Race Results for
Plattekill Mtn NYS CHAMPIONSHIP SERIES DH #2
Plattekill Mtn, Roxbury, NY
(Event Information)
View By:
Downhill on 06/14/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zack Taylor   Ballston Spa, NY00:03:51.226 296856  722 
2 Gregory Circlo   00:03:51.700  718 
3 Bryan Ashley-Selleck   00:03:55.775  719 Alpine Shop
4 Kyle Barrett   North Salem, NY00:04:11.647 296926  721 Crank Racing
5 Kyle Flint   00:04:15.758  729 
6 Steve Neal   00:04:32.242  724 661

Men - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Conklin   00:03:45.538  726 Momentum
2 Dave Patenavde   00:04:13.062  712 Cutting Edge
3 Chancey Phillips   Canajoharie, NY00:04:17.300 286032  727 
4 Brendon Silkey   00:04:17.583  717 Mongoose Tribe/Christopher Bean Coffee
5 Josh Deeley   00:04:22.048  723 
6 Dan Molaver   00:04:24.362  710 Cutting Edge
7 Matt Plyh   00:05:32.896  713 

Men - Cat 3 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Whalen   00:04:32.533  725 
2 Chris Wilkus   00:04:33.328  720 
3 James DiLorenzo   00:05:16.508  711 
4 Todd Boucher   00:05:18.761  714 

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Max Syron   Rockport, MA00:03:40.281 282083  632 Sinister/United freeride
2 Cody Flach   00:03:42.784  634 
3 Sam Halton   00:03:46.258  650 
4 Douglas Wyman   00:03:48.117  636 
5 Ray Syron   Rockport, MA00:03:49.959 282084  631 Sinister/United Freeride
6 Dennis Pryor   00:03:50.168  645 661
7 Timothy Pepe   Wallingford, CT00:03:55.442 288709  633 North Haven Bikes
8 Cody Allison   00:04:02.879  647 MMR and Adventures

Men - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Max Doeifuss   00:03:38.085  623 Sinister
2 Roderick Haske   Downingtown, PA00:03:42.217 296872  630 Loweriders Derailled
3 Krishna Gandhi   Mansfield Center, CT00:03:43.239 223777  629 Voncooper/Mongoose
4 Don Wyman   00:03:44.279  639 
5 Ryan Clarke   00:03:46.472  638 
6 Nicolas Poirier   Williston, VT00:03:54.289 284444  624 661/Azonic/Odi
7 Jonathan Gillespie   Audubon, PA00:03:58.547 246537  643 
8 jason tracey   00:04:04.730  635 Yakuza Warriors
9 John Murray   00:04:05.850  626 Boo Yah Palace
10 Jason Boyko   00:04:06.307  640 
11 Matt Oakley   00:04:06.452  646 
12 Charles McCloskey   Howard Beach, NY00:04:14.749 251693  641 
13 David Polivy   New York, NY00:04:24.593 246543  642 

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Smith   00:04:02.927  648 The Wheel and Heel

Men - Cat 2 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James MacNaughton   Albany, NY00:03:58.674 237322  627 Elevate Cycles/NEMA/E13/ODI/Spy
2 Thomas Smith   00:04:04.278  649 Wheel-n-Heel
3 Al Gildner   Bethlehem, PA00:04:26.161 188250  622 SVB Racing

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Bercume   Banner Elk, NC00:03:16.961 280672  579 
2 Evan Mallory   Hensonville, NY00:03:17.509 267331  568 Windham Mtn Outfitters
3 Luen Profit   East Dorset, VT00:03:19.011 296925  559 Sinister Bikes
4 Alex Bowdish   Weybridge, VT00:03:19.232 231814  637 Green Mountain DH
5 Cody Wilkins   00:03:31.977  577 
6 Max Hautaniemi   Rochester, NY00:03:34.667 272975  572 661
7 Hunter Budd   Boone, NC00:03:41.038 268947  566 Voncooper/Mongoose
8 Matt Lareau   Dorset, VTDNF 294382  560 
9 David Milkicwicz   DNF  567 SPONSOR ME!!

Men - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Oliver Levick   Troy, NH00:03:14.042 195365  584 Drummer Racing
2 Jordan Newth   West Rutland, VT00:03:20.976 282818  593 True Wheels
3 Allen Bercume   Spencer, MA00:03:21.768 296540  578 
4 Daniel Phillips   Bridgeport, CT00:03:22.380 227999  569 Crankfire Racing
5 Kyle Karpuska   00:03:26.263  555 Voncooper/Mongoose/NEMA/Smith Optics/661
6 Jason Nixon   Lake Orion, MI00:03:27.567 194468  564 Sicklines/NEMA
7 Tylor Bowes   Spencer, MA00:03:28.717 279816  590 Team Slim Cog-Neato
8 Zack Kilmartin   Glens Falls, NY00:03:31.322 254907  571 
9 John (Jack) Williams   Stowe Vt, VT00:03:34.570 164519  556 Drummer Racing/CrankBros/Andy's GCA
10 Chad Kilmartin   Portland, ME00:03:39.241 247815  592 Fox/Magura/ODI/No fear/Utopia/MPR Racing
11 Eric Allocco   Hamden, CT00:03:42.347 262124  576 
12 Chris Bierl   East Aurora, NY00:03:55.781 248913  582 Delta House Racing
13 Casey Swanson   Glastonbury00:03:58.180 279475  573 Crankfire Racing
14 Craig Zarzycki   00:04:02.002  595 FLVID/Stacked Deck Racing
15 Russell MacIntosh   Hewitt, NJ00:05:41.442 265264  585 
16 daniel fifield   Middlebury, VT00:03:39.797 295697  574 
17 Ryan Cathrall   Colchester, VTDNS 225941  562 Yeti Cycles/Rufus Design

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hernane Alves   Newark, NJ00:03:17.255 283245  553 Team Brazil
2 Donald Roberts   Sanford, ME00:03:32.656 184818  557 NEMA/Voncooper
3 James Roy   Stowe, VT00:03:33.803 192483  581 iRide/Oakley
4 David Bershefsky   Stratford, CT00:03:35.870 263657  599 Bullitt Racing
5 Sean Tarricone   Belmar, NJ00:03:38.357 173561  580 SVB Racing
6 Michael Mullen   Hudson Falls, NY00:03:40.225 163398  575 Elevate Cycles/661/Azonic/Livewire
7 Craig Kuzia Jr   00:03:44.798  588 Berkshire Outfitters
8 Donald Hohn   Bay Shore, NY00:03:52.492 269944  594 Delta House/Azonic
9 Mike Hellinger   Elma, NY00:03:57.785 193977  583 Delta House Racing
10 Todd Seplavy   Rocky Point, NY00:03:58.147 99187  586 Evil bikes
11 Jon Siverling   Clifton Park, NY00:04:03.389 213798  565 DELTA HOUSE/661/Point2
12 Timothy Bace   Toms River, NJ00:04:13.287 193978  591 Team Boo-Ya
13 Neal Demaio   Ulster Park, NY00:04:18.685 211044  558 661/Azonic/Utopia/SDG

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Anderson   Tully, NY00:03:35.499 229386  589 NEMA/Bike Loft
2 Earnie Reale   00:03:39.848  587 
3 Steven Battaglini   Ballston Spa, NY00:03:44.373 181070  561 Elevate/Chumba/Oneal
4 Paul Makowski   Rochester, NY00:04:01.794 296852  554 
5 Paul Labarbera   00:04:18.138  570 
6 George Ulmer   Troy, NY00:04:25.361 197486  563 Sicklines

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Ford   Littleton, CO00:02:59.636 157072  20 
2 Chris Higgerson   Deansboro, NY00:03:01.329 208966  28 Voncooper/CNYbikes.com
3 Geoffrey Ulmer   Troy, NY00:03:02.520 197485  19 Poc/Plattekill/Cpme Creek
4 Zachary Faulkner   Spofford, NH00:03:08.474 231815  24 Drummer Racing/Liquid Lightning
5 Will Collins   West Hartford, CT00:03:08.624 231811  26 JETT Mountain Bikes/Intense
6 Joshua Misevcis   Catskill, NY00:03:09.132 140892  22 Cannondale Factory Racing
7 John Quick   Burlington, CT00:03:10.226 243847  27 
8 Brian Yannuzzi   Coatesville, PA00:03:13.553 212921  21 Loweriders Derailed
9 David Trumpore   Burlington, VT00:03:15.148 79843  23 Evil Bikes
10 Willem Cooper   Newport, RI00:03:15.770 201902  18 Voncooper/NEMA
11 Justin Beers   Syracuse, NY00:03:19.461 247799  25 

Women - Cat 2/3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taylor Allison   Woodstock00:04:32.115 269964  715 MMR Adventures
2 Maddie Crowley   00:05:57.638  716 Sinister/United Freeride
3 Olivia Allison   00:06:15.627  728 MMR Adventures

Women - Cat 2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Bagley   Sanford, ME00:05:04.364 283098  628 Voncooper/NEMA/Emies
2 Felicia Kearsley   00:05:05.276  625 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREOSMOSierra NevadaBonk BreakerShimanoSpyUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee