Race Results for
Bicycling Magazine “Tour De Brew”
Allentown, PA
(Event Information)
View By:
Criterium on 09/09/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Fat Tire

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Snyder   State College, PA13:45:00 204182  39 South Mountain Cycles
2 Brett Jacoby   Wind Gap, PA 200613  27 Gotham
3 Paul Taus   Emmaus, PA 242003  33 Gotham Mtn Bike
4 Brian Ursu   Bethlehem, PA 199064  22 Gotham Cyclists / Hensley Racin
5 Markus Bowman   Emmaus, PA 4455  10 South Mountain Cycles
6 Werner Freymann   Flourtown, PA 151015  34 Easy Riders
7 Paul Drees     46 Courtsey D. Smith
8 Matt Miller   Nazareth, PA 206833  38 Gotham
9 Cameron Reider   Easton, PA 41251  18 Gotham Cyclists presented by He
10 Peter Boyle   New Tripoli, PA 179374  29 
11 Frank Armetta   Northampton, PA 244956  30 Saucon Valley
12 unknown natisih     17 
13 William Bray   Zionsville, PA 97195  44 Shirks bike Shop
14 Bradley Ford   Boyertown, PA 100183  31 South Mountain Cycles
15 j kontz     25 
16 Joe Leiby     41 Saucon Valley Bikes
17 Michael Melnick   Allentown, PA 204865  37 
18 Andrea Walheim     23 Guys Racing
19 Erik Mitchell   Phoenixville, PA 102406  15 
20 v smith     21 
21 Rich Karasiewicz     28 Bike Line Mt Team
22 Kristofer Kies     32 Vally Mtn Bikes
23 unknown unknown     999 
24 Robert Morris     16 
25 Mark Carrozza     11 Bethlehem Brew Works
26 Joathan Kontz     35 Valley Mtn Bikers
28 Doug Morris   New Castle, DE 268018  26 UNATTACHED
29 Jeff Booth     40 UNATTAHCED
30 Anthony Skorochod   Wind Gap, PA 213999  20 Gotham Cyclists/Hensley Racing
DNF Selene Yeager   Emmaus, PA Ink 138063  24 FitChick

Men - JR - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brett Jacoby   Wind Gap, PA 200613  291 Gotham
2 Andrew Harris   Macungie, PA 198312  296 FCS Cycling
3 Filip Capala   Columbia, KY 208888  292 Capala Brothers Polska
4 Lanell Rockmore   Bethlehem, PA 214142  294 Young Medalists CC
5 Theodore Shepherd   Orefield, PA 251393  293 Young Medalists CC
6 Geraldo Rivera   Roselle, NJ 246786  297 Atlantic BC
7 Matthew Holub   Quakertown Pa 230491  299 Gotham cyclists
8 Jacob Hoover   Fogelsville, PA 233340  298 Bikeline/LWA

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Muto   Fogelsville, PA 223052  606 Gotham Cyclists presented by He
2 Juan Carmona   Breinigsville, PA 251948  602 Young Medalists Cycling Club
3 Ryan Clune   Allentown, PA 228401  603 Team Vortex/Vortex Cycling Club
4 Jeremy Shirock   Emmaus, PA 164378  614 
5 Nicholas Roeder   Kunkletown, PA 235891  609 Bike Line/LWA
6 Jacob Gorke   Manlius, NY 260291  612 Onondaga Cycling Club
7 Zachary Semian   Mertztown, PA 250164  613 Young Medalists CC
8 Zack Noonan   Kutztown, PA 249618  607 Young Medalists Cycling Club
9 Chris Dordal   Emmaus, PA 268727  605 Bikeline/ LWA
10 Michael Roach   Macungie, PA 200597  608 Young Medalists Cycling Club
11 Jeffrey Alpert   Coopersburg, PA 248058  601 Young Medalists Cycling Club
12 Benjamin Salibra   Fayetteville, NY 233370  611 Fuji bikes/Dick Sonnes
13 Anthony Skorochod   Wind Gap, PA 213999  610 Gotham Cyclists/Hensley Racing

Men - MR - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vladimir Borovkov   Old Bridge, NJ03:21:00 111890  428 Somerset Wheelmen
2 John Spittal   Elizabethtown, PAsame time 64446  432 GS Lancaster
3 David Bonser   Wind Gap, PA29 46483  419 Gotham Cyclists
4 Aubrey Gordon   Reading, PAsame time 45388  403 Liberty Cycles
5 Jesse Gydosh   Wyoming, PAsame time 214212  426 Upstate Velo
6 Neal Stansbury   Orefield, PAsame time 45968  413 Tri-state velo
7 Bruce Donaghy   Allentown, PAsame time 115856  425 Morgan Stanley
8 Craig Wurst   Hatboro, PAsame time 50212  439 bucks County
9 David Black   Mount Gretna, PAsame time 3816  427 Swashbuckler
10 Patrick Kelly   Warminster, PAsame time 156928  434 Guys Racing
11 Paul Drees   same time  435 Morgan Stanley
12 Joe Hamilton   Spring City, PAsame time 95700  436 Chester City Velo
13 Taylor Fenstermacher   Redondo Beach, CAsame time 52735  421 Tri State Veloe
14 Paul Pearson   Allentown, PAsame time 54984  429 Bucks county Racing club
15 Michael Zban   Landisville, PAsame time 81236  431 GS Lancaster
16 unknown unknown   same time  999 
17 Kevin Saint Clair   Philadelphia, PAsame time 92253  410 Main Line Cycling - Bikyle
18 Gregory Danielewicz   Bensalem, PAsame time 55557  423 Bucks County Racing club
19 Dean Smith   Fleetwood, PAsame time 206593  412 Morgan Stanley / 24 Hr Fitness
20 William Jones   Doylestown, PAsame time 51826  420 bucks County Racing Club
21 Joseph Manacchio   Philadelphia, PAsame time 53227  406 MLC Bikyle
22 Pete Thallner   same time  433 Guys Racing
23 Markus Bowman   Emmaus, PAsame time 4455  401 South Mountain Cycles
24 Michael Holub   Quakertown, PAsame time 124141  405 Dreamscapes cycling team
25 Todd Noonan   Kutztown, PAsame time 242255  408 lwa-bikeline
26 Michael Tacci   Downingtown, PA01:12 50310  414 Main Line Cycling - BiKyle

Men - MR - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aubrey Gordon   Reading, PA10:41:00 45388  180 Liberty Cycle
2 Robert Kehl   Philadelphia, PAsame time 45528  190 Guy's Racing
3 Patrick Gellineau   Brooklyn, NYsame time 45371  195 Team Squiggle
4 Mark Krajci   Danielsville, PAsame time 45561  179 Gotham
5 Jay Gaunt   Lock Haven, PAsame time 40113  196 Main Line Cycling Club
6 Rich Cordero   Morton, PAsame time 95313  197 Guys Racing
7 William Jones   Doylestown, PAsame time 51826  174 Bucks County Racing Club
8 Ronald Ruggiero   Philadelphia, PAsame time 47109  188 Tri-State Velo
9 Joseph Kenas   Meadowbrook, PAsame time 177439  189 Guy's Racing
10 Mark Urbandowicz   same time  181 Somerset Wheelman
11 Ronne Irvine   Reston, VAsame time 17416  173 Team Fuji
12 Mark Hastings   Philadelphia, PAsame time 15376  192 Quaker City Wheelmen/Team Break
13 John Hamilton   Williamsport, PAsame time 157136  194 Main Line Cycling
14 Tim Toms   Lebanon, PAsame time 96371  185 
15 Chip Berezny   Coopersburg, PAsame time 45079  Bike Line
16 Timothy Spillane   Glenmoore, PAsame time 119379  187 Tri State Velo

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vladimir Borovkov   Old Bridge, NJ03:46:00 111890  340 Sommerset
2 Timothy Mitchell   Ashland, MA137395  335 Flatbread OtterCreek
3 Paul Taus   Emmaus, PAsame time 242003  347 Gotham Cyclists
4 Matthew Smith   Airville, PAsame time 230568  327 Faulkner Honda Racing
5 Robert Grimwood   Lewisberry, PAsame time 259837  346 World Cup Ski
6 Thomas Wood   Los Angeles, CAsame time 215017  337 Philadelphia Ciclismo
7 Richard Steele   West Chester, PAsame time 237198  328 Chester County Velo - Iron Hill
8 Saysana Inthavongsa   Manheim, PAsame time 56690  338 ERA Cycling
9 Ryan Pomajevich   Schnecksville, PAsame time 145887  321 Gotham Cyclists/Hensley Racing
10 Andrew Harris   Macungie, PAsame time 198312  333 FCS Cycling Club
11 Timothy Klotz   Morrisville, NCsame time 204120  312 Monstr Health Cycling Team
12 Andrew Kuklis   Breinigsville, PAsame time 96151  313 Gotham Cyclists
13 Joseph Hu   Philadelphia, PAsame time 16963  308 Quaker City Wheelmen/Breakaway
14 Eric Salzer   Chesterbrook, PAsame time 237411  325 Chester County Velo - Iron Hill
15 Richard Miller   Philadelphia, PAsame time 181316  317 Breakaway Racing/Quaker City Wh
16 Jason Schiltz   Glenmooresame time 130453  326 Chester County Velo - Iron Hill
17 unknown unknown   same time  999 
18 Mark Krajci   Danielsville, PAsame time 45561  331 Gotham
19 Markus Bowman   Emmaus, PAsame time 4455  303 South Mountain Cycles
20 Robert Carlsen   Brooklyn, NYsame time 241462  304 Quaker City Wheelmen/Breakaway
21 Cameron Reider   Easton, PAsame time 41251  323 Gotham Cyclists presented by He
22 Ian Stanley   Rosedale, NY19 102279  350 UNATTACHED
23 Douglas Jones   Fleetwood, PAsame time 242793  309 Wayside Racing
24 Thomas Lyons   Newtown Square, PAsame time 224539  315 watchung wheelmen
25 Bradley Ford   Boyertown, PAsame time 100183  343 south Mountain Cycles
26 Dan Lavelle   Philadelphia, PAsame time 254791  314 Drexel Cycling
27 Joseph Murphy   Bath, PAsame time 156907  319 bikeline/lwa
28 Kirk Catnott   Freeport, NYsame time 138008  351 Champion System
29 Brian Ursu   Bethlehem, PA35 199064  329 Gotham Cyclists / Hensley Racin
30 Matthew Rettig   Cornwall, NY01:25 247425  345 UNATTACHED

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darrell Engel   Kutztown, PA23:25 10801  508 
2 Michael Beahm   Allentown, PAsame time 232128  503 Bikeline / LWA
3 Matthew Braughler   Alexandria, VAsame time 269024  504 
4 Jason Cole   Philadelphia, PAsame time 246955  523 Team Build
5 Nick DeAngelis   Lancaster, PAsame time 237850  507 Chester County Velo - Iron Hill
6 Keith Plunkett   Emmaus, PA268831  515 South mountain cycles
8 David Hunt   Whitehouse Station, NJ01:25 17144  512 Cycle Funattic
9 Matthew Hoppel   Allentown, PAsame time 259823  511 Team Hammer Nutrition/FCA Endur
10 Gary Riddell   same time  525 UNATTACHED
11 Michael Grossman   Narberth, PAsame time 221363  509 Philadelphia Ciclismo
12 Rod Parker   Allentown, PAsame time 245840  526 UNATTACHED
13 Nate Wiener   same time  527 UNATTACHED
14 Kirby Tirk   West Chester, PAsame time 230927  521 Chester County Velo
15 Christopher Cumo   Plymouth Meeting, PAsame time 214574  505 Philadelphia Ciclismo
16 Michael Ruth   same time  516 
17 Michael Simmons   West Chester, PA01:46 249255  517 West Chester Cycling Club
18 unknown unknown   same time  417 
19 Scott Daniels   01:55  506 lehigh wheelmen

Women - JR - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colleen Hayduk   Kutztown, PA 184207  255 Salamander Racing
2 Nina Santiago   Breinigsville, PA 194414  251 Hi Gear
3 Kaitlyn Lawrence   Emmaus, PA 232118  256 Vortex
4 Morgan Farnsworth   Schnecksville, PA 229078  250 Young Medalists CC.
5 Antonina Esposto   Blandon, PA 251573  254 Young Medalists CC
6 Nadia Latzgo   Fogelsville, PA 240336  252 Lehigh Wheelmen Assoc.

Women - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hannah Hayduk   Kutztown, PA 200614  645 Fuji/Slamander
2 Colleen Gulick     650 Team Fuji / Salamander
3 Elspeth Huyett   Alburtis, PA 229080  647 Young Medalists CC
4 Catherine Probst   University Park, PA 257694  646 Young Medalists CC
5 Taylor Farnsworth   Schnecksville, PA 230872  648 East Coast Velo

Women - Cat 1/2/3/4 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vickie Kostic   Alexandria, VA11:17:00 236486  202 HPC/LIST
2 Colleen Hayduk   Kutztown, PAsame time 184207  208 Salamander Racing
3 Jacqueline Paull   Hackettstown, NJsame time 27456  204 Watchung Wheelmen/High Gear Cyc
4 Elizabeth Tyrell   Annandale, NJsame time 49047  209 Somerset Wheelmen
5 pamela schmaldinst   Allentown, PA265041  555 
6 Lee-Ann Beatty   Phoenix, AZsame time 246753  201 Meredith Group/GPOA/Cannondale
7 Lorraine Lipfert   Harleysville, PAsame time 242666  203 East Coast Velo
8 unknown unknown     999 
9 Patricia Marzi   Kutztown, PAsame time 191454  552 Salamander
10 Renee' Fenstermacher   Redondo Beach, CAsame time 263843  554 Tri State Velo
11 Nina Santiago   Breinigsville, PA15 194414  207 Hi Gear
12 Elspeth Huyett   Alburtis, PAsame time 229080  206 Young Medalists
13 Janel Demeter   Glenside, PA34 267011  551 Guys Racing

Women - Cat 4 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 pamela schmaldinst   Allentown, PA11:20:00 265041  555 
2 Patricia Marzi   Kutztown, PA11:22:00 191454  552 Salamander
3 Renee' Fenstermacher   Redondo Beach, CA11:22:00 263843  554 Tri State Velo
4 Janel Demeter   Glenside, PA11:51:00 267011  551 Guys Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREOSMOShimanoSierra NevadaBonk BreakerSpyUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee