Race Results for
Marshall & Sterling Racing City Grand Prix / NYS C
Saratoga Springs, NY
(Event Information)
View By:
Criterium on 05/31/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Cooke   East Aurora, NY48:58 260454  106 French Meadow Bakery/ Fortistar
2 Richard Gorton (1 - Cat3)   Glens Falls, NYst 135984  113 Battenkill-United
3 Jeff Johnson   Shaftsbury , VTst 252769  118 Battenkill-United/anthemcycles.com
4 Kevin Yarde   Springfield, MAst 171134  144 NCC/BikeReg.com
5 James Walker   Elizabethtown, NYst 225529  137 Team Placid Planet
6 Volodymyr Spantchak   Fairport, NYst 224464  130 New York Printing Systems
7 Allan Rego   New York, NYst 274367  132 International Bicycle
8 Jamie Belchak   Killington, VTst 172803  104 North Atlantic Velo/ Pedros/ Classbook.c
9 Ian Sinclair   Avon, CTst 197125  143 Horst-Benidorm-PRC Cycling Team
10 Bruce Beauharnois   Peru, NYst 245611  103 Team Placid Planet
11 Bryon Lewis   Monson, MAst 256477  120 Colavita Racing Inc.
12 Steven Hopengarten   Somerville, MAst 254441  117 Union College Cycling
13 Christofer Curven   Walpole, NHst 159968  107 North Atlantic Velo/Giant/Pedro's
14 Corey Knowles   Hamburg, NYst 275435  119 Team ROG
15 Timothy Akers   Salt Lake City, UTst 276173  101 Team Placid Planet
16 Steven Smith   Cooperstown, NYst 230707  129 Paceline Sports
17 Nathan Piche   Hoosick Falls, NYst 277471  182 FARM TEAM CYCLING
18 John Hackett   West Rutland, VTst 140630  115 Battenkill-United
19 Matthew Goedeke   Selkirk, NYst 271259  111 CBRC
20 Michael Ballard   Clifton Park, NYst 271790  102 CBRC
21 William McGreevy   Wilmington, NYst 226407  139 Team Placid Planet Inc.
22 Michael Duerr   Glens Falls, NYst 226900  110 Battenkill-United
23 Alwin Winkler   Salem, NYst 152016  133 Battenkill/United
24 Daniel Zotter   Schenectady, NYst 228556  135 Team ROG
25 Mikael Hanson   New York, NYst 157023  116 Colavita Cycling
26 Nathan Sentz   Cooperstown, NYst 215130  128 Paceline Sports
27 Scott Glenney   Avon, CTlap 209743  140 CCCC-IRSMedic.com

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jamie Clechenko   Saratoga Spgs, NY23:13 7107  56 Team Spin
2 Tony Battista   Watertown, NY1:34 282526  52 Unattached
3 Jonathan Favata   Mechanicville , NYlap 184938  57 Favata's Table Rock Tours
4 Jim Williams   lap  69 National Sports Academy
5 Brian Suba   lap  68 Paceline Sports
6 Andrew Gravelle   Ballston Lake, NYlap 129313  58 CBRC
7 Gavin Klami   Albany, NYlap 283211  61 CBRC
8 Seth Gregory   lap  59 
9 Mike Muche   Malta, NYlap 293314  64 
10 Kenneth Sadlemire   Waterford, NYlap 197502  66 Capitol Bicycle Raceing Club
11 Stephen Horaj   Las Vegas, NVlap 283261  60 
12 Jon Wilson   lap  70 Union College Cycling
13 Sidney Olefson   lap  65 Union College Cycling
14 Brian Dagastino   lap  54 National Sports Academy
15 Matt Stawarz   lap  67 Saratoga Mountain Bike Association

Men - Master - MR - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathaniel Ward   Lewisville, NC48:14 217857  211 Spooky / NCC / Kenda
2 Stephen Francisco   Williston, VTst 117382  205 North Atlantic Velo/ClassBook.com/Giant/
3 Alec Donahue   Easthampton, MAst 129914  213 Spooky/NCC/Kenda Cycling Team
4 Mark Sumner   Clifton Park, NY0:05 114907  241 CCC/Keltic Const/Zanes Cycles
5 Gary Steinberg   Mahwah, NJ0:08 33970  239 Global Locate
6 Mukunda Feldman   Easthampton, MA0:36 145271  204 Spooky / NCC / Kenda
7 Ciaran Mangan   Brighton, MAst 218622  208 CCB/ RACING
8 Stephen Fairchild   Queensbury, NYst 11179  247 GS Park Ridge
9 Mark Miller   Hurley, NYst 56699  209 Favata's Table Rock Tours
10 Clifford Summers   Queensbury, NYst 34634  240 CCC/Keltic Const/Zanes Cycles
11 Scott Kasin   Carbondale, COst 115958  230 Matrix
12 Jamie Belchak   Killington, VTst 172803  201 North Atlantic Velo/ Pedros/ Classbook.c
13 Erik Gutbier   Arlington, VTst 83357  243 Clinton Cycling Club
14 Michael Spangenberg   Golden, COst 69228  238 Competitive Edge Racing Team
15 Christopher Tirone   East Aurora, NYst 35645  245 French Meadow Bakery / Fortistar
16 Matthew Purdy   Albany, NYst 156640  210 Spooky / NCC / Kenda
17 Peter Dinolfo   Troy, NYst 112082  212 North Atlantic Velo/ Pedros/ Classbook.c
18 Paul McDonnell   Selkirk, NYst 160291  232 CBRC
19 Richard Gorton (1 - Cat3)   Glens Falls, NYst 135984  214 Battenkill-United
20 Scott Demel   Brooklyn, NYlap 195529  203 Brooklyn Velo Force / GQ Racing

Men - Master - MR - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Tinston   Blauvelt, NY47:43 77226  259 Westwood Velo
2 Raymond Woodford   Syracuse, NYst 46351  263 MAXPOWER CYCLING TEAM
3 Volodymyr Spantchak   Fairport, NYst 224464  258 New York Printing Systems
4 Frank Mesi (1 - Cat3)   East Aurora, NYst 220917  253 French Meadow Bakery/Fortistar
5 Matthew Moore   West Rupert, VTst 24938  254 Berkshire Cycling Assoc.
6 Terry White   Dorset, VTst 59911  264 Battenkill-United/CVC/VAL Industries
7 Donald Rice   Rensselaer, NYst 215593  255 Battenkill-United/CCB
8 W Mark Graber   Saratoga Springs, NYst 172905  251 North Atlantic Velo / ClassBook.com
9 Scott Grimshaw   Greenville, SCst 14219  252 Maxpowercycling.com
10 Van Fronhofer   Salem, NYlap 236542  271 Battenkill-United/CVC/VAL Industries

Men - Junior - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keane Brennan   Cambridge, NY17:46 260842  161 FARM TEAM CYCLING
2 Joseph Toth   Stephentown, NYst 236412  165 Capital Bicycle Racing Club
3 Liam Maloy   st  163 JLM Design
4 Julia Sante   Queensbury, NYst 284417  155 FARM TEAM CYCLING
5 Brittany Sumner   Clifton Park, NYst 260846  164 FARM TEAM CYCLING
6 Paul Dallemagne   Cambridge, NY00:28 278627  151 Farm Team Cycling
7 Wyatt Drake   Cambridge, NY00:50 257584  152 FARM TEAM CYCLING
8 Connor Lenihan   Lakegeorge, NYst 278626  154 FARM TEAM CYCLING
9 Will MacClarence   Loudonville, NYlap 277203  162 FARM TEAM CYCLING
10 Kathryn Toth   Stephentown, NYlap 283226  156 Capital Bicycle Racing Club

Men - Junior - JR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Piche   Hoosick Falls, NY32:47 277471  182 FARM TEAM CYCLING
2 Brandon Milet   Atten.cycling Coach 30:0.00 276068  181 FARM TEAM CYCLING
3 Derek Wojtkun   Cambridge, NYst 275973  183 FARM TEAM CYCLING
4 Jack MacClarence   Loudonville, NYst 271342  172 Farm Team Cycling
5 Hunter Dansin   Cambridge, NYst 261086  171 FARM TEAM CYCLING
6 Andrew Beck   st  53 National Sports Academy

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emma Bast   Hinesburg, VT43:48 261361  26 Mount Holyoke College
2 Jenny Ives   Saratoga Springs, NYst 245769  29 Anthem Sports Women's Cycling p/b Odysse
3 Bryna Nestor   Troy, NY0:59 209883  33 Anthem Sports Women's Cycling p/b Odysse
4 Beth Miller   Delmar, NYst 239476  31 Anthem Sports Women's Cycling p/b Odysse
5 Meredith Ehn   Frenchtown, NJlap 142893  28 Anthem Sports Women's Cycling p/b Odysse
6 Nancy Ford   Greenwich, CTlap 189722  34 USI
7 Julie McKenzie   Shaftsbury, VTlap 194745  35 Orlando Road
8 Madeleine Bonneville   Saratoga Springs, NYlap 293835  27 SCC/Elevate Cycles/LunaChix
9 Donna Moody   Lakeplacid, NYlap 282490  32 Team Placid Planet
10 Amy McDermott   lap  30 Union College Cycling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerUSACDFOSMOSpyCUORESierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee