Race Results for
Bearmouth Road Race
Missoula, MT
(Event Information)
View By:
Road Race on 06/14/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - B - MR

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josef Lemire   San Francisco, CA2:09:00 46799  538 Bozeman Masters' Velo
2 Albert Pendergrass   Livingston, MT2:09:00 77626  230 Bozeman Masters' Velo
3 Phillip Rotherham   Bozeman, MT2:09:00 92856  251 Bozeman Masters' Velo
4 Thomas Greason   Bozeman, MT2:09:00 46661  212 Bozeman Masters' Velo
5 Elvind Gjetmundsen   2:09:00  549 Five Valley Velo
6 Andrew Jensen   2:09:00  557 Bozeman Masters' Velo
7 David Hamer   Helena, MT2:09:00 287723  270 Big Sky Cyclery
8 Blair Fisher   Missoula, MT2:09:00 59294  553 Northern Rockies Cycling
9 John Melvin   Missoula, MT2:09:00 208075  551 Five Valley Velo
10 dan lennon   Bozeman, MT2:13:00 297356  542 Unattached
11 Martin Rollefson   2:13:00  568 Unattached
12 Dean McGovern   2:13:00  329 Unattached
13 Richard Strong   Bigfork, MT2:14:00 237922  229 Flathead Cycling
14 John Weston   Missoula, MT2:15:00 198928  234 Five Valley Velo
15 William Grey   Bozeman, MT2:17:00 14135  256 Bozeman Masters' Velo
16 Patrick Hatfield   Bozeman, MT2:17:00 273112  223 Bozeman Masters' Velo
17 John Preston   Bozeman, MT2:17:00 277519  224 Bozeman Masters' Velo
18 Maxwell Yanof   Bozeman, MT2:17:00 236853  468 Bozeman Masters' Velo
19 Russell Mallams   2:17:00  558 Unattached
20 Dan Funsch   Missoula, MT2:18:00 285428  550 Unattached
21 Mike Riley   2:24:00  571 Unattached
22 Parker Daviess   2:27:00  563 Unattached
23 Lanny Barton   3:28:00  543 Unattached

Men - A - MR

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Prather   Whitefish, MT2:08:00 273198  459 Great Northern Cycling
2 Brett Fagan   Bozeman, MT2:09:00 68190  257 Bozeman Masters' Velo
3 Jeffrey Twohig   Missoula, MT2:09:00 243404  340 Five Valley Velo
4 Michael Longmire   Missoula, MT2:09:00 21552  217 Northern Rockies Cycling
5 Richard West   Fairfield, MT2:09:00 63105  201 Echelon Cycling Club
6 Steve Zellmer   Missoula, MT2:09:00 261065  252 Northern Rockies Cycling
7 Robert Ray   Helena, MT2:09:00 68315  327 Team Great Divide

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Capozzoli   Great Falls, MT1:33:00 277240  548 Central Montana Junior Cycling
2 Robert Leavitt   1:33:00  574 Great Northern Cycling

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Herzig   Helena, MT2:59:00 16013  Montana Velo
2 Brian Williams   Missoula, MT3:00:00 243211  546 Northern Rockies Cycling
3 John Curry   Bozeman, MT3:00:00 230410  328 GAS/Intrinsik Architecture
4 John Weyhrich   Bozeman, MT3:00:00 37860  13 Five Valley Velo
5 Joshua Tack   Missoula, MT3:00:00 147856  576 Northern Rockies Cycling
6 Corey Meyer   Little Falls, MN3:00:00 259029  580 GAS/Intrinsik Architecture
7 Frank Gonzalez   Helena, MT3:00:00 201598  28 Montana Velo
8 Andrew Fischer   Missoula, MT3:00:00 197580  597 Northern Rockies Cycling
9 Jared Nelson   Bozeman, MT3:00:00 118749  14 GAS/Intrinsik Architecture
10 Geoffrey Proctor   Helena, MT3:08:00 48283  Montana Velo
11 John Fiore   Missoula, MT3:10:00 11655  221 Northern Rockies Cycling
DQ Marshall Opel   Whitefish, MT 198930  589 CMG Racing

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Frykman   Bozeman, MT2:59:00 266523  322 GAS/Intrinsik Architecture
2 Elliot Bassett   Missoula, MT2:59:00 198926  539 Northern Rockies Cycling
3 Alexandre Lussier   Bozeman, MT3:00:00 224673  325 GAS/Intrinsik Architecture
4 Nate Weston   Banner Elk, NC3:00:00 244914  337 GAS/Intrinsik Architecture
5 Shaun Radley   Missoula, MT3:00:00 225798  559 Northern Rockies Cycling
6 Scott Lipp   Bozeman, MT3:00:00 276577  767 GAS/Intrinsik Architecture
7 Jason Schmidt   Whitefish, MT3:00:00 31637  545 Great Northern Cycling
8 Graham Meng   Seattle, WA3:00:00 221208  594 Hagens Berman
9 Russell Schneider   Whitefish, MT3:06:00 58454  537 Flathead Cycling
10 Sebastian White   Bozeman, MT3:06:00 182933  335 GAS/Intrinsik Architecture
11 Tomas Dumbrovsky   Bozeman, MT3:10:00 237073  331 GAS/Intrinsik Architecture
12 Robert Presta   Missoula, MT3:22:00 202497  315 Northern Rockies Cycling
13 Howard Williams   Missoula, MT3:25:00 212074  347 Great Northern Cycling
14 Jason Delmue   Bozeman, MT3:25:00 231355  334 GAS/Intrinsik Architecture
DNF Darrin Johnson   Fort Collins, CO 17923  547 Echelon Health - Colorado

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Smith   Missoula, MT2:03:00 280089  573 Northern Rockies Cycling
2 Karl Vanderwood   Pittsburgh, PA2:03:00 284643  540 Montana Velo
3 Jesse Doll   Missoula, MT2:03:00 280412  486 Northern Rockies Cycling
4 Bryce Daviess   Steamboat Springs, CO2:03:00 284353  564 Northern Rockies Cycling
5 Wyatt Hatch   Highwood, MT2:03:00 250481  J01 Central Montana Junior Cycling
6 Zach Heskett   Kalispell2:03:00 291411  562 Great Northern Cycling
7 Erik Anderson   Whitefish, MT2:03:00 264378  554 Unattached
8 Michael Curtin   Big Sky, MT2:03:00 246663  463 GAS/Intrinsik Architecture
9 Scott Lenaburg   Missoula, MT2:03:00 275801  567 Northern Rockies Cycling
10 Eijai Oxford   Billings, MT2:03:00 276850  599 Central Montana Junior Cycling
11 Miles Key   Missoula, MT2:03:00 198925  415 Five Valley Velo
12 Rick Finley   Helena, MT2:06:00 11640  497 Montana Velo
13 Erik Horn   Bozeman, MT2:06:00 278349  593 Team Muleterro
14 Dylan Taylor   2:06:00  583 GAS/Intrinsik Architecture
15 Dan Gager (1 - Cat4)   Corvallis, MT2:06:00 96448  405 Five Valley Velo
16 Cory Hardy   Ennis, MT2:06:00 146021  595 Team Muleterro
17 Nicholas Newman (1 - Cat5)   Missoula, MT2:06:00 292629  552 Northern Rockies Cycling
18 Jason Armstrong   Bozeman, MT2:06:00 255615  561 GAS/Intrinsik Architecture
19 Joshua Phillips   Missoula, MT2:09:00 293860  570 Unattached
20 Kent Myers (2 - Cat5)   Billings, MT2:10:00 280013  544 Yellowstone Valley Cycling Club (YVCC)
21 Doug Overman   Kalispell, MT2:10:00 281088  566 Flathead Cycling
22 Jesse Vernon   Livingston, MT2:10:00 256658  588 GAS/Intrinsik Architecture
23 David Wagner   Anaconda, MT2:12:00 231049  457 Rimrock United Racing
24 Chad Preble   2:14:00  541 Unattached
25 Joshua Crutcher   Issaquah, WA2:14:00 129064  460 GAS/Intrinsik Architecture
26 douglas shappee (3 - Cat5)   Missoula, MT2:24:00 281287  581 Northern Rockies Cycling
27 Jeff Lutzenberger (4 - Cat5)   Bozeman, MT2:26:00 280871  592 GAS/Intrinsik Architecture
28 Kyle Balke (5 - Cat5)   Missoula, MT2:31:00 295361  572 Unattached
DNF Tyghe Vallard     582 Unattached

Women - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Miriam Rognlie   Bozeman, MT2:15:00 276868  J03 Team Delphine

Women - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Allison Rognlie   Bozeman, MT1:45:00 265349  J02 Team Delphine

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tamara Bessette   Missoula, MT2:09:00 47028  112 Northern Rockies Cycling
2 Amy Frykman   Bozeman, MT2:09:00 265248  142 Team Delphine
3 Marjolein Schat   Glen Ridge, NJ2:09:00 264895  147 Team Delphine
4 Geraldine Carter (1 - Cat3)   Missoula, MT2:13:00 264513  146 Northern Rockies Cycling
5 Lisa Curry   Bozeman, MT2:15:00 243762  127 GAS/Intrinsik Architecture
6 Lindsy Campbell   Missoula, MT2:15:00 287905  737 Northern Rockies Cycling
7 Lynette VanAken   Kalispell, MT2:15:00 279847  565 Flathead Cycling
8 Amy Chiuchiolo   Bozeman, MT2:15:00 179689  584 GAS/Intrinsik Architecture
9 Jessie Ham (2 - Cat3)   Missoula, MT2:24:00 246036  598 Northern Rockies Cycling
10 Claire Frost (3 - Cat3)   Missoula, MT2:25:00 264116  575 Team Delphine
11 Jennifer (Jenner) Yaeso   Gallatin Gateway, MT2:32:00 166679  152 GAS/Intrinsik Architecture

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Dingman   Bozeman, MT2:20:00 248346  162 Team Delphine
2 Julianne Zickovich   Bozeman, MT2:23:00 278297  154 GAS/Intrinsik Architecture
3 Renate Bush   2:23:00  600 Unattached
4 Joey Lenaburg   Missoula, MT2:23:00 263554  569 Northern Rockies Cycling
5 Kellie Carim   Missoula, MT2:23:00 298011  577 Unattached
6 Ivy Audrain   Seattle, WA2:24:00 287816  578 Northern Rockies Cycling
7 Kimberly Popham   2:32:00  587 Unattached
8 sheli thomas   Kalispell, MT2:35:00 276642  151 Flathead Cycling
9 Angela Bates   2:39:00  585 GAS/Intrinsik Architecture
10 MacKenzie Brosious   Frenchtown, MT2:49:00 295376  555 University of Montana
11 Melanie Melendrez   3:15:00  586 Unattached
DNF Rebecca Stancil     591 Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREBonk BreakerUSACDFShimanoSpyOSMOSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee