Race Results for
Winsted Woods
Winstead, CT
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/17/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chuck Leach   1:37:11  222 
2 Ian Herchenroder   1:45:21  220 
3 Frank Dally   Bethel, CT1:45:55 207866  221 

Men - Pro Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Montalbano   Hewitt, NJ2:16:25 214668  500 
2 Randall Jacobs   Brighton, MA2:20:52 266868  505 
3 John Foley   Fiskdale, MA2:22:06 121026  509 
4 Michael Bartlett   Sunderland, MA2:25:11 225390  501 
5 Seamus Powell   Round Top, NY2:25:13 242397  502 
6 Mike Joos   Reston, VA2:26:54 136615  512 
7 Joshua Wilcox   Gaylordsville, CT2:27:54 38209  510 
8 Gregory Carpenter   Durango, CO2:28:49 191158  503 
9 Timothy Johnson   Topsfield, MA2:34:20 18056  661 
10 Jon Rowe   Bennington, VT2:35:01 30742  507 
11 James Harmon   Fort Collins2:36:20 265280  504 
12 Matthew Green   Hatfield, MA2:39:23 226152  506 
13 Peter MacLeod   Canton, MA3:01:34 87304  508 
DNF Sean Daley   Plymouth, MA 160898  511 

Men - Cat 1/2/3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Campbell   0:39:05  393 
2 Donald Stankus   0:45:46  391 
3 Steven Saranga   0:49:20  392 

Men - Cat 3 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cal Simho   1:03:10  133 
2 Alec Goldsmith   1:07:12  
3 Caleb Booth   1:16:28  
4 Owen Fowler   1:16:33  
5 Nolan Garon   Dunstable, MA1:16:50 236457  
6 Dale Baker   East Hampton, CT1:19:14 266316  130 
7 Eric Zahn   1:21:45  
8 Jake Cracas   1:22:24  
9 Moritz Grosser   1:29:04  
10 Donald Cratella   1:40:57  
DNF Gregory Bosworth     
DNF Zach Edwards     132 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brendan Mahoney   1:03:58  201 
2 Scott Scholl   1:07:24  202 
3 David Lambert   1:13:08  200 
4 William Bodine   1:23:31  203 
5 Graig Judge   Killingworth, CT1:34:04 263122  204 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Simpson   Manchester, CT1:02:01 293901  302 
2 Rob Tandy   1:17:51  306 
3 Alex Hutchinson   Grove City, FL1:40:08 296956  300 
4 Stephen Sekelsky   Northford, CT1:43:14 239350  304 
5 Kevin Hutchinson   Carver, MA1:47:52 298355  303 
6 Norman Spring   1:48:43  305 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pete Cole   1:12:15  402 
2 Paul Lussier   Feeding Hills, MA1:12:18 268805  400 
3 Art Randolph   1:13:45  403 
4 George Jones   1:19:00  404 
5 Marco Lambert   1:23:09  401 

Men - Cat 3 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Claude Morneault   1:15:12  532 
2 William Turner   1:18:25  531 
3 Daniel Smiley   1:31:35  533 

Men - Cat 2 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Scheibenplug   1:50:54  14 
2 Luen Proft   1:50:55  15 
3 Tyler Samson   1:52:52  13 
4 Henry Miles   1:57:33  10 
5 Trevor Maclean   1:59:28  12 
6 Jeffrey Green   2:37:23  11 

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Clark   1:33:53  620 
2 Adam Roth   1:34:04  613 
3 Edenilson DaSilva   1:41:31  619 
4 Jeff Lukach   1:46:00  615 
5 Arik Mitschang   1:48:59  617 
6 Jonathan Sawn   Granby, CT1:50:44 262054  614 
7 Nicholas Queswel   1:53:56  618 
8 Taylor Valentine   New Haven, CT1:57:44 178280  621 
9 Kyle Butler   Somerville, MA2:06:09 269574  612 
DNF Kyle Peterson     611 
DNF Jeffrey Baker     610 
DNF Sean Kennedy     616 

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Wissell   1:32:12  358 
2 Jeff L'Heureux   1:38:10  361 
3 Gerry Barbosa   1:38:55  360 
4 Jake Colvin   Wallingford, CT1:40:54 270420  351 
5 Craig Kennedy   Suffield, CT1:42:19 65969  356 
6 Oscar Jimenez   1:46:38  354 
7 Maison Chen   Del Mar, CA1:48:48 127537  357 
8 Chris Haeni   1:49:53  352 
9 Joseph Tramontano   1:54:07  355 
10 Adriano Frechel   2:04:10  350 
11 Morgan Hanna   2:11:45  353 
DNF Noah Meyerhans     359 

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sylvain Loize   Barrington, RI1:40:45 228641  479 
2 Matthew Snow   Fairfield, CT1:44:42 112195  473 
3 Jonathan Tarbox   Windsor, CT1:44:59 282269  470 
4 George Kenty   Medford, MA1:45:12 187070  472 
5 Will Raymond   1:48:25  477 
6 John Allen   East Berlin, CT1:49:01 239954  461 
7 Jack Enxuto   Simsbury, CT1:50:53 75160  478 
8 Alexis Arapoff   Stow, MA1:51:04 43811  468 
9 Raymond Hanley   1:52:07  474 
10 Joe Miles   1:54:35  463 
11 Mike Rossi   1:56:45  471 
12 Matt Eigner   1:57:08  460 
13 David Powell   Longmeadow, MA1:57:55 253074  465 
14 Eric Policarpio   2:06:49  476 
15 Frank Navone   2:12:27  467 
16 John O'Keefe   2:22:38  464 
17 Gerry Raymonda   2:23:11  469 
DNF Rob Lockhart   Old Greenwich, CT 260691  462 

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Scherp   1:59:15  544 
2 Harold Green   Hatfield, MA1:59:19 226151  542 
3 George Biron   Arlington, MA2:00:48 3756  548 
4 Jay Mongillo   2:15:48  541 
5 John Lockwood   West Simsbury, CT2:16:51 175524  540 
6 John Torrey   South Daytona, FL2:17:48 199705  547 
7 Michael Cyr   Mansfield Center, CT2:18:11 146313  546 
8 john weferling   East Longmeadow, MA2:18:57 272347  543 
9 William Bonin   Hampton, CT2:19:34 156799  545 

Men - Cat 1 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gerald Gilsinger   2:14:46  110 
2 Dave Barr   Ayer, MA2:16:54 229059  111 

Men - Cat 1 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tate Colbert   2:39:47  21 
DNF Aaron House   Great Barrington, MA 229608  20 

Men - Cat 1 - Junior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Sampson   Holderness, NH1:57:34 160766  708 
2 Eric Carlson   Bristol, CT2:01:42 233018  703 
3 Timothy Daigneault   Dudley, MA2:02:46 246346  707 
4 Jeff Landfried   Amherst, MA2:09:10 245747  709 
5 Cary Fridrich   2:10:34  705 
6 Keith Berkoben   2:12:15  704 

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
7 Miles Ericson   Granville, MA2:18:16 153128  711 
8 Daryl Wilson   2:27:24  710 
9 Brandon Baker   Ashburnham, MA2:29:00 205912  702 
DNF George Haydock     700 
DNF Colin Reuter   Somerville, MA 147771  712 
DNF Gregory Whitney     706 

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Sweeney   2:04:17  660 
2 Jeffrey Gelt   Farmington, CT2:06:48 13030  653 
3 Curtis Boivin   2:08:33  658 
4 David Hildebrand   2:10:01  657 
5 Matthew Jalbert   Sturbridge, MA2:10:02 136666  655 
6 Michael Kelly   Watertown, CT2:12:26 94642  650 
7 Scott Brooks   Westford, MA2:13:05 189995  659 
8 Andreas Hall   2:14:50  652 
9 Christopher Evans   2:16:14  651 
10 Robert Carmen   Simsbury, CT2:21:04 111810  656 
11 Arthur Roti   Granby, CT2:30:20 30703  654 

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Molongoski   Ashfield, MA2:06:08 90394  435 
2 Charles Beal   W Hartford, CT2:07:07 106073  425 
3 Christopher Flagg   Westfield, MA2:10:52 179600  436 
4 Chris LaPlante   2:11:57  434 
5 Jeffrey Fowler   Florence, MA2:12:08 238381  427 
6 Royce Yeomans   Springfield, MA2:15:13 143685  430 
7 Donald Seib   Bryant Pond, ME2:20:43 77357  428 
8 David Cormier   Tolland, CT2:27:28 121841  433 
DNF Wayne Cunningham   Wayland, MA 91485  426 
DNF Todd Bowden     432 
DNF Geoffrey House   Great Barrington, MA 70131  431 
DNF Jeff McKay     429 

Men - Cat 1 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Chambers   Bolton, CT2:11:06 210960  580 
2 Anthony Muffatti   Bethel, CT2:13:26 174438  584 
3 Mike Napolitano   2:15:34  585 
4 Ron Beliveau   2:20:28  586 
5 Christopher Logan   Keene, NH2:27:34 21464  583 
6 Ron Grandchamp   Woonsocket, RI2:34:44 276617  581 
7 Mark Stevens   2:43:15  582 

Men - JR - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Smiley   0:35:36  131 
2 Randy Kirk   0:35:40  291 
3 Cody Dunn   0:38:16  292 
4 Greg Coffey   0:49:49  290 

Women - Pro/Cat 1 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maureen Bruno Roy   Arlington, MA2:17:54 103270  277 
2 Cris Rothfuss   Medford, MA2:31:10 210803  275 
3 Linnea Koons   Roxbury, MA2:40:28 224763  276 

Women - Cat 3 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Chambers   1:29:17  97 
2 Shannon Nelson   1:32:22  96 
3 Chelsea Corell   1:36:29  95 

Women - Cat 3 - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Jaya   1:24:04  600 

Women - Cat 3 - Open - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lynette Wood   1:17:07  102 
2 Sue Willliams   1:18:16  103 
3 Lisa Higgins   1:27:24  101 

Women - Cat 2 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sadie St. Germain   1:30:11  30 

Women - Cat 2 - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Kohls   Woodway, TX1:18:53 198379  730 
2 Natalia Gardiol   1:22:35  732 
3 Samantha Langton   1:42:34  731 

Women - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stacey Moseley   Pawcatuck, CT1:24:35 201114  51 
2 Susan Lucek   1:25:10  52 
3 Lynn Samartano   1:25:38  55 
4 Marilyn Quinlan   Canton, CT1:26:29 2865  53 
5 Marjorie Bowen   Burlington, CT1:30:03 270116  54 
6 Katie Rudy   Lake City, MN1:30:54 255417  50 

Women - Cat 1 - Open - 12-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Barensfeld   Ellwood City Pa2:30:46 234148  65 

Women - Cat 1 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Fuchs   Hartford, CT2:53:46 268361  80 

Women - JR - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caitlyn Hime   0:49:25  41 
2 Shanna Rasmussen   Trumbull, CT1:00:15 290472  40 
3 Tamara Bonn   1:02:44  42 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREBonk BreakerUSACDFOSMOShimanoSierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee