Race Results for
Tour de Grandview
Grandview, OH
(Event Information)
View By:
Criterium on 06/28/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emile Abraham     AeroCat Cycling Team
2 Andrew Crater   Greenville , SC 70612  62 Kenda Pro Cycling
3 Kirk Albers   Upper Arlington, OH 1283  Texas Roadhouse Cycling Team
4 Mark Hekman (1 - Pro)   Winston Salem, NC 72192  70 Team Mountain Kahki's p/b Epno
5 Juan Pablo Dotti     60 Aero Cat
6 Evan Fader (1 - Cat1)   Boulder, CO 194569  17 EMF Racing
7 Paul Martin   North Royalton, OH 207549  36 Panther/RGF Cycling pb Felt
8 Timothy Henry (2 - Pro)   Franklin, TN 127993  23 DLP Racing
9 Andy Moskal   Columbus, OH 213069  42 Panther / RGF Solutions pb Felt
10 Daniel Campbell   Dayton, OH 259383  Panther / RGF p/b Felt
11 Ryan Knapp   Columbus, IN 161263  32 Panther/RGF p/b Felt Bicycles
12 Jacob Rytlewski   Brownsburg, IN 133501  64 Kenda Pro Cycling Team
13 Robert Bush   Louisville, KY 233613  57 Texas Roadhouse Cycling Team
14 John Eisinger   Louisville, KY 202079  15 Ciclismo Racing
15 John Grant (2 - Cat1)   Louisville, KY 193579  19 Texas Roadhouse Cycling Team
16 Chad Burdzilauskas   Indianapolis, IN 122674  Kenda pro cycling p/b Spinergy
17 Gregory Christian   St Simons Is Ga 186412  11 Panther/RGF pb Felt
18 Mike Stubna   Philadelphia, PA 222437  71 Indiana Regional Medical Center
19 David Chernosky   Cuyahoga Falls, OH 49665  72 Panther
20 Mitchell Kersting   Louisville, KY 237344  31 Rapid Transit Racing
21 Carlos Alberto     59 Aero Cat
22 Turner Johnson   Oakland, CA 201349  58 Hershey Cancer Institute-GPOA-Cannondale
23 Stefan Kadar   Middleburg Heights, OH 141650  68 Panther/RGF Cycling
24 Michael Masters   Columbus, OH 83290  74 Team Abundance
25 Kevin Attkisson   Louisville, KY 201060  66 Texas Roadhouse Cycling Team
26 Joseph Kukolla   Indianapolis, IN 187714  65 Texas Roadhouse Cycling Team
27 Vincent Roberge   Redford, MI 190250  50 Panther/ RGF p/b Felt Bicycles
28 Jonathan Eropkin (3 - Cat1)   Fresno, CA 197844  16 Safeway/Bicycles Plus Racing
29 Scott Moro (4 - Cat1)   Mechanicsburg, OH 205611  41 Ohio Orthopedic-Moro Cycling

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Flecher   Columbus, OH 274985  308 Stark Velo
2 Johnathan Freter   Columbus, OH 266654  356 Prochain Cycling
3 Brent Martin   Stow, OH 268637  321 Stark Velo
4 Brandon Lach (1 - Cat4)   Cincinnati, OH 194380  359 Prochain Cycling
5 Andy Prickett   Pleasant Hill, OH 266105  309 Team Dayton Bicycling
6 Michael Savory   Miamisburg, OH 248650  329 Team Abundance
7 Rob Rhodes   Granville, OH 97673  326 Olympus Cycling Team
8 Garnett Abbey     342 D'Ornellas Racing Team
9 Scott Harris   Charlotte, NC 241231  350 Standard Pacific Homes Cycling Team
10 Noah Kinney   Huntington, WV 274106  339 
11 scott gartman   Salt Lake City, UT 282666  311 snakebite racing
12 Christopher Smith   Canton, OH 263109  331 Stark Velo
13 Dan Greene   Pittsburgh, PA 172784  345 Iron City Bikes
14 Richard Parr   Canton, OH 27316  358 Stark Velo
15 William Timberman   Springfield, OH 133867  335 Team Dayton Bicycling
16 Justin Ling   Columbus, OH 282163  319 Jeni's Icecream
17 Paul Carlson   Butler, PA 277695  303 Iron City Bikes
18 Aaron Cruikshank   Akron, OH 258844  340 Summit Freewheelers
19 Adam Williams   Pickerington, OH 38292  337 Olympus Cycling Team
20 John Lowry   Keene, NH 68474  320 Stark Velo
21 Jeff Aufdencamp   Columbus, OH 54950  300 Olympus Cycling Team
22 Andrew Hague   Columbus, OH 62149  354 Echelon Cycling Team
23 Matt Turi   North Canton, OH 209312  336 Stark Velo
24 Wes Rhoads (1 - Cat3)   Banner Elk , NC 271662  355 ProChain Cycling
25 Christopher Grisvard   Dublin, OH 52865  313 TEAM COLUMBUS
26 Stan Huffman   Kettering, OH 217938  315 Team Abundance
27 Brian Richter   West Lafayette, IN 270773  328 Sustainable Cycling
28 Michael Renneboog     343 D'Ornellas Racing Team
29 Ian Newcomb   Sacramento, CA 265515  324 Team Abundance
30 Scott Spees   St. Johns, FL 33586  332 Olympus Cycling Team
31 Paul Wood (2 - Cat3)   Fishers, IN 49738  338 MOB Squad
32 Joseph Hall   Columbus, OH 221249  353 COBC
33 Doug McConaha   Galena, OH 51774  322 Olympus Cycling Team

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Sundermeier   Columbus, OH 294885  511 Ohio Orthopedic-Moro Cycling
2 Trevor Miller     514 
3 Mitchell Modlich   Westerville, OH 288904  528 Ohio Orthopedic-Moro Cycling
4 BENJAMIN LAWRENCE     507 
5 Jeff Kompa   Cleveland Ohio 282965  523 Unattached
7 David Farnham   Columbus 156860  525 B 1 Bicycles
8 Phillip Boydelatour   Columbus, OH 276993  520 Team Awesome/ Jeni's
9 Michael Riley   Highlands Ranch, CO 281880  509 Ohio Orthopedic-Moro Cycling
10 Nathan Allen     540 Kenyon College
11 Brandon Gaunt   London, OH 295589  526 Unattached
12 Spencer Hackett   Columbus, OH 297118  524 B 1 Bicycles
13 Daniel Brown   Athens Oh 300286  516 Team Athens Cycling
14 adam schroeder     515 Team Lazy
15 Jason Carpenter   Galena, OH 281858  502 Olympus Homes
16 Ryan Fogle   Carlisle, OH 281698  536 Team Dayton Bicycling
17 Kristian Graham   Granville, OH 231846  519 Ohio Orthopedic
18 Kevin Wellendorf   Pickerington, OH 283318  513 BUCKEYE CYCLING CLUB
19 Adam Adair     529 Team AirForce
20 Casey Karnes   Columbus, OH 284273  517 B 1 Bicycles
21 David Muzik   New Albany, OH 298310  535 Unattached
22 anthony viton     533 Unattached
23 Jerry Lee   Fishers, IN 297181  508 TEAM NEBO RIDGE
24 Aaron Daniels   Dublin, OH 298109  531 
25 Minh Nguyen   Hilliard, OH 266585  527 B 1
26 Daniel McCarty   Springfield, OH 289808  126 Team Dayton Bicycling
27 Jeffrey Moore     518 Unattached
DNF Jed Johnson    LLC  506 Nanofiber Solutions

Men - Masters - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Greene   Pittsburgh, PA 172784  345 Iron City Bikes
2 Garnett Abbey     342 D'Ornellas Racing Team
3 Jack Sells   Louisville, KY 79423  120 Barbasol
4 Richard Gould   Hudson, OH 251266  341 Rainbow Inks Cycling Team
5 Jeff Grzybowski   South Euclid, OH 51518  123 Unattached
6 Richard Toler   Dayton, OH 66088  346 Team Columbus
7 Jeff Aufdencamp   Columbus, OH 54950  100 Olympus Cycling Team
8 Michael Renneboog     343 D'Ornellas Racing Team
9 Peter Czerwinski   Dublin, OH 252055  344 Echelon Cycling team
10 Scott Ecclestone   Fort Wayne, IN 287459  109 3RVS - Koehlinger/Kelley
11 Paul Carlson   Butler, PA 277695  103 Iron City Bikes
12 Dick Chartier   Hamilton, OH 238296  104 Team Abundance
13 Michael Canestaro   Dayton, OH 195585  102 Team Dayton Bicycling
14 Mitchell Tallan   Pickerington, OH 69678  112 SAVAGE HILL CYCLING TEAM
15 Brian Diffenbacher (1 - Cat3)   Broadview Heights, OH 65666  107 Team Lake Effect
16 Matt Turi   North Canton, OH 209312  113 Stark Velo
17 M. Shayne Dillinger   Beavercreek, OH 267052  108 Team Abundance
18 Steven Carter   Hilliard, OH 268490  118 Buckeye Cycling Club
19 Scott Young   Millersport, OH 109205  115 Tri Tech
20 Marshall Leininger   Canton, OH 205294  111 Stark Velo
21 Ted Pablo   Broadview Hgts, OH 130921  125 Unattached
22 John Vilevac III   Elyria, OH 278245  122 Snake Bite Racing
23 Christopher Grisvard   Dublin, OH 52865  110 TEAM COLUMBUS
24 George Conti   Powell, OH 118852  116 World of Pain
25 Jason Lasley   Louisville, KY 210693  121 Barbasol
26 Christian Fischer   Columbus, OH 11672  117 Ohio Orthopedic-Moro Cycling
27 Mark Corroto   Delaware, OH 197030  105 A World of Pain
28 Kelly Crooks   Washington, PA 193558  106 Pro Graphics Cycling
29 Bruce Trogdon     119 
30 David Buckner   Columbus, OH 53125  101 Ski Utah Cycling Team

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Musilli   Powell, OH 266563  620 COBC
2 Ryan Madis   Hudson, OH 284218  605 One Call Now
3 Richard Jones   Hilliard, OH 260320  602 NATIONAL ENGINEERING

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Logan Pitcher   Newark, OH 261273  606 Cobc/ National Engineering
2 Erick Madis   Hudson, OH 237913  604 One Call Now
3 Weston Flickinger     609 Summit Freewheelers

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Johnathan Freter   Columbus, OH 266654  618 Prochain Cycling
2 Brandon Lach   Cincinnati, OH 194380  613 Prochain Cycling
3 Cory St Clair   Cincinnati, OH 238230  614 ProChain Cycling
4 Brian Lark   New Albany, IN 258079  603 Red Zone Cycling
5 Wes Rhoads   Banner Elk , NC 271662  616 ProChain Cycling
6 Drew Bercaw   North Canton, OH 211109  600 One Call Now
7 Brett Sudetic   Brecksville, OH 283160  617 
8 Samuel Dobrozsi   Loveland, OH 235804  615 Prochain Cycling
9 Jarrett Frauhiger   Lebanon, OH 198933  612 Prochain Cycling
10 Charlie Rabinowitz   Wyoming, OH 280931  619 Prochain Cycling
11 Sam Murdock   Cincinnati, OH 232874  611 Pro Chain Cycling
12 Will Gleason   New Albany, OH 231092  608 National Engineering
13 Nick Yates   Newburgh, IN 281875  610 ProChain Cycling
14 Jacob Meyer   Sidney, OH 251724  607 Team Dayton Bicycling

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Walling   Kettering , OH 255284  209 Team Dayton Bicycling
2 Louise Turner (1 - Cat2)   Bloomington, IN 252582  208 Alderfer Bergen
3 Christy Keely   Holland Mi 267467  205 Team Kenda
4 Briana Kovac   Carmel, IN 200504  206 Alderfer Bergen
5 Christy Blakely   Charlotte, NC 148908  200 BMW/Bianchi
6 Sally Price   Cuyahoga Falls, OH 172593  213 Team SummaCare
7 Patricia Buerkle   Philadelphia, PA 131990  201 Zaveta
8 Staci Joy   Huntington, WV 239613  204 Altarum Women's Cycling Team
9 Sarah Caravella   Boulder, CO 199998  202 Juice Plus Cycling Team
10 Pamela Loebig   Bloomington, IN 241443  207 Alderfer Bergen
11 Erin Hetzel   Indianapolis, IN 275792  212 Alderfer Bergen
12 Jenette Williams (1 - Cat1)   Proctorville, OH 143297  211 Altarum Women's Cycling Team
13 Luanne Murray   London, OH 48868  203 
14 Melissa Weddell   Boone, NC 200359  210 Greenville Women's Cycling

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Peters   Columbus, OH 278486  263 National Engineering
2 Terra Kier   Grand Junction Co 275073  265 Team Dayton Bicycling
3 Michelle Morris   Cincinnati, OH 236167  268 One Call Now
4 Laura Stahl (1 - Cat3)   Columbus, OH 241396  266 Jeni's
5 Kenadi Moore     275 Unattached
6 Katherine Kakis Graham   Granville, OH 159671  273 Ohio Orthopedic
7 Victoria Steen     264 
8 Amy Kulesza   Columbus, OH 216124  262 Team Awesome/Jeni's
9 Hannah Mossman   Cincinnati, OH 260364  267 One Call
10 Patricia George   Pittsburgh, PA 271762  271 
11 Grace Hilliard     261 
12 Peninah Rosenblum (1 - Cat4)   San Diego, CA 274860  269 
13 Suzanne Tkach (2 - Cat4)   Columbus, OH 41040  272 
14 Bethaney Brown     270 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOShimanoSpyBonk BreakerCUOREUSACDFSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee