Race Results for
South Chicago Wheelmen Cross
Lansing, IL
(Event Information)
View By:
Cyclocross on 11/18/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott McLaughlin   Chicago, IL 72722   
2 Alistair Sponsel   Nashville, TN 33657   
3 Ben Popper   Burien, WA 246206   
4 Luca Lenzi   Wilmette, IL 247463   
5 Matthew Stewart   St.charles, IL 34141   
6 John Dapkus   Westville, IN 64334   
7 Kevin Klug   Evanston, IL 220282   
8 Joseph Farris   Plainfield, IL 193029   

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Dougherty   Elgin, IL 118470   
2 John Firak   Chicago, IL 103713   
3 Bryan Rheude   Chicago, IL 101020   
4 Jason Knauff   Chicago, IL 145455   
5 Bryan McVey   Arlington Heights, IL 264045   
6 Christando Lombardo   Crystal Lake, IL 84076   
7 Jason Schisler   Madison, WI 227730   
8 Adam Clark   Chicago, IL 235856   
9 James Rasmussen   Michigan City, IN 241982   
10 Greg Heck   Berwyn, IL 100922   
11 Keith McMahon   Wilmette, IL 64020   
12 Michael Hoffart   Chicago, IL 226446   
13 James Nowak   Bartlett, IL 66038   
14 Devon Haskell   Logan, UT 210903   
15 Brian Boyle   Whiting, IN 193058   
16 Jason Meshberg   Lyons, IL 166565   
17 Franco Panveno    93132   
18 Robert Antinelli   Chicago, IL 1803   
19 Joel Feinberg   Chicago, IL 212201   

Men - Cat 4 - A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Hemme   Chicago, IL 153182   
2 Aspen Gorry   Santa Cruz, CA 87125   
3 Brad Zoller   Chicago, IL 160810   
4 Ryan Gingerich   Chicago, IL 269609   
5 Al Urbanski   Portland, OR 262778   
6 Tim Yuska   Oak Park, IL 266618   
7 Christian Soto   Chicago, IL 184413   
8 Andrew Starykowicz      
9 Luke Seemann   Chicago, IL 224425   
10 Maxwell Riordan   Chicago, IL 247630   
11 Ted Burger   Chicago, IL 245752   
12 Andrew Nordyke   Chicago 244523   
13 Michael Hartman      
14 Liam Bradshaw   Seattle, WA 270028   
15 Troy Crady      
16 Sean Palmer   Chicago, IL 246925   
17 William King   Aurora, IL 186612   
18 Kendall Jackson      
19 Cliff Golz   Santa Cruz, CA 254308   
20 Ernesto Ciccolini   Evanston, IL 254288   
21 Brian Kavanagh   Chicago, IL 201407   
22 Aaron Post   San Jose, CA 121111   
23 Jeff Holland   Chicago, IL 224479   
24 William Jackson   Chicago, IL 253945   
26 elvis falbo   Chicago, IL 254751   
27 Michael Wakeley   Ottawa, IL 211313   
28 Bryce Walsh   Grand Forks Nd 251913   
29 Mike Conroy      
30 Sean Palmer   Chicago, IL 246925   
31 Frank Shapiro   Highland Park, IL 232002   
32 Joel Andal   Evanston, IL 61621   
33 Ben Fietz   Chicago, IL 246325   
34 Christian Sheridan   Crozet, VA 167388   
35 anthony rienks   Chicago, IL 267709   
36 Jason Mathis      
37 Imelda March   Chicago, IL 230149   

Men - Cat 4 - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Geoff Scott      
2 Geoff McFetridge      
3 David Pilotto      
4 Adrian Silva   Chicago, IL 227614   
5 Ken Dorado      
6 Peter Starykowicz      
7 Roger Mason      
8 Kevin Clark      
9 James Buckroyd      
10 Roggie Sliwinski      
11 Bredan Gately      
12 Michael Giandonato      
13 Dan Gucciardi      
14 Jim Quirk      
15 Damon Nelson   Chicago, IL 121101   
16 Michael Seguin      
17 Thomas Kenny   Orland Park, IL 210687   
18 Guy Graves      
19 George Steinhardt   Chicago, IL 270219   
20 Worachai Thapthimkuna      
21 Mariano Suarez      
22 David Gucciardi      

Men - Master - MR - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Louis Kuhn   Evanston, IL 19966   
2 Kevin Klug   Evanston, IL 220282   
3 Bryan Rheude   Chicago, IL 101020   
4 Frank Rowley   Channahon, IL 178739   
5 Matt Silvia   Chicago, IL 208232   
6 Michael Heagney   Libertyville, IL 15584   
7 Michael Jones   Chicago, IL 58254   
8 Kevin Heppner   Modesto 188763   
9 Erik Enyedy      
10 Eric Sondag   New York, NY 265471   
11 John Gatto   Oak Forest, IL 121461   
12 Jason Meshberg      
13 Ara Oggoian   Geneva, IL 26581   
14 Brian Boyle   Whiting, IN 193058   
15 Mark Feary   Riverside, IL 253309   
16 Ken Dawson      
17 Richard Prodans   Libertyville, IL 28754   
18 Rory Shackles   Cape Girardeau Mo 232712   
19 Michael Campbell   Chicago, IL 254348   
20 Gregory Gohman   Hoffman Estates, IL 200477   
21 Walid Abu Ghazaleh   Chicago, IL 111453   
22 Patrick Meyers      
23 William Jackson   Chicago, IL 253945   

Men - Master - MR - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wayne Simon   Lake Barrington, IL 32742   
2 Christando Lombardo   Crystal Lake, IL 84076   
3 Christopher Dimmick   Chicago, IL 9540   
4 Peter Rolewicz   Evanston, IL 60220   
5 Scott Arrigoni   Hoffman Estates, IL 1973   
6 Thomas Taylor   Mundelein, IL 35054   
7 Steel Bokhof   Wilmette, IL 229380   
8 Michael Jones   Chicago, IL 58254   
9 Chris Henning   Northbrook, IL 201151   
10 Henry Saha   Mt Prospect, IL 157234   
11 James Nowak   Bartlett, IL 66038   
12 Vincent Boyer   Roselle, IL 50864   
13 Michael Ruzich   Hillside, IL 210653   
14 William Waters   New Lenox, IL 37346   
15 Edward Bartley   Plainfield, IL 215279   
16 Ken Krebs   Saint Charles, IL 193353   
17 Joel Roth   Chicago, IL 234988   
18 Greg Youngen   Terre Haute, IN 125512   
19 Franco Panveno    93132   
20 Jeff Jackson      
21 Robert Antinelli      
22 Jim Brady      
23 Peter Di Teresa   Chicago, IL 253016   
24 Fred McDonald   Lagrange, IL 142906   
25 Roman Mandzij   Winnetka, IL 253527   
26 James Rolette   Tinley Park, IL 30450   
27 Duane Higgs   Itasca, IL 16137   
28 Barry Taerbaum   Skokie, IL 231592   
29 Jeff Provisor   East Dundee, IL 253528   
30 Julian Coupland   Chicago, IL 166704   
31 Tim Belton      
32 Thomas Berube (1 - Cat4)   Chicago, IL 108761   
33 Robert Sliwinski      
34 Albert Weigel   Wheeling, IL 223747   
DNF Tim Boundy   Deer Park, IL 97379   
DNF Michael Ruzich   Hillside, IL 210653   

Men - Junior - JR - 18-Oct

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Trulson   Evanston, IL 248139   
2 John Tomlinson   Chicago, IL 239266   
3 Aaron Harrison   Wheeling, IL 226342   
4 David Lombardo      

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Devon Haskell   Logan, UT 210903   
2 Deborah Dust   Chicago 77447   
3 June Upshaw   Mount Prospect, IL 143649   
4 Holly Klug   Chicago, IL 213523   
5 Laura Stark (1 - Cat3)   Bethesda, MD 198144   
6 Debbie Pielet   Highland Park, IL 226280   
7 Jessica Prinner   South Elgin, IL 225342   

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 lindsay jones   Carbondale, CO 269604   
2 Leah Sanda   Western Springs, IL 268129   
3 Sue Semaszczuk   Lincolnwood, IL 240476   
4 Imelda March   Chicago, IL 230149   
5 Gina Kenny   Orland Park, IL 210270   
6 Mary Roe   Villa Park, IL 245710   
7 Carolyn Golz      
8 Julie Bourgue      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaOSMOShimanoSpyCUOREBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee