX 23465   
20 Russell Carr   Austin, TX 156400   
21 Russell DeBarbieris   Sugar Land, TX 115408   
22 John Woodson   Argyle, TX 187822   Colavita Racing Inc.
23 Nathan Cotten   Frisco, TX 201622   GS Tenzing/Wheels in Motion
24 James Smith   Pearland, TX 196377   Pearland Cycling Club
25 John Eder   Dallas, TX 176076   Mirage
26 Kevin Barton   San Antonio, TX 204437   1st Community Bank/Joe's Pro Bikes
27 Ted Nitka   Austin, TX 82715   Team Six
28 Craig Fitzgerald   Spring, TX 11748   The Woodlands Cycling Club

Men - Master - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Childs   Austin, TX 6779   Matrix Cycle Club
1 John Bartle   Austin, TX 138637   Violet Crown Sports Assoc
2 David Bumbaugh   Magnolia, TX 145357   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
2 Thomas Geehan   Houston, TX 196557   Southwest Cycling Club
3 Todd Liebl   The Woodlands, TX 61700   The Woodlands Cycling Club
4 Doug Rogers   Hewitt, TX 246017   
5 Cruz Rivas   Houston, TX 247561   
6 Thomas Linehan   Austin, TX 175556   Violet Crown Sports Assoc
7 Terry Dupler   Houston, TX 177060   Team Tilson Homes
8 Frank Yang   Houston, TX 165413   Southwest Cycling Club
9 Graydon Thorne   The Woodlands, TX 248277   The Woodlands Cycling Club
10 Gregory Hall   Austin, TX 48194   Violet Crown Sports Assoc
11 Kevin Lynch   Houston, TX 191662   The Woodlands Cycling Club
12 Ed Scardaville   Bellaire, TX 200568   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
13 Lee Troy      
14 David Lawrence   Pearland, TX 206519   
15 Stephen Norris   Fort Worth, TX 204825   Broken Films Racing
16 L Scott Porter   Flower Mound, TX 28463   Matrix Cycle Club
18 Dana Chamness   Houston, TX 61039   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
19 Kurt Hurzeler      
20 Eric Jordan   New Braunfels, TX 18277   Lone Star Racing Club
21 Robert Reeve   Temple, TX 196647   
22 Michael Haney   Austin, TX 45425   Violet Crown Sports Assoc
23 John Schreffler   Austin, TX 61253   Violet Crown Sports Assoc
24 P Stewart      
25 Scot Orgish   Houston, TX 58135   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
26 Mike Hail   Hewitt, TX 197411   
27 Michael Moloney   Katy, TX 207188   Southern Elite
28 Robert Coreale   Houston, TX 7789   
29 Norberto Valdes   The Woodlands, TX 176030   The Woodlands Cycling Club
30 M Chris Thibodeau   Telferner, TX 59647   Violet Crown Sports Assoc
31 David Starrett   Tyler, TX 69322   Simpson's Fitness & Adventure Sports
32 James Quinn   Houston, TX 99352   Southern Elite
33 R Kim Wrinkle   Cedar Park, TX 227579   Violet Crown Sports Assoc
34 Brit Perkins   Houston, TX 237957   
35 Daniel Joder   Boulder, CO 17847   1st Community Bank/Joe's Pro Bikes
36 Michael Wheatall   Anchorage, AK 118206   Southern Elite
37 Dan Lundeen   Houston, TX 231659   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
38 Ken Hiller      
39 Frank Hearn   The Woodlands, TX 183237   The Woodlands Cycling Club
40 James Ruberti   Houston, TX 221219   Southern Elite
41 Stephen Gustitis   College Station, TX 163944   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
42 Hector Saldarriaga      
44 Michael Kelley   Magnolia, TX 205220   The Woodlands Cycling Club
45 Mark Ward      

Men - Master - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Herb Feins   Houston, TX 102797   Southwest Cycling Club
4 Mary Hodge   Houston, TX 16383   Southern Elite
5 John Roberts   Houston, TX 231248   Violet Crown Sports Assoc
6 Mickey Allen   Midlothian, TX 1426   Matrix Cycle Club

Men - Junior - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick Hawley   Clayton, MO 218688   Big Shark Racing
2 Jake Montez      
3 Martin Bergstrand-Reiersgar   Houston, TX 247458   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
4 Natalie Bing   Katy, TX 201181   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome

Men - Junior - JR - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Parker Craddock   Houston, TX 194686   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
2 Ethan Bing   Katy, TX 181459   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
3 Gregory (Lawson) Craddock   Austin, TX 194685   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
4 Trent Boyd   Cypress, TX 232684   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
5 Jameson Tomlin   Sugar Land, TX 218870   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
6 pierce young      
7 Mark Dore   Katy, TX 239618   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
8 Daniel Allen   Austin, TX 244008   
9 Shelby Reynolds   Cypress, CA 188007   Southern Elite
10 Nathan Fleckenstein   Austin, TX 222689   Team Hotel San Jose

Women - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer McRae   Austin, TX 55232   Team ConexTrain
2 Elizabeth Allen   New Braunfels, TX 201610   Team Joy Rides/Austin Flyers
3 Tracie Akerhielm   Denton, TX 228874   FCS Cycling Club

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Hiatt   Sugar Land, TX 220335   Southwest Cycling Club
2 Julia Kastner   Houston, TX 206021   Southern Elite
3 Kim Ciolli   San Antonio, TX 210485   Solar Eclipse
4 Melissa Brown   Austin, TX 201389   Team ConexTrain
5 Kristen Andreasen   Houston, TX 216725   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Dearing   Spring, TX 172150   
2 Joyce Baysinger   Sugar Land, TX 219901   Southwest Cycling Club
3 Kenna Oaks   Cypress, TX 237606   Team Tilson Homes
4 Brigitte Jordan   Dallas, TX 186365   Colavita Racing Inc.
5 Suzanne Wheatall   Katy, TX 149398   Southern Elite
6 Aimee Cormier   Lafayette, LA 232051   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
7 Erin O'Neil   Huntsville, TX 230540   The Woodlands Cycling Club
8 Ana Barrera   The Woodlands, TX 248394   The Woodlands Cycling Club
9 Jennifer Joy   Austin, TX 249798   
10 Audrey Wanger   Manvel, TX 223851   Southwest Cycling Club
11 Melanie Sun      
12 Kristin Boruff   Mesquite, TX 243144   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOBonk BreakerUSACDFSpySierra NevadaShimanoCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee