Race Results for
American Mountain Classic
Brian Head, UT
(Event Information)
View By:
Marathon-Stage on 08/24/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Team

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHRISWILLIAM LATURA/MOFFETT     88 JOE BLOB
2 BRETT/TODD SOLTZ/KONECNY     87 
3 ABDUL/PAUL DANDAN/REINBACH     89 TEAM LUMBE
DNF MICHAEL/TIM PIKER/BREZSNYAK     86 PEAKED SPO

Men - SP - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clayton Bell   El Paso, AR 238647  76 BELL & COM
2 JAY CRUICKSHANK     75 ROUSE RACI

Men - SP - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Tony Parkinson   Draper, UT 174720  82 DNA CYCLIN
3 STEPHEN HALES     85 REVOLUTION
4 GEOFF PALMER     100 NANAIMO UR
5 JONATHAN ROUSE     78 ROUSE RACI
6 LARS MORRIS     46 NA
7 DOUGLAS DILLON     101 NA
8 PAUL SAUERACKER     81 TEAM EVERG
9 BILL MULROY     104 NA
10 JORGE SANTOSCOY     83 NA
DNF ROB WELLS     77 ROUSE RACI
DNF DANIEL TOOGLE     79 ROUSE RACI
DNF GREGORY KLEIN     80 ROUSE RACI
DNF Jeffrey Gardner   Littleton, CO 256183  102 TEAM EVERG
DNF Curtis Cramblett   San Jose, CA 183932  103 NA

Men - SP - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KEVIN TALBOT     161 TEAM BIG B
2 Frederic Lequient   San Francisco, CA 199591  108 SYNERGY-TA
3 JAMES WEDGE     111 REVOLUTION
4 VINCENT SABOTIN     113 SPARTAN
5 GAVIN BURKE     160 BEAR VALLE
6 ANDREW JORDAN     112 REVOLUTION
7 Michael VanRandwyk   Manor, TX 191261  107 SOUTHWEST
8 JOHN LIEN     106 NA
9 BRIAN KELLEY     109 KELLEY CHI
10 Doug Ovard   Draper, UT 209452  110 
DNF ELDEN NELSON     105 TEAM FATTY

Men - SP - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DICK NEWSON     114 CUTTHROAT
2 JOHN VIEIRA-MCELDOWNEY     117 COOL CYCLI
3 LARRY TUCKER     116 RACERS CYC
DNF REID FERGUSON     118 NA
DNF JEFFREY MATOUS     115 TBD

Men - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Brown   Rancho Santa Margarita, CA 48675  141 SHOAIR
2 Jeff Sumsion   Park City, UT 34654  142 
3 Scott Clark   Carmichael, CA 188950  56 VISENKA/SC
4 KEVIN BOOM-BOOM FLANDER     139 EKHO HRM /
DNF CORY MORTENSEN     140 EKHO HEART
DNF Jim Brown   Cool, CA 169685  164 COOL CYCLI

Men - Cat 1/2/3 - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter O'Donnell   Boulder, CO 246700  151 JENNY CRAI

Men - Cat 1/2/3 - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Siegle   Solvang, CA 193522  158 BEAR VALLE
2 CHRIS BAKER     34 BAKER

Men - Cat 1/2/3 - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Ochs   Crested Butte, CO 179668  39 BRICK OVEN
2 Adam Hart   Redlands, CA 218850  35 POSSABILIT
3 James Robinson   Cave Creek, AZ 109724  36 TEAM ADREN
4 DANIEL PEREZ     37 JENSON USA
5 Rod Leveque   Upland, CA 239226  38 JENSON USA

Men - Cat 1/2/3 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mario Correa   Chino Hills, CA 192099  50 SHO-AIR/SO
2 Derek Hermon   Big Bear Lake, CA 15935  159 BEAR VALLE
3 ANTHONY WHITE     48 BETDGOLDTE
4 CHAD THEULE     ONESOURCE
5 Tim Poppe   Crested Butte, CO 263158  47 NA
6 TODD BRANHAM     51 LONG CANE
7 JASON SUMNER     49 VELONEWS
8 COREY COPLEA     41 RED ROCK R
9 Brian Oliver   Salt Lake City, UT 26660  45 UTAHMOUNTA
10 Christopher Coble   Concord, CA 254754  152 SYNERGY-TA
DNF ERIK KENISTON     42 NA
DNF SIMON THRUSH     43 TEAM ARQIV
DNF PAUL REINARZ     44 PAUL REINA
DNF GABRIEL WILLIAMS     40 RACER'S CY

Men - Cat 1/2/3 - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Zandbergen   Aliso Viejo, CA 210789  58 SHO-AIR/RO
2 Ethan Franklin   Denver, CO 136391  59 TOKYO JOE'
3 Kenneth Boyer   Denver, CO 261898  54 NA
4 Michael Adams   Corvallis, OR 275834  53 COLLINS CY
5 Erik Trogden   Vista, CA 229275  60 CELO PACIF
6 SCOTT KREEGER     55 NA
7 MIKE RIPLEY     52 COLLINS CY
8 CRAIG FERRARI     57 NA
DNF MARK ROSS     157 

Men - Cat 1/2/3 - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert LaRoche   Scottsdale, AZ 20390  62 PROCON
2 BRAD SNEED     64 TEAM REVOL
3 GARRET FERRARI     63 NA
DNF ANDREW ROLLIN     61 NA

Men - Cat 1/2/3 - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dana Franklin   Denver, CO 12251  153 PRO CYCLIN
2 Jim Gibson   Flagstaff, AZ 13180  67 ABSOLUTE B
3 KEITH BONTRAGER     68 BONTRAGER
DNF TOM POLITZER     65 LATERNE RO
DNF Rob Burgard   Longmont, CO 5485  66 NA

Men - Cat 1/2/3 - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ralph Pilley   San Geronimo, CA 218147  71 NA
2 Robert Bernhard   San Diego, CA 3497  70 CALCOAST
3 Rick Sederberg   Batesville, AR 171312  69 BELL & CO

Men - Cat 1/2/3 - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zeke Lilly   Blue Ridge, GA 201102  72 CYCLE SOUT
2 Frederic Schmid   Waco, TX 109257  73 NA
3 Robert Dahlgren   Burbank, CA 53224  74 NA

Men - Elite - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TINKER JUAREZ     25 MONAVIECAN
2 Ted MacBlane   Aspen, CO 219201  149 HUB OF ASP
3 Tim Butler   Portland, OR 211505  150 RIVER CITY
4 Peter Tempest   Gallup, NM 102793  31 ADVENTURE
5 Steven Meyer   Breckenridge, CO 83402  162 ELLSWORTH/
6 Andrew Ferguson   Durango, CO 172968  28 DIRECTORY
7 Mike Hileman   Las Vegas, NV 162082  30 TEAM SHO-A
8 Mark Wille   Flagstaff, AZ 196295  29 RED ROCK R
9 ART O'CONNOR     27 MONAVIECAN
10 JOHN FOSTER     32 FCA ENDURA

Men - JR - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF MATTS HANSSENS     33 NA

Men - Pro - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremiah Bishop   Harrisonburg, VA 3771  15 TREK-VW
2 Jeremy Horgan-Kobelski   Boulder, CO 16737  14 SUBARU-GAR
3 Manuel Prado   Lake Forest, CA 217924  17 SHO-AIR
4 BENJAMIN SONNTAG     19 3D RACING
5 Brian Smith   Gunnison, CO 33334  11 TREK/VW
6 Alexander Grant   Salt Lake City, UT 101189  24 ROCKY MOUN
7 Kelly Magelky   Denver, CO 199904  TREK VW
8 Tim Allen   Golden, CO 161831  12 
9 Colin Cares   Boulder, CO 216528  21 U23 USA NA
10 Ben Preston   Crested Butte, CO 215650  BRICK OVEN
11 Reed Wycoff   Salt Lake City, UT 266984  23 CONTENDER
12 Blake Harlan   Austin, TX 175637  147 MONAVIECAN
13 Miles Venzara   Durango, CO 138725  16 MRV ENTERP
14 Ethan Passant   Crested Butte, CO 210124  26 BRICK OVEN
15 Greg Krause   Littleton, CO 255940  ELLSWORTH
16 Ernesto Marenchin   Stow, OH 41544  20 ASYLUM CYC
17 Jeff Herrera   Tempe, AZ 210732  PROCON/1ST
18 Chad Harris   Salt Lake City, UT 163201  146 RACER'S CY
19 Eric Neat   Flagstaff, AZ 127889  144 SCHAMPA/TR
20 Chris Brandt   Carbondale, CO 115063  13 COLLINS/SP
21 Greg Gibson   Big Bear Lake, CA 111046  143 MTBRACENEW
22 Kurt Ireland   Loveland, CO 149418  
23 DAVID BAKER     SUNNYSIDE
24 Ryan Trebon   Bend, OR 136658  10 KONA
25 Michael McCalla   Santa Fe, NM 23198  22 SCOTTUSA
26 Evan Plews   Salem, OR 28290  148 SCOTTUSA/C
27 SID TABERLAY     18 SHO-AIR
28 Greg Lewis   Durango, CO 180506  DIRECTORY
29 David (Shawn) Adams   Akron, OH 179664  145 LAKE EFFEC
30 Jake Wells   Avon, CO 191242  MAFIARACIN

Women - SP - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SARA DELANO     138 
2 LUCY JORDAN     137 REVOLUTION

Women - Cat 1/2/3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jocelyn Johns   Sweet, ID 262282  133 MUD HONEY'

Women - Cat 1/2/3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heidi Volpe   Topanga, CA 262291  135 SHOAIR
2 STEPHANIE VOGEL     156 NA
DNF DEB WILSON     134 NA

Women - Cat 1/2/3 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Devora Peterson   Golden, CO 94248  136 TOKYO JOES

Women - Mixed Team

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JULIE/HEINRICH MINIHAN/DETERS     90 
2 EMILY/WILLIAM SHELTON     91 ARIZONA CY

Women - Elite - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sharon McDowell-Larsen   Colorado Spgs, CO 23428  132 SHARON MCD

Women - Pro - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pua Sawicki   Yucaipa, CA 208698  129 ELLSWORTH
2 Jennifer Smith   Gunnison, CO 173838  122 TREK/VW
3 Lea Davison   Jericho, VT 164014  126 TREK-VW
4 Susan Butler   Portland, OR 211472  120 MONAVIECAN
5 Heather Irmiger   Boulder, CO 109232  124 SUBARU-GAR
6 Amanda Carey   Victor, ID 223212  125 KENDA-TITU
7 Rebecca Rusch   Ketchum, ID 240196  127 SPECIALIZE
8 Amber Monforte   Reno, NV 202636  131 AMBER MONF
9 Cassandra Perkins   Asheville, NC 161585  123 SOBE CANNO
10 Lyn Franklin   Denver, CO 96648  130 TOKYO JOE'
11 Elizabeth Carrington   Poway, CA 181828  121 FOCUS-RIDE
12 Angela Sucich   Seattle, WA 189527  154 VOODOO CYC
13 Rachel Cieslewicz   St. George, UT 168989  155 MONAVIECAN
DNF Louise Kobin   Los Gatos, CA 247781  119 SHO-AIR
DNF Kelley Cullen   New Castle, CO 231955  128 ROCKY MOUN

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREBonk BreakerOSMOSpySierra NevadaShimanoUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee