Race Results for
Tumacacori Road Race
Rio Rico, AZ
(Event Information)
View By:
Road Race on 03/12/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Baker   Oro Valley, AZ 82541   GS Tucson
2 David Beirne   Tucson, AZ 170958   Grand Canyon
3 Daniel Casper   Northfield, MN 214654   GrandStayLanes
4 Jon Black   Tucson, AZ 154067   GS Tucson

Men - Masters - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corky Kurtz   Flagstaff, AZ 80186   Team RPM
2 John Simonson   Tucson, AZ 197428   GS Tucson
3 Joseph Cunningham   Scottsdale, AZ 157287   Team RPM
4 Duane Mulvaney   Casa Grande, AZ 77005   Landis/trek/Vw
5 Edward Eades   Tucson, AZ 120337   Southwest Hand Cycling Team
6 Donald Williams   Los Angeles, CA 38334   Landis/Trek/VW
7 Eric Nelson   Cave Creek, AZ 65059   Team RPM
8 Jay Guyot   Tucson, AZ 126818   GST Racing
9 Joseph Patronite   Tucson, AZ 49100   SouthWest Hand
10 Alan Fischer   Tucson, AZ 45330   Arizona Cycling
DNF Evan Unger   Tucson, AZ 152403   Southwest Hand

Men - Masters - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Liming   Hereford, AZ 113000   Thunder Mountain Cycling
2 Richard Levine   Tucson, AZ 156362   Presteza
3 James Buttke   Hereford, AZ 197547   Thunder Mountain Cycling
4 Robert Wible   Phoenix, AZ 51242   Team Rhino
5 Glenn Harris   Tucson, AZ 180527   Thunder Mountain Cycling
6 Ted Frohling   Tucson, AZ 192527   Landis/Trek/VW

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Forbes   Mesa, AZ 65615   Patent It!
2 Rob Alvarez   Tucson, AZ 170964   Landis/Trek/VW
3 Nicholas Friesen      Cycle Promo
4 Troy Misseghers      Mt. Bike City
5 Kyle Colavito   Tucson, AZ 190677   Eclipse Racing
6 Shane Peltonen   Ashland, WI 67383   Eclipse Racing
7 Dennis Fernandes   Phoenix, AZ 154512   cz racing
8 Brian Lemke   Cave Creek, AZ 59550   Landis/Trek/VW
9 Walter Vaughan   Vail, AZ 56619   Summit Velo Cycling
10 Andrew Miller (1 - Pro)   Flagstaff, AZ 52030   Successfulliving.com
11 David Nelson   Tempe, AZ 141105   Landis/Trek/VW
12 John Salskov (1 - Cat2)   Tempe, AZ 113251   cz racing
13 David Glick   Tucson, AZ 175967   Eclipse Racing
14 Jonathan Boulanger      Specialized Quebec
15 Kris Pagano   Mesa, AZ 126252   cz racing
16 Clayton Peck   Mesa, AZ 27558   Patent It!
DNF Michael Cody   Boulder, CO 171979   FiordiFrutta Elite Cycling Team
DNF David Reid   Mesa, AZ 60513   Landis/Trek/VW
DNF Stephen Slabodnick   Chandler, AZ 192679   Patent It!
DNF Patrick Walsh      CCB/Volkswagon
DNF Jacob Hunter   Tucson, AZ 170886   Team WM
DNF Jason Karew   Cincinnati, OH 133936   Eclipse Racing
DNF Patrick Collier (Cat1)   Green Valley, AZ 98972   Summit Velo Cycling
DNF Michael Dietrich   Tucson, AZ 156115   Kodak Gallery

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bob Pongratz   Scottsdale, AZ 28412   Patent-It
2 Robert Dolman   Scottsdale, AZ 186426   HLHAP
3 Shawn Daly   Tucson, AZ 205616   Southwest Hand and Shoulder
4 Robert Johnson   Mesa, AZ 128046   cz racing
5 Jared Gilyard   Cedar Hills, UT 226665   Eclipse racing
6 Gabriel Keck   Boise Id 181890   Red Rock Racing
7 Pablo Sanchez Soria   Tucson, AZ 230734   Eclipse Racing
8 Andy Byrnes   Phoenix, AZ 173538   cz racing
9 Christopher Rutz   Scottsdale, AZ 164241   cz racing
10 Sujeet Karna   Scottsdale, AZ 190308   Procon Cycling
11 Ken Jones   Boulder, CO 159625   cz racing
DNF Brian Cornelius   Tucson, AZ 178293   Bicycle Ranch
DNF William Culpepper   Flagstaff, AZ 64757   Summit Velo
DNF Matthew Jones   Oro Valley, AZ 153282   Eclipse racing
DNF David Julien   Phoenix, AZ 220722   
DNF Zachary Tittensor   Highland, UT 217116   Southwest Hand Cycling
DNF Jackson Lowery   Tucson, AZ 201262   Team WM
DNF Max Cayo   Milwaukee, WI 222900   Endeavor Cycling
DNF Rand McKellar   Truckee, CA 202458   CPT Colnago

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Javier Contreras   Tucson, AZ 215271   
2 Kyle Ward   Tucson, AZ 230240   Team WM
3 Darien Newman   Tucson, AZ 108052   Southwest Hand
4 Jack Phillips   Tucson, AZ 188117   Eclipse Racing
5 Geoff Chalmers   Tempe, AZ 206838   Team Vitesse
6 Tyler Jorgenson   Tucson, AZ 128039   racelab WM
8 Jim Woodburne   Phoenix, AZ 236370   Swiss American
9 Eric Sheehan   Tucson, AZ 195924   HLHAP
10 Paul Calandrella   Boulder Co 218411   Desert Wheel Club
11 Leo Masursky   Tucson, AZ 208705   arizona feeds
12 Robert Ball   Peoria, AZ 204549   Swiss American Racing Team
13 Paul Kealey   Tucson, AZ 151304   Summit Velo
14 Andrew Scott   Tucson, AZ 206228   Summit Velo
15 Richard Biocca   Tucson, AZ 210759   Desert Wheel Club
16 Cody Miller   Phoenix, AZ 204196   Bicycle Ranch
17 Lee Frankel   Chula Vista, CA 83126   
18 Michael Lynch   Ripon, CA 180322   Tean Vitesse
19 Joshua Christensen   Phoenix, AZ 96858   Procon Cycling
DNF Randy Arriola   Albuqureque, NM 232752   UA Cycling
DNF David Castro   East Montpelier, VT 55969   
DNF Rick Hammond   Scottsdale, AZ 178156   Procon Cycling
DNF Mark Hathaway   Tucson, AZ 207108   Summit Velo
DNF Andrew Jorgenson   Tucson, AZ 187103   Race lab u23
DNF Kurt Kroese   Tucson, AZ 190256   arizona feeds
DNF Max Schoenberger   Tucson, AZ 208783   Summit Velo
DNF Gregg Sciabica   Tucson, AZ 186757   Saguaro Velo
DNF David Swanson   Tucson, AZ 195946   Summit Velo
DNF Stacy Moon   Ferndale, WA 223971   
DNF Raymond Papineau   Anthem, AZ 27190   Swiss America

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Morten Andersen   Pasadena, CA 238369   southwest hand
3 David Jonsson   Tucson, AZ 204373   
3 Brian Meyer      
4 Bill Harman   Tucson, AZ 218198   Saguaro Velo
5 Miguel Folch   Tucson, AZ 216006   Aggress
6 Brent Barber   Tucson, AZ 242717   Agress
7 Javier Diaz   Hereford, AZ 178526   Thunder Mountain Cycling
8 Keith Moon      
DNF Sean Baird      NONE
DNF Jason Mustonen   Mesa, AZ 236130   
DNF Aaron Walkington   Mesa, AZ 236009   
DNF Austin Dulaney   Oro Valey, AZ 229193   SWCT

Men - Junior - JR - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Finian Lowery   Tucson, AZ 229096   

Men - Junior - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Evans      Le Scompase

Men - Junior - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Bowman   Marana, AZ 204796   Landis/Trek/VW

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carolyn Donnelly      Landis/Trek/VW
2 Marisa Russell   Chandler, AZ 179145   Landis/Trek/VW
3 Monique Hein   Lyons, CO 187615   MTB Chick
4 Christine Missegher      Canadian
5 Maureen Brooks   Tucson, AZ 180767   Landis/Trek/VW
6 Merrill Sapp      Landis/Trek/VW
7 Janet Olney   Baltimore, MD 178681   ADG/Joe's Bike Shop
8 Linda Sone   Northfield, MN 224939   Hollywood Racing
9 Paula Burks   Chattanooga, TN 5542   Vantiggo
10 Margaret Williams   Los Angeles, CA 185837   Landis/Trek/VW
11 Katherine Farago   Mesa, AZ 141474   Sportsman's/Team One
DNF Marlene Zuhl   Phoenix, AZ 140960   Mountain Velo Cycling Team

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marine Spring   Tucson, AZ 219966   mountain velo
2 Kimberly Stover   Laveen, AZ 227177   Swiss American
3 Johanna Schmidt   Traverse City, MI 236546   Desert Foxes
4 Colleen Sager      New Mexico State University
5 Kathleen Gustine   Phoenix, AZ 237700   Swiss American Racing
6 Jessica Maier   Glendale, AZ 196736   Swiss American

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaCUOREOSMOUSACDFBonk BreakerSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee