Race Results for
Gardner Canyon Grind
Sonoita, AZ
(Event Information)
View By:
Cross Country on 03/15/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kallan Creager   Queen Creek, AZ 255030   
2 JACK PATTON      
3 JAMES WESTON      
4 Tyler Coplea   Chandler 196300   
5 JEREMY SCHENECK      

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 zachary keller   Mesa, AZ 257387   
2 ASHLEY OELSCHLAEGER      
3 DAVE THOMPSON      
4 CHRIS COOLEY      
5 RICHARD ROTH      
6 ANTHONY ROTH      

Men - SP - Masters - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Naef   Tucson, AZ 212788   
2 Don Blattert   Surprise, AZ 271806   
3 MIKE WIMBUSH      
4 TIMOTHY ALLEN      
5 JEREMY COX      
6 TROY BURNS      
7 Erin Kelly   Phoenix, AZ 243264   
8 JOEL FRITZ      
9 JUSTIN POWLESS      
10 Tim Misavage   Tucson, AZ 271892   
11 JON BIRD      
12 DEREK EYSENBACH      
13 Brian Michaud   Rapid City, SD 260866   
14 Carl Winnebald   Phoenix, AZ 272304   
15 BRIAN MURPHY      
16 GEORGE HACKETT      
17 SCOTT FREYMULLER      
18 DAVID LEVASSERU      
19 JASON MUKAVETZ      
DNF MICK HENRY      
DNF FINN ARNE MOSKVIL      
DNF CHRIS PEREZ      

Men - SP - Masters - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Vasily   Cave Creek, AZ 271993   
2 KENNETH KIMBLE      
3 ERIC LYNCH      
4 Robert McNulty   Phoenix, AZ 125724   
5 John Fritz   Chandler, AZ 49933   
6 DAN MILLS      
7 JEFF HANDY      
8 Kenneth Koch   Dewey, AZ 255654   
9 Randy Harris   Tucson, AZ 265192   
10 MICHAEL VINES      
11 Noel Garcia   Phoenix, AZ 177810   
12 OCTAVIO REAL      
13 Guy Bell   Glendale, AZ 142507   
14 JAY SULLIVAN      
15 TOM SPENCE      
16 BRAD HARRIS      
DNF KEVIN RISENBOROUGH      

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JIM AUWEN      
2 DREW PALMER      
3 MICHAEL WHITEHEAD      
4 BRUCE PARKS      
5 RON KROPEN      
6 James Cox   Glendale, AZ 187634   
7 ROBERT HEHLEN      
8 Robert McDermott   Goodyear, AZ 255410   
9 Joseph Miller   Phoenix, AZ 255705   
10 Fred Froemel   El Paso, TX 220462   

Men - Single Speed Novice

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHAD KASMAR      
2 Terry Jasper   Glendale, AZ 128084   
3 DEAN BECWAR      
4 C Kevin Utley   Oro Valley, AZ 68673   
5 DON MILLER      
6 FRED IVY      
7 KEN FLYNN      
8 JOSE AVILA      
9 JAMIE SEEGERT      
10 RICK BOGAN      
11 EVAN SMITH      
12 RYAN NEIFFER      

Men - Single Speed Advanced

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DeJay Birtch   Tucson, AZ 175788   
2 AMENT TOM      
3 Darrin Austin   Scottsdale, AZ 254810   
4 Chris Latham   Flagstaff, AZ 20460   
5 Douglas Kennedy   Marlborough, MA 102061   
6 Chris Grove   Flagstaff, AZ 14295   
7 William Kirk Robinson   Redmond, WA 151412   
8 TAD FAGERHOLM      
9 REBECCA TOMASZEWSKI      
DNF ERIC IVEY      
DNF GARY KUETTEL      

Men - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Arthur MacFarland   Cave Creek, AZ 79108   

Men - Rock Crushers

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Shouse   Tucson, AZ 82825   
2 ISAAC TAFOYA      
3 JAMES CARTER      
4 KEITH MERCHANT      
5 DARREN SCHIFFER      
6 TIM SPICER      
7 JOHN MELLIN      

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANDY SCHULTZ      
2 SAM SCHULTZ      
3 Eric Salstrand   Phoenix, AZ 176476   
4 Kamden Reedy   Mesa, AZ 155036   
5 Eric Neat (1 - PR)   Flagstaff, AZ 127889   
6 Lance Runyan   Mesa, AZ 201139   
7 Kyle Reedy   Mesa, AZ 195891   
8 Jeff Herrera   Tempe, AZ 210732   
9 Domenico Futia   Maple Valley, WA 176687   
10 John Sawasky   Flagstaff, AZ 80638   
11 Benjamin Webster (2 - PR)   Mesa, AZ 211019   
12 TIM BOLTON      
13 Marcus Hayward   Mesa, AZ 241388   
14 Christopher Suter   Flagstaff, AZ 194778   
15 Brandon Frazier (1 - SM)   Phoenix, AZ 204155   
16 Clint Hosman (2 - SM)   Mesa, AZ 182454   
17 Mike Montalbano   Hewitt, NJ 214668   
DNF Christopher Crosby   Boulder, CO 83482   
DNF Zack Heim   Tempe, AZ 195290   
DNF Scott Keller   Sedona, AZ 125723   
DNF Travis (TJ) Woodruff   Prescott, AZ 135975   
DNF ADAM MORKA      
DNF STEFAN WIDMER      

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KYLE KRAAKEVIK      
2 Andrew Palmer   Tucson, AZ 273942   

Men - EX - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel De Mos   Tiburon, CA 244512   
2 MICHAEL CLINE      
3 Matthew Connors   Scottsdale, AZ 196490   
4 Neal Wright   Chandler, AZ 274576   
5 James Robinson   Cave Creek, AZ 109724   
6 Tom OBrien   Scottsdale, AZ 270662   
7 Zach Stanford   Sedona, AZ 192062   
8 Benji Kozuch   Tucson, AZ 258737   
9 Robert Ball   Peoria, AZ 204549   
10 Michael Cronin   Tempe, AZ 177765   
11 Colby Moeller   Tucson, AZ 132047   
12 Chris Capages   Phoenix, AZ 151400   
13 Miguel Garcia   Peoria, AZ 188336   
14 COREY COPLEA      
15 Pete Fioravanti   Scottsdale, AZ 165635   

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert LaRoche   Scottsdale, AZ 20390   
2 Vincent Hunt   Tucson, AZ 43766   
3 Kevin Donnellan   Scottsdale, AZ 92196   
4 Keith Koller   Yuma, AZ 19606   
5 Carlos Zamora   Phoenix, AZ 52255   
6 Gary Hall   Phoenix, AZ 238165   
7 MILTON SINGLETON      
8 Marlin Price   Tucson, AZ 187006   
DNF TIM KIMBLE      
DNF JAMES LABENSKI      

Men - EX - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith Tomei   Tucson, AZ 40955   
2 John Fitzer   Mesa, AZ 157889   
3 Frank Loftus   Glendale, AZ 85413   

Men - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wilson Lee   Scottsdale 140266   
2 Eli Owenby   Tucson, AZ 155281   
3 David Milakovich   Mesa, AZ 271882   

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon McNulty   Phoenix, AZ 275694   
2 JASON CHRISTLEY      
3 David Polley   Peoria, AZ 271015   
4 Jack Ball   Peoria, AZ 256817   
5 RYAN DAUENHAUER      
6 WESTLEY TITUS-ZIMMERSCHIED      
7 IZAAK WOOD      
8 ERIC BROWN      

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Edwards   Flagstaff, AZ 219148   
2 IAN VON SCHULZE      
3 Chris Flynn   Tucson, AZ 271994   
4 TREVOR TITUS-ZIMMERSCHIED      
5 EROWYNN MAUL-LATHAM      
6 TANNER WOODWARD      
7 BRENT T-BONE INTERPRETER      

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TYLER SANDOVAL   Flagstaff, AZ 272774   
2 Kenny Polley   Peoria, AZ 255203   
3 TANNER LESLIE      
4 ERIK MCKINNEY      
5 LUKAS CRONIN      
DNF DYLAN KOPF      
DNF DJ SERRANO      

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 EVAN BROBY      
2 JAC IVY      
3 DANILE SCHICK      
4 JORDAN WOODARD      
5 ZACHARY DRUM      

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CODY NICKELL      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID ERB   Optional   Optional
2 JUSTIN CROSS      
3 THOMAS SCHICK      
4 austin drum   Queen Creek, AZ 256670   

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AARON CHARLTON      
2 CRAIG GREGORY      
3 LOMAX BOYD      
4 TYLER HOYT      
5 KEITH HUBBARD      
6 JEREMY JOHNSTON      
7 NEOL GOMEZ      
8 BRANDON JORDAN      
9 JORGE MERAZ      
10 CHRIS HANSEN      
11 PRUETTHIPON WONGMANEE      
12 WHIT BISSELL      
13 KEVIN NICKELL      
14 TREVIS GOSSETT      
DNF David DeNitto   Phoenix, AZ 257745   

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 WILLIAM STEVENS      
2 DENVER MCKINNEY      
3 WARREN GIBB      
4 DAVID LEMON      
5 DAVID PECK      
6 BRENT KINSER      
7 RICHARD HARDMEN      
8 DAVID BOSWELL      
9 DAN SERRANO      
10 MARK JUZWIAK      
11 Richard Gray   Tucson, AZ 270230   
12 Ken Segel   Phoenix, AZ 265120   
13 MICHAEL SCHICK      
14 STEVE MARSHALL      
15 THOMAS HANSEN      
16 PATRICK KIVIN      
DNF KEITH WILSON      

Men - BG - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARK CROSS      

Men - BG - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Ellwanger   Tucson, AZ 272136   
2 DOUGLAS BROWN      
3 Tommy Collins   Phoenix, AZ 168694   
4 WILLIAM GARAN      

Women - SP - Masters - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cindy McFarland   Glendale, AZ 111888   
2 Hillary Mathis   Oro Valley, AZ 260518   
3 Rebekah Muster   Phoenix, AZ 168772   

Women - SP - Masters - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEANETTE WESLEY      
2 Hayley Wihongi   Queen Creek, AZ 253346   
3 LISA HELLMAN      
4 ANNE THAMES-REAL      
5 Anita Switzer   Flagstaff, AZ 215551   

Women - Semi-Pro/Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Sica   Flagstaff, AZ 172806   

Women - EX - Masters - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Stanford   Prescott, AZ 210728   
2 Spring Clegg   Tucson, AZ 146109   
3 Christina Betz   Phoenix, AZ 210738   
4 Irene Pang   Newport News, VA 40484   

Women - EX - Masters - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Barnes   Glendale, AZ 153171   
2 Sue Rawley   Flagstaff, AZ 29243   
3 Deborah Martin-Wille   Flagstaff, AZ 196287   
4 MARGARET GROVE      

Women - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LENA VAN NIMWEGE      

Women - BG - Junior - 0-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kendra Wiebers   Mesa, AZ 271873   
2 EILEEN BALL      
3 CHELSEA TITUS-ZIMMERSCHIED      
4 TESS SEIMENS      

Women - BG - Junior 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AMANDA INTERPRETER      
2 LAUREN REAL      
3 ALLIE LESLIE      
4 JACKIE WHITING      

Women - BG - Junior 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CELESTE GARCIA      
2 Myia Wood   Mesa, AZ 256810   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AUBREY GARCIA      

Women - BG - Masters - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cheryl Ekstrom   Tucson, AZ 142179   

Women - BG - Masters - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOANNE GEIGER      
2 LESLIE BRADY      
3 HILAIRY HARTNETT      
4 DARCEY WHITING      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyBonk BreakerOSMOSierra NevadaCUOREShimanoUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee