Race Results for
State Cyclocross Race
Kent, WA
(Event Information)
View By:
CycloCross on 11/16/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Myers   Tacoma, WA0:39:45.8 258041  372 
2 Christopher Hill   Racine, WI0:39:48.7 186263  565 
3 Joseph Hamilton   Shoreline, WA0:40:34.6 196621  570 BRI
4 Richard Cook   Seattle, WA0:40:54.2 229791  574 Revolution Cycles
5 Mike Rolcik   Bellevue, WA0:40:54.8 155561  569 
6 Bernard Acevedo   Olympia, WA0:43:27.3 195106  413 Rad Racing
7 Daniel Wren   Seattle, WA0:43:33.2 39004  568 Joe Bar
8 Thad Boss   Seattle, WA0:43:56.0 251116  399 
9 Mark Roughgarden   Kirkland, WA0:43:57.6 53908  347 Viking Sport/uBrdo Team project
10 Marty Sparks   Normandy Park, WA0:44:15.6 217899  348 Step Down Racing/Second Ascent
11 Lawrence Jobe   0:45:21.7  573 Suckit
12 Peter Eby   Seattle, WA0:47:19.4 234561  338 
13 Jonathan Ching   Pearl City, HI0:47:44.7 269760  567 
14 Vincent Mysliwiec   0:49:07.2  386 Old Town Bicycles
15 Kelsey Wood   Seattle, WATime N/A 238049  576 AVA Counterbalance
16 Dan Peterson   Seattle, WATime N/A 150417  572 Byrne Invent

Men - Cat 1/2 - JR

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Youell   University Place, WA0:44:56.4 265679  575 Oh Boy Oberto/ Redline
2 Cole Cutright   0:42:41.5  578 Oh Boy Oberto/ Redline

Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evan Geary   Seattle, WA0:40:31.6 251552  209 Oboy Oberto
1 Kody Raymond   Olalla, WA0:17:37.9 284504  409 Old Town Bicycle
2 Henry Hayes   Seattle, WA0:42:34.1 283895  205 20/20 Fuel
2 Scott Funston   0:18:14.8  406 
3 Owen Donnelly   0:34:56.4  206 Novara
3 Caden Tongue   Tukwila, WA0:19:31.1 273572  403 Bicycles West
4 Jarrett Aregger   Kent, WA0:38:05.3 285209  210 Oboy Oberto
4 Steven Raymond   Olalla, WA0:19:52.1 284505  408 Old Town Bicycle
5 Henry Geary   Seattle, WA0:20:04.1 277512  432 Oh Boy Oberto
6 Travis Luther   0:20:17.7  411 
7 Derrick Howlett   0:20:35.2  514 OBoy OBerto Redline
8 Thomas Halverson   Seattle, WA0:20:38.5 252137  423 Auto Quest
11 Daniel McGee   0:23:50.9  401 SEGA
12 Isaiah Schneeweis-Larene   0:23:54.0  425 2020 Fuel
13 Sam McHale   0:24:03.6  404 McHale
14 aaron watt   Bellingham, WA0:25:52.8 284521  407 
15 Oliver Cazier   0:26:10.6  419 2020 Fuel
16 Xzavier Hamilton   0:26:14.8  99 
17 Jarrett Aregger   0:00:00.0  210 Oh Boy Oberto

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Kirske Jr.   Seattle, WA0:38:39.3 261975  105 Rad Racing/Hagens Bergman
1 Alex Watt   Bellingham, WA0:17:02.4 261873  154 Oh Boy Oberto
2 Canon Mallory   Bellingham, WA0:17:10.8 285754  159 
2 David O'Brien   Olympia, WA0:41:32.8 251353  104 Rad Racing/Hagens Bergman
3 Marcus Tongue   Tukwila, WA0:17:41.1 273571  153 Bicycles West
3 Austin Clevenger   Bellingham, WA0:32:56.4 196722  527 O'Boy Oberto
4 Alex Watt   Bellingham, WA0:33:43.9 261873  207 
4 Tyler Milligan   0:20:50.3  528 Rad Racing
5 Kyle Howlett   Kent Wa 980420:34:04.0 235591  102 Oboy Oberto
6 Tyler Milligen   0:35:23.8  528 Rad Racing/Hagens Bergman

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Mallory   Bellingham, WA0:15:34.0 285550  50 
1 Colin Krebsbach   Kent, WA0:33:48.2 217642  530 O'Boy Oberto
2 A Mallory   Bellingham, WA0:15:35.3 285755  52 Oh Boy Oberto
2 Evan Renwick   Federal Way, WA0:33:48.7 211165  546 O'Boy Oberto
3 Ben Corwin   Seattle, WA0:36:00.4 272172  Rad Racing NW/ Hagens Berman
4 Phillip Somers   0:38:03.9  537 CCY Bikery
5 William Van Cleve   Seattle, WA0:41:01.0 227113  Rad Racing

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Russell Stevenson   Seattle, WA0:58:42.4 74147  580 Benaroya
2 Kevin Bradford-Parish   Spokane, WA0:58:58.8 147208  44 Redline
3 Nathan Bannerman   Walla Walla, WA1:00:32.8 150862  26 Bicycle Centers/Collision 1
4 John Flack   Olympia, WA1:00:33.5 11775  The Valley Athletic Club
5 Christopher Parrish   Bend, OR1:01:31.0 220473  37 Hagens Berman
6 Richard McClung   Kirkland, WA1:01:31.7 23281  28 Hagens Berman LLP
7 Ronald Schmeer   Seattle, WA1:01:47.8 31619  33 Gin Optics
8 Tim Ellis   1:01:56.7  11 Recycled Cycles-
9 David Burke   Seattle, WA1:04:46.9 216325  20 Recycled Cycles-
10 Craig Fowler   Seattle, WA1:06:11.2 12137  10 uBRDO Team Prospect
11 Alex Wilson   Seattle, WA1:03:07.9 191547  Recycled Cycles
12 Ian Crane   Seattle, WATime N/A 184284  124 Rad Racing
13 Zachary Daab   Seattle, WATime N/A 8489  21 Hup United
14 Toby Swanson   Snoqualmie, WATime N/A 137959  99 Benroya Research Institute
15 Mark Hanson   Time N/A  45 benaroya
16 Carl Hulit   Time N/A  Recycled Cycles

Men - Cat 1/2 - Master - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Kelsey   Woodinville, WA1:01:02.2 18854  333 Evolution Racing
2 Matthew Hill   Seattle, WA1:01:03.0 131504  329 Redline
3 Todd Morse Tucker   1:01:41.6  315 bicycle centres/Collision 1
4 Tom Phillips   1:03:09.0  316 Ragnarok Racing
5 David Karman   Seattle, WA1:03:58.3 88557  306 Hagens Berman Cycling LLP
6 Phil Oppenheirmer   1:04:11.6  318 Bicycle Centres/Collision 1
7 Damon Pettinger   Seattle, WA1:04:58.3 60117  336 Hagens Berman LLC Cycling Team
8 Chad Berg   Arlington, WA1:05:23.0 92171  332 Redline
9 Bart Sanderson   Seattle, WA1:05:39.0 53004  302 Avanti Racing
10 David Salo   Seattle, WA1:06:36.5 235240  346 second ascent
11 Hahn Rossman   Seattle, WA0:58:29.2 147211  325 Alki- Rubicon
12 Alec Duxbury   Seattle, WA0:59:42.3 10304  524 Gin Optics
13 Kenton Berg   Sammamish, WA1:02:23.3 263438  342 Caffe Appassionato
14 Mike Barriager   1:04:19.3  345 Bicycle Centres/Collision 1
15 Doug Graver   Monroe WaTime N/A 101059  307 Ragnarok Racing

Men - Cat 1/2 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Randy Iddings   Enumclaw, WA1:05:46.3 94612  330 
2 Rick Heckenlaible   Kenmore, WA0:57:49.6 85689  252 Cucina Fresca
3 James Clevenger   Lenexa, KS0:57:55.9 108887  525 Running Shoes.com
4 John Meehan   Mercer Island, WA0:57:57.2 194218  261 Bissell Cycling
5 Pete Krumins   Tacoma, WA0:58:52.4 207996  262 Old Town Cycles
6 Dewey Stace   Seattle, WA1:00:21.6 206574  579 
7 Anthony Ogden   Seattle, WA1:00:32.5 173569  260 Carter VW/Subaru/Saab
8 Dan Peterson   Seattle, WATime N/A 150417  572 

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Landon Erickson   Seattle, WA0:40:02.7 10910  110 Cucina Fresca
2 Ian Mensher   Seattle, WA0:40:15.4 156693  166 Garage Racing
3 NIck Solheim   Marysville, WA0:40:30.3 230654  173 Bicycle Center/Collision 1
4 Kris Lepine   Seattle, WA0:40:32.4 236436  140 Counterbalance
5 Nicholas Adsero   Woodinville, WA0:40:35.1 113072  171 Recycles Cycles
6 Clark Rider   Boulder, CO0:40:43.5 208260  152 Alki-Rubicon
7 Conrad Kornmann   Seattle, WA0:41:01.1 237292  164 Viking Sport
8 Logan Owen   Bremerton, WA0:41:14.2 222488  150 Unattached
9 Kosta Psaltis   Olympia, WA0:41:55.3 266092  109 Rad Racing NW
10 Michael DiCenso   Seattle, WA0:42:08.3 269711  144 NRC PedalMasher
11 Ted Scott   Redmond, WA0:42:20.0 109536  115 Team Cucina Fresca
12 Jeremy Bowler   Seattle, WA0:42:39.7 269813  206 Joe Bar
13 Matthew Oseto   Kirkland, WA0:43:00.4 59413  161 Carter
14 Kurt Brown   Seattle, WA0:43:23.5 171943  274 
15 Joe Brennan   Mountain View0:43:33.1 215198  184 Hagens Berman
16 Matt Beers   Seattle, WA0:43:52.2 241484  549 
17 Michael Prater   Cincinnati Oh0:43:53.8 40640  148 Hagens Berman
18 Gregory Osborn   Los Angeles, CA0:43:55.1 198043  106 Joe Bar
19 Alex Telitsine   Renton, WA0:44:17.7 253377  195 Cycle U
20 Cameron Mallory   Bothell, WA0:44:20.8 234283  577 
21 Nicholas Barile   Kirkland, WA0:44:24.6 210204  112 uBRDO Team Project
22 Matt Malyon   0:44:49.9  325 
23 Ryan Bibko   Kent, WA0:44:55.3 215821  180 First Rate Mortgage
24 Nicholas Brown   Kirkland, WA0:45:42.2 187588  175 Recycles Cycles
25 Michael Armfield   Seattle, WA0:46:07.1 246514  202 Caffe Appassionato Cycling
26 Ian Mullins   Seattle, WA0:46:18.5 25391  123 Cucina Fresca

Men - Cat 3 - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Conal Groom   Seattle, WA0:41:39.1 249548  283 WOW
2 James Johnson   Seattle, WA0:41:39.7 201972  229 Second Ascent
3 Ross Gilbert   Gig Harbor, WA0:41:40.8 275520  269 Old Town Bicycle
4 Nathan Kiger   Seattle, WA0:41:41.4 77119  252 Ragnarok Racing
5 Cole Meckle   Rochester, WA0:41:42.0 253510  155 Cucina Fresca
6 LeRoi Smith   Seattle, WA0:41:46.7 181380  217 Ragnarok Racing
7 Joe Peterson   Renton, WA0:41:47.3 27906  226 Cucina Fresca
8 J Juelis   Calabasas, CA0:41:58.5 205913  236 Joe Bar
9 Matt Morrisson   Kent, WA0:42:15.3 284024  218 
10 Franz Martin   Redmond, WA0:42:29.5 190617  213 NRC/PedalMasher
11 Jeff Woerner   Seattle, WA0:42:46.7 221703  267 Byrne Invent
12 Rich Bianco   0:42:51.9  529 Ragnarok Racing
13 Daniel Studley   Bothell, WA0:43:05.3 189528  204 Spokane Rocket Velo
14 Trevor Lugers   Seattle, WA0:43:12.1 268806  251 Caffe Apassionato
15 Patrick Tongue   Tukwila, WA0:43:20.1 165213  224 Bicycles West
16 Jason Dudek   Seattle, WA0:43:53.1 93950  257 Second Ascent
17 Arthur Weichbrodt   Auburn, WA0:43:53.7 37558  264 Pedal Dynamics
18 Leldon King   0:44:08.3  285 Bicycle Centres/Collision 1
19 Jason Casebolt   Olympia, WA0:44:26.9 121599  208 Rad Racing NW/Hagan berman
20 Matthew Clark   Seattle, WA0:44:42.8 254302  271 Joe Bar
21 Paul Wang   0:45:53.1  562 Recycled Cycle
22 Eric Mamroth   Seattle, WA0:46:14.6 22326  526 Cycle Therapy / 4 Corners
23 Matthew Bergerson   North Bend, WA0:46:19.7 135505  232 REI / Novara
24 Michael Lipka   Richmond, VA0:46:56.5 215300  563 Cucina Fresca
25 Sam Taagen   Seattle, WA0:47:27.2 214617  246 20/20 Fuel

Men - Cat 3 - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick Weiler   Maple Valley, WA0:42:48.7 71419  437 Cycle Therapy / 4 Corners
2 Christopher Adolf   Everett, WA0:42:49.3 1204  422 Cucina Fresca
3 Vern Cole   Kent, WA0:42:50.5 65114  433 Starbucks
4 Martin Senkyrik   Renton, WA0:43:11.8 253666  428 First Rate Mortgage
5 Jerry Cutright   Highlands Ranch Co0:43:17.6 8459  426 Oh BOY! Oberto
6 Mike Hayes   Seattle, WA0:43:24.1 283183  413 2020 / Fuel
7 Dave Reed   Seattle, WA0:43:28.6 163525  420 Avanti
8 Brad Laesch   Seattle, WA0:43:44.2 20109  466 
9 Brian Wentz   Olympia, WA0:43:57.3 185302  415 
10 Bruce Roberts   0:44:29.9  403 Bicycle Centre Collision 1
11 John McHale   Seattle, WA0:44:31.5 236928  79 2020/Fuel
12 Greg Luther   0:45:13.3 285184  427 Valley Athletic Club
13 David Stanton   Kenmore, WA0:45:42.6 52077  425 Cucina Fresca
14 Kevin Beshlian   Seattle, WA0:45:46.0 3549  418 2020/Fuel
15 John Conkin   Bellevue, WA0:45:47.1 252630  436 Pedal Dynamics
16 Brian Volkert   Normandy Park, WA0:46:49.9 176988  402 Team Doublecheck
17 Andrew Malakoff   Seattle, WA0:47:31.2 73850  417 Recycled Cycles
18 Mark Lambie   University Place, WA0:47:38.8 20216  548 
19 William Kennedy   Lacey, WA0:48:51.9 105601  401 
20 Tom Holmes   Seattle, WA0:00:00.0 16611  412 n/a

Men - Cat 4 - Master - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith Heinzelman   Bainbridge Island, WA0:26:39.7 131748  98 Classic Cycle
2 Jason Bavuso   Seattle, WA0:26:44.5 283708  41 Joe Bar
3 Tim Hegg   Tacoma, WA0:26:45.3 265012  32 Phil's South Sound Cyclery
4 Tim Wood   Seattle, WA0:26:51.6 236278  34 20/20 Fuel
5 Brett Gaspers   Edmonds, WA0:27:02.7 222902  Avanti Racing
6 Michael Doherty   Seattle, WA0:27:07.0 116414  25 Cucina Fresca
7 Tim Larson   Burien, WA0:27:08.0 235520  33 Starbucks Cycling
8 Rolland Jurgens   Walnut Creek, CA0:27:09.1 285465  74 
9 Kempton Baker   Seattle, WA0:27:13.5 253667  20 Viking Sport
10 David Haugen   Gig Harbor, WA0:27:15.2 117521  11 Old Town Bicycle
11 David Sullivan   Mercer Island, WA0:27:27.2 91222  61 
12 Mark Papenhausen   Mukilteo, WA0:27:51.7 68078  539 Dewars
13 Steve Zelradt   0:27:52.4  47 Starbucks
14 Dmitri Keating   Tacoma, WA0:27:53.0 18674  133 
15 Shane Kromrey   Everett, WA0:28:03.6 270018  59 Bicycle Centers / Collision 1
16 Nathan Webster   Seattle, WA0:28:15.5 52142  43 
17 Andy Rosser   Olympia, WA0:28:32.5 243889  69 Valley Athletic Club
18 Ben Clark   0:28:36.2  533 
19 Brad Loetel   Seattle, WA0:28:37.4 260883  Cucina Fresca
20 Parker Luna   0:28:40.9  136 NRC Pedal Mashar
21 Larry Steinberg   Sammamish, WA0:28:46.9 284422  21 
22 Michael Braaten   Lakewood, WA0:29:37.0 4537  24 Old Town Bicycle
23 Bob McGee   Redmond, WA0:29:51.4 285085  SEGA
24 Mark Stephenson   0:29:52.4  142 Novara
25 Thomas Capell   Seattle, WA0:30:19.9 264394  540 
26 Michael Lewis   0:30:25.5  113 
27 Daniel Berg   0:30:31.8  118 
28 Donny Buchanan   0:31:30.2  339 Old Town Bicycle
29 Marc Richrdson   0:31:35.6  126 Byrne Invent
30 Emil King   0:31:45.4  99 
31 Ed Amdahl   Redmond, WA0:31:48.3 268589  14 Starbucks
32 Tom Kliemann   Bonney Lake, WA0:31:59.5 253012  106 
33 Mike Rirhe   0:32:46.7  545 
34 Terry Davis   0:33:15.9  31 
35 Aaron Hedrick   Auburn, WATime N/A 225903  541 Byrne

Men - Cat 4 - Master - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Mahan   Seatac, WA0:27:05.7 190831  439 Novara
2 George Jackson   Tacoma, WA0:27:06.8 256713  405 Old Town Bicycles
3 Roy Colven   Seattle, WA0:27:23.8 285221  443 
4 Tim Petrick   Burien, WA0:27:35.5 47385  414 BD Roofing
5 Steven Krause   Sammamish, WA0:27:54.2 19793  417 
6 Kevin Stanning   0:28:00.0  538 
7 Joe Kilbourne   0:28:55.9  463 
8 Thomas Biehl   Seattle, WA0:29:13.2 285208  433 2020 / Fuel
9 Robert Cartwright   Gig Harbor, WA0:29:20.6 117519  441 Old Town Bicycle
10 George Spaggiari   0:29:24.0  462 
11 Paul Southerland   Covington, WA0:29:26.5 159278  425 Cycle Therapy - 4 Corners
12 Steve Brockway   0:29:42.2  450 
13 Dan Renwick   Federal Way, WA0:30:24.8 157678  471 
14 Roland Goeckel   Seattle, WA0:31:24.5 209812  434 Double Check
15 Tim Schottman   Seattle, WA0:31:25.5 285506  448 
16 Tad Buhman   Bellevue, WA0:31:26.7 270180  413 
17 Robert Milligan   0:31:30.4  534 
18 David Parsons   0:32:47.8  479 
19 John Roberts   Federal. Way , WATime N/A 269540  428 
20 Francisco Pons   Maple Valley, WA0:00:00.0 276266  445 Sega
20 Riley Conkin   0:00:00.0  436 Autoquest/Pedal Dynamics

Men - Cat 4 - Master - 55- 99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hank Koerner   Seattle, WA0:28:49.9 260348  351 Dewar's
2 Donald Perry   Seattle, WA0:29:00.3 63651  361 Avanti
3 Steve Rapp   Walla Walla, WA0:29:56.2 51962  535 Wheatland Wheelers
4 Scott Holmes   Kirkland, WA0:30:08.8 285151  359 
5 Jim Whitney   0:30:36.8  354 Veloce Velo
6 Timothy Tarte   Kirkland, WA0:31:24.3 35013  362 PSCC
7 Lou Graving   0:35:31.8  357 
8 Richard Daifuku   Mercer Island, WATime N/A 237201  352 First Rate Mortgage

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Malyon   0:33:54.8  325 NCR/ Pedalmashers
2 Cory Simpson   Kirkland, WA0:33:58.1 414058  355 
3 Jeff Evans   Olympia, WA0:34:14.9 237987  318 The Valley Athletic Club
4 Alden Kroll   0:34:19.4  302 Hagens Berman
5 Brian Wachlarz   Royal Oak, MI0:34:47.6 259572  360 Recycled Cycles
6 Brian Tucker   Seattle, WA0:35:15.1 164156  307 Starbucks Cycling
7 Chuck Burton   Seattle, WA0:35:15.6 271084  341 
8 Michael Robertson   Seattle, WA0:35:27.3 185218  378 Hagens Bergman
9 Luke St Clair   Menlo Park, CA0:35:41.9 177827  256 
10 Kevin Speltz   Seattle, WA0:35:52.3 249801  416 Recycled Cycles
11 Jeff Roesner   Seattle, WA0:36:12.7 194299  415 
12 Brendan Flynn   0:36:26.2  405 Recycled Cycles
13 Keith Richards   Gainesville, FL0:36:51.8 222964  419 Avanti
14 Josh Becker   0:37:11.4  453 
15 Nathan Engkjer (1 - Cat4)   Seattle, WA0:37:22.7 285127  366 Novara
16 David Anderson   0:37:31.7  507 
17 Eric Kolve   Seattle, WA0:37:34.6 284746  356 
18 Josh Schmidt   0:37:48.7  323 
19 Joshua Simpson   Seattle, WA0:37:58.2 256802  252 
20 Shawn Frack (2 - Cat4)   Irvine, CA0:38:13.2 261883  551 
21 Erin Stansbury   Seattle, WA0:38:24.4 208307  428 
22 Tory Grant   Sumner, WA0:38:39.0 13913  411 Old Town Bicycle
23 Jim Sturgul   0:38:52.2  510 
24 Murph Aerts (3 - Cat4)   Seattle, WA0:38:55.0 285538  425 
25 Keith Goodwin   0:39:43.6  250 
26 David Hurt   0:39:47.1  382 Starbucks
27 Tyler Davis   0:40:34.5  560 Rad Racing
28 Andrew Shannahan   0:40:40.9  253 
29 Rico Abraham   0:40:54.7  543 
30 Alex Christiansen   0:41:15.5  451 
31 Jason Sobottka   Dupont, WA0:42:12.9 33406  317 Old Town Bicycle
32 Simon Overbey   0:42:32.2  561 
33 Kit Redwine   0:42:43.1  559 
34 Alex Brockway   0:42:46.4  542 Hasggens Berman
35 Matthew Bianchi   Kent, WA0:34:37.3 209082  326 RECYCLED CYCLES RACING
36 Dan Cantalini   Ravensdale, WA0:36:41.2 274571  558 4 Corners Cycling
37 Jude LaRene   Time N/A  552 20/20 Fuel
38 Mark Papenhausen   0:00:00.0  531 

Women - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wendy Peterson   0:48:14.5  566 
2 Brandee Era-Miller   Olympia, WA0:48:48.0 252999  90 
3 brenda biernat   Seattle, WA0:42:16.6 257448  91 Avanti
4 Jill Bodnar   Seattle, WA0:43:35.5 231852  544 Starbucks

Women - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shanon Mallory   Bellingham, WA0:18:55.9 285753  453 
2 Claire McHale   0:20:56.6  450 2020/Fuel
3 Anna Beshlian   0:21:25.2  454 2020/Fuel
4 Madison Luther   0:21:37.1  451 

Women - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wanda Howlett   Kent, WA0:29:32.3 73915  194 Old School
2 Jitka Cole   0:30:08.0  175 First Rate Mortgage
3 Tammy Meehan   Mercer Island, WA0:30:09.2 199838  186 Teak Kenda
4 Beth Oldroyd   Seattle, WA0:30:33.2 219939  102 Joe Bar
5 Karen James   Seattle, WA0:33:46.1 252779  303 Joe Bar
6 Marcie McHale   Seattle, WA0:33:49.4 285740  180 2020/Fuel
7 Summer Kenesson   0:00:00.0  532 
7 Michal Morrison-Kerr   Lakewood, WA0:00:00.0 252551  178 Phil's Southside

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Beth Landon-Griffith   0:43:52.7  10 Hagens Berman
2 Jadine Riley   Seattle0:44:12.0 187804  Team Group Health

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lee Smith   Seattle, WA0:47:23.3 236239  107 Team Group Health
2 Rachel Headley   Racine, WI0:48:07.0 186264  110 Team Group Health
3 Angela Mysliwiec   University Place, WA0:48:27.0 235492  101 Avanti
4 Carolyn Eller   Seattle, WA0:49:15.0 152541  550 Team Kenda Tire
5 Debbie Driver   Olympia, WA0:49:46.0 218172  103 Raganarok Racing
6 Molly Martin   Redmond, WA0:50:13.6 269654  109 NRC/PedalMasher
7 JoAnne Anderson   0:41:00.0  118 Cucina Fresca
8 Christina Norwich   Seattle, WA0:41:23.9 221193  119 Oh BOY! Oberto
9 Kristen Crupi   Seattle, WA0:41:36.5 204364  557 Ragnarok Racing
10 MJ Redman   Parkville, MD0:47:18.0 196026  129 Team Group Health

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Jensen   Issaquah, WA0:29:15.7 208317  536 CCY Bikery
2 Lara Sirois   0:30:35.2  230 
3 Katrina Sweet   Kenmore, WA0:30:41.7 120909  235 Trips for Kids
4 Andrea Casebolt   Olympia, WA0:30:51.8 256332  255 Rad Racing NW
5 Ashley Cattell   Auburn, WA0:30:55.4 252780  206 Bicyle Centers/Collision 1
6 Christina Solheim   0:30:56.7  261 
7 Larisa Wade   Olympia, WA0:31:14.3 284842  262 Rad Racing NW
8 Jenn Sinclair   Port Orchard, WA0:31:33.8 255552  209 Sega
9 Katy Southerland   Kent, WA0:31:50.9 285742  216 
10 Susan Berg   Sammamish, WA0:31:53.5 283388  213 Caffe Appassionato
11 Naomi Haveriick   0:31:56.2  265 
12 Taraneh Shafii   0:32:04.6  214 Cycle U
13 Mercedes Quinn-Blair   0:32:10.3  547 
14 Sara Rades Rhodes   Seattle, WA0:33:13.3 236614  221 Group Health

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpyUSACDFCUOREBonk BreakerOSMOSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee