Race Results for
Hungry Dog Criterium
Phoenix, AZ
(Event Information)
View By:
Criterium on 03/09/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters - MR - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bruno Jaremko (1 - Cat2)   Fountain Hills, AZ 205595   Ace Asphalt / Corsa Bicycles
2 Kevin Kirkwood   Scottsdale, AZ 47269   Bicycle Haus
3 Brian Forbes   Mesa, AZ 65615   Rideclean
4 Jacob Rubelt   Tucson, AZ 79833   Ride Clean
5 David Swanson   Tucson, AZ 195946   SummitVelo
6 Scott Biaggi   Tucson, AZ 140879   GST Racing
7 Joseph Rudman   Boulder, CO 30810   Ride Clean
8 John Gatch   Terrace Park, OH 153866   Huntington Bank
9 Rick Cimaglia   Durango, CO 51046   Ride Clean
10 Bryan Antol   Flagstaff, AZ 1806   Rideclean
11 Jose Velazco   Coolidge, AZ 191841   ECFA/Honeywell
12 Kyle Bukewicz      Bicycle Haus
13 Foye Troute   Hixson, TN 35970   Chipotle
14 sean patrick (1 - Cat4)   Anthem, AZ 268550   Colavita
15 Jimmie Alexander   Phoenix, AZ 238852   Bicycle Haus
16 Eric Cruz   Mesa, AZ 111615   LandisTrek
17 Alex Dobbertin   Minneapolis, MN 160147   Bicycle Haus
19 Robert Ball   Peoria, AZ 204549   Swiss America
20 Scott Schraff   Phoenix, AZ 31778   Bicycle Haus
22 Brian Smith   Phoenix, AZ 142594   WM Team
23 Steven Stuart   Scottsdale, AZ 34475   Bicycle Haus
24 Shawn Brick   Scottsdale, AZ 135067   Bicycle Haus
25 Adam Duncan   Westfield, NJ 195390   CRCA Avenue A / Razorfish
26 Kale Keltz   Scottsdale, AZ 140286   Bicycle Haus
27 Chris Ramsey   Tucson, AZ 165364   
28 Dan Whitehill   Phoenix, AZ 186418   Camelback
29 Chris Wylie   Colorado Springs Co. 274480   Colavita
DNF Matthew Duke   Litchfield Park, AZ 661 194520   Phx Consumers Cycling

Men - Masters - MR - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Lemke   Cave Creek, AZ 59550   Landis/Trek
2 J (Kipp) Metzger   Tucson, AZ 254621   RPM
3 Peter Aldridge   Fort Lauderdale, FL 222215   Herbal Life
4 Mark Fosenburg   Phoenix, AZ 143238   ECFA/Honeywell
5 Rick Cimaglia   Durango, CO 51046   Rideclean
6 Chris Poole   Phoenix, AZ 120794   Team WM
7 Bruno Jaremko (1 - Cat2)   Fountain Hills, AZ 205595   Ace Asphalt / Corsa Bicycles
8 Dan Whitehill   Phoenix, AZ 186418   Camelback
9 Jay Guyot   Tucson, AZ 126818   GST Racing
10 David Gay   Bartow, FL 216047   San Tan Racing / Paragon
11 Mark Bradley   Gilbert, AZ 204760   Team Vitesse
12 Bob Pongratz   Scottsdale, AZ 28412   Rideclean
13 Keith Brodhagen   Phoenix, AZ 257201   Procon / 1st Natl Bank Arizona
14 Mark Peters   Phoenix, AZ 206159   Team Vitesse
15 David Green   Phoenix, AZ 216863   San Tan Racing / Paragon
16 Ian Stanley   Rosedale, NY 102279   
17 David Reid   Mesa, AZ 60513   Landis/Trek
18 Scott Baker   Oro Valley, AZ 82541   GST Racing
19 Doug Stewart   Tucson, AZ 206577   Presteza
20 Bill Plunkett   Granger, IN 97959   ECFA/Honeywell
21 Kiral Thompson   Tucson, AZ 204637   Summit Velo
22 Patrick Rhodes   Tempe, AZ 247715   Procon / 1st Natl Bank Arizona
23 Joe Struttmann   Tempe, AZ 205141   San Tan Racing / Paragon
24 Jorge Caviedes   Mesa, AZ 67755   ECFA/Honeywell
25 Danny Matchett   Breinigsville, PA 202573   
26 Efraim Rojas   Phoenix, AZ 53459   ECFA/Honeywell
27 Raymond Papineau   Anthem, AZ 27190   Swiss American
28 Larry McCormick   Prescott, AZ 141009   Team RPM
29 Scott Biaggi   Tucson, AZ 140879   GST Racing
30 Norman Kibble   Tucson, AZ 45539   RPM

Men - Masters - MR - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Pongratz   Scottsdale, AZ 177741   Team Waste Management
2 Greg Barrett   Scottsdale, AZ 183203   Team One
3 Larry McCormick   Prescott, AZ 141009   Team RPM
4 Norman Kibble   Tucson, AZ 45539   Team RPM
5 Lionel Space   Phoenix, AZ 197647   
6 Steve Cullinan   Paradise Valley, AZ 87674   Team Waste Management
7 Bill McDorman   Tucson, AZ 180347   Team One
8 David Bixby   Phoenix, AZ 125651   Team RPM
9 Joan Holtystul      
10 Kenneth Doss   Glendale, AZ 9873   Bicycle Haus Racing
11 Katherine Farago   Mesa, AZ 141474   Tribe Racing
12 Tom Overdeck   Paradise Valley, AZ 207176   Procon / 1st Natl Bank AZ
13 Mike Parrish   Chandler, AZ 146176   Landis/Trek
14 Petre Cahpeanu      
15 Joseph Wells   Phoenix, AZ 48252   Edge
16 Danny Matchett   Breinigsville, PA 202573   

Men - Juniors - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Dziedzic   Scottsdale, AZ 253798   
2 Alec Donaldson      
3 Michael Atkins   Tempe, AZ 276027   
4 Celeste Garcia   Phoenix, AZ 207771   

Men - Juniors - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wesley Overmyer   Phoenix 200522   Saguaro Velo

Men - Juniors - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 N/A   Tucson, AZ 269677   Strada Racing
2 Christian Spencer   Scottsdale, AZ 255981   Notre Dame Cycling
3 Alex Xanish      Notre Dame Cycling

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Parrish   Chandler, AZ 147952   Team Waste Management
2 Brian Forbes   Mesa, AZ 65615   Rideclean
3 Kris Pagano   Mesa, AZ 126252   Bicycle Haus Racing
4 Sean Mazlich      Team Waste Management
5 Cody Hall   Scottsdale, AZ 58522   Bicycle Haus Racing
6 Austin King   Phoenix, AZ 43315   Team Waste Management
7 Jestin Kuettel   Phoenix, AZ 131144   Taser
8 Jacob Rubelt   Tucson, AZ 79833   Rideclean
9 Steve Cullinan   Paradise Valley, AZ 87674   Team Waste Management
10 Brian Lemke   Cave Creek, AZ 59550   Landis/Trek
11 Travis Erwin   Salt Lake City, UT 241581   Mafia Racing
12 Bryan Antol   Flagstaff, AZ 1806   Rideclean
13 Jay Woller   St. Louis Park, MN 41777   Bicycle Haus Racing
14 Ryan Baumann (1 - Cat1)   Green Bay, WI 207813   CRCA / Sakore 7
15 Kyle Ward (1 - Cat2)   Tucson, AZ 230240   Team Waste Management
16 Scott Arnold   Phoenix, AZ 1957   Camelback
17 Craig Streit   Scottsdale, AZ 197252   Procon / 1st Natl Bank AZ
18 Bob Pongratz   Scottsdale, AZ 28412   Rideclean
19 Nick Keller   Tempe, AZ 187853   Team Waste Management
20 Mark Fosenburg   Phoenix, AZ 143238   ECFA/Honeywell
21 John Salskov   Tempe, AZ 113251   Bicycle Haus Racing
22 Chris Poole   Phoenix, AZ 120794   Team Waste Management
23 David Reid   Mesa, AZ 60513   Landis/Trek
24 Tod Smith   Scottsdale, AZ 249644   Team Waste Management
25 Jayson Middlemiss   Colorado Springs, CO 232818   
26 David Swanson   Tucson, AZ 195946   SummitVelo
27 Evan Bowman   Oakland, CA 257006   Team Waste Management
28 Kevin Kirkwood   Scottsdale, AZ 47269   Bicycle Haus Racing
29 Robert Ball   Peoria, AZ 204549   Swiss America
30 Jim Pongratz   Scottsdale, AZ 177741   Team Waste Management
31 Rick Cimaglia   Durango, CO 51046   Rideclean
32 Efraim Rojas   Phoenix, AZ 53459   Honeywell
33 Timothy Clark      GDVC
34 Victor Weaver (2 - Cat2)   Tucson, AZ 51196   La Jolla
35 Scott Delaune   Scottsdale, AZ 174845   Procon / 1st Natl Bank AZ
36 Cody Miller (3 - Cat2)   Phoenix, AZ 204196   Bicycle Ranch
37 Jose Velazco   Coolidge, AZ 191841   ECFA/Honeywell
38 Jim Woodburne   Phoenix, AZ 236370   Swiss America
39 Zac Coolman   Scottsdale, AZ 61037   Team Waste Management
40 Robert Dolman   Scottsdale, AZ 186426   Bicycle Haus Racing
41 Matt Hobeko      Procon / 1st Natl Bank AZ

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evan Bowman   Oakland, CA 257006   Team Waste Management
2 Dave Garland   Phoenix, AZ 12844   Procon / 1st Natl Bank AZ
3 Andrew Jorgenson   Tucson, AZ 187103   Team Waste Management
4 Nick Keller   Tempe, AZ 187853   Team Waste Management
5 Scott Delaune   Scottsdale, AZ 174845   Procon / 1st Natl Bank AZ
6 Timothy Fleming   Scottsdale, AZ 204049   Swiss
7 Shawn Ingram   Buckeye, AZ 17384   Colavita
8 Tod Smith   Scottsdale, AZ 249644   Team Waste Management
9 Cody Miller   Phoenix, AZ 204196   Bicycle Ranch
10 Pat Ahlberg   Bloomington, IN 223226   Acacia
11 David Bixby   Phoenix, AZ 125651   Team RPM
12 Kenneth Ellis   Tucson, AZ 40545   Saguaro Velo
13 Rick Hammond   Scottsdale, AZ 178156   Procon / 1st Natl Bank AZ
14 Roberto Atendido   Phoenix, AZ 163913   Mafia Racing
15 Jose Velazco   Coolidge, AZ 191841   ECFA/Honeywell
16 Greg Barrett   Scottsdale, AZ 183203   Team One
17 Foye Troute   Hixson, TN 35970   Chipotle
18 Adam Manored      Acacia
19 Jayson Middlemiss   Colorado Springs, CO 232818   Mafia Racing
20 David Gay   Bartow, FL 216047   San Tan
21 Sujeet Karna   Scottsdale, AZ 190308   Procon / 1st Natl Bank AZ
22 Joshua Christensen   Phoenix, AZ 96858   Procon / 1st Natl Bank AZ
23 Joseph Shy   Phoenix, AZ 139480   Procon / 1st Natl Bank AZ
24 Kiral Thompson   Tucson, AZ 204637   Summit Velo
25 David Green   Phoenix, AZ 216863   San Tan
27 Joshua Werve   Phoenix, AZ 220177   Team Waste Management
DNF Christine Saraceni   Breinigsville, PA 131390   Verducci / Breakaway Racing
DNF James Davis   Chandler, AZ 60564   San Tan

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Bradley   Gilbert, AZ 204760   Team Vitesse
2 Zack Heim   Tempe, AZ 195290   San Tan
3 Chris Ramsey   Tucson, AZ 165364   
4 Andrew Sniegowski   Phoenix, AZ 233197   Blue Streak Grinding
5 Scott Wall   Broomfield, CO 237159   Procon/1st Natl Bank Arizona
6 Ken Ferguson   Litchfield Park, AZ 254504   Colavita Racing
7 Todd Lang   Collierville, TN 202064   Red Rock Racing
8 Kyle D'Auria   Tucson, AZ 206249   Team Waste Management
9 Jim Penn   Goodyear, AZ 41867   Swiss American Racing Team
10 Mark Peters   Phoenix, AZ 206159   Team Vitesse
11 Keith Brodhagen   Phoenix, AZ 257201   Procon/1st Natl Bank Arizona
12 Raymond Papineau   Anthem, AZ 27190   Swiss American Racing Team
13 Joe Struttmann   Tempe, AZ 205141   San Tan
14 Gary Hall   Phoenix, AZ 238165   Procon/1st Natl Bank Arizona
15 Khris Dodge   Tucson, AZ 237106   Agress
16 John Lake   Payson, AZ 20162   San Tan
17 Patrick Wiatrolik   Clarkdale, AZ 245390   Red Rock Racing
19 Mark Bunz   Mesa, AZ 142504   Procon/1st Natl Bank Arizona
20 Richard Murray   Phoenix, AZ 195896   Swiss American Racing Team
22 Carl Eveleigh   Bloomington, IN 223356   Acacia
23 Patrick Rhodes   Tempe, AZ 247715   Procon/1st Natl Bank Arizona
24 Matt Sniegowski   Phoenix, AZ 244731   Blue Streak Grinding
25 Adam Duncan   Westfield, NJ 195390   CRCA Avenue A / Razorfish
26 Thomas Bawden   Phoenix, AZ 142069   Landis / Trek
27 Taylor Hansen   Queen Creek, AZ 266465   
28 Joshua Werve   Phoenix, AZ 220177   RaceLab
29 Mark Atkins   Tempe, AZ 268329   Team Waste Management
30 Eric Wasson   Phoenix, AZ 237323   Green Mtn Sports
31 Keith Wilson   Scottsdale, AZ 187598   Swiss American Racing Team
32 Justin Orkney   Tucson, AZ 257895   Summit Velo
33 Patrick Shelton   Bloomington, IN 247262   Acacia
DNF Matthew Duke   Litchfield Park, AZ 661 194520   Phx Consumers Cycling

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 sean patrick   Anthem, AZ 268550   Colavita
2 Chris Wylie   Colorado Springs Co. 274480   Colavita
3 Jimmie Alexander   Phoenix, AZ 238852   Bicycle House Racing
4 Jeff Biever   Phoenix, AZ 251657   Strada Racing
5 John Ritter   Gilbert, AZ 275293   Velocity Cyclists
6 David Wilcox   Chandler, AZ 275113   San Tan/Paragon
7 Michael Dziedzic   Scottsdale, AZ 253798   
8 Gary Bohnee   Tempe, AZ 259904   
9 collin costello   Clarkdale, AZ 272776   
10 martin liddell   Gilbert, AZ 257215   San Tan/Paragon
11 N/A   Tucson, AZ 269677   Strada Racing
12 Doug Stewart   Tucson, AZ 206577   Presteza
13 Jarrod Barnes   San Antonio, TX 89596   Procon/1st Natl Bank Arizona
14 Steve Watkins   Tucson, AZ 148808   San Tan/Paragon
15 Noel Garcia   Phoenix, AZ 177810   
16 Jim Holbrook   Peoria, AZ 247766   Swiss American
17 Joshua Werve   Phoenix, AZ 220177   Race Lab
18 Stephen Medcroft   Avondale, AZ 182487   Phoenix Consumer
19 Mitchell Preston   Sapulpa, OK 274207   
20 richard giordano   Chandler, AZ 274800   Strada Racing
21 Chad Hatfield   Phoenix, AZ 273237   Procon/1st Natl Bank Arizona
22 John Sellinger   Phoenix, AZ 270834   
23 Yasuhiro Fujiki   San Diego, CA 254415   Landis/Trek
24 Bill Parmentier   Gilbert, AZ 255578   Team RPM
25 Jeff Herrera   Tempe, AZ 210732   Procon/1st Natl Bank Arizona
26 Connor McCarthy   Bloomington, IN 276235   Acacia
DNF Michael Shannon   Queen Creek, AZ 251760   Landis/Trek

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Saraceni (1 - Cat1)   Breinigsville, PA 131390   Verducci / Breakaway Racing
2 Sarah Swanson   Tucson, AZ 219930   Summit Velo
3 Nancy Ellis   Tucson, AZ 59854   Desert Foxes

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carla Lohn   Phoenix, AZ 268692   Procon / 1st Natl Bank AZ
2 Sabrina Savage   Mesa, AZ 272258   
3 Irene Pang   Newport News, VA 40484   ABD Cycling
4 Katherine Farago   Mesa, AZ 141474   Tribe Racing
5 Alexandra Martinez   Chattanooga, TN 22743   Colavita
6 Sue Adkins   Laveen, AZ 226643   Team Kenda Tire
7 Liz Merritt   Mesa, AZ 254640   Team Kenda Tire
8 Caroline LaBarre   Tucson, AZ 167445   Vitesse
9 Tischa Cantwell   Phoenix, AZ 273383   Swiss American
10 Carrie Hansen   Weymouth, MA 273144   Procon / 1st Natl Bank AZ

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoUSACDFSierra NevadaCUORESpyOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee