Race Results for
"Think Green" Scottsdale Grand Prix Presented by W
Scottsdale, AZ
(Event Information)
View By:
Criterium on 04/15/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters - MR - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Forbes   Mesa, AZ 65615   Patent It!
2 Douglas Loveday   Oro Valley, AZ 51653   Grand Canyon Racing
3 Rob Alvarez   Tucson, AZ 170964   Landis/Trek
4 Joel Cleare   Gilbert, AZ 40054   Vitesse
5 Tim Risley   Phoenix, AZ 52596   Procon
6 Shawn Schierts (1 - Cat1)   San Tan Valley, AZ 31564   Patent It!
7 Clayton Peck   Mesa, AZ 27558   Patent It!
8 Todd Mion   Greenville , SC 50781   Grand Canyon Racing
9 Christopher Powell   Los Angeles, CA 28552   Watermark
10 Robert Ball   Peoria, AZ 204549   Swiss American Racing Team
11 Kenneth Young   Jacksonville, NC 233138   Prince William Elite Racing PoWER
12 Gordon Yanota (1 - Cat3)   Phoenix, AZ 186874   HHLAP
13 Bryan Antol   Flagstaff, AZ 1806   Grand Canyon Racing
14 Rick Cimaglia   Durango, CO 51046   Grand Canyon Racing Team
15 Chris Latham   Flagstaff, AZ 20460   Red Rock Racing
17 Joseph Cunningham   Scottsdale, AZ 157287   RPM
18 Marten Ryerson   Gilbert, AZ 142167   RPM
19 Lane Sanders   Gilbert, AZ 196626   
20 Rick Hammond   Scottsdale, AZ 178156   Procon
21 Sujeet Karna   Scottsdale, AZ 190308   Procon
22 Jim Silverman   Flagstaff, AZ 183486   Grand Canyon
23 David Green   Phoenix, AZ 216863   Honeywell
24 Roberto Atendido   Phoenix, AZ 163913   Vitesse
25 Jay Woller   St. Louis Park, MN 41777   Watermark
26 John Solle   Phoenix, AZ 239861   Procon
28 Craig Hamilton   Phoenix, AZ 166357   Colavita Racing Inc.
29 Kale Keltz   Scottsdale, AZ 140286   Watermark
30 James Webster   Albuquerque, NM 83075   Patent It!
31 Doug Flynn   Yuma, AZ 236220   unattached
32 Shawn Brick   Scottsdale, AZ 135067   Watermark
32 Jack Daugherty   Edwardsville, IL 8686   Labor Power
32 Brent Garrigus (1 - Cat2)   Encinitas, CA 177187   Team WM
32 Greg Miranda   Bend, OR 139346   Team WM

Men - Masters - MR - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rick Cimaglia   Durango, CO 51046   Grand Canyon Racing Team
2 Mark Fosenburg   Phoenix, AZ 143238   Honeywell
3 Darrick McVay   Corona, CA 48797   Jelly Belly
4 Bob Pongratz   Scottsdale, AZ 28412   Patent It!
5 Corky Kurtz   Flagstaff, AZ 80186   RPM
6 Scott Hembree   Chandler, AZ 200863   Team Patent It!
7 Patrick Liu   Paradise Valley, AZ 46237   Team RPM
8 Joseph Cunningham   Scottsdale, AZ 157287   Team RPM
9 Steve Cullinan   Paradise Valley, AZ 87674   Team WM
10 Les Ricke   Chandler, AZ 238090   Patent It!
11 Marten Ryerson   Gilbert, AZ 142167   Team RPM
12 Steve Bainter   Mesa, AZ 64771   Procon Cycling
13 Edward Eades   Tucson, AZ 120337   SW Hand Cycles
14 Gary Hall   Phoenix, AZ 238165   Procon Cycling
15 David Bixby   Phoenix, AZ 125651   Team RPM
16 Bill McDorman   Tucson, AZ 180347   Team One
17 Paul Kealey   Tucson, AZ 151304   Summit Velo
18 Jim Silverman   Flagstaff, AZ 183486   Grand Canyon Racing Team
20 Greg Barrett   Scottsdale, AZ 183203   Team One
21 Glen Hinshaw   Scottsdale, AZ 16288   Discovery Channel Masters
22 Larry McCormick   Prescott, AZ 141009   Team RPM
23 David Reid   Mesa, AZ 60513   WMRC
24 Lewis Freed   Mesa, AZ 90606   CZ
25 Charles Higgins   Phoenix, AZ 188528   Landis/Trek
26 Steve McNamee   Scottsdale, AZ 189612   Le Scomparse
27 Michael Creamer      
28 David Green   Phoenix, AZ 216863   Honeywell
29 Steven Lisa   Paradise Valley, AZ 219448   Patent It!
30 Kiral Thompson   Tucson, AZ 204637   Summit Velo
31 Michael Capasso   The Woodlands, TX 201080   Procon Cycling
31 Lewis Freed   Mesa, AZ 90606   CZ
31 Reza Karamooz (1 - Cat5)   Scottsdale, AZ 244403   REZA Fitness Resort
31 Scott Merry   Stockton, CA 197043   Summit Velo
31 Brian Smith      Team WM
31 Simon Washington      

Men - Masters - MR - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Bixby   Phoenix, AZ 125651   Team RPM
2 Greg Barrett   Scottsdale, AZ 183203   Team One
3 Bill McDorman   Tucson, AZ 180347   Team One
4 Michael Lynch   Ripon, CA 180322   Team Vitesse
5 William Heob   Scottsdale, AZ 60666   Landis/Trek
6 Edward Eades   Tucson, AZ 120337   SW Hand Cycles
7 Charles Higgins   Phoenix, AZ 188528   Landis/Trek
8 Rick Scofield   Sonoita, AZ 177897   TEAM RHINO
9 John Holmstul   Phoenix, AZ 200917   Bicycle Ranch
10 David Goldberg   Scottsdale, AZ 223590   Bicycle Ranch
11 Dennis Krueger   Tucson, AZ 219732   
12 Donald Williams   Los Angeles, CA 38334   Landis/Trek
13 Craig Swetel   Mesa, AZ 166887   RPM
14 Eric Nelson   Cave Creek, AZ 65059   Team RPM
15 Mike Parrish   Chandler, AZ 146176   Landis/Trek
16 Larry McCormick   Prescott, AZ 141009   TEAM RPM
17 Jack Sorahan   Glendale, AZ 107762   TEAM RPM

Men - Masters - MR - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Norman Kibble   Tucson, AZ 45539   RPM
2 Tony Contreras   Surprise, AZ 7624   swiss american racing team
3 Vernon Sheehan   Tucson, AZ 57401   Summit Velo
4 Richard Root   Scottsdale, AZ 52195   Strada Racing Club
5 Leroy Bloom (1 - Cat4)   Hereford, AZ 187971   Thunder Mountain Cyclists
DNF James Winn   San Clemente, CA 144045   Cycles Veloce/Simple Green

Men - Masters - MR - 70-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roy Beal   Scottsdale, AZ 142073   TEAM RPM
2 David Deichman   Tucson, AZ 56635   Saguaro Velo

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris DeMarchi   Chino, CA 9156   Socalcycling.com
2 Robert Dolman   Scottsdale, AZ 186426   HLHAP
3 Nicholaus Schreiber   Tucson, AZ 93359   Flag Velo
4 Derek Wilkerson (1 - Pro)   Dallas  52173   Toyota United
5 Nick Friesen      Landis/Trek/VW
6 Tim Bolton   Tucson, AZ 117086   Eclipse Racing
7 Jonathan Parrish   Chandler, AZ 147952   Landis/Trek/VW
8 Nathan Mitchell   Phoenix, AZ 111851   TIAA
9 Owen Gue   Missoula, MT 164271   Broadmark Capital
10 Scott Blanchard   Tucson, AZ 40381   Eclipse Racing
11 Walter Vaughan   Vail, AZ 56619   Summit Velo Cycling Team
12 Brian Forbes   Mesa, AZ 65615   Patent It!
13 Chad Beyer   Tucson, AZ 155190   Team WM
14 Samuel Dean   Escondido, CA 89309   karl strauss/sdbc
15 Zac Coolman   Scottsdale, AZ 61037   Team WM
16 Evan Lawrence   Ham Lake , MN 172535   Broadmark Capital
17 Dan Whitehill   Phoenix, AZ 186418   Watermark
18 Jason Karew   Cincinnati, OH 133936   Eclipse Racing
19 Bob Smith   Scottsdale, AZ 56673   Phoenix Consumer
20 patrick walsh      CCB/time
21 Douglas Loveday   Oro Valley, AZ 51653   Grand Canyon Racing
22 Kevin Kirkwood   Scottsdale, AZ 47269   Watermark
23 Emiliano Jordan   Portland, OR 139734   Eclipse Racing
24 Kyle Butkiewicz   Paradise Valley, AZ 79936   Watermark
25 Erik Long   Ashland, OR 97625   Eclipse Racing
26 Jeremy Bounds   Scottsdale, AZ 85352   Watermark
27 Todd Mion   Greenville , SC 50781   
28 Kyle Colavito   Tucson, AZ 190677   Eclipse Racing
29 Scott Keller   Sedona, AZ 125723   Team WM
30 Doug Powell   Phoenix, AZ 122778   AZphalt Cycling
31 Clayton Peck   Mesa, AZ 27558   Patent It!
32 Stephen Slabodnick   Chandler, AZ 192679   Patent It!
33 Rick Cimaglia   Durango, CO 51046   Grand Canyon Racing Team
34 Daniel Vaillancourt   Saco, ME 174967   CCB/International
35 Christopher Powell   Los Angeles, CA 28552   Watermark
36 Daniel Naef   Tucson, AZ 212788   Summit Velo Cycling Team
37 Dana Alia   Durango, CO 197458   Liberty Cycle
38 David Reid   Mesa, AZ 60513   Landis/Trek/VW
39 Ralph Henderson   Boulder, CO 15786   All 9 Yards
40 Ophir Sefiha      
41 Lewis Elliot   Scottsdale, AZ 57576   
42 Rob Alvarez   Tucson, AZ 170964   Landis/Trek/VW
43 Michael Gann   Fort Collins, CO 54068   procon
44 Bob Pongratz   Scottsdale, AZ 28412   Patent It!
45 James Webster   Albuquerque, NM 83075   Patent It!

Men - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 patrick walsh      CCB/time
2 Joel Cleare   Gilbert, AZ 40054   Vitesse
3 Daniel Vaillancourt   Saco, ME 174967   CCB/International
4 Emiliano Jordan   Portland, OR 139734   Eclipse Racing
5 Jeremy Bounds   Scottsdale, AZ 85352   watermark
6 Zac Coolman   Scottsdale, AZ 61037   Team WM
7 Jason Karew   Cincinnati, OH 133936   Eclipse Racing
8 Kevin Kirkwood   Scottsdale, AZ 47269   watermark
9 David Nelson   Tempe, AZ 141105   Landis/Trek
10 Dan Whitehill   Phoenix, AZ 186418   watermark
11 Samuel Dean   Escondido, CA 89309   karl strauss/sdbc
12 Chris Poole   Phoenix, AZ 120794   Bicycle Ranch
13 Daniel Naef   Tucson, AZ 212788   Summit Velo
14 Dana Alia   Durango, CO 197458   Liberty Cyclists
15 Jacob Hunter   Tucson, AZ 170886   Team WM
16 Corky Kurtz   Flagstaff, AZ 80186   RPM
17 Ophir Sefiha   Grand Junction Co 40420   watermark
18 Jestin Kuettel   Phoenix, AZ 131144   Eclipse Racing
19 Shawn Brick   Scottsdale, AZ 135067   watermark
DNF Stevie Cullinan   Paradise Valley, AZ 126775   Team WM
DNF John Farris   Lebanon, NH 207244   Summit Velo

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Malick   Tucson, AZ 238442   Summit Velo
2 Daniel Veselic   Golden 221489   Patent It
3 Roger Learned   Ormond Beach, FL 101801   CZ
4 Greg McGlinn   Hilton Head, SC 192135   Landis/Trek/VW
5 Bryan Antol   Flagstaff, AZ 1806   Grand Canyon Racing
6 Nick Keller   Tempe, AZ 187853   Team WM
7 Michael Pastore   Avon, CO 85683   
8 Matthew Jones   Oro Valley, AZ 153282   Eclipse racing
9 Shawn Ingram   Buckeye, AZ 17384   Landis/Trek/VW
10 D Shannon   Tucson, AZ 170966   Summit Velo
11 Tim Risley   Phoenix, AZ 52596   Procon
12 Robert Ball   Peoria, AZ 204549   Swiss American
13 John Menard   Douglas, MA 205596   ASU
14 Chris Latham   Flagstaff, AZ 20460   Red Rock Racing
15 Ryan Zupko   Chandler, AZ 170296   Landis/Trek/VW
17 Craig Hamilton   Phoenix, AZ 166357   Colavita Racing Inc.
18 Scott Delaune   Scottsdale, AZ 174845   Route 1 Velo/Capitol Hill Bikes
19 Greg Miranda   Bend, OR 139346   Team WM
20 Bryce Weber   Murrieta, CA 177740   HLHAP
21 Sujeet Karna   Scottsdale, AZ 190308   Procon
22 David Julien   Phoenix, AZ 220722   
23 Scott Conover   Mesa, AZ 7593   HLHAP
24 Jackson Lowery   Tucson, AZ 201262   Team WM
25 Gina Voci   Charlotte, NC 140372   Cheer Wine
26 Matt Briefer   Tucson, AZ 187619   Team WM
28 L Jon Porman   Gilbert, AZ 57332   Honeywell
29 Scott Hembree   Chandler, AZ 200863   Team Patent It!
29 Christopher Rutz   Scottsdale, AZ 164241   CZ
30 Brian Cornelius   Tucson, AZ 178293   Team WM
31 Rebecca Gross   Golden, CO 176014   Armed Forces
32 John Peterson   Phoenix, AZ 57203   Summit Velo
33 Javier Contreras   Tucson, AZ 215271   Swiss American
34 Andrew Karapelou   Phoenix, AZ 142280   Procon
35 Lewis Freed   Mesa, AZ 90606   CZ
35 David Straus   Phoenix, AZ 34380   Procon

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Swanson   Tucson, AZ 195946   Summit Velo
2 Gordon Yanota   Phoenix, AZ 186874   HLHAP
3 Cody Miller   Phoenix, AZ 204196   Bicycle Ranch
4 Tyler Schettler   Scottsdale, AZ 198627   Procon Cycling
5 Rick Hammond   Scottsdale, AZ 178156   Procon
6 Brian Wenham   Highlands Ranch, CO 203749   Landis/Trek/VW
7 Craig Streit   Scottsdale, AZ 197252   Procon Cycling
8 Kyle Ward   Tucson, AZ 230240   Team WM
9 Tyler Jorgenson   Tucson, AZ 128039   Team WM
10 Miguel Folch   Tucson, AZ 216006   Aggress
10 Donald Guess   Chandler, AZ 185959   Honeywell Cycling
11 Jeff Christian   Tempe, AZ 219493   Patent It!
11 Jason Lindgren   Phoenix, AZ 104377   HLHAP
12 Andrew Jorgenson   Tucson, AZ 187103   Team WM
13 Zack Heim   Tempe, AZ 195290   Honeywell Cycling
14 James Simpson   Scottsdale, AZ 180842   Patent It!
15 David Green   Phoenix, AZ 216863   Honeywell Cycling
16 Jake Taylor   Scottsdale, AZ 80446   Landis/Trek/VW
17 Brad Hiland   Rolling Hills Estates, CA 103163   Bicycle Ranch
18 Timothy Fleming   Scottsdale, AZ 204049   Swiss American
19 Milton Singleton   Peoria, AZ 32805   Swiss American
20 Joshua Christensen   Phoenix, AZ 96858   Procon Cycling
21 Jim Woodburne   Phoenix, AZ 236370   Swiss American
22 John Holmstul   Phoenix, AZ 200917   Bicycle Ranch
23 Brian Marcucci   Phoenix, AZ 221141   HLHAP
24 Paul Kealey   Tucson, AZ 151304   
25 George Varhola   Tucson, AZ 208689   Summit Velo
26 Jose Migoni   Phoenix, AZ 212510   Landis/Trek/VW
27 Estevan Sanchez   Flagstaff, AZ 152919   Red Rock
28 James Clayton   Suprise, AZ 7098   Clayton Racing
29 Mark Peters   Phoenix, AZ 206159   vitesse
30 Gary Kuettel   Glendale, AZ 166856   Swiss American
31 Andrew Williams   Goodyear, AZ 219048   Team WM
32 Don Eberhart   Scottsdale, AZ 237285   Sonoran Cycling
33 Mark Bradley   Gilbert, AZ 204760   vitesse
34 Roberto Atendido   Phoenix, AZ 163913   vitesse
35 Brian Smith   Coronado, CA 204521   Team WM
36 James Forester   Poway, CA 167872   Bicycle Ranch
37 Nick Deflorian   Tucson, AZ 187575   Team WM
38 Derek Panfil   Scottsdale, AZ 205501   Bicycle Ranch
39 Kent Schmidtke   Gilbert, AZ 192294   HLHAP
40 Sean Stephenson   Phoenix, AZ 107476   Procon Cycling
41 David Huddleston   Colorado Springs, CO 203836   White Mountain Road Club
42 David Jaques   Scottsdale, AZ 215120   Sonoran Cycling
43 Joe Shannon   Flagstaff, AZ 201283   Summit Velo
47 Joe Struttmann   Tempe, AZ 205141   Honeywell Cycling
48 Brian Ward   Phoenix, AZ 107599   
49 Greg Larson   Mesa, AZ 214554   
50 Don Marbach   Scottsdale, AZ 211778   Procon Cycling
51 Bryan Staub   Gilbert, AZ 175776   Swiss American
52 George Robles   Wilmington , DE 141512   Bicycle Ranch
53 Nick Deflorian   Tucson, AZ 187575   Team WM
54 Roy Grinnnell   Phoenix, AZ 240594   
DNF Michael Capasso   The Woodlands, TX 201080   Procon
DNF Jesse Dahl   Scottsdale, AZ 233367   Bicycle Ranch
DNF Perry Davidson   Flagstaff, AZ 8720   Summit Velo
DNF Ryan Delgado   Chandler, AZ 219471   Team WM
DNF Adam Henry   Santa Monica, CA 215535   Claremont Colleges
DNF Jon Hightower   Tempe, AZ 166869   Landis/Trek/VW
DNF Bradford Pete-Hill   Phoenix, AZ 177098   Team WM

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenneth Young   Jacksonville, NC 233138   Prince William Elite Racing PoWER
2 Michael Tatum   Phoenix, AZ 125679   Strada Racing
3 Les Ricke   Chandler, AZ 238090   Patent It
4 Steven Shalongo   Scottsdale, AZ 207506   Bicycle Ranch
5 Stephen Galea   Phoenix, AZ 107198   Watermark
6 Gary Hall   Phoenix, AZ 238165   Procon Cycling
7 Mike Giacini   Glendale, AZ 237506   Swiss Amercian Racing
8 Jared Cooley   Gilbert, AZ 246302   
9 Mathew Eastlack   Prairie Village, KS 242296   Summit Velo
10 John Holbert   Phoenix, AZ 207481   
11 Doug Flynn   Yuma, AZ 236220   
12 Scott Wall   Broomfield, CO 237159   procon
13 Richard Murray   Phoenix, AZ 195896   
14 Keith Wilson   Scottsdale, AZ 187598   
15 Jason Mustonen   Mesa, AZ 236130   
16 matt sniegowski   Phoenix, AZ 244731   
17 Daniel Vasichek   Great Falls, MT 236861   Patent It
18 Kevin Donnellan   Scottsdale, AZ 92196   Swiss American
19 Kaolin Canner      Flat Tire
20 Michael Krall   Phoenix, AZ 227584   SwissAmerican
21 Lance Lehnhof   Sandy, UT 232511   Porcupine Cycling
22 B Goodheart   Evergreen, CO 235625   Red Rock Racing
23 Matthew Connors   Scottsdale, AZ 196490   Utopia Optics
24 Fletcher Schuler   Telluride Colorado 232579   
25 Garrett O'Dell   Mesa, AZ 238572   
26 Brett Blackburn   Phoenix, AZ 237301   Procon
27 Chad Littell   Chandler, AZ 239880   Vitesse
28 Jess Hatch   Wellesley, MA 116631   
29 James Maliksi      
30 Kirk Howell   Scottsdale, AZ 242933   Bicycle Ranch
31 Dane Maggart      
32 Chad Hatfield      Bicycle Ranch
33 Jeff Harrelson   Scottsdale, AZ 93386   Bicycle Ranch
34 Jim Holbrook      
35 Nicholas Wilson   Chandler, AZ 239273   ASU Cycling
36 Matt Hatfield   Scottsdale, AZ 220268   Bicycle Ranch
37 Cal Restivo   Surprise, AZ 236831   Bicycle Ranch
38 Kevin Fah   Glendale, AZ 232591   
39 Brian Hammerschmidt   Phoenix, AZ 186323   
40 Aaron Walkington   Mesa, AZ 236009   
41 Colin Garmany   Scottsdale, AZ 244843   
42 Robert Seifert   Scottsdale, AZ 208110   Bicycle Ranch
43 Michael Duke      ProCon Cycling
44 Derron Woodfork      
45 John Greenway   Mesa, AZ 211967   HLHAP
46 James Elliott   Scottsdale, AZ 10679   
46 Travis Erwin   Salt Lake City, UT 241581   
46 Joshua Letsis   Phoenix, AZ 20987   Bicycle Ranch

Men - Junior - JR - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Coplea   Chandler 196300   Red Rock Racing
2 Stephen Marcucci   Phoenix, AZ 223146   HLHAP
3 Connor Holbert      
4 Wesley Overmyer   Phoenix 200522   Saguaro Velo
5 Aaron Acord      
6 Josh Ricke      
7 Scott Overmyer   Phoenix 204576   Saguaro Velo

Men - Junior - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vince Marcucci   Phoenix, AZ 223997   HLHAP

Men - Junior - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Jorgenson   Tucson, AZ 187103   Team WM
2 Nick Keller   Tempe, AZ 187853   Team WM
3 Matt Briefer   Tucson, AZ 187619   Team WM
4 Nick Deflorian   Tucson, AZ 187575   Team WM
5 Jake Merry   Tucson, AZ 197044   Southwest Hand
6 Jason Bowman   Marana, AZ 204796   Landis/Trek
7 Trenton Gatterdan      Swiss American
DNF Kevin Fah   Glendale, AZ 232591   Tribe

Women - Masters - MR - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kimberly Kemp   Scottsdale, AZ 179822   Patent It!
2 Charlayne Hoover   Chandler, AZ 195195   Team Patent It!
3 Maria Pugliese (1 - Cat2)   Flagler Beach, FL 86734   Patent It!
4 Barbara Frohling   Tucson, AZ 195381   Mt Velo
5 Sharon Scofield   Sonoita, AZ 187847   Team Rhino
6 Janet Itsell   Fountain Hills, AZ 220124   Patentit!
7 Katherine Farago   Mesa, AZ 141474   Team One
8 Julianna Kimball   Phoenix, AZ 180320   
9 Louella Holter   Flagstaff, AZ 45469   Greggs/Specialized

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chloe Black   Tucson, AZ 239348   Summit Velo
2 Margaret Williams   Los Angeles, CA 185837   WMRC
3 Catherine Dickson   Glendale, AZ 177668   bicycle ranch
4 Christine Saraceni   Breinigsville, PA 131390   Verducci Racing

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather Sborz   Phoenix, AZ 221293   ASU
2 Sarah Swanson   Tucson, AZ 219930   Summit Velo
3 Maria Pugliese   Flagler Beach, FL 86734   Patent It!
4 Katherine Farago   Mesa, AZ 141474   Team One
6 Charlayne Hoover   Chandler, AZ 195195   Patent It!

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Waits   Alexandria, VA 221034   Summit Velo
2 Kathleen Gustine   Phoenix, AZ 237700   Swiss American
3 Erin Beresini      
4 Cathy Goodheart   Evergreen, CO 215753   White Mtn Rd Club
5 Lisa Wilson      
6 Colleen Whealdon-Haught   Tucson, AZ 220964   Summit Velo
7 Rachel Gioannini   Las Cruces, NM 202385   Desert Foxes
8 Erin Rolbiecki   Tucson, AZ 221242   Desert Foxes
9 Nancy Donnellan   Scottsdale, AZ 125613   Swiss American
10 Julie Goldstein   Tucson, AZ 237919   Desert Foxes

Women - Junior - JR - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephanie Feurer   Tucson, AZ 221263   Mt Velo
2 Elyse Heob   Scottsdale, AZ 211028   Landis/Trek
3 Christina Swetel   Mesa, AZ 239856   RPM

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFOSMOSierra NevadaCUORESpyBonk BreakerShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee