Race Results for
Matrix Challenge
Richardson, TX
(Event Information)
View By:
Criterium on 04/30/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2 - 19-22

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anuthee Huffstetter   Austin Tx 159143   FCS Cycling Club
2 Bryan Fawley   Denton, TX 198394   Unattached
3 Scott Veggeberg   Austin, TX 188306   FCS Cycling Club
4 Eddie Swedlund   Austin, TX 205401   Matrix Cycle Club
5 Troy Dunton   Houston Tx 155928   FCS Cycling Club

Men - Cat 1/2 - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stefan Rothe      Mercy Cycling Team pb FUZE
2 John Minturn   Philadelphia, PA 179015   Team Hotel San Jose
3 Nathan Rogut   Tampa, FL 58176   FCS Cycling Club
4 Phil Wikoff   Austin, TX 117896   Team Hotel San Jose
5 Steen Rose   Allen, TX 120807   Matrix Cycle Club
6 Andrew Armstrong   Dallas, TX 187559   Matrix Cycle Club
7 Lucas Brusseau   Denton, TX 5255   FCS Cycling Club
8 Joseph LaFico   Austin, TX 206317   Gulf Coast Cycling Association-Bikesport
9 Leo Frayre   Dallas, TX 184301   Matrix Cycle Club

Men - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rory McAdams   Tyler, TX 59761   Matrix Cycle Club
2 Max Miley   Allen, TX 24324   Matrix Cycle Club
3 Edgar Ibarra   Mesquite, TX 143756   Matrix Cycle Club
4 Shaun Bonavita   Dallas, TX 4168   Dallas Racing
5 Gary Glanger   Dallas, TX 214045   Dallas Racing
6 Barry Lee   Nederland, CO 85255   Team Hotel San Jose
7 Eric Prim   Frisco, TX 85789   Colonel's Army (Bicycles)
8 Paul Brent Fletcher   Richardson, TX 58258   Matrix Cycle Club
9 Geoff Godsey   Frisco, TX 128172   Morgan Stanley Cycling Team
10 Andrew Dahlheim   Dallas, TX 188572   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
11 Michael Springborn   San Antonio, TX 40683   Solar Eclipse

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse Moran   Mansfield, TX 195071   Unattached
2 Thacker Reeves   Tyler, TX 240130   Unattached
3 Andrew Schwalb   Dallas, TX 220475   Matrix Cycle Club
4 Christian Helmig   Highland Village, TX 245316   Mad Duck
5 William Snodgrass   Dallas, TX 232735   Oklahoma City Velo Club
6 Matt Moore   Austin, TX 213505   Team Hotel San Jose
7 Fred Smitham   Dallas, TX 221031   Matrix Cycle Club
8 Greg Parham   Durango 211265   NRC/PedalMasher
9 Manuel Samaniego   Austin, TX 93188   Simpson's Fitness & Adventure Sports
10 Nicholas Garza   Flower Mound, TX 218994   FCS Cycling Club
11 Barry Gunningham   Mckinney, TX 233204   Matrix Cycle Club
12 Gustav Delany   Highland Village, TX 218642   FCS Cycling Club
13 Tom Willwerth   Fairview, TX 236811   Unattached
14 Robert Lange   Fairview, TX 238220   Matrix Cycle Club
15 Brien Gonzales   Phoenix, AZ 13607   Dallas Racing
16 roddie haley (1 - Cat4)   Frisco, TX 244596   Simpson's Fitness & Adventure Sports
17 Glen Garlington   Burleson, TX 201284   Colavita Racing Inc.
18 Juan Arredondo   Dallas, TX 228381   Unattached
19 Michael Rodriguez   Fort Worth, TX 68952   Simpson's Fitness & Adventure S
20 Bradford Weddell   Duncanville, TX 213559   Mirage
21 Clint Litton (2 - Cat4)   Dallas, TX 215796   Unattached
22 Carlos Salas   Fort Worth, TX 213698   Pearl Izumi Team Texas
23 Michael Lavey   Plano 163513   Matrix Cycle Club
24 Jorge Alvarez   Dallas, TX 237345   Unattached
25 Joshua McKean   Garland, TX 206698   Matrix Cycle Club
26 Eric Rohani   Lufkin, TX 224873   Matrix Cycle Club
27 David McGaffin   Heath, TX 193960   Mirage
28 Chris Eckert   Raleigh, NC 189429   NRC/PedalMasher
29 Frank Everly   Las Colinas, TX 217774   Colavita Racing Inc.
30 Carl Lagrimas   Austin, TX 240368   Unattached
31 Lo Van Pham   Amarillo, TX 242568   Old Tascosa Cycling
32 Joseph Clay   Plano, TX 143886   Mirage
33 Jay Easley   Frisco, TX 198011   FCS Cycling Club
34 Tim Flippin   Richardson, TX 218829   Mirage
35 Clint Crawford   Bullard, TX 227933   Simpson's Fitness & Adventure Sports
36 Demian Whitworth   Denton, TX 210938   FCS Cycling Club
37 Nathan Lesniewski   Chandler, TX 178648   Simpson's Fitness & Adventure Sports
38 David Orlikowski   Bedford, TX 202528   FCS Cycling Club
39 Tomer Tzafrir   Dallas, TX 211256   Plano Athletic Cycling Club/PACC
40 Bradley Kroll      Simpson's Fitness &adventure sp
41 Tom Izbicki   Mckinney, TX 206179   Plano Athletic Cycling Club/PACC

Men - Cat 4/5 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jerry Roush   Richardson, TX 141318   Plano Athletic Cycling Club/PACC
2 Brien Gonzales   Phoenix, AZ 13607   Dallas Racing
3 Richard McLamore   Abilene, TX 186975   Team Bicycles Inc.
4 Danny Rangel   Watauga, TX 228745   Colavita Racing Inc.
5 Davis Kersey   Coppell, TX 57971   FCS Cycling Club
6 Nicholas Garza   Flower Mound, TX 218994   FCS Cycling Club
7 Rhyne Rundell   Mckinney, TX 201463   Mirage
8 Mitch Blackwell   Mckinney, TX 220036   Plano Athletic Cycling Club/PACC
9 Steve Dodge   Plano, TX 168030   Unattached
10 Jimmie Vaughan   Fredericksburg, TX 203868   Colavita Racing Inc.
11 Gustav Delany   Highland Village, TX 218642   FCS Cycling Club
12 Matt Moore   Austin, TX 213505   Team Hotel San Jose
13 Carlos Salas   Fort Worth, TX 213698   Pearl Izumi Team Texas
14 Edwin Buck   Arlington, TX 221017   Colavita Racing Inc.
15 Martin Soetaert   Austin, TX 33420   REI Austin Cycling Team
16 John Larson   Mckinney, TX 194312   Dallas Racing
17 Kevin Schaefer   Austin, TX 216157   Team Hotel San Jose
18 Christian Wojciechowski   Dallas, TX 191911   Plano Athletic Cycling Club/PACC
19 Frank Everly   Las Colinas, TX 217774   Colavita Racing Inc.
20 Manuel Samaniego   Austin, TX 93188   Simpson's Fitness & Adventure Sports
21 Jared Johnson   Austin, TX 204589   Team Hotel San Jose
22 Manuel Alba   Irving, TX 212902   Matrix Cycle Club
23 Thomas Chu (1 - Cat4)   Richardson, TX 177024   Matrix Cycle Club
24 Sam Sealana (2 - Cat4)   Denton, TX 72873   FCS Cycling Club
25 Scott Johnson (1 - Cat5)   Tampa, FL 67766   Unattached
26 David Anschutz   Allen, TX 59834   Matrix Cycle Club
27 David Beverly   Irving, TX 138824   Southwest CycleSport
28 Joseph Clay   Plano, TX 143886   Mirage
29 Bradford Weddell   Duncanville, TX 213559   Mirage
31 Paul Harrison   Oklahoma City, OK 188867   Plano Athletic Cycling Club/PACC
32 Michael Braden   Richardson, TX 4551   Texas A & M Cycling Team
33 Brent Moulder   Frisco, TX 237395   Plano Athletic Cycling Club/PACC
34 Scott Wheeler (3 - Cat4)   Dallas, TX 218708   Mirage
35 Rene Guerra   Ovilla, TX 219932   Colavita Racing Inc.
36 Darwin Darr   Jacksonville, TX 227578   Simpson's Fitness & Adventure Sports
37 Michael Steeves   Garland, TX 72640   Mirage
38 Bob Rowell   Arlington, TX 207029   Team Bicycles Inc.
39 Greg Andersen      Unattached
40 Nareg Basmadjian   Carrollton, TX 221908   Matrix Cycle Club
41 Wayne Strohman   Wichita Falls, TX 208430   Wichita Falls Bicycling Club
42 Chris Eckert   Raleigh, NC 189429   NRC/PedalMasher
43 Tomer Tzafrir   Dallas, TX 211256   Plano Athletic Cycling Club/PACC
44 Steve Peneschi   Fort Worth, TX 233051   Unattached
45 David Guzman   Fort Worth, TX 207676   Unattached
46 John Myhre   San Antonio, TX 94560   Bicycle Heaven Racing Club(BHRC)
47 Jonathan Garrett   Grapevine, TX 12865   Colavita Racing Inc.
48 David Engleman   Dallas, TX 237128   Unattached
49 Andrew (Drew) Tucker   Richardson, TX 145515   Matrix Cycle Club

Men - Master - MR - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rory McAdams   Tyler, TX 59761   Matrix Cycle Club
2 Barry Lee   Nederland, CO 85255   Team Hotel San Jose
3 Geoff Godsey   Frisco, TX 128172   Morgan Stanley Cycling Team
4 Jason Cook   Dallas, TX 133781   Colonel's Army (Bicycles)
5 Shaun Bonavita   Dallas, TX 4168   Dallas Racing
6 Sten Schmidt (1 - Cat2)   The Woodlands, TX 217846   The Woodlands Cycling Club
7 Joseph LaCour   Mansfield, TX 171332   Colavita Racing Inc.
8 Michael Springborn   San Antonio, TX 40683   Solar Eclipse
9 Christopher Hamilton (2 - Cat2)   Dallas, TX 189253   NRC/PedalMasher
10 Karl Kupecz   Austin, TX 215061   Velossimo Racing
11 Kyle Russell   Dallas, TX 173513   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
12 Michael Kincaid   Dallas, TX 19138   Colonel's Army (Bicycles)
13 James Exum   Benbrook, TX 11120   Moritz Chevrolet Cycling
14 David Foote   Dallas, TX 189469   Dallas Racing
15 Jonathan Golab   Flower Mound, TX 235361   Colavita Racing Inc.
16 Kevin Porter   Houston, TX 49574   Dallas Racing
17 Gary Glanger   Dallas, TX 214045   Dallas Racing
18 Robert Phillips   Fort Worth, TX 141157   Moritz Chevrolet Cycling
19 Chris Carlson   Plano, TX 6135   Unattached
20 Eric Warnsman   Round Rock, TX 73879   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
21 David Bradfield   Ft Worth, TX 167036   Colonel's Army (Bicycles)

Men - Master - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Powers   Flower Mound, TX 63195   Matrix Cycle Club
2 Robert Brown   Keller, TX 62009   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
3 David Armstrong   Nocona, TX 220770   Oklahoma City Velo Club
4 Eric Obergfell (1 - Cat1)   Bellevue, NE 79482   SemCustomPaint.com
5 Dirk Fruhling   Richardson, TX 72927   Dallas Racing
6 Scott Kasin   Carbondale, CO 115958   Matrix Cycle Club
7 Chris Carlson   Plano, TX 6135   Unattached
8 Henry Skowronek   Valley View, TX 200360   Matrix Cycle Club
9 Clay Hobson   Richardson, TX 199977   Unattached
10 Karl Kupecz   Austin, TX 215061   Velossimo Racing
11 Mark Rawlings   Dallas, TX 199996   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
12 Joseph Giardano   Dallas, TX 214261   Mirage
13 Gregory Tall   Webster, NY 65940   Mirage
14 Kenneth Munson   Plano, TX 62762   Velossimo Racing
15 Michael Springborn   San Antonio, TX 40683   Solar Eclipse
16 Scott Bennett   Southlake, TX 214742   Colavita Racing Inc.
17 Jimmy Olsen   Dallas, TX 49022   Dallas Racing
18 Jon Landes   Castle Rock, CO 202301   Colavita Racing Inc.
19 Christopher Hamilton (1 - Cat2)   Dallas, TX 189253   NRC/PedalMasher
20 John Woodson   Argyle, TX 187822   Colavita Racing Inc.
21 Michael Brown   Dallas, TX 60849   Matrix Cycle Club
22 Sam Childs   Austin, TX 6779   Matrix Cycle Club
23 Richard Miller   Dallas, TX 113870   Team Bicycles Inc.
24 Gordon Wilkinson   The Woodlands, TX 76681   The Woodlands Cycling Club
25 Richard Herrin (2 - Cat2)   Dallas, TX 184228   Velossimo Racing
26 Randy Wallis   Fort Worth, TX 59196   Team Bicycles Inc.
27 Scott Whitten      FinishStrongTrainingSystems.Com
28 David Bradfield   Ft Worth, TX 167036   Colonel's Army (Bicycles)
29 Will Black   Austin, TX 58540   Lone Star Racing Club
30 Glenn Hill   Trophy Club, TX 192436   Colavita Racing Inc.

Men - Master - MR - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erick Benz   Austin, TX 216513   REI Austin Cycling Team
2 Will Visser   Austin, TX 49892   Team Brain & Spine/Chann McRae Cycling
3 Ricky May   Katy, TX 207126   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
4 Scott Kasin   Carbondale, CO 115958   Matrix Cycle Club
5 John Bratton   Corpus Christi, TX 75060   Team Brain & Spine/Chann McRae Cycling
6 Michael Brown   Dallas, TX 60849   Matrix Cycle Club
7 Richard Miller   Dallas, TX 113870   Team Bicycles Inc.
8 Stephen Weber   Mckinney, TX 50855   Plano Athletic Cycling Club/PACC
9 B Scott Eager   North Richland, TX 207677   Moritz Chevrolet Cycling
10 Dale Hubregs (1 - Cat3)   Southlake, TX 223682   Team Bicycles Inc.
11 Richard Lamb   Spring, TX 20185   Southern Elite
12 Craig Fitzgerald   Spring, TX 11748   The Woodlands Cycling Club
13 Tom Lattig   Dallas, TX 58187   Matrix Cycle Club
14 Kenneth Smith   Mansfield, TX 33008   Oklahoma City Velo Club
15 Jorge Merle   Garland, TX 24084   Dallas Racing
16 Larry Price   Mckinney, TX 28693   Team Bicycles Inc.
17 Bradley Hagestad   Irving, TX 160266   FCS Cycling Club
18 Jimmy Olsen   Dallas, TX 49022   Dallas Racing
19 Jeff Burnett      Team Bicycles Inc.
20 Randy Wallis   Fort Worth, TX 59196   Team Bicycles Inc.
21 Dan Dandrea   Lantana, TX 190239   Colavita Racing Inc.
22 John Eder   Dallas, TX 176076   Mirage
23 Marc Corbin   Plano, TX 68600   Dallas Racing
24 George Chapman   Arlington, TX 185090   Texas Wheels Cycling Club
25 Michael Braden   Richardson, TX 4551   Texas A & M Cycling Team
26 Russell Wiseman   Grapevine, TX 213665   Unattached
27 Bryan Perkins   Mckinney, TX 56036   Matrix Cycle Club

Men - Master - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Henry Skowronek   Valley View, TX 200360   Matrix Cycle Club
2 Max Miley   Allen, TX 24324   Matrix Cycle Club
3 Paul Brent Fletcher   Richardson, TX 58258   Matrix Cycle Club
4 Michael Reade   Granbury, TX 49894   Moritz Chevrolet Cycling
5 Larry Price   Mckinney, TX 28693   Team Bicycles Inc.
6 Lester Carson   River Oaks, TX 6311   Broken Films Racing
7 Alphonso Whaley (1 - Cat3)   Houston, TX 54815   Texas Velos
8 Jorge Merle   Garland, TX 24084   Dallas Racing
9 Mark Littell   Garland, TX 47431   Systeme E
10 Todd Liebl   The Woodlands, TX 61700   The Woodlands Cycling Club
11 Paul Hurdlow   Austin, TX 221165   360 Cycleworks Inc
12 Walter Megura   Plano, TX 111657   Unattached
13 Kevin Lynch   Houston, TX 191662   The Woodlands Cycling Club
14 Sean Thompson   Grapevine, TX 196407   FCS Cycling Club
15 Peter Staneland   Corpus Christi, TX 183239   Matrix Cycle Club
16 Gregory Hall   Austin, TX 48194   Violet Crown Sports Assoc
17 Kevin Burandt   The Woodlands, TX 178577   The Woodlands Cycling Club
18 Christopher Watson   Ft Worth, TX 37371   Lone Star Racing Club
19 Pete Kelly   Dallas, TX 187584   Mirage
20 Daniel Joder   Boulder, CO 17847   1st Community Bank/Joe's Pro Bikes
21 Richard Bonner   Austin, TX 194228   REI Austin Cycling Team
22 Jeffrey Robertson   Allen, TX 57507   Plano Athletic Cycling Club/PACC
23 Sam Childs   Austin, TX 6779   Matrix Cycle Club
24 Dennis (Andy) Oliver (2 - Cat3)   Austin, TX 204238   Team Hotel San Jose
25 Patrick Galvin   Dallas, TX 57843   Mirage
26 L Scott Porter   Flower Mound, TX 28463   Matrix Cycle Club
27 John Gray   Dallas, TX 113868   Matrix Cycle Club
28 Craig Erickson   Plano, TX 47142   Matrix Cycle Club
29 Nathan Belz (3 - Cat3)   Irving, TX 159270   Plano Cycling/Cannondale/GSTz

Men - Master - MR - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aron Seiken   Ft Worth, TX 46634   Moritz Chevrolet Cycling
2 Thomas Craddock   Houston, TX 8031   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
3 Phillip Sladek   Dallas, TX 112803   Geri Atrix
4 Barry Klunder   Haslet, TX 162941   Team Bicycles Inc.
5 Patrick Galvin   Dallas, TX 57843   Mirage
6 Michael O'Brien   Dallas, TX 175426   Mirage
7 James (Jim) Wilkinson   Carrollton, TX 137645   Matrix Cycle Club
8 Thomas Bain   San Antonio, TX 45045   Geri Atrix
9 Dana Chamness   Houston, TX 61039   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
10 James Quinn   Houston, TX 99352   Southern Elite
11 James Burnett   Coppell, TX 53680   Plano Athletic Cycling Club/PACC
12 Alan Johnson   Dallas, TX 157600   Matrix Cycle Club
13 Michael Mirick (1 - Cat4)   Gilmer, TX 53386   Unattached
14 William Goldapp   Austin, TX 205674   Team Tilson Homes
15 Bryan Wadie   Lewisville, TX 185250   Unattached
16 Scott Schaefer   Houston, TX 126923   Southern Elite

Men - Master - MR - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clay Thompson   Dallas, TX 192460   Matrix Cycle Club
2 William Allen   College Station, TX 46371   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
3 Herb Feins   Houston, TX 102797   Southwest Cycling Club
4 David Parks   Dallas, TX 45770   Mirage
5 Mickey Allen   Midlothian, TX 1426   Matrix Cycle Club
6 Mark Hargis   Grapevine, TX 140813   Team Bicycles Inc.
7 Douglas Clark   Irving, TX 143984   FCS Cycling Club

Men - Master - MR - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Thornton   Arlington, TX 51007   Matrix Cycle Club
2 Richard Vincent   Dallas, TX 71108   Matrix Cycle Club
3 Frank Sohm   Richardson, TX 66295   Dallas Racing
4 John Collins   Austin, TX 60926   Violet Crown Sports Assoc

Men - Master - MR - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Skip Sparry   Plano, TX 46768   Matrix Cycle Club
2 Thomas Hadley   Euless, TX 227284   Team Bicycles Inc.
3 Walter Sosnowski (1 - Cat5)   Dallas, TX 134695   Matrix Cycle Club

Men - Junior - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Noah Williams   Wimberley, TX 185731   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
2 Brian Moore   Hurst, TX 241950   Team Bicycles Inc.
3 John Ryan   North Richland Hills, TX 240838   Team Bicycles Inc.
4 Hunter Stewart   Dallas, TX 208878   Matrix Cycle Club
5 Joseph Schuck   North Richland Hills, TX 245183   Team Bicycles Inc.
6 Henry Guajardo   Houston, TX 238776   Unattached
7 Nikolas Willwerth   Fairview, TX 244958   Unattached

Men - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Broday Walker   Wichita Falls, TX 218248   Matrix Cycle Club
2 Gregory (Lawson) Craddock   Austin, TX 194685   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
3 Eric Rasche   Cypress, TX 221325   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
4 Jameson Tomlin   Sugar Land, TX 218870   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
5 William Rader   Dallas, TX 201905   Matrix Cycle Club
6 Redding Shelby   North Richland Hills, TX 224826   Team Bicycles Inc.
7 William Guajardo   Houston, TX 238769   Unattached
8 Matthew Breeding   Shenandoah, TX 243179   Unattached

Men - Junior - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Walker   Orange, CA 170359   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
2 Alan Ting   Austin, TX 202659   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
3 Cody Foster   The Woodlands, TX 218986   Southern Elite
4 Parker Craddock   Houston, TX 194686   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
5 Ryan Smith   Austin, TX 219781   Team Hotel San Jose
6 Austin Robinson      Mad Duck
7 Henk Calderon   Bellaire, TX 199154   Southern Elite
8 Matthew Schumacher   North Richland Hills, TX 232736   Team Bicycles Inc.
9 Austin Stewart   Dallas, TX 193295   Matrix Cycle Club
10 Blake Collier   Kempner, TX 238774   Team Bicycles Inc.
11 Branden Wolfe   Kingwood, TX 237737   The Woodlands Cycling Club
12 Ricardo Almeida   Colleyville, TX 245384   The Woodlands Cycling Club
13 Neil Haley   Bedford, TX 242993   Unattached
14 Eriksen Bruess   Montgomery, TX 236615   Unattached
15 Baird Harbin   North Richland Hills, TX 233028   Team Bicycles Inc.

Men - Junior - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Bonewitz   Grapevine, TX 232744   Moritz Chevrolet Cycling
2 carmi Schulman   Seattle, WA 200292   Southern Elite
3 Andrew Dahlheim   Dallas, TX 188572   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
6 Joseph Tokarski   The Woodlands, TX 172297   Southern Elite
7 Tristan Uhl   Austin, TX 168160   Balance Bar Devo
8 Andrew Schwalb   Dallas, TX 220475   Matrix Cycle Club
9 Travis Burandt   Austin, TX 189171   The Woodlands Cycling Club
10 Fred Smitham   Dallas, TX 221031   Matrix Cycle Club
11 Kolt Bates   Bedford, TX 194640   Moritz Chevrolet Cycling
12 Thacker Reeves   Tyler, TX 240130   Unattached
14 Sam Schildgen   Colleyville, TX 193296   Team Bicycles Inc.
16 Logan Sain   Allen, TX 201765   Plano Athletic Cycling Club/PACC
17 Marcus de la Fuente   Plano, TX 192585   Plano Cycling/Cannondale/GSTz
18 Bennett Brown   Houston, TX 187726   Southern Elite
19 Draye Redfern   Austin, TX 204553   Mirage
21 Marcus Torres   Cedar Park, TX 158825   Team Hotel San Jose
22 Thomas Marrs   Edmond, OK 228823   FCS Cycling Club
23 Shane Densmore   Denton, TX 219335   FCS Cycling Club
28 Derek Harward   North Richland Hills, TX 225241   Team Bicycles Inc.
30 Ruben Trevino   North Richland, TX 232828   Team Bicycles Inc.
39 Ethan Lane   Dallas, TX 241327   Jesuit Cycling

Women - Cat 1/2 - 19-22

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cheryl Bick   Bedford, TX 228368   Team Bicycles Inc.
2 Erin O'Neil   Huntsville, TX 230540   The Woodlands Cycling Club

Women - Cat 1/2 - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tracie Akerhielm   Denton, TX 228874   FCS Cycling Club

Women - Cat 1/2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Hannos   Tyler, TX 235831   Matrix Cycle Club
2 Michelle Montoya   Allen, TX 191931   Unattached
3 Victoria Piper   Richardson, TX 160534   Matrix Cycle Club

Women - Master - MR - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Meichan   Cypress, TX 204643   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
2 Joyce Baysinger   Sugar Land, TX 219901   Southwest Cycling Club
3 Carol Bugg (1 - Cat4)   Waxahachie, TX 231800   Colavita Racing Inc.

Women - Junior - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kiersten Inserni   Corpus Christi, TX 208489   Northwest Cycling Club/Alkek Velodrome
2 Christina Koeppe   Mc Kinney, TX 247242   Unattached

Women - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Avery Visser      
2 Madison Prado   Cedar Park, TX 238933   Unattached

Women - Junior - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shelby Reynolds   Cypress, CA 188007   Southern Elite

Women - Junior - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
33 Stephanie Schlaack   Mckinney, TX 169043   FCS Cycling Club
36 Chelsea Dodds   Cleburne, TX 199778   Moritz Chevrolet Cycling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSpySierra NevadaShimanoBonk BreakerCUOREUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee