Race Results for
GIANT Dust Devil Mountain Bike Series - McDowell M
Fountain Hills, AZ
(Event Information)
View By:
Cross Country on 11/01/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett Chott   2:23:16  70 

Men - SP - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wade Phillips   1:58:52  173 
2 Brennan Kim   2:04:00  200 
3 Dylan Greer   2:13:34  155 
4 Matt Sniegowski   2:17:36  144 
5 Ryan Zilka   2:25:50  72 

Men - SP - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Waldron   Phoenix, AZ1:49:08 36946  79 
2 Sanjay Ganju   1:49:58  76 
3 Troy Burns   1:52:07  74 
4 Jered Kelley   1:52:14  107 
5 Eric Gust   1:52:19  80 
6 Jacob Phillips   1:53:54  164 
7 Terry Jasper   1:55:46  212 
8 Craig Gregory   2:03:56  78 
9 James Gerber   2:03:59  157 
10 Brian Roberts   2:04:06  180 
11 Matt Sopeland   2:06:56  96 
12 Jason Mukavetz   2:15:08  75 
13 Sonny Morgan   2:17:02  73 
14 Jeremy Johnston   2:17:25  158 
15 Michael Sainz   2:18:50  133 
16 Lomax Boyd   2:24:31  218 

Men - SP - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Pfafman   1:51:47  83 
2 John Harvey   1:53:06  165 
3 Lorne McKay   1:56:58  213 
4 Kenneth Koch   Dewey, AZ1:57:56 255654  85 
5 Steve Gross   1:58:22  129 
6 George Sperry   2:01:19  88 
7 Ken Ross   2:01:56  128 
8 David Lemon   2:02:40  90 
9 Keith Rogers   2:03:48  208 
10 David victor Johnson   2:04:45  217 
11 Alex McLean   2:05:12  102 
12 Noel Garcia   2:06:06  86 
13 John Fritz   2:06:10  192 
14 Brandon Rumpf   2:07:55  82 
15 David Peck   2:10:51  203 
16 Jim Chott   2:16:10  84 
17 Guy Bell   2:16:16  210 
18 Greg Carmichael   2:19:15  167 
19 Thomas Queen   2:39:40  177 

Men - SP - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Gooch   Flagstaff, AZ2:08:36 196289  106 
2 Jim Cox   2:11:13  145 
3 Anson Gilbert   2:15:22  184 
4 Bob McDermott   2:17:31  186 
5 Wayne Decker   2:23:56  93 
6 Joe Clements   3:11:35  197 
7 Jim Hart   3:11:59  207 

Men - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Parsons   2:02:04  134 
2 Jon flash Shaw   2:05:00  204 
3 Darrin Austin   2:09:55  112 
4 Mike Haas   2:10:14  108 
5 C Kevin Utley   2:13:25  68 
6 Steven Czop   2:22:49  67 
7 Phillips Ray   2:34:29  132 
8 Eric Bohm   3:15:34  211 

Men - Rock Crushers

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Craw   2:06:27  64 
2 Eric White   2:11:41  187 
3 Brad Taylor   2:15:43  215 
4 Carlton Woodruff   2:16:05  113 
5 Andy Gieger   2:24:12  103 
6 Darren Schiffer   2:30:40  63 
7 Nicholas Brehm   2:33:45  139 
8 Blair Burton   2:43:18  117 
9 Simon Wright   2:45:34  66 
10 Tony Amos   2:58:33  118 
11 Marty Coplea   3:20:59  191 

Men - Marathon

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Salstrand   3:07:06  121 
2 Tom Ament   3:23:00  115 
3 Brian Arnold   3:25:56  104 
4 Charles Wheeler   3:30:20  124 
5 Benji Kozvch   3:40:56  109 
6 James Sipe   3:56:15  
7 Dan Roter   3:59:07  114 
8 Tod Smith   4:13:05  123 
9 Tom Stack   4:37:59  125 

Men - EX - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Geiger   2:09:13  142 
2 Tyler Sandoval   2:28:25  143 

Men - EX - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Keller   1:58:22  175 
2 Michael Cronin   2:01:21  159 

Men - EX - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel De Mos   Tiburon, CA2:03:35 244512  28 
2 Mike Doody   2:25:20  179 
3 Miguel Garcia   2:28:04  196 
4 Gerard Prosnier   2:31:24  131 

Men - EX - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Young   2:06:21  43 
2 Kevin Donnellan   2:10:40  188 

Men - EX - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Quigley   2:20:44  105 

Men - EX - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Hughes   2:34:35  45 

Men - BG - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Racette   1:17:50  11 
2 Miguel Carrazco   1:24:04  148 
3 Robert Rose   1:26:53  170 
4 Cody Woods   1:27:38  174 
5 Ahel Telles   1:29:42  120 
6 Matt Noble   1:42:52  172 
7 Denny Eppard   1:44:09  149 
8 Ty Woods   1:46:50  171 
9 Dan Perkardt   1:49:13  126 
10 Benjamin Humpherys   2:00:44  10 
11 Joe Wright   2:42:16  
12 Adriano Vengoechea   3:02:36  160 

Men - BG - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack London   1:22:34  146 
2 Aaron Kerth   1:22:40  15 
3 Brad Manderfeld   1:22:54  95 
4 Lance Carlson   1:29:17  190 
5 Josh Sprague   1:29:38  147 
6 Jason McKinney   1:31:53  19 
7 Peter Crocker   1:32:13  23 
8 Ryan Mortensen   1:34:36  14 
9 Bryan Jakobsen   1:35:47  26 
10 Jason Mustoen   1:37:58  97 
11 Brannen Maples   1:40:21  16 
12 John Nadeau   1:41:24  185 
13 Demetrios Anifantis   1:41:53  17 
14 Eric Martineau   1:42:36  13 
15 Romon Yambo   1:42:43  178 
16 Clifford Gurske   1:42:56  27 
17 Agustin Farias   1:44:03  24 
18 Noel Gomez   1:51:35  163 
19 Jorge Mena   1:53:49  176 
20 Clay Winn   1:54:16  25 
21 Donnie Shepard   1:56:26  20 
22 Whit Bissell   1:56:55  22 
23 Joel Betz   1:59:19  18 
24 John Mellen   2:27:51  181 
25 Kevin Heaton   2:39:42  189 
26 Chris McCarthy   2:52:22  21 

Men - BG - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Moris   1:22:52  35 
2 Brian Willess   1:33:54  194 
3 Mike Park   1:35:58  140 
4 Patrick Kivin   1:37:52  110 
5 Dino D'Romero   1:39:31  199 
6 Bill Lindberg   1:40:20  152 
7 Timothy Gillis   1:41:28  94 
8 Ken Genteman   1:41:59  36 
9 David Roter   1:43:23  136 
10 Eric Olson   1:43:50  168 
11 Ron Bailey   1:44:01  33 
12 Lance Norick   1:44:33  111 
13 Larry North   1:47:26  150 
14 Richard Meyers   1:48:18  153 
15 Michael Straneva   1:51:43  195 
16 Robert Brownlee   1:58:42  214 
17 Ken Creager   2:04:24  154 
18 Raul Garza   2:05:21  32 
19 John Peckardt   2:08:51  127 
20 Dwight Humpherys   2:26:14  29 
21 Richard Humpherys   2:53:30  37 

Men - BG - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Snyder   1:33:47  38 
2 James Baker   1:34:34  40 
3 Paul Pietrocarlo   2:42:12  92 
4 Mike Cronin   2:47:15  39 

Men - BG - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bud Deshler   1:42:50  41 
2 Bernie Lacotta   1:55:35  98 

Men - JR - 1-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dustin Hultgren   18:29  223 
2 Jason Christley   18:32  51 
3 Nate Foulger   20:42  58 
4 Ryan Dauenhauer   28:02  52 
5 Brayden Humpherys   1:00:39  56 
6 Trenton Evans   1:08:57  224 

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenny Polley   48:08  54 
2 Matthew Glysson   52:45  57 
3 Brandon McNulty   55:59  182 
4 Jordon Lindberg   59:44  151 
5 David Polley   1:05:40  50 
6 Lukas Cronin   1:07:52  60 
7 Joshua Roter   1:08:54  135 

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Gross   46:12  130 
2 Travis Glysson   49:25  61 
3 Zack Ward   52:57  62 

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Park   1:21:05  141 
2 Austin Rogers   1:46:34  209 
3 Michael Randall   1:46:55  138 

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Schultz   1:50:53  216 
2 Ryan O'Connor   1:54:05  193 
3 Craig Rancy   2:00:48  169 
4 Brandon Frazier   2:13:13  

Women - SP - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristen Bonkoski   2:27:57  116 

Women - SP - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cindy McFarland   2:19:28  99 
2 Hillary Mathis   2:59:19  156 

Women - SP - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kimberly Wack   2:33:46  69 
2 Wendy MacFarland   2:40:54  119 

Women - BG - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Norma Dukes   1:58:14  222 
2 Lena Van Nimweger   2:09:07  206 

Women - BG - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cydney Rumpf   1:40:13  

Women - BG - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenna Gates   1:44:39  202 

Women - BG - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Konni Allen   2:01:11  

Women - JR - 1-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tabitha McKinney   37:32  47 
2 Lindsey McKinney   44:02  46 
3 Tierra Evans   57:35  225 

Women - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyia Lively   1:00:07  161 
2 Jazmin Neira   1:27:30  220 

Women - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Myia Wood   59:41  166 
2 Kendra Wiebers   1:12:13  162 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerOSMOCUOREShimanoSpySierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee