Race Results for
East Texas Hills Classic
Tyler, TX
(Event Information)
View By:
Road Race on 07/21/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2 - Elite - 19-22

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kolt Bates   Bedford, TX 194640   FCS Cycling Club
2 Corey Ray   Coppell Texas 157827   Team Tilson Homes
3 Fred Smitham   Dallas, TX 221031   Matrix Cycling Club
4 Abdias Benjamin Hernandez   Houston, TX 222979   
5 Christopher Collins   Austin, TX 244656   University of TX Cycling - USAC (ROAD)
6 Peter Carey   Silver Spring, MD 245129   University of TX Cycling - USAC (ROAD)

Men - Cat 1/2 - Elite - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Wallace   San Francisco, CA 200983   Moritz Chevrolet Cycling
2 Mathew Davis   Shreveport, LA 230433   Team LaS'port
3 Ian Dille   Austin, TX 104953   
4 Ryan Wohlrabe   San Antonio, TX 264404   
5 George Annillo   Arlington, TX 214385   
6 Phil Wikoff   Austin, TX 117896   AG Cycling
7 Steven Wheeler   Austin, TX 152962   Hotel San Jose/Silicon Labs
8 Christian Helmig   Highland Village, TX 245316   
9 Collin Davis   Euless, TX 225276   
10 Nathan Winkelmann   Huntsville, TX 188575   The Woodlands Cycling Club
11 John McAllister   Fort Worth, TX 206241   Velossimo Racing
12 Ryan Haglund   Austin, TX 212888   Solar Eclipse
13 Daniel Miller   Prosper, TX 219722   BSK LAW/bikeworld.com
14 Brad Winn   Portland, OR 258852   Team Tilson Homes
15 Mario Arroyave   Waxahachie, TX 224500   Velossimo Racing
16 Joseph Spragins   Fort Worth, TX 167437   
17 Brett Mueller   Fort Worth, TX 193321   NRC/PedalMasher
18 Chris Widerstrom   Fort Worth, TX 233643   Colonel's Army (Bicycles)
19 Casey Gordon   Benbrook, TX 68475   Team Bicycles Inc.

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Kutach   Bullard, TX 256708   Mirage
2 Manuel Samaniego   Austin, TX 93188   Tyler Bicycle Club Race Team
3 Edward Stephan   Pittsburgh, PA 256167   
4 Nathan Skinner   Dallas, TX 273925   
5 Ryan Lange   Rockwall, TX 249925   
6 David McGaffin   Heath, TX 193960   Mirage
7 Alex Schaefer   Austin, TX 258635   
8 Eric Solberg   Spring, TX 235844   The Woodlands Cycling Club
9 Todd Lafleur   Wylie, TX 238163   Plano Athletic Cycling Club/PACC
10 Luke Germann   Mckinney, TX 261781   
11 Jesus Chaparro   Allen, TX 61012   
12 Jeff Capps   Katy, TX 55074   Southern Elite
13 Jason Jacobs   Charlotte, NC 223038   
14 Pat Stephens      
15 Frank Everly   Las Colinas, TX 217774   Colavita Racing Inc.
16 Greg Andersen   Chesterfield, MO 263901   
17 Derek Yorek      
18 Douglas Kauffman   Frisco, TX 155154   
19 Luke Czerw (1 - Cat4)   Syracuse, NY 264996   
20 Andrew Stackhouse   Boone, NC 206712   University of TX Cycling - USAC (ROAD)
21 William Langston   Chapel Hill, NC 252386   
22 Ryan Patton      
23 Steven Guzman   Austin, TX 235059   Southwest CycleSport/HealthCoach
24 Glenn Rudolph      
25 Rich Schmidt   Pearland, TX 231161   Pearland Cycling Club
26 Tomer Tzafrir   Dallas, TX 211256   Plano Athletic Cycling Club/PACC
27 Bobby Etheridge   Mc Kinney, TX 254112   
28 Jeff Steinman   Mckinney, TX 237481   Plano Athletic Cycling Club/PACC
29 Tracy McGrath   Dallas, TX 236148   Team Bicycles Inc.
30 Doug Platz   Dallas, TX 235927   Mirage
31 Ryan Scott      
32 Eric Lewis (1 - Cat5)   Flower Mound, TX 238201   
33 Bob Cowley   Austin, TX 204749   Southwest CycleSport/HealthCoach
34 Sergio Rossi   Mansfield, TX 265847   
35 john boothe   Mabank, TX 255692   Mirage
36 Robert Miller   Flower Mound, TX 227673   FCS Cycling Club
37 Gregory Perkins (2 - Cat5)   Flower Mound, TX 267398   
38 Joseph Long   Saint Benedict, OR 227815   Tiger Cycling Foundation
39 Brad Bedell   Flower Mound, TX 266218   Pirates of the Peloton
40 David Orlikowski   Bedford, TX 202528   FCS Cycling Club
41 Graham Cooper      
42 James Wheeler      
43 Steve Johnston      
44 Mark Lane   Longview, TX 264283   
45 Matthew Jones   Boulder, CO 231255   
46 Brian Cox      
47 Jonathan Golab   Flower Mound, TX 235361   Colavita Racing Inc.
48 Alvin Misick      
49 David Allen   Austin, TX 244010   
50 Brandt Dozier (3 - Cat5)   Houston, TX 243608   The Woodlands Cycling Club
51 Edward Kendrick Sr   Pineville, LA 230524   New Orleans Bicycle Club Inc
52 Scott Mueller   Fort Worth, TX 265494   
53 Tim Blanchard      
54 William Newell      

Men - Master - MR - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicklaus Kiernan   Euless, TX 95282   Colonel's Army (Bicycles)
2 Matthew O'Malley   Boulder, CO 209504   Velossimo Racing
3 Adam Gaubert   Durango, CO 219159   Velossimo Racing
4 Darryn Biggerstaff   Canon City, CO 88544   
5 Nathan Miller   Austin, TX 155048   Team at&t-Brain and Spine Cycling
6 Jeremey Thomson   Manvel, TX 195484   Team Tilson Homes
7 Keith Gray   Colleyville, TX 165011   
8 David Tomkinson   Plano, TX 245745   
9 James Exum   Benbrook, TX 11120   Moritz Chevrolet Cycling
10 Jason Ham   Benton, LA 216512   Team LaS'port
11 Christopher Trickey   Austin, TX 240752   Velossimo Racing
12 Jerry Bueno   Austin, TX 161001   Laredo Cycling Club
13 David Potter   Shreveport, LA 225620   Freedom Chevrolet/Joes Pro Bikes
14 Scott Simmons   Cleburne, TX 231733   Moritz Chevrolet Cycling

Men - Master - MR - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Kubicek   Friendswood, TX 202263   Team Tilson Homes
2 Marc Bergeron   Austin, TX 202616   Hotel San Jose/Silicon Labs
3 Michael Kincaid   Dallas, TX 19138   Colonel's Army (Bicycles)
4 David Bradfield   Ft Worth, TX 167036   Colonel's Army (Bicycles)
5 Paul Harrison   Oklahoma City, OK 188867   Plano Athletic Cycling Club/PACC
6 Mark Wiggans   Austin, TX 38177   Colonel's Army (Bicycles)
7 Shannon Orr   Tucson, AZ 202322   
8 Damon RW Wiseman   Lubbock, TX 17072   Solar Eclipse
9 Patrick Burke   Mckinney, TX 201325   Plano Athletic Cycling Club/PACC
10 Mitch Blackwell   Mckinney, TX 220036   Plano Athletic Cycling Club/PACC
11 Mark Ross   Dallas, TX 56748   Mirage
12 Brian Jones   Houston, TX 254260   GS Tenzing
13 Gordon Wilkinson   The Woodlands, TX 76681   The Woodlands Cycling Club
14 Steve Dodge   Plano, TX 168030   Team Bicycles Inc.
15 Tom Warren   Belton, TX 192481   Solar Eclipse
16 Damen Sistrunk   Houston, TX 32833   Northwest Cycling Club
17 Carl Hentschel   Hickory Creek, TX 187765   GS Tenzing
18 Chris Kutach   Dallas, TX 219631   Mirage
19 Eric Burkhart   Midland, TX 127652   Colavita Racing Inc.

Men - Master - MR - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Russ Walker   Hallsville, TX 68194   Team LaS'port
2 Stephen Weber   Mckinney, TX 50855   Plano Athletic Cycling Club/PACC
3 Aaron Foreman   Austin, TX 12020   
4 Michael Springborn   San Antonio, TX 40683   Solar Eclipse
5 Scot Schaufelberger   Austin, TX 203891   Valley Spokesmen
6 Michael Brown   Dallas, TX 60849   Matrix Cycling Club
7 Will Black   Austin, TX 58540   Lone Star Racing Club
8 Craig Fitzgerald   Spring, TX 11748   The Woodlands Cycling Club
9 Robert Sonora (1 - Cat2)   Durango, CO 59786   
10 Scott Bennett   Southlake, TX 214742   Colavita Racing Inc.
11 Richard Miller   Dallas, TX 113870   Team Bicycles Inc.
12 Brad Limmer   San Antonio, TX 178200   Solar Eclipse
13 Jonathan Garrett   Grapevine, TX 12865   Colavita Racing Inc.
14 John Bratton   Corpus Christi, TX 75060   Team at&t-Brain and Spine Cycling
15 John Eder   Dallas, TX 176076   Mirage
16 Chris Felts   Austin, TX 227025   
17 David Hassan   Flower Mound, TX 186361   GS Tenzing
18 David Parker   San Antonio, TX 27256   Solar Eclipse
19 Joey Machado   Austin, TX 91641   
20 Lewis Runnion   Montvale, NJ 197268   Colavita Racing Inc.

Men - Master - MR - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Max Miley   Allen, TX 24324   Matrix Cycling Club
2 David Bumbaugh   Magnolia, TX 145357   Northwest Cycling Club
3 Sam Childs   Austin, TX 6779   Team at&t-Brain and Spine Cycling
4 Lester Carson   River Oaks, TX 6311   Broken Films Racing
5 Kenneth Smith   Mansfield, TX 33008   Oklahoma City Velo Club
6 Michael Reade   Granbury, TX 49894   Moritz Chevrolet Cycling
7 Mark Kuithe   Grapevine, TX 174738   GS Tenzing
8 Erick Benz   Austin, TX 216513   Team at&t-Brain and Spine Cycling
9 Todd Liebl   The Woodlands, TX 61700   The Woodlands Cycling Club
10 Timothy Arnold   Los Ranchos, NM 191657   Northwest Cycling Club
11 Scott Mathewson   South Jordan, UT 240704   
12 Brad Fisk   Graham, TX 108489   Oklahoma City Velo Club
13 Lee Troy   Katy, TX 53622   Northwest Cycling Club
14 Graeme Mardon   Houston, TX 46383   Northwest Cycling Club
15 Bradley Houston   Austin, TX 167159   Southwest CycleSport/HealthCoach
16 Jeffery Scherer   Burleson, TX 248673   
17 Ken Germond   Austin, TX 254085   Southwest CycleSport/HealthCoach
18 Pete Kelly   Dallas, TX 187584   Mirage
19 Troy Woods   Houston, TX 233663   

Men - Master - MR - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frank Kurzawa (1 - Cat3)   Austin, TX 66479   Violet Crown Sports Assoc
2 James (Jim) Wilkinson   Carrollton, TX 137645   Matrix Cycling Club
3 Jay Prestipino   Plano, TX 220795   Plano Athletic Cycling Club/PACC
4 Stephen Norris   Fort Worth, TX 204825   Moritz Chevrolet Cycling
5 Bill Shirer   Dallas, TX 32500   Mirage
6 Hill Swift   Houston, TX 241076   
7 Terry Parrish   Fort Worth, TX 260284   
8 Brian Smith   Shreveport, LA 220677   Team LaS'port
9 Charles Woolcock   Carrollton, TX 247221   Matrix Cycling Club
10 James Ruberti   Houston, TX 221219   Southern Elite
11 Randy Wolf   Grapevine, TX 192283   
12 Shane Wohlrabe   Erie, PA 266349   
13 Alan Moore   Shreveport, LA 73938   Team LaS'port
14 Bill Kleinman (1 - Cat5)   Richardson, TX 267553   
15 donald dunstan   Winters, TX 252302   
16 Oliver Bond   Austin, TX 138636   Violet Crown Sports Assoc
17 Steve Thompson   Colleyville, TX 220073   Team Bicycles Inc.

Men - Master - MR - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Phillip Sladek   Dallas, TX 112803   Geri Atrix
2 Thomas Bain   San Antonio, TX 45045   Geri Atrix
3 George Heagerty   San Antonio, TX 72892   Geri Atrix
4 Jack Avigael   San Antonio, TX 49297   Laredo Cycling Club
5 Mike Rourke   Baton Rouge, LA 58512   Raising Cane's Racing
6 Richard Hall   Austin, TX 210488   Violet Crown Sports Assoc
7 William Goldapp   Austin, TX 205674   Team Tilson Homes
8 Ted Heroman      
9 Armand Phillippi   Fort Worth, TX 254801   Broken Films Racing
10 Cinco Phillips   Fort Worth, TX 238268   Lone Star Racing Club
11 Spencer Jewell   Waco, TX 110566   
12 Barry Ballard   Burleson, TX 61507   
13 Mario Valaperta   The Woodlands, TX 264190   The Woodlands Cycling Club
14 gary macdonell   Houston, TX 265096   Team Tilson Homes

Men - Master - MR - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Olstad   San Marcos, TX 45755   Geri Atrix
2 Frank Sohm   Richardson, TX 66295   Dallas Racing
3 Stephen James   Austin, TX 55172   Violet Crown Sports Assoc
4 john hughes   Fort Worth, TX 257309   Lone Star Racing Club
5 Larry Farley   Lubbock, TX 175614   Chaparral Cycling Club
6 Michael Wasson   Fredericksburg, TX 263521   

Men - Master - MR - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Hadley   Euless, TX 227284   Team Bicycles Inc.
2 Ernest McAfee   Richardson, TX 134188   Matrix Cycling Club

Men - Junior - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Noah Williams   Wimberley, TX 185731   GS Tenzing
2 Colton Holland   Frisco, TX 246379   Frisco Cycling Club
3 Christian Bergh   Dripping Springs, TX 259586   

Men - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Pincus   Pearland, TX 254929   Pearland Cycling Club
2 Redding Shelby   North Richland Hills, TX 224826   Team Bicycles Inc.
3 John Ryan   North Richland Hills, TX 240838   Team Bicycles Inc.
4 Jameson Tomlin   Sugar Land, TX 218870   
5 Hunter Stewart   Dallas, TX 208878   GS Tenzing
6 Brian Moore   Hurst, TX 241950   Team Bicycles Inc.
7 Cody Holland   Frisco, TX 260068   Frisco Cycling Club
8 Joseph Schuck   North Richland Hills, TX 245183   Team Bicycles Inc.

Men - Junior - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory (Lawson) Craddock   Austin, TX 194685   Northwest Cycling Club
2 Blake Collier   Kempner, TX 238774   Hotel San Jose/Silicon Labs
3 Daniel Allen   Austin, TX 244008   
4 Matthew Breeding   Shenandoah, TX 243179   The Woodlands Cycling Club
5 Zach Bergh   Dripping Springs, TX 254872   Hotel San Jose/Silicon Labs
6 Alan Downey   Austin, TX 256336   
7 Ryan Earnheart   Fort Worth, TX 241953   Team Bicycles Inc.
8 Royce Strange   Dallas, TX 243551   GS Tenzing
9 Nick Enthoven   Dallas, TX 253395   Matrix Cycling Club
10 Ethan Ham   Nursery, TX 231664   

Men - Junior - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ivan Mukasa   Euless, TX 233987   Team Bicycles Inc.
2 Austin Stewart   Dallas, TX 193295   GS Tenzing
3 Trent Boyd   Cypress, TX 232684   
4 Daniel Varela   El Paso, TX 262236   

Women - Cat 1/2 - Elite - 19-22

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sheri Jordan   Austin, TX 221312   Austin Flyers

Women - Cat 1/2 - Elite - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Jennings   Waco, TX 222697   Lone Star Works/Colonels
2 Cassandra Criswell   Cedar Hill, TX 236532   Lone Star Works/Colonels

Women - Master - MR - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christina Smith   Denton, TX 217750   Lone Star Works/Colonels
2 Tammy Sporleder   San Francisco, CA 228693   Lone Star Works/Colonels
3 Tracy Christenson   Dallas, TX 204645   Matrix Cycling Club
4 Bibiana Martinez   Dallas, TX 230216   Lone Star Works/Colonels

Women - Master - MR - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Ciolli   San Antonio, TX 210485   Solar Eclipse
2 Milissa Day   Round Rock, TX 237403   
3 Kristin Blaise      

Women - Master - MR - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Barbara Rudolph      
2 Kathleen (Brandi) Lafleur   Wylie, TX 258415   Plano Athletic Cycling Club/PACC
3 Nancy Johnston      

Women - Master - MR - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cindy Phillippi   Fort Worth, TX 254800   Broken Films Racing
2 Katherine Means      
3 Galen Williams (1 - Cat4)   Tyler, TX 154807   Tyler Bicycle Club Race Team

Women - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Avery Visser   Austin, TX 247243   Hotel San Jose/Silicon Labs
2 Madison Prado   Cedar Park, TX 238933   Austin Flyers

Women - Junior - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Angelina De Carlo   Austin, TX 252097   
2 Megan Baab   Euless Texas  240318   Team Bicycles Inc.

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyOSMOCUOREUSACDFShimanoBonk BreakerSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee