Race Results for
AZ State Championship Road Race
Globe, AZ
(Event Information)
View By:
Road Race on 06/07/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Tandem

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Doug Forsha   Scottsdale, AZ 155879   Team RPM
1 Rhonda Forsha   Scottsdale, AZ 136616   Team RPM
2 Deb Skjelstad   Phoenix, AZ 72919   Unattached
2 Bruce Braley   Tempe, AZ 220969   Unattached
3 PAULA DEFREITAS      STRADA
3 Steven Fahrner   Chandler, AZ 138136   Team One Racing

Men - JR - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Polley   Peoria, AZ 271015   Unattached
2 Avery Cronyn   Washington, DC 293405   El Grupo Youth Cycling Club

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Max Cronyn   Washington, DC 277670   El Grupo Youth Cycling Club
2 Logan Boyd   Tucson, AZ 291078   El Grupo Youth Cycling Club
3 MARCO COLEX      TRIBE RACING
4 Kenny Polley   Peoria, AZ 255203   Landis/Trek
5 Walter Lopez   Somerton, AZ 287545   Yuma Bike Club
6 VICTOR COLEX      TRIBE RACING

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Marcucci   Phoenix, AZ 223146   Team DNA Racing
2 DAVID COLEX      TRIBE RACING
3 Owen Graves   Scottsdale, AZ 289809   Unattached
4 Genaro Diaz   Aurora, CO 288908   Yuma Bike Club
5 Alejandro Vieyra   Yuma, AZ 287984   Yuma Bike Club
6 Jesse Zepeda   Yuma, AZ 288451   Yuma Bike Club
7 donovan caputo   Tucson, AZ 296677   EL GRUPO
8 connor hiestand   Tucson, AZ 293261   El Grupo Youth Cycling Club

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Drew Albert   Chandler, AZ 281447   Strada Racing Club Team
2 John Kramer   Tucson, AZ 292758   Unattached
3 Primo Yocupicio   Yuma, AZ 286813   Yuma Bike Club
4 RICARDO BOJORQUEZ      EL GRUPO

Men - MR - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darien Newman   Tucson, AZ 108052  Darien Summit Velo
2 Bryan Antol   Flagstaff, AZ 1806  Bryan GST Racing
3 Chris Fusselman   Phoenix, AZ 195833  Chris Bicycle Haus Racing
4 MARK SOUEIDI     MARK UNATTACHED
5 John Nowak   Scottsdale 26320  John Vision Quest
6 SCOTT MASON     SCOTT BICYCLE RANCH
7 Patrick Collier   Green Valley, AZ 98972  Patrick Giant Bicycles

Men - MR - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Silverman   Flagstaff, AZ 183486  Michael GST Racing
2 Shawn Daly   Tucson, AZ 205616   Southwest Hand Cycling Team
3 Michael Middleton   Tucson, AZ 116748   Team Rhino
4 Kimo Seymour   Tempe, AZ 140864   Landis/Trek
5 Douglas Terrell   Phoenix, AZ 47706   Unattached
6 Leo Masursky   Tucson, AZ 208705   GST Racing
7 David Gay   Bartow, FL 216047   San Tan Racing/Paragon Cycling
8 Lawrence Mares   Santa Cruz, CA 40213   GST Racing
9 Scott Biaggi   Tucson, AZ 140879   GST Racing
10 Scott Blanchard   Tucson, AZ 40381   Eclipse Racing
11 John Mount   Tucson, AZ 56114   Southwest Hand Cycling Team
DNF Jim Woodburne   Phoenix, AZ 236370   Swiss American Racing Team

Men - MR - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Brown   Tucson, AZ 46885   Unattached
2 Scott Baker   Oro Valley, AZ 82541   GST Racing
3 Scott Leonard   Vail, AZ 107687   Team Rhino
4 Aurelio Espinosa   Phoenix, AZ 87483   Phoenix Consumers Cycling Club
5 David Beirne   Tucson, AZ 170958   RIDECLEAN
6 Nelson Cronyn   Washington, DC 62396   Team RPM
7 David French   Tucson, AZ 53871   Southwest Hand Cycling Team
8 Scott Conover   Mesa, AZ 7593   Unattached
9 Adrian Schumacher   Tucson, AZ 140853   GST Racing
10 Bob Pongratz   Scottsdale, AZ 28412   Swiss American Bicycle Club
11 Jesus Lamb   Tucson, AZ 191857   GST Racing
12 Loren Siekman   Scottsdale, AZ 220405   Team WM
13 Jimmy Riccitello   Tucson, AZ 49145   TRISPORTS.COM
14 Kurt Kroemer   Phoenix, AZ 200910   Swiss American Racing Team
15 John Simonson   Tucson, AZ 197428   GST Racing
16 Darrell Anderson   Mesa, AZ 236425   MCG Racing Team p/b Trails-Edge.com
17 Jon Black   Tucson, AZ 154067   GST Racing
DNF Peter Molk   Tucson, AZ 109736   Summit Velo
DNF DANIEL OLEA      UNATTACHED

Men - MR - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Guyot   Tucson, AZ 126818   GST Racing
2 Andrew Hosterman   Tucson, AZ 48867   Southwest Hand Cycling Team
3 Paul O'Brien   Tucson, AZ 129819   Unattached
4 Dwight Nelson   Tucson, AZ 56097   Southwest Hand Cycling Team
5 Matthias Feurer   Tucson, AZ 204102   Team Rhino
6 Donald Lewis   Tucson, AZ 21068   Team Rhino
7 David Johns   Flagstaff, AZ 268145   Team One Racing
8 Rick Volk   Tucson, AZ 36776   Unattached
9 Joseph Suida   Tucson, AZ 185082   Southwest Hand Cycling Team
10 Andrie Duvall   Tucson, AZ 65527   White Mountain Road Club
12 Paul Johnston   Tucson, AZ 222060   Summit Velo
13 Mark Peters   Phoenix, AZ 206159   Team WM
14 Michael Lynch   Ripon, CA 180322   Team WM
15 Brian Smith   Coronado, CA 204521   Team WM
16 Charles Higgins   Phoenix, AZ 188528   Landis/Trek
17 Stanley Graves   Phoenix, AZ 289810   Unattached
18 George Catalano   Scottsdale, AZ 120067   Unattached
19 Joe Shannon   Flagstaff, AZ 201283   Team One Racing
20 ALLAN FENYES      UNATTACHED
DNF Jeffrey Ulbrich   Tucson, AZ 206909   Southwest Hand Cycling Team

Men - MR - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Duane Mulvaney   Casa Grande, AZ 77005   Landis/Trek
2 Evan Unger   Tucson, AZ 152403   Southwest Hand Cycling Team
3 Donald Williams   Los Angeles, CA 38334   Team RPM
4 Robert Wible   Phoenix, AZ 51242   Carlos OBriens Racing
5 David Bixby   Phoenix, AZ 125651   Team RPM
6 David Denomy   Tucson, AZ 201700   Southwest Hand Cycling Team
7 Craig Swetel   Mesa, AZ 166887   San Tan Racing
9 Sean O'Brien   Phoenix, AZ 26530   Carlos OBriens Racing
10 James Ostrem   Tucson, AZ 226520   Team RPM
11 Philip Holman   Tucson, AZ 58212   Unattached
12 Craig Liming   Hereford, AZ 113000   Thunder Mountain Cycling
13 Bill McDorman   Tucson, AZ 180347   Team One Racing
14 Nippy (Edward) Feldhake   Tucson, AZ 62833   Southwest Hand Cycling Team
15 Glenn Eyler   Gladstone, MO 162256   Team RPM
16 Larry Hansen   Globe, AZ 278978   Unattached
17 David Lehnen   Tempe, AZ 204907   Landis/Trek
DNF John Holmstul   Phoenix, AZ 200917   Team RPM
DNF JOE PUCH      UNATTACHED

Men - MR - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Reginald Dowdall   Tucson, AZ 54272   Southwest Hand Cycling Team
2 Palle Terslin   Tucson, AZ 290630   Team RPM
3 Woody Garvin   Scottsdale, AZ 269749   Team Bicycle Ranch
4 Richard Duncan   Tucson, AZ 49488   Team RPM
5 Richard Root   Scottsdale, AZ 52195   Midwest Masters Cycling Team
6 Terrell Stager   Oracle, AZ 45965   Unattached
7 Glenn Harris   Tucson, AZ 180527   Thunder Mountain Cycling

Men - MR - 70-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ronald Sweet   Tucson, AZ 47129   Southwest Hand Cycling Team
2 LeRoy Kopel   Tempe, AZ 181079   Unattached

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Salstrand   Phoenix, AZ 176476   Bicycle Haus Racing
2 Stevie Cullinan   Paradise Valley, AZ 126775   Team WM
3 Nicholaus Schreiber   Tucson, AZ 93359   Landis/Trek
4 Micheal Grabinger Jr (1 - Pro)   Phoenix, AZ 231701   V Australia-Virgin Blue Presented by Suc
5 Joe Susco   Mesa, AZ 222729   Bicycle Haus Racing
6 travis mccabe   Tucson, AZ 268330   Team WM
7 Kevin Kirkwood   Scottsdale, AZ 47269   Bicycle Haus Racing
8 Kamden Reedy   Mesa, AZ 155036   Four Unity Racing
9 Brian Forbes   Mesa, AZ 65615   RIDECLEAN
10 Jonathan Scholnick (1 - Cat1)   Tucson, AZ 31751   RIDECLEAN
11 Timothy Carolan   Tucson, AZ 55904   Landis/Trek
12 David Swanson (1 - Cat2)   Tucson, AZ 195946   Summit Velo
13 Travis Waldron   Mesa, AZ 148770   Camelback Cycling Club
14 David Reid   Mesa, AZ 60513   Landis/Trek
14 Eric Marcotte   Scottsdale, AZ 212698   Bicycle Haus Racing
15 Thomas Jondall   Tucson Az 243091   Landis/Trek
16 Kyle Reedy   Mesa, AZ 195891   Four Unity Racing
17 Jason Karew   Cincinnati, OH 133936   Eclipse Racing
18 Tod Smith   Scottsdale, AZ 249644   Bicycle Haus Racing
19 Kyle Colavito   Tucson, AZ 190677   RIDECLEAN
20 Brian Lemke   Cave Creek, AZ 59550   Landis/Trek
21 William John Corey Steinbrecher   Tucson, AZ 106574   Team WM
22 Robert Dolman   Scottsdale, AZ 186426   Bicycle Haus Racing
23 Jacob Rubelt   Tucson, AZ 79833   RIDECLEAN
24 Sean Mazich   Yuma, AZ 196405   WM
25 Brian Cornelius   Tucson, AZ 178293   Landis/Trek
DNF Walter Vaughan   Vail, AZ 56619   Landis/Trek
DNF Nick Keller (Cat2)   Tempe, AZ 187853   Racelab U-23 Cycling Team

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Salstrand   Castle Rock, CO 155019   Swami's Cycling Club
2 Scott Schraff   Phoenix, AZ 31778   Bicycle Haus Racing
3 Will White   Scottsdale, AZ 251444   Racelab U-23 Cycling Team
4 Jay Seymoure   Chandler, AZ 218044   TRIBE RACING
5 Bryan Schlegel   Tucson, AZ 203915   Aggress
6 Matt French   Phoenix, AZ 157544   Racelab U-23 Cycling Team
7 Joe Ebenroth   Scottsdale, AZ 246607   Bicycle Haus Racing
8 Paul Kealey   Tucson, AZ 151304   Summit Velo
9 Chad McGlamery   Oro Valley, AZ 198953   Summit Velo
10 Dan Boozan   Scottsdale, AZ 174592   North Atlantic Velo/Giant/Pedros
11 Darryn Biggerstaff   Canon City, CO 88544   Unattached
12 Keith Brodhagen   Phoenix, AZ 257201   Carlos OBriens Racing
13 Andre McNulty   Tucson, AZ 260527   ECLIPSE RACING
14 Scott Wall   Broomfield, CO 237159   Carlos OBriens Racing
15 Michael Castro   Phoenix, AZ 288720   Team Bicycle Ranch
16 Richard Biocca   Tucson, AZ 210759   Eclipse Racing
17 Jonathan Cavner   Colorado Springs, CO 282099   Carlos OBriens Racing
18 Beto Villegas   Sierra Vista, AZ 280273   MBRC/Flanders
19 Brent Barber   Tucson, AZ 242717   Aggress
20 Rich Goedel   Tucson, AZ 249884   Echelon Racing
21 Geoff Chalmers   Tempe, AZ 206838   Team Vitesse
22 Kevin Harsley   Tucson, AZ 107784   Eclipse Racing
23 Bradley Senska   Sedona, AZ 66363   Summit Velo
24 Christopher Chase   Marquette, MI 241064   Team WM
25 Andrew Scott   Tucson, AZ 206228   Summit Velo
26 John Ritter   Gilbert, AZ 275293   Team Bicycle Ranch
27 Matthew Jones   Oro Valley, AZ 153282   Eclipse Racing
28 Brian Ten Eyck   Tucson, AZ 211013   Aggress
29 Taylor Hansen   Queen Creek, AZ 266465   Honeywell Cycling
30 Jeremy Wilson   Cottonwood, AZ 237114   Red Rock Racing
31 Michael Puchowicz   Tucson, AZ 137687   Aggress
32 Joshua Christensen   Phoenix, AZ 96858   Carlos OBriens Racing

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rafe Allen   Henderson, NV 271824   Team Penta
2 Steve McNamee   Scottsdale, AZ 189612   Le Scomparse Cycling Team
3 Jeff Herrera   Tempe, AZ 210732   Carlos OBriens Racing
4 Victor Riquelme   Tucson, AZ 282338   Aggress
5 Kurt Garbe   Tucson, AZ 261467   Aggress
6 Tim Porthouse   Phoenix, AZ 186930   Team Vitesse
7 Elliot Anderson   Tucson, AZ 259990   Aggress
9 Robert Chorost   Tucson, AZ 272430   Tachycardia Racing
11 Jake Merry   Tucson, AZ 197044   Summit Velo
12 Gary Hanson   Anthem, AZ 268626   Colavita Racing
13 Luke Dale   Gilbert, AZ 252667   Focus Racing
14 Judah Cain   Phoenix, AZ 256553   Carlos OBriens Racing
15 Lane Sanders   Gilbert, AZ 196626   Focus Racing
16 Alan Brown   Phoenix, AZ 272708   Tribe Racing
17 Troy Foede   Snowflake, AZ 242354   Unattached
18 Richard Horn   Tucson, AZ 267483   Echelon Racing
19 Michael Krall   Phoenix, AZ 227584   Swiss American Racing Team
20 Gavin Kivisto   Oro Valley 249038   Unattached
21 Donald Domkowski   Tucson, AZ 108665   Aggress
22 Troy Burns   Vail, AZ 239690   Echelon Racing
23 Peter Michaud   Tucson, AZ 258249   Echelon Racing
25 Matthew Duke   Litchfield Park, AZ 194520   Team DNA Racing
26 Dan Maher   Tucson, AZ 229834   Unattached
27 Matt Radelet   Tucson, AZ 201822   Southwest Hand Cycling Team
28 Marco Menchaca   Salt Lake City, UT 294285   Eclipse Racing
29 Doug Stewart   Tucson, AZ 206577   Presteza
31 Marvin Makus   Tucson, AZ 247801   Summit Velo
32 Todd Tankersley   Phoenix, AZ 273891   Swiss American Racing Team
33 Dave Goedecke   Pinetop, AZ 13493   Unattached
35 Richard Hutton   Tucson, AZ 256865   Summit Velo
36 Brian Marcucci   Phoenix, AZ 221141   Team DNA Racing
37 Corey Coplea   Flagstaff, AZ 181879   Unattached
38 Kevin Kraus   Tucson, AZ 234598   Desert Wheel Club
40 William Daniell   Tucson, AZ 56179   TRISPORTS.COM
41 Nikolai Skievaski   Madison, WI 260879   ASU Cycling
42 Andres Douzoglou   Berkeley, CA 285199   Tribe Racing
43 Benjamin Erlandson   Tempe, AZ 270310   Carlos OBriens Racing
44 Raymond Papineau   Anthem, AZ 27190   Swiss American Racing Team
45 John Mooney   Tucson, AZ 286258   Echelon Racing
46 Pat Mause   Tucson, AZ 273085   Summit Velo
47 Wayne Moore   Tucson, AZ 254383   Echelon Racing
48 Ywaine Klix   Oro Valley, AZ 273128   Eclipse Racing
49 Jeff Biever   Phoenix, AZ 251657   Strada Racing Club Team
50 Greg Schultejann   Apache Junction, AZ 184518   Team DNA Racing
51 Daniel Martin   Tucson, AZ 204429   Echelon Racing
DNF Matthew Beauregard   Waco, TX 282054   TRISPORTS.COM
DNF Brad Erwin   Chandler, AZ 266063   Team DNA Racing
DNF Todd Getzelman   Flagstaff Az 280804   Echelon Racing
DNF Kurt Smith   Maricopa, AZ 269212   San Tan Racing/Paragon Cycling
DNF Nathan Franke   Phoenix, AZ 151972   Carlos OBriens Racing

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Grasky   Tucson, AZ 78662   TRISPORTS.COM
2 Ryan McGuigan   Tucson, AZ 292721   Unattached
3 MATTHEW COLLISTER      UNATTACHED
4 Billy Brenden   Tucson, AZ 290617   Unattached
5 William Westfall   Phoenix, AZ 171794   Unattached
6 MIKE MISEVCH      UNATTACHED
8 Seton Claggett   Tucson, AZ 296843   TRISPORTS.COM
9 Ethan Burns   Tucson, AZ 272627   Unattached
10 Brian Ellis   Tucson, AZ 288591   Tachycardia Racing
11 Michael Radcliff   Tucson, AZ 294312   Team DNA Racing
12 Patrick Wiatrolik   Clarkdale, AZ 245390   Red Rock Racing
13 zach stelling   Scottsdale, AZ 285879   Unattached
14 FARON ADCOCK      UNATTACHED
15 Stephen Klock   Phoenix, AZ 289181   Swiss American Racing Team
16 Ross Lamb   Calabasas, CA 278748   Eclipse Racing
17 Michael Leonard   Sierra Vista, AZ 219630   Thunder Mountain Cycling
18 Don Eldridge   Mesa, AZ 157555   Team DNA Racing
19 DARIN FILA   Mesa, AZ 254582   Team DNA Racing
20 Brian Willer   Tucson, AZ 293766   Tachycardia Racing
21 Ira Gold   Tucson, AZ 275231   Eclipse Racing
21 MIKE COYLE      SUMMIT VELO
22 JAY RAPSON      TEAM VITESSE
23 jay kennedy   Tempe, AZ 273254   Team DNA Racing
24 JACOB HERNANDEZ      TRIBE RACING
25 Brian Rees   Phoenix, AZ 270197   Carlos OBriens Racing
26 Simon Keeton   Phoenix, AZ 260262   Team DNA Racing
27 Keith Alexander   Tucson, AZ 286489   Echelon Racing
28 GERRIT MACK      ASU CYCLING
29 Tyson Kelley   Anthem, AZ 280849   Unattached
30 Adam Sklar   Tucson, AZ 297079   Eclipse Racing
31 Michael Moss   Apache Junction, AZ 297008   Unattached
32 Michael Hershauer   Gilbert, AZ 295716   Focus Racing
33 Trevor Bailey   Mesa, AZ 290567   Unattached
34 ROBERT CLINKERBEARD      BICYCLE RANCH
35 darrall dennee   Mesa, AZ 292158   Unattached
37 Jeff Armstrong   Mesa, AZ 288958   Unattached
38 Eric Preiss   Tucson, AZ 294950   Eclipse Racing
39 Richard Castro   Phoenix, AZ 196932   Southwest Hand Cycling Team
40 Diuck Del Rio   Vail, AZ 272722   Echelon Racing
41 Andrew Cope   Clearwater, FL 279994   Unattached
42 Shane Durkin   Chandler, AZ 284831   University of Arizona
43 Allen Blackhurst   Gilbert, AZ 295572   Unattached
45 Nikolas Hobbs   Tucson, AZ 292330   TRISPORTS.COM
46 CHESTER AJSENBERG      ECLIPSE RACING
47 Jason Bernal   Tempe, AZ 289812   ASU Cycling
48 Daniel Poore   Tucson, AZ 245144   Echelon Racing
49 Bill Parmentier   Gilbert, AZ 255578   RIDECLEAN
50 NICK LUDWIG      ECLIPSE RACING
51 Jorge Perez   Tucson, AZ 272945   Eclipse Racing
DNF Spencer Crites   Mesa, AZ 284734   ASU CYCLING
DNF ERIK JACOBSEN      ECLIPSE RACING
DNF Dennis Kruse   Tucson, AZ 288656   Unattached
DNF Gary Waterhouse   Phoenix, AZ 286205   Team DNA Racing
DNF Jason Boles   Tempe, AZ 84491   Unattached
DNF Adam Zeldin   Tucson 266520   JOHNS HOPKINS UNIVERSITY

Men - Masters - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ralph Duckett   Tucson, AZ 50589   Southwest Hand Cycling Team
2 S Robson (Rob) Walton   Scottsdale, AZ 37148   Boston Mountain Cyclists
3 Richard Ellwanger   Tucson, AZ 272136   Aggress

Women - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Syria Zepeda   Yuma, AZ 288452   Yuma Bike Club
2 Andrea Garcia-Brown   Somerton, AZ 287525   Yuma Bike Club
3 ELIZABETH CAPUTO      EL GRUPO

Women - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bora Leonard   Sierra Vista, AZ 272738   Thunder Mountain Cycling

Women - MR - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caroline Leonard   Vail, AZ 187601   Team Rhino

Women - MR - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Liz Merritt   Mesa, AZ 254640   Team Kenda
2 Linda Fahey   Tucson, AZ 220980   SUMMIT VELO CYCLING

Women - MR - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Martha Stedman   Tucson, AZ 48605   SWHCT
2 Tracie Newman   Phoenix, AZ 287955   Unattached

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sabrina Savage (1 - Cat1)   Mesa, AZ 272258   Veloforma
2 Anna Sanders   Phoenix, AZ 279796   Unattached
3 Megan French   Phoenix, AZ 157545   Tribe Racing
4 Catherine Dickson   Glendale, AZ 177668   Tribe Racing
5 Heather Dunphy   Mesa, AZ 127285   Team Kenda
6 Tamara Lamb   Westlake Village, CA 179319   Eclipse Racing
7 Spring Clegg (2 - Cat1)   Tucson, AZ 146109   Specialized D4W/Bicycle Haus/Broadway Bi
8 Maureen Brooks   Tucson, AZ 180767   SPECIALIZED DESIGNS FOR WOMEN/BICYCLE HA
9 Heidi Clayton   Phoenix, AZ 155568   Theilesautomotive.com
10 Christine Phillips   Chandler, AZ 264011   Strada Racing Club Team
11 Sarah Swanson   Tucson, AZ 219930   Summit Velo
12 Paula Bohte   Sierra Vista, AZ 226654   MBRC/Flanders
13 Judy Jenkins   Tucson, AZ 263876   Specialied Designs for Women / Bicycle H
DNF Melanie Meyers   Flagstaff, AZ 196731   Specialized Designs for Women/Bicycle Ha
DNF Margaret Williams   Los Angeles, CA 185837   Specialied Designs for Women / Bicycle H

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Johanna Roberts   Tucson, AZ 108769   Unattached
2 Sandra Grady   Scottsdale, AZ 239037   Specialied Designs for Women / Bicycle H
3 Mary Jo Ford   Tucson, AZ 194560   Eclipse Racing
4 Jill Purcell   Mesa, AZ 239414   METRO PHX BANK/LIFELOCK/TRIBE RACING
5 Kimmy Cole   Phoenix, AZ 148405   Specialied Designs for Women / Bicycle H
6 Shawn Shackelton   Scottsdale, AZ 249570   Colavita Racing
7 Michelle Dehaan   Scottsdale, AZ 112136   Tribe Racing
8 Carolyn Carbone   Tucson, AZ 255571   Echelon Racing
DNF Jill Sugg   Anthem, AZ 270889   Colavita Racing

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chrissy Parks   Tucson, AZ 292722   Unattached
2 TRACEY PEREZ      UNATTACHED
3 HEIDI MELENDEZ      UNATTACHED
4 Karen Rowe   Phoenix, AZ 289023   Unattached
5 Erin Borg   Tucson, AZ 265677   Tachycardia Racing
6 JESSICA WALKER      UNATTACHED
7 Shawn Shoemaker   Phoenix, AZ 287554   Tribe Racing
8 teri twarkins   Scottsdale, AZ 280506   Tribe Racing
9 KENDRA DUNLAP      METRO PHX BANK/LIFELOCK/TRIBE RACING
10 Monica Suriano   Chandler, AZ 275696   Team Kenda
11 Terrin Lane   Phoenix, AZ 289008   Tribe Racing
12 LAURA SOMAK      METRO PHX BANK/LIFELOCK/TRIBE RACING
13 Carrie Hansen   Weymouth, MA 273144   Specialied Designs for Women / Bicycle H
14 Shelley Hermsen   Scottsdale, AZ 279738   Tribe Racing
15 SHANNON LINDNER      TRIBE LIFELOCK METRO
16 Orly Maor   Glendale, AZ 268011   METRO PHX BANK/LIFELOCK/TRIBE RACING

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoOSMOCUOREUSACDFBonk BreakerSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee