Race Results for
Smashing Pumpkins
Farmington, CT
(Event Information)
View By:
Cross Country on 09/24/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Davidson   1:11:21  452 
2 Lukas Grob   Sherman, CT1:12:59 230384  456 
3 Austin Eterno   Easton, CT1:16:29 213802  450 
4 James Wheeler   Old Lyme, CT1:18:42 193535  454 
5 Nick Chirico   1:24:16  453 
6 Benjamin Calvert   Brooklyn, NY1:29:06 383148  455 
7 Eric Roth   Bethany, CT1:38:45 192185  451 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Jackowicz   1:06:56  631 
2 Ben Corbalis   Portland, OR1:07:03 184819  628 
3 Jonathan Bielik   Winsted, CT1:09:41 245573  627 
4 Nicholas Bartow   Ashley Falls, MA1:12:03 143505  630 
5 Greg Camia   Ossining, NY1:17:41 323754  626 
6 Vinnie Galatro   1:21:04  625 
7 Daniel Fama   Westfield, MA1:34:24 226286  629 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Hayden   1:07:03  533 
2 Wade Summers   Southington, CT1:07:13 60566  522 
3 Kerry Robair   Bristol, CT1:07:28 181425  528 
4 Jason Gulbinas   Boston, MA1:10:25 14405  531 
5 Richard Friedrich   N Franklin, CT1:10:29 168943  523 
6 Sylvain Loize   Barrington, RI1:11:30 228641  530 
7 Jean Paul Deroses   1:11:47  532 
8 Maison Chen   Del Mar, CA1:13:12 127537  534 
10 Jack Enxuto   Simsbury, CT1:14:39 75160  535 
11 Robert Cerdeira   Seymour, CT1:14:49 279202  527 
12 David Flagg   1:18:33  521 
13 Alex Salazar   Ringwood, NJ1:18:48 224520  526 
14 David Hildebrand   Ellington, CT1:25:09 160538  525 
15 Robert Wheeler   Simsbury, CT1:25:12 223384  520 
16 Jonathan Jepson   1:59:25  529 
11320 Jr. Novotasky     Paul 524

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maximino Veiga   Danbury, CT1:08:44 86327  700 
2 Brian Kent   1:09:26  706 
3 Royce Yeomans   Springfield, MA1:10:39 143685  705 
4 Timothy Mather   Marlborough, CT1:11:37 245962  701 
5 Michael Schmidt   1:13:19  716 
6 Andrew Guider   1:13:35  711 
7 Scott Santangelo   Franklin, MA1:14:22 93291  702 
8 John Wilson   Amherst, NH1:14:43 243922  713 
9 Eric Perkins   1:15:59  714 
10 Denis Biglin   Glastonbury, CT1:16:59 160943  707 
11 Garth Bean   Ashford, CT1:17:43 175179  715 
12 Raymond Hanley   Simsbury, CT1:18:15 275280  708 
13 Matt Juros   1:19:45  703 
14 David Powell   1:23:11  704 
15 John O'Keefe   Coatesville, PA1:23:27 221845  710 
16 Robert Speed   Winchendon, MA1:23:28 214100  709 
17 John Lockwood   West Simsbury, CT1:34:53 175524  712 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Hayes   Guilford, CT1:13:00 208218  803 
2 Wes Beeman   1:13:19  804 
3 Randall Taylor   Guilford, CT1:13:42 35118  800 
4 Kelly Parsons   Lyme, CT1:15:46 147170  915 
5 Paul Brais   Chepachet, RI1:16:44 146123  802 
6 John Jansen   1:23:35  801 

Men - Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Raymond Martin   Boston, MA1:13:55 161373  102 
2 Antony Bright   Chappaqua, NY1:14:15 224643  101 
3 Jeffrey Zelek   Newington, CT1:19:04 124905  103 
4 Samuel Wallace   Goshen, MA1:26:03 226668  106 
DNF Charles Beal   W Hartford, CT 106073  100 

Men - Pro/SemiPro/ExpertOpen - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dominic Gillen   New Preston, CT1:39:10 91834  180 
2 Salem Mazzawy   S Glastonbury, CT1:40:06 23079  175 
3 John Foley   Fiskdale, MA1:42:12 121026  177 
4 Mike Joos   Reston, VA1:43:16 136615  176 
5 Lawrence (Skip) Brown   Somerville, MA1:46:33 5155  179 
6 Robert Giannini   Monroe, CT1:48:51 105754  178 

Men - Exsinglespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Cavanaugh   Danbury, CT1:26:02 173881  686 
2 Roger Wharton   Forestdale, MA1:28:14 119551  687 
3 Emile Smith   Canaan, NH1:28:26 230005  688 
4 Robert Stine   Merchantville, NJ1:29:38 50381  689 
5 Mike Montalbano   Hewitt, NJ1:29:39 214668  685 
6 Shane Kramer   Lake Placid, NY1:35:15 122757  684 

Men - EX - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Carpenter   Durango, CO1:23:22 191158  735 
3 Nathan Fuchs   Brimfield, MA1:42:23 228017  737 

Men - EX - Junior - 01-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Kyle Stockford   Norwich, CT1:38:02 210921  736 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Festa   Devon, PA1:27:44 149744  815 
2 Matthew Jalbert   Sturbridge, MA1:29:04 136666  818 
3 Colt McElwaine   Canton, MA1:30:32 205236  819 
4 Miles Ericson   Granville, MA1:35:03 153128  820 
5 Eric Carlson   Bristol, CT1:37:12 233018  817 
6 Randy Myers   Chester, CT1:48:43 187425  816 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gray Eldridge   Falmouth, MA1:24:37 103758  930 
2 Gary Douville   Santa Barbara, CA1:26:13 101476  929 
3 Brian Rutter   Belchertown, MA1:27:22 168738  923 
4 Don Gustavson   Bridgeport, CT1:27:27 237903  931 
5 Todd Bearse   Pembroke, MA1:29:06 247459  928 
6 Clint Morgan   Glastonbury, CT1:32:25 245213  927 
7 Robert Carmen   Simsbury, CT1:32:51 111810  924 
8 Robert Czepas   Middletown, CT1:34:36 236438  933 
9 Juston Manville   Richmond, VA1:37:02 125938  925 
10 Robert Cruz   Weymouth, MA1:37:40 144424  921 
11 Joe Policarpio   Bristol, CT1:40:36 135669  932 
12 Benjamin Moore   Bloomfield, CT1:40:48 159697  926 
DNF Samual Stevens   Middletown, CT 178524  922 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alec Petro   Duxbury, MA1:23:08 216739  360 
2 Stuart Jensen   Windsor, CT1:23:11 94818  357 
3 Robert Bisson   Fall River, MA1:25:17 3786  352 
4 Glenn Giglio   Manchester, CT1:26:01 13215  358 
5 Kenny Shardlow   Johnston, RI1:26:16 146208  356 
6 W Mark Graber   Saratoga Springs, NY1:29:04 172905  359 
7 Patrick Weiler   1:29:37  351 
8 David Schachte   Woonsocket, RI1:30:38 169209  353 
9 Matthew Carpenter   Canton, CT1:37:03 6213  350 
10 Christopher Logan   Keene, NH1:41:51 21464  354 
DNF Robert Newton   West Simsbury, CT 223540  355 

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Samuelson   Centerbrook, CT1:35:19 31160  196 
2 Anthony Muffatti   Bethel, CT1:37:26 174438  197 
3 Karl Schachtner   Marlborough, CT1:41:15 190114  195 

Men - BG - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Hefner   Northfield, MA0:48:48 266295  
2 Andrew Steyer   Orange, CT0:49:57 255928  11 
3 Tim Skavis   Shrewsbury, MA0:49:59 261713  
4 Spencer Pero   Pittsfield, MA0:50:02 203848  
5 George Haydock   Sharon, CT0:50:33 283931  13 
6 Sam Taylor   0:51:02  
7 Alex Berner   0:54:13  10 
8 Henry Bender   West Hartford, CT0:54:23 245956  
9 Denis Biglin   Glastonbury, CT1:02:42 160943  12 
10 Christopher Talaska   Bristol, CT1:03:03 225014  
11 Mike Geyer   Manheim, PA1:14:34 172732  
DNF Scott Dills     

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian Ryzkiewicz   0:46:09  202 
2 Joseph Haynsworth   0:53:44  201 
3 Will Kendig   0:54:08  765 
4 Andrew Kauffman   0:55:56  200 
5 Cornell Lee   0:57:04  203 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Lyons   Hanover Park, IL0:49:03 60427  312 
2 James Marshall   0:52:04  303 
3 Chris Chapron   Watertown, MA0:54:30 248717  306 
4 Steve May   West Hartford, CT0:55:03 309571  308 
5 Randy Smith   0:59:01  304 
6 Marc Seta   East Hartford, CT0:59:57 225172  300 
7 Will Kendig   1:00:05  307 
8 Stephen Sekelsky   Northford, CT1:02:31 239350  302 
9 Keith Rodney   1:05:34  305 
10 Carlo Pizzoferratoll   1:06:55  310 
11 John Mynttinen   Groton, MA1:13:52 167253  309 
12 Tom Finn   1:17:16  311 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Isakson   0:50:03  410 
2 Douglas McBournie   Colchester, CT0:50:36 211976  404 
3 John Allen   East Berlin, CT0:50:47 239954  400 
4 Ralph Pulver   Farmington, CT0:50:51 189379  407 
5 John Torrey   South Daytona, FL0:51:44 199705  406 
6 Thomas Siegel   0:51:45  412 
7 Gary Szlachetka   0:52:19  408 
8 Joseph Sconzo   Glastonbury, CT0:54:59 197632  405 
9 Robert Reenan   Farmington, CT0:55:33 192253  402 
10 David Hyun   Farmington, CT0:56:20 17313  403 
11 Don Heckler   0:56:20  409 
12 Richard Comshaw   Middletown, CT1:01:59 44187  401 
13 Herminio Agustin   Barrington, RI1:13:39 293205  411 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Weferling   East Longmeadow, MA0:54:25 272347  509 
2 John Dellatone   0:54:26  503 
3 Charles Clark   0:56:06  506 
4 Jeff Hattem   0:59:49  507 
5 Dave Baldwin   1:04:23  508 
6 Paul Roth   Bethany, CT1:06:18 141080  500 
7 Daniel Smiley   Burlington, CT1:07:04 243134  504 
8 Kevin Keogh   Brockton, MA1:07:30 218473  502 
9 Mark Flanagan   1:08:51  501 
10 Peter Friedman   Port Chester, NY1:09:04 90171  505 

Women - SP - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lesley Suppes   Bozeman, MT1:22:12 102240  901 
2 Jocelyn Linscott   Hewitt, NJ1:37:57 244668  900 

Women - SP - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diane DiBeradino   1:30:56  916 

Women - Pro/ExpertOpen - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erin Duggan   Avon, CT1:38:48 189709  276 

Women - EX - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pauline Frascone   Plainfield, CT1:44:22 200866  79 
2 Laura Jensen   Windsor, CT1:50:36 190960  78 
3 Lesli Stevens   Middletown, CT1:53:51 159513  76 
4 Cosby Gibson   Richfield Springs, NY2:05:00 151352  77 

Women - BG - Junior - 01-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Taylor   Guilford, CT1:02:48 243625  600 
2 Sarah Torrey   Agawam, MA1:03:27 236509  601 
DNF Ariel Kent     602 

Women - BG - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Norine Nadeau   0:57:10  608 
2 Jessica Kates   0:59:36  606 
3 Kristen Dunbar   0:59:37  605 
4 Laura Summers   Southington, CT1:01:22 41711  607 

Women - BG - Open - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nancy Dubois   1:00:23  622 
2 Bridget Gilchrist   1:20:34  620 
3 Joanne Biglin   1:11:28  621 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaOSMOBonk BreakerCUORESpyShimanoUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee