Race Results for
Flagstaff Finale
Flagstaff, AZ
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/17/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Conley   Payson, AZ 251389   
2 Ryan Geiger   Flagstaff, AZ 258285   
3 Kallan Creager   Queen Creek, AZ 255030   
4 JAMES WESTON      
5 Zack Ward   Flagstaff, AZ 275241   
6 Jacob Quinlan   Flagstaff, AZ 271957   
7 JEREMY SCHENCK      
DNF WIL LEHMAN      

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jestin Kuettel   Phoenix, AZ 131144   
2 CHRIS COOLEY      
3 DAVE THOMPSON      
4 ZAC KELLER      
5 MIKE PROWS      
6 JAMES ARROWOOD      
7 Erik Nelson   Gilbert, AZ 240674   
8 Brennan Kim   Chandler, AZ 254355   
9 STEVE SCHNEIDER      
DNF CARL ROTH      

Men - SP - Masters - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TIMOTHY ALLEN      
2 COREY O'BRIEN      
3 JOHN RUYLE      
4 Don Blattert   Surprise, AZ 271806   
5 JON BIRD      
6 RYAN SCHMIDT      
7 Daniel Naef   Tucson, AZ 212788   
8 ERIC GUST      
9 MIKE WIMBUSH      
10 JOSEPH CASLIN      
11 TROY BURNS      
12 ZACH RADU      
13 JEFF MILLER      
14 JEFFERY HULLUMS      
15 PETER STINSKI      
16 Chad Sheirbon   Phoenix, AZ 247041   
17 Carl Winnebald   Phoenix, AZ 272304   
18 GEORGE HACKETT      
19 JASON MUKAVETZ      
20 DAVID LEVASSERU      
21 Tim Misavage   Tucson, AZ 271892   
DNF MICK HENRY      
DNF JOHN SEYFRIED      

Men - SP - Masters - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brent Steiner   Mesa, AZ 61688   
2 BRET DOOLEY      
3 Dan Vasily   Cave Creek, AZ 271993   
4 KENNETH KIMBLE      
5 DANIEL KING      
6 Kenneth Koch   Dewey, AZ 255654   
7 ERIC LYNCH      
8 Robert McNulty   Phoenix, AZ 125724   
9 ROBERT MIDDLEMORE      
10 CHUCK BRUNI      
11 JOHN SEYFRIED      
12 Dean Henthorn   Scottsdale, AZ 234438   
13 DONALD ZETICH      
14 John Fritz   Chandler, AZ 49933   
15 Noel Garcia   Phoenix, AZ 177810   
16 AARON THOMASI      
17 Thomas Brinton   San Francisco, CA 275407   
18 KENNETH ROSS      
19 Randy Harris   Tucson, AZ 265192   
20 TOM SPENCE      
21 JIM CHOTT      
22 MIKE VINES      
23 LARRY AMBROSE      
24 SAM HULL      
25 DAVID KUMASAKA      
26 STEVE WARD      
27 SAM HOLMES      
28 AARON SUBLETT      
29 Frank Renner   Tempe, AZ 86851   
30 Guy Bell   Glendale, AZ 142507   
31 OCTAVIO REAL      
32 ROBERT DECOT      
33 BRAD HARRIS      

Men - Single Speed Novice

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 EVAN SMITH      
2 CHAD KASMAR      
3 DAVID MEYERS      
4 C Kevin Utley   Oro Valley, AZ 68673   
5 JOSE AVILA      
6 Terry Jasper   Glendale, AZ 128084   
7 BRIAN CANNON      
8 FRED IVY      
9 DON MILLER      
10 JAMIE SEEGERT      
11 SCOTT AKINS      
12 MICHAEL MAEZ      
13 KYLE LANDRITH      

Men - Single Speed Advanced

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TOM AMENT      
2 Chris Latham   Flagstaff, AZ 20460   
3 Douglas Kennedy   Marlborough, MA 102061   
4 Chris Grove   Flagstaff, AZ 14295   
5 Scott Countryman   Flagstaff, AZ 258025   
6 JEFF DUNN      

Men - Senior - Expert - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MATT CONNERS      
2 JEFF HARRIS      
3 Zach Stanford   Sedona, AZ 192062   
4 THOMAS FAEH      
5 Robert Shaver   El Paso, TX 56061   
6 Jerrad Cooper   Flagstaff, AZ 140267   
7 Daniel De Mos   Tiburon, CA 244512   
8 Neal Wright   Chandler, AZ 274576   
9 Paul Rahn   Boulder, CO 236034   
10 Michael Cronin   Tempe, AZ 177765   
11 SADHU LOW      
12 COREY COPLEA      
13 Benji Kozuch   Tucson, AZ 258737   
14 BRANDON HEDBERG      
15 James Robinson   Cave Creek, AZ 109724   
16 Stephen DeLong   Tucson, AZ 230310   
17 PAUL BROADERIP      
18 Colby Moeller   Tucson, AZ 132047   
19 Chris Wilkens   Flagstaff, AZ 149001   
20 Pete Fioravanti   Scottsdale, AZ 165635   
21 Chris Capages   Phoenix, AZ 151400   
DNF JOHN BECK      

Men - Semi-Pro/Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis (TJ) Woodruff   Prescott, AZ 135975   
2 Lance Runyan   Mesa, AZ 201139   
3 Jeff Herrera   Tempe, AZ 210732   
4 Eric Neat   Flagstaff, AZ 127889   
5 John Sawasky   Flagstaff, AZ 80638   
6 Kamden Reedy   Mesa, AZ 155036   
7 Scott Keller   Sedona, AZ 125723   
8 KYLE COLAVITO      
9 Kevin Rice   Flagstaff, AZ 201159   
10 Christopher Suter   Flagstaff, AZ 194778   
11 Estevan Sanchez   Flagstaff, AZ 152919   
12 Foye Troute   Hixson, TN 35970   
13 CHEWY AITKEN      
14 Christopher Hull   Flagstaff, AZ 187518   
15 Toby Tsosie   El Paso, TX 127320   
16 Benjamin Webster   Mesa, AZ 211019   
17 MICHAEL CLINE      
DNF RYAN O'CONNER      

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Shouse   Tucson, AZ 82825   
2 JONATHON DEVICH      
3 ISAAC TAFOYA      
4 TIM THOMPSON      
5 MARCUS WILLIAMS      
6 David Needham   Flagstaff, AZ 272089   
7 JOHN MELLIN      
8 TIM SPICER      

Men - Marathon

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RYAN SCHMIDT      
2 Jim Silverman   Flagstaff, AZ 183486   
3 Brian Bennett   Phoenix, AZ 138282   
4 JARED NELSON      
5 ART KEITH      
6 Gary Phillips   Honolulu, HI 168291   
7 Brandon Frazier   Phoenix, AZ 204155   
8 Robert LaRoche   Scottsdale, AZ 20390   
9 Arthur MacFarland   Cave Creek, AZ 79108   
10 Benjamin Sullivan   Missoula, MT 178006   
11 David Marks   Phoenix, AZ 155540   
12 JONATHON CAVNER      
13 Gary Hall   Phoenix, AZ 238165   
14 MATT PACHECO      
15 DEREK PARKER      
16 NATE TRITLE      
17 Mark Bingham   Phoenix, AZ 181088   
18 DAVID BEDNAR      
19 Matthew Duke   Litchfield Park, AZ 194520   
20 ROBERT DOLMAN      
21 MARK BITNER      
DNF Eric Reichert   Phoenix, AZ 194283   

Men - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PATRICK CRONIN      
2 Wilson Lee   Scottsdale 140266   
3 ELI OWNEBY      

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon McNulty   Phoenix, AZ 275694   
2 JASON CHRISTLEY      
3 David Polley   Peoria, AZ 271015   
4 RYAN DAUENHAUER      
5 LOGAN TITUS-ZIMMERSCHIED      
6 JACK BALL      
7 WESTLEY GROVE      
8 JARED NATION      
9 JOSHUA HAWTHORNE      

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 IAN VON SCHULZE      
2 Zachary Edwards   Flagstaff, AZ 219148   
3 Erowynn Maul-Latham   Flagstaff, AZ 262632   
4 DENNIS DROTZMANN      
5 ETHAN HULL      
6 JACK LUCYSZYN      
7 TREVOR TITUS-ZIMMERSCHIED      
8 BRENDEN LATHAM      
9 BRENT T-BONE INTERPRETER      
10 BLAKE LANDERS      

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TYLER SANDOVAL   Flagstaff, AZ 272774   
2 KYLE WILLETT      
3 Colton Taylor   Mesa, AZ 271968   
4 TANNER LESLIE      
5 DAVIS HOYT      
6 GARRETT CHOTT      
7 MAX WASON      
8 NICHOLAS NATION      
9 D.J. SERRANO      
10 Kenny Polley   Peoria, AZ 255203   
11 Jordon Lindberg   Phoenix, AZ 256972   
12 SAM RICHMANN      
13 COLIN COMERFORD      
14 AUSTIN GIBSON      
15 ERIK MCKINNEY      
16 STEVEN GIBSON      
17 DEVIN TIMBERMAN      
18 LUKAS CRONIN      

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cypress Gorry   Brevard, NC 219681   
2 EVAN BROBY      
3 NICK KEY      
4 DYLAN KOPF      
5 WYATT SWITZER      
6 ZACHARY DRUM      
7 DANIEL SCHICK      
8 MICHAEL WILKINS      
9 JACOB IVY      

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Austin Rogers   Goodyear, AZ 271057   
2 MARCUS GRUNDY      
3 NATHAN COMERFORD      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brock Boynton   Madison, WIOptional 264070   Optional
2 CARL ROTH      
3 TIMOTHY CLARK      
4 JAIMIE CONSTANTOPOULOS      
5 RODNEY LOEHR      
6 austin drum   Queen Creek, AZ 256670   
7 ROBERT FERRIN      
8 THOMAS SCHICK      

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SCOTT DAVIDSON      
2 LOMAX BOYD      
3 KEITH HUBBARD      
4 JEREMY JOHNSTON      
5 CRAIG GREGORY      
6 David DeNitto   Phoenix, AZ 257745   
7 JASON MCKINNEY      
8 CHRISTOPHER COLE      
9 JASON KELLEY      
10 JORGE MERAZ      
11 JOHN MACIULLA      
12 BRANNEN MAPLES      
13 CHRIS HANSEN      
14 WHIT BISSELL      
15 MICK HENRY      
16 MATT SAVIDGE      
17 DAVID BOGAN      
18 JEFFREY WELCH      
DNF JASON KELLY      

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BILL MORRIS      
2 WILLIAM STEVENS      
3 Grant Taylor   Mesa, AZ 210372   
4 JAMES KEEGAN      
5 DENVER MCKINNEY      
6 KEITH WILSON      
7 DAVID PECK      
8 GREG LANDERS      
9 MIKE COMEFORD      
10 XAVIER RANGEL      
11 DAVID LEMON      
12 BILL LINDBERG      
13 ROY KEY      
14 Dino D'Romero   Gilbert, AZ 271477   
15 Ken Segel   Phoenix, AZ 265120   
16 RICK GRAY      
17 DAN SERRANO      
18 TONY SEELEY      
DNF STEVE WARD      

Men - BG - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Baker   Phoenix, AZ 255957   
2 MICHAEL CRONIN      
3 PETER HOGAN      
4 SKEETER SCHULZ      
5 KEVIN MILAN      

Men - BG - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tommy Collins   Phoenix, AZ 168694   
2 DOUGLAS BROWN      
3 BILL GARAN      

Men - Expert - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF MATTHEW SWEENEY      

Men - Master - Expert - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Kraakevik   Scottsdale, AZ 232125   

Men - Master - Expert - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Riseborough (1 - SM)   Chandler, AZ 177853   
2 Darrin Permenter   Glendale, AZ 236670   
3 Craig Raney   Lake Havasu City, AZ 138202   
4 Mark Wille   Flagstaff, AZ 196295   
5 James LaBenske   Glendale, AZ 261256   
6 Keith Koller   Yuma, AZ 19606   
7 Carlos Zamora   Phoenix, AZ 52255   
8 BOB VERDERAME      
9 ALEX ALVAREZ      

Men - Master - Expert 50+ - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Gibson   Flagstaff, AZ 13180   
2 Keith Tomei   Tucson, AZ 40955   
3 John Fitzer (1 - SP)   Mesa, AZ 157889   
4 Charles Kincheloe   Tucson, AZ 205329   
5 Frank Loftus   Glendale, AZ 85413   

Men - Master - Sport - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALEX KOSS      
2 JIM AUWEN      
3 Robert Gooch   Flagstaff, AZ 196289   
4 MICHAEL WHITEHEAD      
5 John Camoriano   Mesa, AZ 254809   
6 ROBERT HEHLEN      
7 Jean-Michel Bosch (1 - SP)   Scottsdale, AZ 256474   
8 James Cox   Glendale, AZ 187634   
9 PHILLIP HOLLAR      
10 Joseph Miller   Phoenix, AZ 255705   
11 TOM BUDER      

Women - SP - Masters

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Hillary Mathis   Oro Valley, AZ 260518   
5 Rebekah Muster   Phoenix, AZ 168772   
6 CRYSTAL WIEBER      
DNF Cindy McFarland   Glendale, AZ 111888   

Women - SP - Masters - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KELLY MCFALL      
2 Jennifer Camoriano   Mesa, AZ 254808   
3 DANIELLE DECARO      

Women - SP - Masters - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEANETTE WESLEY      
2 Hayley Wihongi   Queen Creek, AZ 253346   
3 LISA HELLMAN      
4 ANNE THAMES-REAL      
5 TAMMY BEGLER      
DNF Anita Switzer   Flagstaff, AZ 215551   

Women - Semi-Pro/Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MELANIE MEYERS      
2 Jennifer Sica   Flagstaff, AZ 172806   
3 Linden Kimmerer   Flagstaff, AZ 202511   

Women - Marathon

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 HEIDI CLAYTON      
2 Windy Marks   Phoenix, AZ 274569   
3 Irene Pang   Newport News, VA 40484   
4 DEB WILSON      
5 Sheri Wallace   Tempe, AZ 156153   
6 JANET KERBY      
7 MARGARET GROVE      

Women - EX - Masters - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Stanford   Prescott, AZ 210728   
2 Amber Naughton   Flagstaff, AZ 87716   
DNF Spring Clegg   Tucson, AZ 146109   
DNF Christina Betz   Phoenix, AZ 210738   

Women - EX - Masters - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deborah Martin-Wille   Flagstaff, AZ 196287   
2 Lisa Barnes   Glendale, AZ 153171   
3 Stephanie Hawthorne   Flagstaff, AZ 275692   
DNF Sue Rawley   Flagstaff, AZ 29243   

Women - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lena Van Nimwegen   Tempe, AZ 273956   

Women - BG - Junior - 1-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kendra Wiebers   Mesa, AZ 271873   
2 MARA LEAKE      
3 TESS SEIMENS      
4 CHELSEA TITUS-ZIMMERSCHIED      
5 LINDSEY MCKINNEY      
6 KAELEY NATION      
7 Isabella Naughton   Flagstaff, AZ 274575   
8 TABITHA MCKINNEY      
9 DAISY WARD      

Women - BG - Junior 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALLIE LESLIE      
2 KIA LIVELY      
3 AMANDA INTERPRETER      
4 LAUREN REAL      

Women - BG - Junior 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CELESTE GARCIA      

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AUBREY GARCIA      

Women - BG - Masters - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SHERRY DOOLEY      
2 ERIN SOEDT      
3 Cheryl Ekstrom   Tucson, AZ 142179   

Women - BG - Masters - 30-40

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 DANIELLE MAPLES      

Women - BG - Masters - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOANNE GEIGER      
2 KIMBERLY WACK      
3 KIMBERLY WARD      

Women - Masters - 30-41

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 NANCY GUST      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOShimanoCUOREBonk BreakerSpySierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee