Race Results for
Heights Holy Mackerel Criterium
Houston, TX
(Event Information)
View By:
Criterium on 04/14/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Kremke (1 - Cat1)   Houston, TX 42330   Bike Barn (Texas)
2 Billy Kurtz   Georgetown, TX 20024   Team at&t-Brain and Spine Cycling
3 Phil Wikoff (2 - Cat1)   Austin, TX 117896   AG Cycling
4 Carlos Vargas (3 - Cat1)   Kingwood, TX 177122   Team Hotel San Jose
5 Steven Wheeler   Austin, TX 152962   Team Hotel San Jose
6 Brandon Cowart   Tulsa, OK 7964   Bike Barn (Texas)
7 Erick Benz   Austin, TX 216513   Team at&t-Brain and Spine Cycling
8 Zach Fiocca (4 - Cat1)   Austin, TX 157225   Team at&t-Brain and Spine Cycling
9 Edward (Nick) Lewis   New Braunfels, TX 192313   Camino Real Cycling Team
10 Karl Kupecz   Austin, TX 215061   Velossimo Racing
11 Christopher Trickey   Austin, TX 240752   Velossimo Racing
12 Thomas Bain   San Antonio, TX 45045   Geri Atrix
13 Marc Bergeron   Austin, TX 202616   Team Hotel San Jose
14 Joseph Tokarski (1 - Cat2)   The Woodlands, TX 172297   Team Hotel San Jose
15 John Bratton   Corpus Christi, TX 75060   Team at&t-Brain and Spine Cycling
16 Chris Prince   Kingwood, TX 189732   
17 Scott Bennett   Southlake, TX 214742   Colavita Racing Inc.
18 Brent Turner   Stonewall, LA 55990   Bike Barn (Texas)
19 Gregory Bauer   Houston, TX 84441   Team Tilson Homes
20 Gordon Wilkinson   The Woodlands, TX 76681   The Woodlands Cycling Club
21 Nathan Miller   Austin, TX 155048   Team at&t-Brain and Spine Cycling
22 John McAllister   Fort Worth, TX 206241   Velossimo Racing
23 Barry Lee   Nederland, CO 85255   Team Hotel San Jose
24 Chris Aarhus   San Antonio, TX 1003   Solar Eclipse
25 Matthew Beeter   Boise, ID 53049   
26 Phillip Sladek   Dallas, TX 112803   Geri Atrix
27 John Woodson   Argyle, TX 187822   Colavita Racing Inc.
28 Christopher Hamilton   Dallas, TX 189253   
29 Ronald Huijsman   Houston, TX 166358   Bike Barn (Texas)
30 Brett Faulk   Houston, TX 11325   Sugar Cycles

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zabrizio Vonnacer      
2 Manuel Serrano      
3 Richard Lamb   Spring, TX 20185   Southern Elite
4 Bert Cross   Humble, TX 203134   Team Hotel San Jose
5 Joseph LaFico   Austin, TX 206317   Gulf Coast Cycling Association
6 Alan Ting   Austin, TX 202659   Northwest Cycling Club
7 Daniel Walker   Orange, CA 170359   Northwest Cycling Club
8 Bryan Pope   Austin, TX 164893   SemCustomPaint.com
9 Andrew Kutach   Bullard, TX 256708   Mirage
10 Abdias Benjamin Hernandez   Houston, TX 222979   
11 Shawn Harris   Tomball, TX 220914   The Woodlands Cycling Club
12 Euan Mackay   Katy, TX 220074   Sugar Cycles
13 Ryan Dionne   Houston, TX 187951   Gulf Coast Cycling Association
14 Chris Lowry   League City, TX 211096   Sugar Cycles
15 Robert Coreale   Houston, TX 7789   Bike Barn Racing Team
16 Henk Calderon   Bellaire, TX 199154   Southern Elite
17 Graydon Thorne   The Woodlands, TX 248277   The Woodlands Cycling Club
18 Todd Liebl   The Woodlands, TX 61700   The Woodlands Cycling Club
19 Kevin Schaefer   Austin, TX 216157   Team Hotel San Jose
20 Fred Smitham (1 - Cat3)   Dallas, TX 221031   Matrix Cycling Club
21 Brian Jones   Houston, TX 254260   GS Tenzing/Wheels in Motion
22 Patrick Newell   Portland, OR 252728   
23 Eric Kuhl   Denver, CO 225710   Southern Elite
24 Ricky May   Katy, TX 207126   GS Tenzing/Wheels in Motion
25 Rudolph Thomas III   Spring, TX 59384   Southern Elite
26 David Arringdale   Louisville, KY 236668   Velossimo Racing
27 Jordan Harrelson   Fort Worth, TX 187474   
28 Pedro Martinez   Houston, TX 213034   Southern Elite
29 J Andrews   Houston, TX 208908   Sugar Cycles
30 Craig Fitzgerald   Spring, TX 11748   The Woodlands Cycling Club
31 Ted Kapsalis (2 - Cat3)   Colorado Springs, CO 166774   Colonel's Army (Bicycles)
32 carmi Schulman   Seattle, WA 200292   Southern Elite
33 Stuart Gregory   Houston, TX 233857   The Woodlands Cycling Club
34 Jason Bentley   League City, TX 68011   Team Tilson Homes
35 Sean Gore   Katy, TX 207124   Southern Elite
36 Stephen Borski   Mckinney, TX 55866   Velossimo Racing
37 George Chapman   Arlington, TX 185090   Texas Wheels Cycling Club
38 Paul Janko   Corpus Christi, TX 156925   NRC/PedalMasher
39 Robert Sisk   Houston, TX 165285   Team Bikesport
40 Matthew Hunt (3 - Cat3)   Cypress, TX 193666   Team Lone Star Bicycles
41 Andrew Weathers   Houston, TX 37436   Gulf Coast Cycling Association
42 Corey Ray   Coppell Texas 157827   Team Tilson Homes
43 Chris Kutach   Dallas, TX 219631   Mirage
44 Robert Coreale   Houston, TX 7789   Bike Barn Racing Team
45 Andy Andreasen   Houston, TX 216724   Sugar Cycles
46 Clinton Buss   Baytown, TX 5385   Bike Barn (Texas)
47 Tom Willwerth   Fairview, TX 236811   Mirage
48 Richard McLamore   Abilene, TX 186975   Team Bicycles Inc.
49 Joseph Noack   Woodlands, TX 70981   The Woodlands Cycling Club
50 Damen Sistrunk   Houston, TX 32833   Northwest Cycling Club
51 Kevin Lynch   Houston, TX 191662   The Woodlands Cycling Club
52 Michael Woerner   Dallas, TX 72215   Mirage
53 Cody Foster   The Woodlands, TX 218986   Southern Elite
54 Terry Dupler (4 - Cat3)   Houston, TX 177060   Team Tilson Homes
55 James Ruberti   Houston, TX 221219   Southern Elite
56 Robert Smith   Houston, TX 69927   Gulf Coast Cycling Association
57 Trey Copeland   Houston, TX 121929   Southern Elite
58 Jordan Hester (5 - Cat3)   Midland, TX 195561   GS Tenzing/Wheels in Motion
59 Jose Caballero   Houston, TX 73481   Gulf Coast Cycling Association
60 Michael Rossi   Houston, TX 107218   Team Bikesport
61 Lane Wimberley (1 - Cat4)   Austin, TX 221806   Team at&t-Brain and Spine Cycling

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Winn   Portland, OR 258852   Team Tilson Homes
2 David Arringdale   Louisville, KY 236668   Velossimo Racing
3 Clark Whitley   Houston 203736   Sugar Cycles
4 Jason Danvir   Houston, TX 244683   Sugar Cycles
5 Alisdair Craig (1 - Cat4)   Fairfax, VA 238553   Bike Barn (Texas)
6 Brian Jones   Houston, TX 254260   GS Tenzing/Wheels in Motion
7 Lynn McMahon   Houston, TX 237107   
8 Gordon Yang   Austin, TX 145281   
9 Martin Soetaert   Austin, TX 33420   Team at&t-Brain and Spine Cycling
10 Steven Guzman   Austin, TX 235059   Southwest CycleSport/HealthCoach
11 Steve Cuddy   Austin, TX 221103   Southwest CycleSport/HealthCoach
12 Tony Phongsy   Houston, TX 219736   
13 Joshua Foster   Mableton, GA 248730   Sugar Cycles
14 Stuart Gregory   Houston, TX 233857   The Woodlands Cycling Club
15 Eric Attayi   Houston, TX 256760   
16 Eric Solberg   Spring, TX 235844   The Woodlands Cycling Club
17 Jesse Johnson   Houston, TX 126007   
18 Jack Gutweiler   Katy, TX 167973   Team Bikesport
19 Eric Comeau   Seattle, WA 246279   
20 Paul Janko   Corpus Christi, TX 156925   NRC/PedalMasher
21 Ruarri Day-Stirrat   Houston, TX 257640   
22 Ty Haar   Mccomb, MS 70188   The Woodlands Cycling Club
23 Gregory (Lawson) Craddock   Austin, TX 194685   Northwest Cycling Club
24 Nicholas Osborne   Houston, TX 230729   
25 Chris Garcia   Richardson, TX 233984   Team Bicycles Inc.
26 Brandt Dozier (1 - Cat5)   Houston, TX 243608   The Woodlands Cycling Club
27 Philip Shama   Houston, TX 201798   Sugar Cycles
28 Doug Baysinger   Sugar Land, TX 204536   Sugar Cycles
29 Richard Lizama   Houston, TX 183620   Bike Barn (Texas)
30 Charles Woolcock   Carrollton, TX 247221   Matrix Cycling Club
31 Richard Enthoven   Dallas, TX 261596   

Men - Junior - JR - 14-Oct

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel (Hunter) Grove   Tustin, CA 218355   NRC/PedalMasher
2 Noah Williams   Wimberley, TX 185731   GS Tenzing/Wheels in Motion
3 Billy Metzler      
4 Michael Pincus   Pearland, TX 254929   Pearland Cycling Club
5 Kees Inserni   Corpus Christi, TX 217486   Northwest Cycling Club

Men - Junior - JR - 18-Oct

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Foster   The Woodlands, TX 218986   Southern Elite
2 carmi Schulman   Seattle, WA 200292   Southern Elite
3 Fabizio Von Nacher      
4 Evan Johnson   Houston, TX 251857   Southern Elite
5 Blake Collier   Kempner, TX 238774   Team Bicycles Inc.
6 Jameson Tomlin   Sugar Land, TX 218870   
7 Magaria Leal      
8 Ian Mumm   San Antonio, TX 253056   
9 Patriclo Leal      
10 Trent Boyd   Cypress, TX 232684   
11 Nick Enthoven   Dallas, TX 253395   Matrix cycling team
12 Billy Metzler      

Women - Pro/Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Ciolli   San Antonio, TX 210485   Solar Eclipse
2 Shelby Reynolds   Cypress, CA 188007   Sugar Cycles
3 Julia Kastner   Houston, TX 206021   Team Bikesport
4 Laura Hiatt   Sugar Land, TX 220335   Austin Flyers
5 Kristen Andreasen   Houston, TX 216725   Sugar Cycles
6 Melissa Brown   Austin, TX 201389   AG Cycling
7 Joyce Baysinger   Sugar Land, TX 219901   Sugar Cycles
8 Laura Meichan   Cypress, TX 204643   Sugar Cycles
9 Tracie Akerhielm   Denton, TX 228874   
10 Mandi Rogers   Willis, TX 256054   The Woodlands Cycling Club
11 Lisa Hartman   Houston, TX 217745   Sugar Cycles
12 Helen Tarr   Houston, TX 232151   Sugar Cycles
13 Aimee Cormier   Lafayette, LA 232051   Sugar Cycles
14 Amy Taylor   Cypress, TX 225696   Sugar Cycles
15 Angela Clark   Houston, TX 256648   Sugar Cycles
16 Cristin Walker   Houston, TX 170360   Northwest Cycling Club
17 Lucia Potes      
18 Ammie Moralez (1 - Cat4)   Austin, TX 256946   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREUSACDFSpyShimanoOSMOBonk BreakerSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee