Race Results for
Big Ring Challenge
Coldspring, TX
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/06/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel (Hunter) Grove   Tustin, CA1:46:15 218355  528 NRC/PedalMasher
2 Bo Trimble   1:53:23  529 Solar Eclipse/Bicycle Heaven
3 Matthew Stottlemyre   1:55:01  526 
4 Ian Fleming   1:57:32  527 Solar Eclipse/Bicycle Heaven
5 Cody Foster   The Woodlands, TX3:09:49 218986  530 Southern Elite

Men - SP - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Dukes   San Antonio, TX1:46:16 231061  543 Bicycle Shack
2 Corey Wake   1:52:22  544 NRC/Pedalmasher
3 Karl Brooks   2:03:42  541 PAAC
DNF Raul Flores Jr   DNF  542 Solaris/Bicycle Heaven

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Trimble   1:42:47  339 Team Trimble
2 Federico Castro   Austin, TX1:43:03 225134  342 NRC/Pedalmasher
3 Jeremy Morse   1:43:04  332 B&B Bikes
4 Jorge Munoz   Laredo, TX1:43:39 255731  324 Gold's Gym Laredo/Olympia L.S.
5 Luke Bonecutter   1:45:33  344 HCBW
6 Matthew Kocian   Fort Worth, TX1:45:48 237050  337 Big Pig Racing
7 Yater Lynch   1:46:04  325 Simpson's Fitness & Adventure
8 John Lucas   Houston, TX1:48:19 243136  327 NRC/Pedalmasher
9 Brian LeJeune   1:49:21  335 Delta Racing
10 Michael Wilder   Albuquerque, NM1:50:32 260481  336 PACC
11 Jeremy Ryder   1:51:26  340 Bike Barn
12 Andrew Neilson   1:52:42  329 Sugar Cycles
13 Geoff Mann   1:53:24  330 Houston Bicycle Co.
15 Alexander Black   Boulder, CO1:57:43 232496  334 
16 David Gorm   1:58:48  328 
17 Brian McGrath   2:00:41  326 Cougar Cycling
18 Carlos Moreno   Houston, TX2:02:43 189471  341 Wolfpack
19 Christopher Collins   Austin, TX2:05:09 244656  321 UT Cycling
20 Kyle Davenport   Missouri City, TX2:08:41 239805  323 SugarCycles/Specialized
21 Chris Martinez   Pearland, TX2:30:25 187745  333 Pearland Cycles
DNF Charles Brooks   DNF  343 Cyclone Cycles
DNF Allen Forbis   Kemah, TXDNF 233611  331 Team Tilson Homes

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Moralez   1:42:04  366 Team Ortho/Sage Cycles
2 Troy Fraske   Houston, TX1:43:02 236760  365 Bikelane Race Team
3 Daniel Ramos   Houston, TX1:43:23 308180  368 Cyclone Cycles
4 Jon Cotton   1:44:36  350 Tortoise Racing
5 Manny Gallegos   Austin, TX1:46:15 256128  361 Team Ortho/Sage
6 Justin Cremer   Houston, TX1:46:31 85848  348 Bikesport
7 John Cantu   San Antonio, TX1:46:32 256425  346 Team Aguila
8 Ramon Guel   Houston, TX1:47:45 229089  351 SharkByte Studios
9 Dan Pawlik   Austin, TX1:48:33 166733  363 NRC/Pedalmashers
10 Jason Danvir   Houston, TX1:49:02 244683  367 GCCA
11 James Webb   Kyle, TX1:49:04 199834  354 NRC/Pedal Masher
12 Kenneth Ulrich   1:50:05  364 
13 Alessandro DeSouza   Houston, TX1:51:01 179468  349 
14 Domingo Gonzalez   San Marcos, TX1:52:03 232048  353 Ozone
15 Christopher Chepil   Austin, TX1:55:53 202641  352 Ozone
16 Justin Milan   Austin, TX1:57:00 181759  359 
17 John Garrett   1:58:40  360 
18 Bryan Rodriguez   2:01:09  357 
19 Eardie Curry   Austin, TX2:01:18 236841  358 
20 Stuart Frey   2:03:20  362 Dallas Bike Works
21 Joe Love   Austin, TX2:13:04 210440  355 Gold's Gym
22 Paul Nelson   2:31:11  370 
DNS John MacCurdy   Houston, TXDNS 202644  347 Team Cody&Lewis
DNF Chris Prince   Kingwood, TXDNF 189732  356 Bikelane

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shaun Bain   The Woodlands, TX1:40:41 255789  407 Team Bike Lane
2 Paul Sacket   Troy, TX1:42:47 243590  383 Bicycles Outback
3 Euan Mackay   Katy, TX1:43:06 220074  393 GCCA-Bikesport
4 Rudy Reyes   1:46:37  398 Bay Area Schwinn/Wolfpack
5 Glen Love   Allen, TX1:48:06 243668  387 B & B Bicycles
6 Leonard Gremillion   Houston, TX1:48:11 256932  401 Bike Barn/Gary Fisher
7 Carl Hentschel   Hickory Creek, TX1:48:35 187765  397 GS TenzingWheels in Motion
8 Christopher Rosado   Houston, TX1:49:08 121310  369 Wolfpack/Bay Area Cycle
9 David Southall   1:51:15  388 
10 Matt Davis   Sugarland, TX1:53:28 134035  406 GCCA-Bikesport
11 Kevin Fontenot   1:53:44  386 
12 Jimm Schroeder   Conroe, TX1:55:12 191351  404 Bike Lane Houston
13 Jimmy Boyle   1:55:33  399 Sun & Ski Sports
14 Larry Pardieu   1:56:24  396 Team Aguila
15 Roger Yarn   1:59:48  400 
16 Erik Streight   Houston, TX2:02:27 178201  409 West End
17 Patrick Sexton   2:02:51  384 
18 Matt Long   Spring, TX2:04:41 218600  382 
19 Lee Charnow   2:05:12  403 Cousin Clyde Cycling
20 Jamie Bell   2:06:13  389 
21 Michael Brown   San Antonio, TX2:13:39 255968  390 Cycle Logic
22 Lenny Smith   Dayton, TX2:34:50 255132  394 Bike Lane
DNS Carter Goss   DNS  381 Ozone Bikes
DNF Kenneth Ramirez   Seattle, WADNF 255649  385 Cycle Logic
DNF Keith de Leeuw   DNF  402 
DNF Tony Phongsy   Houston, TXDNF 219736  395 Bikesport
DNF Allen Zolondek   Round Rock, TXDNF 104907  405 
DNF Jeff Betters   Katy, TXDNF 146038  408 University Houston

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Woolfolk   1:43:26  449 Mad Duck
2 Thomas Kirkpatrick   Burleson, TX1:44:51 202642  447 Totally Spoked
3 Jason Grimes   Hurst, TX1:48:41 209149  433 Mad Duck
4 Michael Yates   Ft Worth, TX1:49:26 195154  432 Totally Spoked
5 Joe Graff   Austin, TX1:49:57 13835  436 Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
6 Scott Bristow   Sugar Land, TX1:51:47 78458  444 IC3 Christian Cycling
7 Greg Allen   Abilene, TX1:52:26 237532  437 Countrywide
8 Scott Long   1:52:45  438 Team Money Train
9 J Kelly Strader   Houston, TX1:52:55 169122  450 IBTW
10 Dent Laney   Houston, TX1:52:56 202524  445 Bike Barn
11 Mark Fraske   Austin, TX1:55:22 194267  443 Bike Lane
12 Graham Elliott   Spring, TX1:55:25 72291  434 Woodlands Cycling
13 Andreas Starz   Dickinson, TX1:56:53 104394  452 
14 William Moritz   Houston, TX1:58:01 161036  440 Soutern Elite / Sun & Ski Sport
15 Frederick Willemsen   Round Rock, TX1:58:29 243606  441 
16 Jeff Chaffin   1:59:06  454 Bike Land
17 Tony Leavitt   2:02:05  442 Arsenal
18 James Flewelling   2:02:44  451 
19 Mike Norman   2:02:59  446 
20 Leif Walther   2:04:56  431 
DNS Jeff Hoskins   DNS  435 NRC/Pedalmashers
DNF Hood Mauermann   DNF  448 Lone Star Bicycles
DNF Rob Tran   DNF  453 
DNF Shaun McGregor   Bedford, TXDNF 233029  439 Team Mad Duck/Yeti Cycles

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Mitchell   Houston, TX1:47:30 202081  486 Westend
2 Clay Whitney   New Braunfels, TX1:48:26 40995  475 Camino Real
3 David Wittoesch   1:48:32  483 
4 Don Losawyer   1:53:05  485 
5 Ben Fridge   1:53:16  487 SWCC
6 Ken Hilger   Magnolia, TX1:54:14 40994  480 Team Bike Lane
7 Thomas Burns   Houston, TX1:55:18 237102  484 
8 Michael VanRandwyk   Manor, TX1:55:35 191261  472 
9 James Heerwagen   1:56:02  476 Team OA
10 Tom Nelson   1:56:35  478 Team WBC
11 Diego Velasquez   1:56:48  481 Team Aguila
12 Steve Innes   Mckinney, TX1:59:26 237765  477 Team DORBA/Azov Racing
13 Erich Anderson   2:00:16  482 Dallas Bike Works
14 Jim Robinson   2:01:36  474 Bikelane
15 James Janoch   Pearland, TX2:29:26 171472  479 Team Tilson Homes
DNS John Watson   Sugar Land, TXDNS 178651  471 Mudslingers
DNF Chris Luke   DNF  473 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Forderhase   Austin, TX1:53:32 73177  501 
2 Jeffrey Sechelski   Houston, TX1:53:42 192611  503 Bikesport
3 Thomas Boldizar   Simpsonville, SC1:56:38 54252  505 PACC
4 Russell Hanna   Columbus, TX2:00:26 143431  504 NRC/Pedalmasher
5 Mark Schumacher   Houston, TX2:01:03 176217  509 
6 James Trimble   2:22:26  510 Bicycle Heaven
7 Frank Hearn   The Woodlands, TX2:25:00 183237  507 Team BikeLane
8 Mark Baum   2:23:26  502 
DNF Gary Mason   Grapevine, TXDNF 116382  506 Broken Films Racing
DNF Ronnie Supka   Houston, TXDNF 127850  508 BikeSport

Men - Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Winkelmann   Huntsville, TX1:37:38 188575  Woodlands Cycling Club
2 David Boyd   No City, MN1:38:26 157901  309 Team Bike Lane
3 Kevin Koen   Cypress, TX1:39:13 157452  301 Team Bike Lane
4 Eric Kuhl   Denver, CO1:44:08 225710  315 Sun & Ski/Southern Elite
5 James Thornton   Denton, TX1:45:09 140448  307 Soulcraft Bikes
6 Mark Wise   Houston, TX1:46:40 160025  313 Flathead Cycling
7 Mike Pawlik   1:46:52  314 NRC/Pedalmasher
8 Brett Faulk   Houston, TX1:49:25 11325  306 Sugar Cycles - Specialized
9 John Wilson   Katy, TX1:51:29 160949  305 Acme Bicycles
10 Richard Szecsy   Mckinney, TX1:51:55 112100  303 Big Pig Racing
11 Paul Johns   Duncanville, TX1:55:24 218992  308 B&B Bikes
12 Mark Clarke   Liberty Hill, TX1:57:48 174882  302 360 Cycleworks
13 Brian Brennfoerder   1:58:18  310 Big Pig Racing
14 Matthew Harold   Austin, TX2:04:44 252355  311 Univ. of Texas
15 Jeff Weaver   2:11:50  312 PACC
16 Santo Randazzo   2:35:52  304 Cyclismo SA
17 Kenneth Curcio   2:40:58  316 Team Alliance

Men - PR/SM - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian Helmig   Highland Village, TX2:03:36 245316  21 Mad Duck
2 Billy Kurtz   Georgetown, TX2:03:37 20024  Team Ortho/Sage Cycles
3 Matt Gordon   Austin, TX2:06:06 13715  Team Ortho/Sage Cycles
4 Raymond Hall   Tulsa, OK2:08:09 149104  Trek/VW Regional Team
5 Lucas Brusseau   Denton, TX2:10:32 5255  24 
6 Matt Googe   Knoxville, TN2:12:23 223967  22 Bicycles Outback
7 Alex Vasquez   Pearland, TX2:14:58 149224  23 Team Tilson Homes
8 Craig Kunz   Austin, TX2:18:13 124975  Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
9 Brian Kuehl   Pflugerville, TX2:24:54 155738  20 Austin Flyers/Bicycle Sportshop
DNF Scott Henry   Austin, TXDNF 254  25 Trek/VW
DNF Tyler Jewell   Austin, TXDNF 168914  Team Hotel San Jose
DNF Wes Hayslip   Austin, TXDNF 145971  26 Team Hammerhead
DNF Nathan Winkelmann   Huntsville, TXDNF 188575  Woodlands Cycling Club

Men - EX - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Austin Potter   Tomball, TX2:17:42 201876  39 Woodlands Cycling Club
2 Kevin Fish   Austin, TX2:26:50 189245  38 coachahmadi.com
3 carmi Schulman   Seattle, WA2:32:35 200292  40 Southern Elite/Sun & Ski

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Parham   Durango2:11:37 211265  50 NRC/Pedalmasher
2 Nicholas Cirincione   Colorado Springs, CO2:11:40 142652  51 NRC/Pedalmasher
3 Eric Breckinridge   Austin, TX2:18:55 226693  52 NRC/Pedalmasher
4 John Rosie   Portland, OR2:19:47 213673  46 Sugar Cycles/Specialized
5 Sem Gallegos   El Paso, TX2:23:28 233198  49 Team Ortho/Sage Cycles
6 Matthew Davis   Fort Worth2:25:09 157395  48 B&B Bicycles
7 Bennett Brown   Houston, TX2:30:48 187726  54 Mad Duck
8 Michael Wardinsky   Lakewood, CO2:43:35 192911  47 Millipede
DNF Ben Ollett   DNF  53 Pedal Pushers Cyclery

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Noel Reuter   Cedar Park, TX2:12:07 187774  66 Austin Flyers/BSS
2 Mason Quintana   Austin, TX2:13:40 187231  77 Team Orthopedic Store/Sage Cycles
3 Jeff Turner   Richardson, TX2:13:41 177873  73 Mirage
4 Sergio Angulo   Austin, TX2:13:44 184663  65 Hammerhead Bikes
5 Dave Esper   Cedar Park, TX2:17:14 153692  85 Team Hammerhead/Oakley
6 Nick Gonzales   Houston, TX2:17:29 164295  62 Bikesport
7 Bobby Etheridge   Mc Kinney, TX2:18:07 254112  76 Tortoise Racing
8 John Sanborn   Dallas, TX2:18:57 173950  78 Dallas Bike Works
9 Toby Smith   Denton, TX2:19:05 185914  82 Wheels in Motion/Giant
10 John Rigdon   Houston, TX2:19:53 166741  61 Bikesport
11 Shaun Bonavita   Dallas, TX2:20:29 4168  86 Wheels in Motion/Giant
12 Peter Stewart   Houston, TX2:20:30 167097  80 Bikesport
13 Demian Whitworth   Denton, TX2:22:23 210938  75 Mad Duck
14 Nicholas Garza   Flower Mound, TX2:22:30 218994  74 Mad Duck
15 Clay Hobson   Richardson, TX2:22:46 199977  71 Bike Lane of Houston
16 Charles Covill   Austin, TX2:26:29 165262  79 CLIFBAR/Hammerhead
17 Matthew Morgan   Houston, TX2:26:30 177903  64 Team Tilson Homes
18 Ryan Spates   Austin, TX2:27:40 104511  72 Austin Flyers/BSS
19 Robert Malinak   College Station, TX2:28:29 22258  83 Woodland Cycling Club
20 Christopher Burke   Houston, TX2:35:06 113071  70 Team Smack/Big Pig
DNS Daniel Ramos   Houston, TXDNS 308180  69 Cyclone Cycles
DNF David Randolph   Sugar Land, TXDNF 178652  87 GCCA
DNF Kelly Kerby   Austin, TXDNF 139799  81 Team Ortho/Sage Cycles
DNF Alex Arumi   Austin, TXDNF 1984  67 Southern Elite/Sun & Ski
DNF Tom Brandish   Mckinney, TXDNF 233679  63 Dallas Bike Works/ Hooters
DNF Robert Sisk   Houston, TXDNF 165285  68 Bikesport
DNF William Mabus   DNF  84 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Barton Beddingfield   Austin, TX1:41:07 93976  139 Bikesport
2 Adam Salladin   Kerrville, TX1:41:43 31116  133 HILL COUNTRY BICYCLE WORKS
3 Dan Smith   Dripping Springs, TX1:41:44 209152  115 Spencycles.com
4 Michael Bohn   Celina, TX1:42:29 212895  113 PACC
5 James Parker   Kingwood, TX1:43:24 27261  138 Southern Elite/Sun and Ski Sports
6 Boyd Wallace   Garland, TX1:43:28 163030  134 Dallas Bike Works
7 Vaughn Cavanaugh   Houston, TX1:43:41 194241  122 TREK/VW
8 Brian Zettner   San Antonio, TX1:44:12 186298  128 Team Ortho/Sage Cycles
9 Jack Gutweiler   Katy, TX1:45:29 167973  126 Bikesport
10 Craig Fitzgerald   Spring, TX1:46:12 11748  116 Team Bike Lane
11 Richmond Frasier   Boerne, TX1:46:45 58520  140 Hill Country Bicycle
12 Richard Lamb   Spring, TX1:47:24 20185  124 S.E./Sun & Ski
13 Michael Rossi   Houston, TX1:47:26 107218  125 Bikesport
14 Wally Groda   Santa Fe, TX1:47:27 14246  119 
15 Rich Walsh   Garland, TX1:47:29 233319  117 Dallas Bike Works
16 Mark Landeck   Seabook, TX1:47:55 188556  114 Team Tilson Homes
17 Darius Sampey   Baton Rouge, LA1:48:53 187769  120 Raising Canes Racing
18 Kal Quaife   Rockwall, TX1:48:54 263306  112 Dallas Bike Works
19 David Mackey   Magnolia, TX1:49:05 205028  131 Bike Lane
20 Forist David Jr.   Converse, TX1:50:44 219282  127 USAF
21 Brian Freeze   Houston, TX1:50:48 12361  132 Team Tilson Homes
22 Lee Troy   Katy, TX1:51:17 53622  130 NWCC
23 Luis Gonzalez   Houston, TX1:52:32 172879  135 Bikesport
24 Bob Cowley   Austin, TX1:54:09 204749  136 Team Ortho/Sage Cycles
25 Dennis Kruse   Boerne, TX1:55:15 19914  137 Team Ortho/Sage Cycles
26 John Elder   Bellaire, TX1:56:48 186297  129 WestEnd (Houston TX)
27 John R. Jr. McCauley   2:33:03  123 Bicycles Inc
DNF Joseph Gold   Dallas, TXDNF 68231  121 Southern Elite/Sun & Ski Sports
DNF John Larson   Mckinney, TXDNF 194312  118 Wheels In Motion/Giant

Men - EX - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Highfield   Spring, TX1:48:31 218694  156 NWCC
2 Andy Kathan   Tyler, TX1:48:43 18590  152 Mad Duck
3 Jerome Baumeister   Houston, TX1:50:54 2941  151 Bikesport
4 Rick Morris   Provo, UT1:51:11 177354  159 Team Ortho/Sage Cycles
5 Randy Wolf   Grapevine, TX1:51:44 192283  157 Mad Duck
6 Alan Johnson   Dallas, TX1:54:27 157600  154 Matrix/RBM
7 Spencer Jewell   Waco, TX1:56:53 110566  158 Team WBC
8 David Rilling   1:58:22  160 NWCC
9 Michael Kolat   Lake Jackson, TX2:05:27 88139  161 
DNF Scott Schaefer   Houston, TXDNF 126923  153 Southern Elite/Sun & Ski
DNF James (Jimmy) Day   Santa Fe, NMDNF 8894  155 Team Ortho/Sage Cycles

Men - EX - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Suggs   Nacogdoches1:51:26 138422  181 NRC/Pedal Masher
2 Desmond Rolf   La Marque, TX2:07:37 105398  182 GCCA/Bikesport
DNF Larry Kirkpatrick   DNF  183 Father Cycle Racing

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Jaimes   0:41:46  821 Austin Parks and Rec
2 Alex Ward   0:43:10  827 Austin PARD
3 Michael Dearman   0:45:16  820 
4 Nathan Baldwin   Fair Oaks Ranch, TX0:45:17 237375  812 Hill Country Bicycle Works / FCB
5 Luke Fleming   0:46:59  825 Solar Eclipse/Bicycle Heaven
6 Aaron Kazanoff   0:48:32  826 Austin Parks & Recreation
7 Kevin Corry   0:49:10  822 Austin PARD
8 Colton Sacket   Troy, TX0:51:59 266357  816 Hill Country Bicycle Works/WBC
9 Anthony Velasquez   0:52:03  828 Team Aguila
10 Cristian Perez   0:52:19  830 Bicycle Shack
11 Steve Guzman   0:57:55  995 
12 Parker Given   0:59:32  817 Hill Country Bicycle Works
13 Charlie G Brown   0:59:39  814 Mad Duck Adventure Sports
14 Aidan Scott   1:09:59  823 Hill Country Bicycle Works
15 Parker Watson   1:19:25  997 Hill Country Bicycle Works
16 Mitchell Baldwin   1:19:30  811 Hill Country Bicycle Works/FCB
17 Michael Stankard   1:19:50  996 SW Cycle Sport
18 Nicholas Pittman   1:20:58  815 Biketown
19 Francisco Cid   1:23:00  829 
20 Andrew Scott   1:24:00  994 Hill Country Bicycle Works
21 Davis Kraft   1:31:00  813 
22 Lakin McCaghren   1:36:05  998 
23 Jorge Munoz   1:32:00  818 Golds Gym Laredo
DNF Clayton McGrath   DNF  819 Hot Links

Men - BG - Junior - 1-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor Baldwin   Fair Oaks Ranch, TX0:39:54 237374  831 Hill Country Bicycle Works / FCB
2 Jacob Sacket   Troy, TX0:39:56 264681  833 Hill Country Bicycle Works/WBC
3 Mason Shea   0:39:58  842 Austin Parks
4 Alexander Scott   0:40:02  838 Hill Country Bicycle Works
5 Zach Carlson   0:40:56  843 Richardson Bike Mart
6 Harry Krantz   0:45:41  832 
7 Cole Parker   0:47:56  844 Southern Elite/Sun and Ski Sports
8 Christopher Willemsen   0:49:07  835 
9 Kees Inserni   Corpus Christi, TX0:50:50 217486  834 NRC/Pedalmasher
10 Justin McQuerry   0:54:09  837 WBC
11 Ryan Stankard   0:56:00  840 Southwest Cycle Sport
12 Timothy Tirado   0:57:17  836 Cyclone Cycles
13 Damian Castillo   0:57:58  841 Austin PARD

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Gibson   Lake Charles, LA1:13:21 218997  863 
2 Conor Steward   Boerne, TX1:13:31 194212  853 Hill Country Bicycle Works/FCB
3 Payson McElveen   1:15:04  857 Team Waldorf
4 nick thorpe   Canyon Lake, TX1:17:05 257258  855 NRC/Pedalmasher
5 Eric Fleming   1:17:56  856 Solar Eclipse/Bicycle Heaven
6 Luke Allen   Abilene, TX1:18:39 237533  851 BiketownAbilene/Countrywide
7 Ceasar Yanez   1:20:21  864 Team Aguila
8 Ryan Robinson   1:26:35  854 
9 Sebastien Lutomski   1:34:18  861 Team GHORBA
10 Schuyler Zaiser   1:35:30  860 
11 Luke Lacombe   1:37:12  858 Bicycles Inc
13 Steven Lacombe   1:47:23  859 Bicycles Inc.
DNF Reid Fagin   DNF  852 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Rodriguez   1:20:28  874 Bicycle Shack
2 Austin Miller   1:21:27  877 Team Miller
3 Zack Hendry   1:24:54  872 Team Bike Lane/Woodlands Cycling
4 Bryan Gillham   1:30:27  871 Mad Duck/Max Muscle
5 Chris Balchunas   1:31:15  873 Southern Elite/Sun and Ski Sports
6 Alex Husby   1:34:27  875 Pops Carter

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Henk Calderon   Bellaire, TX1:17:57 199154  894 Southern Elite/Sun & Ski
2 Cody Ard   1:31:37  893 Rock Crawler
3 Clayton Reamer   1:32:02  895 The Bicycle Shack
4 Anthony Daidone   1:47:07  892 Rocks

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Kessler   1:12:23  608 NRC/Pedalmasher
2 Joshua Tschuor   Crosby, TX1:12:59 252112  613 Team Bike Lane
3 Ian Hall   1:13:01  606 NRC/Pedalmasher
4 Ryan Keating   1:14:16  605 NRC/Pedalmasher
5 Thomas Cho   Nashville, TN1:14:24 258907  607 NRC/Pedalmasher
6 Enoch Castleberry   1:14:43  619 NRC/Pedalmasher
7 Gary Rogers   1:16:21  615 Bike Barn
8 Jeff Bonecutter   1:18:32  620 
9 Botond Laszlo   1:18:33  611 Team Agular
10 Chad Holman   1:21:23  609 Houston Fit Adv.
11 Andrew Murray   1:21:42  617 Normal
12 Eric Estrada   1:24:09  610 NRC/Pedalmasher
13 John Fassero   1:27:03  603 
14 William Shields   1:38:07  604 
15 Rommel Civallero   1:39:00  612 
16 Leny Lobo   1:40:22  622 
17 Jeff Leonard   1:44:52  614 Pearland Cycles
DNS Eliel Hinojosa   Harlingen, TXDNS 261880  601 
DNF Tom Ebersole   DNF  621 
DNF jonathan ross   Houston, TXDNF 261938  602 
DNF James Thomas   DNF  618 
DNF Christopher Rice   DNF  616 Actividad

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Quentin Dyson   1:12:04  899 Southern Elite
2 Matt Anstead   1:12:06  667 
3 David Call   1:13:17  659 NRC/Pedalmasher
4 Felipe Alvarez   1:13:33  649 Team BDR
5 Philip Teitel   1:13:34  664 
6 Eric Rohani   Lufkin, TX1:14:28 224873  671 Colonels Army
7 Lonn Hart   1:14:32  654 NRC/Pedalmasher
8 Phil Horton   1:14:33  661 Team Dirtheads
9 Nick Cameron   1:14:35  662 
10 Brandon Canada   1:14:40  670 NRC/Pedalmasher
11 Dustin Payne   Austin, TX1:15:54 248131  647 NRC/Pedalmasher
12 Gabe Haarsma   1:16:33  678 HFAR
13 Andy Puentes   Spring, TX1:16:34 256594  646 Bike Barn
14 Billy Beckes   1:16:35  680 NRC Pedalmasher
15 Kenny Vernon   1:16:41  672 Mad Duck
16 Brian Harpole   1:17:50  675 Oh Hell
17 John Jameson   1:17:51  676 NRC/Pedalmasher
18 Darryl Rosenfeld   Bellaire, TX1:18:40 255458  666 
19 Gary Mishoe   1:18:49  673 Bike Lane
20 Matthew Denton   1:18:50  653 
21 Mark Roberson   1:19:17  751 
22 James Thomas   1:20:57  648 
23 Sam Brown   1:21:01  643 
24 Scott Lagow   1:21:33  674 
25 Alejandro Zendejas   1:22:16  677 Team Aguila
26 Jeremy Paquette   Houston, TX1:25:30 295606  650 BDR
27 Seth Montgomery   1:25:58  665 OCS Corp
28 Chris Egan   1:26:10  663 
29 Henry Boryk   1:26:26  753 Team WBC/Bicycles Outback
30 Joe Garcia   1:26:30  679 Urban Bicycle Gallery
31 Jeromy Denton   1:28:09  669 Tortise Racing
32 Brad Wendling   1:33:45  655 
33 Steve Mertz   1:33:58  652 HFAR/OUCH
34 Sean Smith   1:37:28  642 
35 Oscar Perez   1:37:47  660 
36 Andrew Roach   1:39:07  651 
37 Nathan Delahoussaye   1:40:10  657 
38 Rudy Lobo   1:51:01  761 
39 Paul Squyers   2:07:27  752 
DNS Peter Lotze   DNS  641 
DNF Drew Richman   DNF  658 
DNF Carlos Robles   DNF  754 Siete Mares
DNF Jeff Kraft   DNF  644 
DNF Don Geddes   DNF  645 Mad Duck
DNF Jonathan Braddick   DNF  656 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dr. Douglas Webb   Houston, TX1:14:58 257223  701 Team Tilson Homes
2 Craig Scoggins   1:15:58  687 OA/Tortoise Racing
3 Sean Ansley   The Woodlands, TX1:16:18 256780  705 Team Bike Lane/Woodland Cycling
4 Donald Nederman   1:18:39  709 Acme Bikes
5 Daniel George   1:19:53  695 
6 Terry Pitts   1:20:20  710 
7 Jerry McNutt   1:20:41  707 Dallas Bike Works
8 Gerry Nicodemus   1:21:29  693 
9 Sergio Garcia   1:22:25  713 Team Aguila
10 Robert Duncan   1:22:48  712 New Revolution Cycles
11 Curt Wehrman   1:22:52  692 
12 Joe Trevathan   1:23:11  684 Spider Riders
13 Don Pittman   1:23:49  690 Biketown
14 Sid Bolmey   1:25:13  681 
15 John Blanton   1:25:29  706 Champions Cyclery
16 Chef Fielden   1:26:03  702 Team Innovan
17 Robert Sparacino   1:27:09  682 
18 Raul Flores   1:27:56  703 Team Aguila
19 Roel Chapa   1:28:00  691 
20 Richard Shaw   1:29:58  711 
21 John Bishop   1:30:37  697 Proforma Bishop Graphics
22 Mario Carrillo   1:31:52  696 
23 Richard McCoy   1:34:53  689 
24 Robert Steward   Boerne, TX1:36:14 252461  686 Hill Country Bicycle Works
25 William May   1:36:16  708 
26 Andrew Clark   1:38:26  714 Castell Racing
27 Randy Davis   1:43:21  699 
28 Lucian Williams   1:43:48  698 
29 Paul Fagin   1:44:04  694 
30 Greg Golden   2:00:53  704 Pearland Cycles
31 George Perlinger   2:01:00  683 
DNS Paul Gerhardt   DNS  688 WBC

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bob Krantz   1:20:10  722 NWCC
3 Danny McCraw   1:27:16  724 
4 John Fleming   1:29:24  726 
5 Karl Stottlemyre   1:29:49  725 
6 Bill Nelson   1:33:46  728 Team TexMex
7 Glenn Sliva   1:41:01  730 
8 Mike Brooks   1:42:03  727 Comie Bike.com

Women - SP - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexzandrea Jones   Rowlett, TX2:23:24 263300  591 Dallas Bike Works

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicole Call   2:13:56  556 NRC/Pedalmasher
2 Katie Petrocci   Houston, TX2:21:02 243610  558 Sugar Cycles
3 Inna Innes   Mckinney, TX2:21:13 231914  557 Big Pig Racing

Women - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Joy   Austin, TX2:01:01 249798  566 360 Cycleworks
2 Bonnie Bain   2:20:30  573 Team Bike Lane
3 Susan Stormer   Austin, TX2:21:36 156430  570 Austin Flyers/BSS
4 Alicia Kahn   Highland Park, NJ2:24:48 188826  567 Rutgers Cycling
5 Siri Hildonen   2:26:15  568 GhorbaGirls
6 Amanda Kuhl   Denver, CO2:29:51 231716  572 Sun & Ski/Southern Elite
7 Holly Marrs   2:32:12  571 Bike Lane
DNF Celeste Adyanthaya   DNF  569 

Women - SP - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diane Roy   Houston, TX2:24:57 202535  576 Sugar Cycles
2 Kathleen Dupont   Arlington, TX2:29:20 238016  578 Broken Films Racing
3 Christine Stanovich   Richardson, TX2:30:22 188676  577 Dallas Bikeworks

Women - EX - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kara Uhl   Smithville, TX2:03:56 185730  196 Solar Eclipse/Bicycle Heaven
2 Hannah Trimble   2:08:18  198 Solar Eclipse/Bicycle Heaven
3 Amber Armer   Smithville, TX2:24:45 195648  197 Solar Eclipse/Bicycle Heaven

Women - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shae Rainer   Georgetown , TX1:48:08 176425  204 Trek VW
2 Kim Jennings   Waco, TX1:53:12 222697  202 team Ortho/Sage Cycles
3 Brenda Moczygemba   Ketchum, ID1:54:17 216070  201 PACC
4 Lisa Hartman   Houston, TX2:00:31 217745  203 Sugar Cycles

Women - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christina Smith   Denton, TX1:44:47 217750  213 Team Ortho/Sage Cycles
2 Catherine Marchak   Houston, TX1:57:17 203939  211 Southern Elite / Sun & Ski Sports
3 Bibiana Martinez   Dallas, TX1:58:32 230216  212 Mirage

Women - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Nye-Salladin   Kerrville, TX1:56:57 26368  222 Hill Country Bicycle Works/FCB
2 Cynthia Stewart   Baytown, TX2:05:48 194836  224 Bike Barn/Gary Fisher
3 Pamela Jackson   Garland, TX2:14:44 157028  221 Mad Duck Max Muscle
4 Kathy Johnson   Dallas, TX2:15:52 157466  223 Richardson Bike Mart/Matrix Cycle Club

Women - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pamela Avery   Houston, TX2:14:22 187022  236 Bike Barn

Women - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shelby Sparacino   0:54:50  908 
2 Emily Ansley   0:56:07  907 Bike Lane
3 Ruby Chism   0:58:29  905 Hill Country Bicycle Works
4 Lilli Frasier   0:58:31  902 Hill Country Bicycle Works
5 Claire Allen   0:59:17  901 
6 Christina Tirado   1:03:35  903 Cyclone Cycles
7 Jenette McQuerry   1:18:20  904 WBC
8 Chloe Lutomski   1:28:00  906 Team GHORBA
9 Henna Calderon   1:31:05  909 

Women - BG - Junior - 1-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ursula Jaimes   0:43:58  925 Austin PARD
2 Nadina Junuzovic   0:44:02  926 Austin PARD
3 Lucy Brown   0:44:05  927 Solar Eclipse/Bicycle Heaven
4 Zoe Denton   1:02:40  922 
5 Jessica Teitel   1:31:00  923 
DNS Macy Lagow   DNS  928 Mad Duck
DNF Patricia Kraft   DNF  921 

Women - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Madelyne Groda   1:37:54  941 Team None
2 Kiersten Inserni   Corpus Christi, TX1:40:00 208489  942 velo bella

Women - BG - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathalie Krantz   1:22:54  951 NWCC

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julia Kastner   1:20:16  747 Bike Sport
2 Nina Koch   1:28:15  746 Mirage
3 Jennifer Secor   1:31:11  741 
4 Shannon Lester   1:31:58  743 
5 Amber Rohani   1:33:39  745 Colonel's Army
6 Kellie Simoneaux   Crosby, TX1:40:37 253971  742 Bike Lane

Women - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sandra Morales   1:21:17  774 NRC/Pedalmasher
2 Alexa Kurtz   Georgetown, TX1:24:00 222231  783 Team Ortho/Sage Cycles
3 Laura Chaffin   1:25:44  778 Team Bikeland
4 Maria Hernandez   1:26:05  779 Team TexMex
5 Tammie Canada   1:27:14  775 NRC/Pedalmashers
6 Monica Trevathan   1:32:09  772 
7 Holly Ridings   1:34:08  782 Spider Riders
8 Nancy Jordan   1:35:09  784 HART Hyper Turtles
9 Amy Clemmons   1:35:15  771 360 Cycle Works
10 Kristi Welch   Austin, TX1:37:01 222610  777 NRC Pedalmashers
11 Tanya Hendry   1:41:21  776 Team Bike Lane/Woodlands Cycling
12 Laura Thornton   1:46:28  780 Gold's!
13 Jamie Ansley   1:48:24  781 Team Bike Lane
14 Amy Hall   1:48:49  773 NRC/Pedalmashers

Women - BG - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Stankard   1:26:13  794 Southwest Cycle Sport
2 Juliet Mackey   Spring, TX1:36:47 231934  796 Bike Lane
3 Pamela Jones   1:38:23  795 NRC/Pedalmasher
4 Kathryn Baumeister   Houston, TX1:51:20 220347  791 Team West End
5 Suzan Sessions   1:52:00  797 
6 Carla Jennings   1:52:30  793 360 Cycle Works
DNF Sherri Tompkins   Adams, NEDNF 260166  792 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaSpyShimanoCUOREOSMOBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee