Race Results for
Endeavour Dairyland Criterium
Madison, WI
(Event Information)
View By:
Criterium on 09/10/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2 - Elite - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Robert White   Greencastle, IN 221631   PCW
1Robert White   Greencastle, IN 221631   PCW
2Ryan Baumann   Green Bay, WI 207813   Brazen Dropouts
2Ryan Baumann   Green Bay, WI 207813   Brazen Dropouts
3David Kay   Appleton, WI 130383   GDVC
3David Kay   Appleton, WI 130383   GDVC
4Jason Landretti   Fitchburg, WI 86309   GDVC
4Jason Landretti   Fitchburg, WI 86309   GDVC
5Jordan Roessingh (1 - Cat1)   Madison, WI 170411   Nova/ IS Corp
5Jordan Roessingh (2 - Cat1)   Madison, WI 170411   Nova/ IS Corp
6Matthew Racine   Sun Prairie, WI 94402   GDVC
6Matthew Racine   Sun Prairie, WI 94402   GDVC
7Brandon Wood   Fitchburg, WI 230061   Endeavour
7Brandon Wood   Fitchburg, WI 230061   Endeavour
8Phillip Godkin   Milwaukee, WI 47198   Nova/ IS Corp
8Phillip Godkin   Milwaukee, WI 47198   Nova/ IS Corp
9Ryan White   Grafton, WI 201290   PCW
9Ryan White   Grafton, WI 201290   PCW
10William Baudhuin   Fitchburg, WI 159914   Brazen Dropouts
10William Baudhuin   Fitchburg, WI 159914   Brazen Dropouts
11Paul Nilsen   Madison, WI 117358   Brazen Dropouts
11Paul Nilsen   Madison, WI 117358   Brazen Dropouts
12Frederik Jacobsen   Madison, WI 213945   Brazen Dropouts
12Frederik Jacobsen   Madison, WI 213945   Brazen Dropouts
13Chris Halverson   Madison, WI 188913   Spring Street Sports
13Chris Halverson   Madison, WI 188913   Spring Street Sports
14Steve Scholzen   Shorewood, WI 201190   Nova/ IS Corp
14Steve Scholzen   Shorewood, WI 201190   Nova/ IS Corp
15Dan Ajer   Cottage Grove, WI 180160   GDVC
15Dan Ajer   Cottage Grove, WI 180160   GDVC
16Charles (Casey) McCauley (1 - Cat2)   Irvine, CA 209986   Nova/ IS Corp
16Charles (Casey) McCauley (2 - Cat2)   Irvine, CA 209986   Nova/ IS Corp
17Cameron Wilcox   Washburn, WI 228455   Endeavour
17Cameron Wilcox   Washburn, WI 228455   Endeavour
18Matthew Holecko   Scottsdale, AZ 148285   GDVC
18Matthew Holecko   Scottsdale, AZ 148285   GDVC

Men - Cat 1/2/3 - Masters - 30-35

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chris Halverson   Madison, WI 188913   Spring Street Sports
1Chris Halverson   Madison, WI 188913   Spring Street Sports
2James Moore   Greenville, WI 208911   Wheel and Sprocket
2James Moore   Greenville, WI 208911   Wheel and Sprocket
3Mike Bobusch   Appleton, WI 133649   Wheel and Sprocket
3Mike Bobusch   Appleton, WI 133649   Wheel and Sprocket
4Taggert Brooks   La Crosse, WI 4987   CZ Velo
4Taggert Brooks   La Crosse, WI 4987   CZ Velo
5Brian Rybarik   Madison, WI 120099   Schwinn Regional
5Brian Rybarik   Madison, WI 120099   Schwinn Regional
6Matthew Yeakey   Shawano 110582   Velo Squadra
6Matthew Yeakey   Shawano 110582   Velo Squadra

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Thomson Remo   Fond Du Lac, WI 212914   Baraboo Sharks
1Thomson Remo   Fond Du Lac, WI 212914   Baraboo Sharks
2Kaitlin Antonneau   Colorado Springs, CO 200237   Nova/ IS Corp
2Kaitlin Antonneau   Colorado Springs, CO 200237   Nova/ IS Corp
3Alex Schimp   Hartford, WI 251865   LAPT
3Alex Schimp   Hartford, WI 251865   LAPT
4Thomas Schimp   Hartford, WI 251866   LAPT
4Thomas Schimp   Hartford, WI 251866   LAPT
5Marcella Weiss   Twin Lakes, WI 199793   Team Mack
5Marcella Weiss   Twin Lakes, WI 199793   Team Mack
6Victoria Meier   Baraboo, WI 191780   Baraboo Sharks
6Victoria Meier   Baraboo, WI 191780   Baraboo Sharks
7Christian Stone   North Freedom, WI 229845   Baraboo Sharks
7Christian Stone   North Freedom, WI 229845   Baraboo Sharks
8David Rossiter (1 - Cat5)   Baraboo, WI 199795   Baraboo Sharks
8David Rossiter (2 - Cat5)   Baraboo, WI 199795   Baraboo Sharks
9Jane Lee   Madison, WI 237883   Brazen Dropouts
9Jane Lee   Madison, WI 237883   Brazen Dropouts
10Garrett Roth   Shorewood, WI 247466   Endeavor
10Garrett Roth   Shorewood, WI 247466   Endeavor
11Benjamin Stone   North Freedom, WI 245188   Baraboo Sharks
11Benjamin Stone   North Freedom, WI 245188   Baraboo Sharks

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2Jeff Rudy   West Bend, WI 248401   Baraboo Sharks
2Jeff Rudy   West Bend, WI 248401   Baraboo Sharks
3Jonathan Heile   Milwaukee 248092   Beans and Barley
3Jonathan Heile   Milwaukee 248092   Beans and Barley
4Matthew Kennedy   Sullivan, WI 229190   
4Matthew Kennedy   Sullivan, WI 229190   
5Nick Carter   Baraboo, WI 222151   Baraboo Sharks
5Nick Carter   Baraboo, WI 222151   Baraboo Sharks
6Whitney Ward      Baraboo Sharks
6Whitney Ward      Baraboo Sharks
7William Dehli (1 - Cat3)   Coloma, WI 213433   Baraboo Sharks
7William Dehli (2 - Cat3)   Coloma, WI 213433   Baraboo Sharks

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brent Emery   Menomonee Falls, WI 45303   
1Brent Emery   Menomonee Falls, WI 45303   
2Jim Winter   Delafield, WI 48859   LAPT
2Jim Winter   Delafield, WI 48859   LAPT
3Gregg Coroleuski   Pewaukee, WI 49090   Beans and Barley
3Gregg Coroleuski   Pewaukee, WI 49090   Beans and Barley
4Jeffrey Thompson   Hartland, WI 91110   Beans and Barley
4Jeffrey Thompson   Hartland, WI 91110   Beans and Barley
5John Van Susteren   Mukwonago, WI 208025   LAPT
5John Van Susteren   Mukwonago, WI 208025   LAPT
6Max Rogozinski   Woodbridge, VA 142114   Prince William Elite Racing
6Max Rogozinski   Woodbridge, VA 142114   Prince William Elite Racing
7Craig Terlau   Shorewood, WI 179507   Endeavour
7Craig Terlau   Shorewood, WI 179507   Endeavour
8William Dehli (1 - Cat3)   Coloma, WI 213433   Baraboo Sharks
9Paul-John Wood   Verona, WI 237365   Endeavour
9Paul-John Wood   Verona, WI 237365   Endeavour

Men - Cat 3 - Elite - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Christopher Mantel   Cedarburg, WI 227962   Velo Trocadero
1Christopher Mantel   Cedarburg, WI 227962   Velo Trocadero
2Patrick Flannery   Madison, WI 580   Endeavour
2Patrick Flannery   Madison, WI 580   Endeavour
3Jason Mindeman   Crown Point, IN 208254   Team Clif Bar Midwest
3Jason Mindeman   Crown Point, IN 208254   Team Clif Bar Midwest
4James Stemper   Wauwatosa, WI 230799   Velo Trocadero
4James Stemper   Wauwatosa, WI 230799   Velo Trocadero
5Thomas Clark   Fort Collins, CO 179448   GDVC
5Thomas Clark   Fort Collins, CO 179448   GDVC
6Jack Hirt   Wauwatosa, WI 216643   Velo Trocadero
6Jack Hirt   Wauwatosa, WI 216643   Velo Trocadero
7Timothy Clark   Denver Co 225833   GDVC
7Timothy Clark   Denver Co 225833   GDVC
8Peter Lawrence   Brookfield, WI 198416   Endeavour
8Peter Lawrence   Brookfield, WI 198416   Endeavour
9Scott Thistle   Oconomowoc, WI 206291   Velo Trocadero
9Scott Thistle   Oconomowoc, WI 206291   Velo Trocadero
10Cameron Wilcox   Washburn, WI 228455   Endeavour
10Cameron Wilcox   Washburn, WI 228455   Endeavour
11Uwe Krueger   Chicago, IL 190463   ABD Cycling
11Uwe Krueger   Chicago, IL 190463   ABD Cycling
12Patrick Haley   Milwaukee, WI 199776   Velo Trocadero
12Patrick Haley   Milwaukee, WI 199776   Velo Trocadero
13Casey Masterson   Milwaukee, WI 212244   Velo Trocadero
13Casey Masterson   Milwaukee, WI 212244   Velo Trocadero
14Lyle Hanson   Madison, WI 219950   GDVC
14Lyle Hanson   Madison, WI 219950   GDVC
15Andrew Daley   Chicago, IL 196389   Team Clif Bar Midwest
15Andrew Daley   Chicago, IL 196389   Team Clif Bar Midwest

Men - Cat 4/5 - Elite - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jonathon Dowling      
1Jonathon Dowling      
2Michael Klapperich   Fond Du Lac, WI 246141   
2Michael Klapperich   Fond Du Lac, WI 246141   
3Thomson Remo   Fond Du Lac, WI 212914   Baraboo Sharks
3Thomson Remo   Fond Du Lac, WI 212914   Baraboo Sharks
4Jason Boynton   Madison, WI 187093   Michael's Cycles
4Jason Boynton   Madison, WI 187093   Michael's Cycles
5David Greenblatt   Madison, WI 72993   Brazen Dropouts
5David Greenblatt   Madison, WI 72993   Brazen Dropouts
6Collin Tillotson      
6Collin Tillotson      
7Tom Kelly   Oregon, WI 220844   Endeavour
7Tom Kelly   Oregon, WI 220844   Endeavour
8Matthew Kennedy   Sullivan, WI 229190   
8Matthew Kennedy   Sullivan, WI 229190   
9Jonathan Heile   Milwaukee 248092   Beans and Barley
9Jonathan Heile   Milwaukee 248092   Beans and Barley
10Jeff Rudy   West Bend, WI 248401   Baraboo Sharks
10Jeff Rudy   West Bend, WI 248401   Baraboo Sharks
11John Deely (1 - Cat4)   Wauwatosa, WI 238908   Endeavour
11John Deely (2 - Cat4)   Wauwatosa, WI 238908   Endeavour
12Jason Addante      
12Jason Addante      
13Dan Hendricks   Pewaukee, WI 202424   Amgen
13Dan Hendricks   Pewaukee, WI 202424   Amgen
14Cody Gunst   Hartford, WI 246370   
14Cody Gunst   Hartford, WI 246370   

Men - Cat 4/5 - Masters - 30-35

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ryan Fandre   Waukesha, WI 188403   Chiropractic Partners
1Ryan Fandre   Waukesha, WI 188403   Chiropractic Partners
2Anthony Phillips   Hartland, WI 231191   Team Wisconsin
2Anthony Phillips   Hartland, WI 231191   Team Wisconsin
3Aaron Duston   Colorado Springs, CO 229941   Chiropractic Partners
3Aaron Duston   Colorado Springs, CO 229941   Chiropractic Partners
4Timothy Riley   La Crosse, WI 230962   Wheel and Sprocket
4Timothy Riley   La Crosse, WI 230962   Wheel and Sprocket
5Michael Klapperich   Fond Du Lac, WI 246141   
5Michael Klapperich   Fond Du Lac, WI 246141   
6David Greenblatt   Madison, WI 72993   Brazen Dropouts
6David Greenblatt   Madison, WI 72993   Brazen Dropouts
7Andrew Reiland   Waukesha, WI 203977   Team Wisconsin
7Andrew Reiland   Waukesha, WI 203977   Team Wisconsin
8Jeff Zillner   Brookfield, WI 239450   Nova/ IS Corp
8Jeff Zillner   Brookfield, WI 239450   Nova/ IS Corp
9Pete Ikusz      Chiropractic Partners
9Pete Ikusz      Chiropractic Partners
10Robert Schallhorn   Hartland, WI 240346   Beans and Barley
10Robert Schallhorn   Hartland, WI 240346   Beans and Barley
11Brian Carlson   New Berlin, WI 63425   Team Wisconsin
11Brian Carlson   New Berlin, WI 63425   Team Wisconsin
12Barney Sheafor   Middleton, WI 210543   Brazen Dropouts
12Barney Sheafor   Middleton, WI 210543   Brazen Dropouts
13Robert Henry   Oconomowoc, WI 143508   Team Wisconsin
13Robert Henry   Oconomowoc, WI 143508   Team Wisconsin
14Michael Duschak   Madison 225961   Endeavour
14Michael Duschak   Madison 225961   Endeavour
15Eric Knuth   Madison, WI 203995   Brazen Dropouts
15Eric Knuth   Madison, WI 203995   Brazen Dropouts
16Ryan Gist   Seattle, WA 214975   Brazen Dropouts
16Ryan Gist   Seattle, WA 214975   Brazen Dropouts
17N/A   Chicago, IL 243692   Chiropractic Partners
17N/A   Chicago, IL 243692   Chiropractic Partners
18Mark Schultheis   Wauwatosa, WI 244585   Chiropractic Partners
18Mark Schultheis   Wauwatosa, WI 244585   Chiropractic Partners
19Gregory Ferguson   Middleton, WI 218703   Atkins Citizen Racing Club
19Gregory Ferguson   Middleton, WI 218703   Atkins Citizen Racing Club
20Craig Curtis   Appleton, WI 225335   Wheel and Sprocket
20Craig Curtis   Appleton, WI 225335   Wheel and Sprocket
21Philip Olsen   Madison, WI 189125   Brazen Dropouts
21Philip Olsen   Madison, WI 189125   Brazen Dropouts
22Thomas Hooyer   Shorewood, WI 196544   Brazen Dropouts
22Thomas Hooyer   Shorewood, WI 196544   Brazen Dropouts

Women - Cat 1/2/3/4 - Elite - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Candice Blickem   Tucson, AZ 99908   Aaron's
1Candice Blickem   Tucson, AZ 99908   Aaron's
2Natalie Klemko   Bristol, WI 126306   America's Dairyland
2Natalie Klemko   Bristol, WI 126306   America's Dairyland
3Kristin Wentworth   Madison, WI 207606   Nova/IS Corp
3Kristin Wentworth   Madison, WI 207606   Nova/IS Corp
4Madeleine Puissant   Milwaukee, WI 218400   Nova/IS Corp
4Madeleine Puissant   Milwaukee, WI 218400   Nova/IS Corp
5Rebecca Anderson   Columbus, WI 126258   America's Dairyland
5Rebecca Anderson   Columbus, WI 126258   America's Dairyland
6Tashony Noplos   Seattle , WA 247595   unattached
6Tashony Noplos   Seattle , WA 247595   unattached
7Alice Hagen   Milwaukee, WI 226675   Beans and Barley
7Alice Hagen   Milwaukee, WI 226675   Beans and Barley
8Rita Glumm   Waukesha, WI 222984   LAPT
8Rita Glumm   Waukesha, WI 222984   LAPT
9Johanna Lalka      unattached
9Johanna Lalka      unattached
10Rachel Eichers   Madison, WI 179920   America's Dairyland
10Rachel Eichers   Madison, WI 179920   America's Dairyland
11Carrieann Kopernik   Union Grove, WI 172958   Nova/IS Corp
11Carrieann Kopernik   Union Grove, WI 172958   Nova/IS Corp
12Marcella Weiss   Twin Lakes, WI 199793   Team Mack
12Marcella Weiss   Twin Lakes, WI 199793   Team Mack
13Yvonne Schumacher   Mukwonago, WI 241694   Endeavor
13Yvonne Schumacher   Mukwonago, WI 241694   Endeavor
14Samantha Kaplan   Madison, WI 123642   Capitol Velo Club
14Samantha Kaplan   Madison, WI 123642   Capitol Velo Club
15Ashley James   Dousman, WI 219841   Nova/IS Corp
15Ashley James   Dousman, WI 219841   Nova/IS Corp
16Sara Yaeggi (1 - Cat4)   Milwaukee, WI 250177   Beans and Barley
16Sara Yaeggi (2 - Cat4)   Milwaukee, WI 250177   Beans and Barley

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpySierra NevadaUSACDFBonk BreakerShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee