Race Results for
Plattekill Mtn NYS CHAMPIONSHIP SERIES DH #7
Plattekill Mtn, Roxbury, NY
(Event Information)
View By:
Downhill on 10/25/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zack Taylor   Ballston Spa, NY00:04:19.168 296856  276 
2 Kyle Barrett   North Salem, NY00:04:49.070 296926  283 Clank Racing
3 Ian McNaughton   00:04:52.191  277 Burlingame Racing
4 Kyle Flint   00:04:54.731  285 
5 Merrick Hams   00:04:56.893  278 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kurt Houben   00:04:39.424  280 
2 Pable Mazuera   00:04:46.832  286 Mezuena Columbia
3 Garrett Paulhanus   00:05:11.995  281 
4 Frank Sacco   00:05:24.900  287 Plattekill Delta House
5 Joshua Scott   00:05:51.020  282 Roflmao/Monster

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian Echevveria   00:04:48.598  284 
2 Joaquin Canizales   Little Falls, NJ00:05:04.459 249064  279 Team Marty's
3 Dillon Kirchner   00:06:14.107  288 

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Halton   00:04:34.200  242 
2 Justin Wanke   Salisbury, VT00:04:48.072 267509  216 Green Mountain DH
3 Steve Neal   00:05:21.071  212 Full Adrenaline racing

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Sahner-Stiles   00:04:27.227  211 
2 Jonathan Westland   00:04:31.494  215 Nissan of Keene NH Monster Energy
3 Eric Miller   00:04:47.570  235 Delta House
4 Chancey Phillips   00:05:05.170  245 
5 Brendan Silkey   Hubbardston, MA00:05:27.559 298404  246 Mongoose Tribe Chris Bean Coffee

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Casey Coull   00:04:35.232  241 Loweriders Derailled

Men - Cat 2 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James MacNaughton   Albany, NY00:04:45.308 237322  244 Elevate Cycles/NEMA/E13/ODI/Spy
2 Bill Burlingame   Feura Bush, NY00:05:00.299 5548  247 CK Cycles

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evan Mallory   Hensonville, NY00:02:37.832 267331  175 Windham Mtn Outfitters
2 Alex Bowdish   Weybridge, VT00:02:42.828 231814  128 Green Mountain DH
3 Max Hautaniemi   Rochester, NY00:02:50.245 272975  176 661
4 David Milkicwicz   00:03:09.868  174 

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John (Jack) Williams   Stowe Vt, VT00:02:36.402 164519  129 Drummer Racing/CrankBros/Andy's GCA
2 David Widmer   00:02:39.236  124 SWD Racing
3 Peter John Mihalick   Westport, CT00:02:40.175 249132  155 Giant/Nema/Hayes
4 Michael Stock   Cromwell, CT00:02:41.746 181463  166 Ghostship Clothing
5 Kyle Karpuska   Old Lyme, CT00:02:42.347 269076  127 Voncooper Mongoose NEMA
6 Luc Bouthillier   00:02:43.385  125 
7 Daniel Phillips   Bridgeport, CT00:02:44.698 227999  157 Crankfire Racing
8 Andrew Farrell   Boston , MA00:02:52.449 243528  158 MMR
9 John Normand   Ellicott City, MD00:02:54.151 245372  156 
10 Chris Bierl   East Aurora, NY00:02:57.216 248913  123 Delta House Racing
11 Eric Allocco   Hamden, CT00:03:00.960 262124  132 
12 Stephen Ido   Wernersville, PA00:03:07.681 175933  130 Delta House/Hayes/Foes/Azonic/Nema

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Kuzia   Adams, MA00:02:43.378 298845  168 Leather Spiders Racing Berkshire Outfitt
2 David Bershefsky   Stratford, CT00:02:43.598 263657  169 
3 Donald Roberts   Sanford, ME00:02:50.658 184818  236 Voncooper Mongoose
4 Sean Tarricone   Belmar, NJ00:02:53.776 173561  110 SVB Racing
5 Neal Demaio   Ulster Park, NY00:03:03.908 211044  173 CyclesXprezo/661/Azonic/Utopia
6 Jon Siverling   Clifton Park, NY00:03:05.000 213798  122 Delta House/661/Point 1
7 Michael Mullen   Hudson Falls, NY00:03:06.079 163398  159 Elevate Cycles/Azonic/Livewire
8 Timothy Bace   Toms River, NJ00:03:38.848 193978  171 Team Boo-Ya

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Anderson   Tully, NY00:02:53.702 229386  167 NEMA/Bike Loft
2 Steven Battaglini   Ballston Spa, NY00:03:01.697 181070  165 Elevate
3 Ernest Reale   Haines Falls, NY00:03:01.793 29308  170 No One
4 George Ulmer   Troy, NY00:03:10.395 197486  126 Plattekill/Sicklines
5 Paul La Barbera   Freehold, NY00:03:13.440 261964  172 

Men - Pr

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Geoffrey Ulmer   Troy, NY00:02:24.628 197485  37 Xprezo/Gamut/510
2 David Flynn   Shrewsbury, MA00:02:30.951 174665  34 paul mitchell/landry bicycles
3 Brian Yannuzzi   Coatesville, PA00:02:33.592 212921  31 Loweriders Derailed
4 Erik Hudson   Warwick, NY00:02:35.310 176535  32 Brooklyn Machine Works Avalanche
5 Chris Higgerson   Deansboro, NY00:02:38.235 208966  36 Voncooper
6 Marvin Scanland   Hampstead, MD00:02:38.757 163826  33 
7 Justin Beers   Syracuse, NY00:02:41.468 247799  35 CNY Bikes.com

Women - Cat 2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Bagley   Sanford, ME00:05:20.169 283098  237 VonCooper Mongoose Nema Ernies
2 Felicia Kearsley   Haines Falls, NY00:05:30.835 300218  243 Windham Mtn Outfitters
3 Jennel Ortiz   Little Falls, NJ00:06:20.347 278924  240 Team Marty's

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaSpyCUOREUSACDFBonk BreakerOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee