Race Results for
Ogden BDO Criterium
Ogden, UT
(Event Information)
View By:
Criterium on 05/03/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenna Gardner   West Jordan, UT00:00:00.00 276336  676 PCIM
1 Bruce Hoffman   Logan, UT00:00:00.00 130414  677 American RADD
2 Jedd Cox   Paradise, UT00:00:00.00 246986  674 Joyride Bikes/EK ekcessories
3 Dana Hoffman   Layton, UT00:00:00.00 197590  678 Ogden One
4 julian fowkes   Salt Lake City, UT00:00:00.00 274402  675 NA

Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John McKone   Park City, UT00:00:00.00 23665  534 Northwave/X-Men
2 Robert Sorenson   Palo Alto, CA00:00:00.00 33491  527 Canyon Bicycles SLCC
3 Jon Gallagher   Heber, UT00:00:00.00 61600  520 Cole Sport
4 Brian Boudreau   Salt Lake City, UT00:00:00.00 149526  516 DARE
5 Mark Schaefer   Ogden, UT00:00:00.00 66592  530 PaulTracy.com
6 Mark Miller   Draper, UT00:00:00.00 24435  525 Canyon Bicycles/Draper
7 Andre Gonzalez   Lehi, UT00:00:00.00 91576  522 Canyon Bicycles
8 Gary Porter   Roy, UT00:00:00.00 60559  526 Bountiful Mazda Cycling Team
9 Jeffrey Ure   Park City, UT00:00:00.00 36248  528 Bountiful Mazda Cycling Team
10 Clyde Done   Salt Lake Cty, UT00:00:00.00 57760  517 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
11 Shane Dunleavy   Park City, UT00:00:00.00 253994  519 Ski Utah Cycling Team
12 Peter Barquin   Park City, UT00:00:00.00 47013  603 Northwave/X-men
13 Jerald Hunsaker   Midvale, UT00:00:00.00 142960  531 Bountiful Mazda Cycling Team
14 Stephan Warsocki   Sandy, UT00:00:00.00 75011  529 Porcupine/Specialized Racing
15 Donald Armstrong   Ogden, UT00:00:00.00 1910  533 PaulTracy.com
16 Dirk Cowley   Salt Lake City, UT00:00:00.00 7974  535 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
17 John McIlmoil   Provo, UT00:00:00.00 66814  524 NA
DNF Bruce Bilodeau   Sandy, UT00:00:00.00 215197  515 Canyon Bicycles
DNF Richard Dressen   Ogden, UT00:00:00.00 187510  518 FFKR/SportsBaseOnline P/B Tour
DNF Jonathan Gardner   West Jordan, UT00:00:00.00 62926  521 Canyon Bicycles
DNF Alex Lizarazo   North Ogden, UT00:00:00.00 210566  523 Ogden One Cycling Club
DNF Peter Barquin   Park City, UT00:00:00.00 47013  532 Northwave/X-Men

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Ure   Park City, UT00:00:00.00 36248  624 Bountiful Mazda Cycling Team
2 Louis Riel   Salt Lake City, UT00:00:00.00 157566  619 CANYON BICYCLES
3 Dirk Cowley   Salt Lake City, UT00:00:00.00 7974  607 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
4 Mark Schaefer   Ogden, UT00:00:00.00 66592  621 PaulTracy.com
5 Donald Armstrong   Ogden, UT00:00:00.00 1910  601 PaulTracy.com
6 Mark Chrysler   Hemet, CA00:00:00.00 45190  605 DARE
7 Mark Zimbelman   Provo, UT00:00:00.00 91557  627 Bountiful Mazda
8 Gary Swain   Orem, UT00:00:00.00 248144  622 Canyon Bicycles
9 Robert Walker   Pocatello, ID00:00:00.00 48931  625 Bountiful Mazda
10 Scott Busby   Bishop, CA00:00:00.00 246451  628 Eastside Velo
11 Don Bowen   Pleasant Grove, UT00:00:00.00 206404  604 Bountiful Mazda
12 Peter Barquin   Park City, UT00:00:00.00 47013  603 Northwave/X-men
13 Steven Ferguson   Salt Lake City, UT00:00:00.00 48264  611 Morgan Stanley Cycling Team
14 Ken Louder   Salt Lake City, UT00:00:00.00 179491  616 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
15 Korlin Gillette   Park City, UT00:00:00.00 13286  613 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
16 Gary Porter   Roy, UT00:00:00.00 60559  618 Bountiful Mazda Cycling Team
17 Michael MacDonald   Salt Lake City, UT00:00:00.00 146521  617 Bountiful Mazda
18 James Ferguson   Ogden, UT00:00:00.00 200321  610 Bountiful Mazda
19 Gary Gardiner   Centerville, UT00:00:00.00 78542  612 Bountiful Mazda
20 Stephen Tueller   Layton, UT00:00:00.00 220300  623 Bountiful Mazda Cycling Team
21 Jerald Hunsaker   Midvale, UT00:00:00.00 142960  615 Bountiful Mazda
22 Scott Bales   Springville, UT00:00:00.00 198784  602 Bountful Mazda
23 Bill Cutting   Salt Lake City, UT00:00:00.00 160015  608 Ski Utah Cycling Team
24 Clyde Done   Salt Lake Cty, UT00:00:00.00 57760  609 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
25 Jeffery Holloman   Syracuse, UT00:00:00.00 247538  614 Bikers Edge
26 Jeff Clawson   Sandy, UT00:00:00.00 103430  606 Canyon Bicycles
DNS Lorin Ronnow   Salt Lake City, UT00:00:00.00 264904  620 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
DNS Ken Yonemura   Salt Lake City, UT00:00:00.00 39236  626 Ski Utah Cycling Team
DNF Bill Cutting   Salt Lake City, UT00:00:00.00 160015  215 Utah Premier-Ski Utah Cycling

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Simmons   Layton, UT00:00:00.00 199407  703 Bountiful Mazda
2 Phillip Pattison   West Jordan, UT00:00:00.00 225643  702 Team INERTIA
3 Henry Ebell   Fairview, UT00:00:00.00 47978  701 Canyon Bicycles of Salt Lake
4 Douglas Cottle   Ogden, UT00:00:00.00 271201  704 Unattached

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cameron Hoffman   Clearfield, UT00:00:00.00 57141  46 American RADD
2 David Harward   Salt Lake City, UT00:00:00.00 15338  24 Porcupine/Specialized Racing
3 Ira Tibbitts   Layton, UT00:00:00.00 241331  41 Park City Jeep - Goble Knee Cl
4 Christopher Pietrzak (1 - Cat1)   Park City, UT00:00:00.00 145340  38 Porcupine/Specialized Racing
5 Kirk Eck   Smithfield, UT00:00:00.00 116598  22 Park City Jeep - Goble Knee Cl
6 Sam Krieg   Pocatello, ID00:00:00.00 201431  32 Park City Jeep - Goble Knee Cl
7 Bryson Perry   Sandy, UT00:00:00.00 89388  43 American R.A.D.D. presented by
8 BEN D'HULST   00:00:00.00  21 Park City Jeep - Goble Knee Cl
9 Patrick Fasse   Elburn, IL00:00:00.00 211519  23 Ski Utah Cycling Team
10 Ryan Barrett   Provo, UT00:00:00.00 2708  18 Park City Jeep - Goble Knee Cl
11 Tyler Higley   Kaysville, UT00:00:00.00 55606  27 Biker's Edge
12 Kris Henthorn   Austin, TX00:00:00.00 141986  25 Bikers Edge/Destination Homes
13 Rodney Smith   Salt Lake City, UT00:00:00.00 52471  39 Contender Bicycle
14 David Mellon   Park City, UT00:00:00.00 23981  49 KUHL/Scott
15 John McDaniel   Salt Lake City, UT00:00:00.00 199071  34 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
16 Brandon Lynch   Hailey, ID00:00:00.00 235955  33 
17 Nathan Arnim   Salt Lake City, UT00:00:00.00 230024  16 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
18 Jonathan Baddley   Salt Lake City, UT00:00:00.00 178883  17 Contender Bicycles
19 Billy Allen   Sandy, UT00:00:00.00 77303  15 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
20 L Nathan Thomas   South Jordan , UT00:00:00.00 133255  40 Park City Jeep - Goble Knee Cl
21 Christopher Hull   Salt Lake City, UT00:00:00.00 67640  30 Contender
22 Andre Gonzalez   Lehi, UT00:00:00.00 91576  44 Unattached
23 Evan Hepner   Albuquerque, NM00:00:00.00 161841  26 Contender Bicycles
24 Mike Cooper   Salt Lake City, UT00:00:00.00 45203  20 VeloCity Cyclist/ Canyon Bicyc
25 Nathan Page   Kaysville, UT00:00:00.00 160298  36 Contender Bicycles
26 Travis Horton   Salt Lake City, UT00:00:00.00 187537  29 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
27 Dirk Cowley   Salt Lake City, UT00:00:00.00 7974  51 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
28 Scott Patten   Park City, UT00:00:00.00 146288  37 Ski Utah Cycling Team
29 Michael Fogarty   Salt Lake City, UT00:00:00.00 58499  50 Porcupine Cycling
30 Zachary Tittensor   Highland, UT00:00:00.00 217116  48 American RADD
31 Phillip Wood   Salt Lake City, UT00:00:00.00 214304  42 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
DNF Norman Bryner (Cat2)   Salt Lake City, UT00:00:00.00 201017  19 Canyon Bicycles of SLC
DNF Bruce Hoffman   Logan, UT00:00:00.00 130414  28 American RADD
DNF Anthony Johnson   Salt Lake City, UT00:00:00.00 203027  31 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
DNF Rodney Mena   Salt Lake City, UT00:00:00.00 51918  35 Contender Bicycles
DNF Mark Miller   Draper, UT00:00:00.00 24435  45 VeloCity Cyclists/Canyon Bicyc
DNF Kyle Brown   Farmington, UT00:00:00.00 119450  47 Bikers Edge/Destination Homes
DNF Donald Armstrong   Ogden, UT00:00:00.00 1910  52 PaulTracy.com

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Swain   Orem, UT00:00:00.00 248144  217 VeloCity Cyclists/Canyon Bicyc
2 Brian Boudreau   Salt Lake City, UT00:00:00.00 149526  201 DARE
3 Samuel Moore   Saint Louis, MO00:00:00.00 77370  221 Porcupine Cycling
4 Connor OLeary   Salt Lake City, UT00:00:00.00 209217  208 Velosport Racing
5 Todd Taft   Salt Lake City, UT00:00:00.00 207596  210 Ski Utah Cycling Team
6 Cameron Candelaria   West Jordan, UT00:00:00.00 198218  202 Ski Utah Cycling Team
7 Nicholas Ekdahl   Salt Lake Cty, UT00:00:00.00 10617  205 Rocky Mountain Cycling Club
8 Jason Houchin   Redwood City , CA00:00:00.00 95081  207 ROCKY MOUNTAIN CYCLING CLUB
9 Aaron Rennert   Holladay, UT00:00:00.00 264358  209 Spin Cycle Racing
10 Aaron Olsen   Woodscross, UT00:00:00.00 181440  213 Velosport Racing
11 Eric Thompson   Salt Lake City, UT00:00:00.00 204002  218 Utah Premier-Ski Utah Cycling
12 Weston Woodward   Ogden00:00:00.00 199584  211 Ogden One
13 Sean Hoover   Riverton, UT00:00:00.00 197932  206 Canyon Cycle Draper
14 Spencer deBry   Sandy, UT00:00:00.00 242242  214 Utah Premier-Ski Utah Cycling
15 Stephan Warsocki   Sandy, UT00:00:00.00 75011  220 Porcupine Cycling
16 Kirsten Kotval   Park City, UT00:00:00.00 206135  212 PCIM
17 Thomas Milligan   South Jordan, UT00:00:00.00 184616  219 VeloCity Cyclists/Canyon Bicyc
18 Jess Dear   Salt Lake City, UT00:00:00.00 212596  204 RMCC Cyclesmith
19 Clint Carter   Salt Lake City, UT00:00:00.00 220916  203 Ski Utah Cycling Team
20 J Devon Alvarez   Park City, UT00:00:00.00 1498  216 Cole Sport

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Westenskow   Woods Cross, UT00:00:00.00 37807  342 Ogden One
2 John Thomas   Park City, UT00:00:00.00 199388  339 Porcupine
3 Dustin Thiel   Salt Lake City, UT00:00:00.00 254372  338 Porcupine
4 Shane Dunleavy   Park City, UT00:00:00.00 253994  322 Ski Utah Cycling Team
5 Colby Tanner   Salt Lake City, UT00:00:00.00 228845  337 Spin Cycle Racing
6 Taylor (T.J.) Eisenhart   Lehi, UT00:00:00.00 237328  323 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
7 James Crawford   West Haven, UT00:00:00.00 259282  319 Binghams/North Shore
8 Karsten Shumway   South Jordan, UT00:00:00.00 243931  334 Spin Cycling
9 Justin Bingham   Roy, UT00:00:00.00 167381  315 Binghams/Northshore
10 Alan Stettler   Kaysville, UT00:00:00.00 267903  335 American RADD
11 Dave Hogan   Farr West, UT00:00:00.00 265198  328 NA
12 Joshua Hickman   Salt Lake City, UT00:00:00.00 248015  326 wright/park city rides
13 Darin Wilson   Holladay, UT00:00:00.00 211177  343 Spin Cycle Racing
14 Sam Todd   Salt Lake City, UT00:00:00.00 234348  340 Porcupine Cycling
15 Lance Lehnhof   Sandy, UT00:00:00.00 232511  329 Porcupine Cycling
16 Jeff Bauer   Park City, UT00:00:00.00 261963  345 
17 Terry Stone   Draper, UT00:00:00.00 244823  336 Spin Cycle Racing
18 Manny Cypers   S. Ogden, UT00:00:00.00 248993  320 Ogden One
19 Steven Sessions   Eden, UT00:00:00.00 277068  346 Weber State University
20 Alex Lizarazo   North Ogden, UT00:00:00.00 210566  330 Ogden One Cycling Club
21 Jedd Cox   Paradise, UT00:00:00.00 246986  318 Joyride Bikes/EK ekcessories
22 James Evans   Eden, UT00:00:00.00 263118  324 Porcupine Cycling
23 matt bradley   Sandy, UT00:00:00.00 258372  316 American RADD p/b agel
24 Michael Macci   Salt Lake City, UT00:00:00.00 129769  331 RMCC/Cyclesmith
25 Spencer Macfarlane   Kaysville, UT00:00:00.00 260004  344 VeloCity Cyclists/Canyon Bicyc
26 Stephen Coleman   Salt Lake City, UT00:00:00.00 7375  317 NA
27 Erik Harrington   Salt Lake City, UT00:00:00.00 263132  325 RMCC/Cyclesmith
28 Mike Meldrum   Salt Lake City, UT00:00:00.00 171105  332 Porcupine Cycling
29 Richard Dressen   Ogden, UT00:00:00.00 187510  321 FFKR/SportsBaseOnline P/B Tour
30 Bradley Rich   Salt Lake Cty, UT00:00:00.00 29697  333 Canyon Bikes Salt Lake City
31 Todd Wente   Kaysville, UT00:00:00.00 208066  341 Weber State

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Inacio Lopez   Saltlake, UT00:00:00.00 278925  426 NA
2 Ben Towery   Clinton, UT00:00:00.00 100826  432 Team Excelerator
3 Casey Marker   Roy00:00:00.00 276682  427 Team Excelerator
4 Jacob Balls   00:00:00.00  436 
5 Sam SERRANO   00:00:00.00  429 Northshore
6 Kevan Steed   Syracuse, UT00:00:00.00 92790  430 Team Excelerator
7 Kenneth WERTHMANN   00:00:00.00  434 NA
8 Kirk JOHNSON   00:00:00.00  425 Team Excelerator
9 Todd Vincent   Orem, UT00:00:00.00 273752  433 Ski Utah Cycling Team
10 Mike TESCH   00:00:00.00  431 NA
11 Dave DENNING   00:00:00.00  437 
12 Jerald Olsen   Roy, UT00:00:00.00 278981  428 Team Excelorator
13 Troy Headley   00:00:00.00  435 Team Excelence

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diane Evans   Eden, UT00:00:00.00 262915  802 Bountiful Mazda
2 Jamie Carter   Draper, UT00:00:00.00 273651  801 Ski Utah Cycling Team
3 Shanna Matheson   Salt Lake City, UT00:00:00.00 258348  805 Ski Utah Cycling Team
4 Melanie Helm   Salt Lake City, UT00:00:00.00 248126  806 Wasatch Women's Cycling Club
5 Jillian Gardner   West Jordan, UT00:00:00.00 212008  803 PCIM
6 Kristin Vincent   Lehi, UT00:00:00.00 236122  804 Ski Utah Cycling Team

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOUSACDFSpySierra NevadaBonk BreakerCUOREShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee