Race Results for
Whiteface 4th Annual 5K Downhill
Wilmington, NY
(Event Information)
View By:
Downhill on 08/30/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Miller   Harrisville, NY16:50.21 298544  331 

Men - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Louis-Philippe MCLEAN   10:03.75  202 
2 Nick GRAY   26:36.59  161 
2 Gregory CIRAULO   11:54.86  277 
3 Declan O'BRIEN   12:13.93  317 
4 Jason WISSLER   16:35.51  276 
5 Johnny EGAN   16:47.71  316 Sugarbush

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jon OBRIEN   13:50.45  261 
2 Jarris Goldeisen   Ellicott City, MD18:26.74 275733  266 Race Pace Bicycles
DNF Alex Colby   Westfield, MA 296886  267 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William BAZZANO   15:07.99  296 Beacon Bombers
2 David GRAY   15:08.89  302 
3 Joaquin Canizales   Little Falls, NJ17:45.83 249064  301 Team Martys

Men - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alan DAUM   14:23.53  306 

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Damon Morin   Dunbarton, NH9:37.37 287565  205 Team Drop
2 Nugent COLBY   9:52.64  210 Make Snow Not War
3 Dylan Conte   Stowe, VT10:10.28 292804  209 Team I-Ride
4 Sam HALTON   11:07.08  208 
5 Michael Rousseau   Burlington, CT11:30.73 282828  204 Wachusett Brewery Ra
6 Zack Taylor   Ballston Spa, NY12:32.26 296856  203 
7 Nick RICHER   18:56.87  207 
DNF Nicolas KONOW     206 

Men - Cat 2 - Junior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Curtis KELLOGG     181 

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mathieu BOUTHILLIER   10:01.92  184 FH Racing
2 Ryan Conroy   Kennett, PA10:33.96 284360  188 GGGG-Unit
3 Alexander KLIESH   10:42.14  194 Knapps Cyclery/Oakle
4 Jake GOSS   10:58.24  192 
5 Alex MCANDREW   11:02.78  189 Chucles Bikes
6 Kevin Cockerham   Burlington, NJ11:17.60 213780  185 Sinical Racing
7 Eric MILLER   11:26.46  191 Delta House
8 Joshua Kehs   Potsdam, NY11:50.64 284050  193 
9 Kris SEIPP   12:09.44  190 Team Martys
10 Steven CZAPLICKI   12:09.67  182 Knapps Cyclery
11 Roger Murphy   Portland, OR12:25.44 267175  187 
12 Michael Gavagan   Wilmington, DE13:39.58 277298  195 Brandywine
DNF Zach DORFMAN     183 Team Vivid
DNF Nicolas Poirier   Williston, VT 284444  186 

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike EASTMAN   9:50.25  222 Iride
2 Adrian CIERI   10:09.21  226 Rogue Racing
3 Luke Wenschhof   Fairport, NY10:25.72 298954  230 
4 Bill FRAZER   11:20.32  221 
5 Jason KNECHT   11:25.12  223 Iride
6 Ryan THIBAULT   11:34.54  224 Chi Bank Master Card
7 Etienne TREMBLAY   12:47.34  229 
8 Justin BREAULT   16:23.02  227 
DNF Benjamin WEAVER   DNF  228 Allied Milk
DNF Jamie POLD     231 Phat Moose Cycles

Men - Cat 2 - Master - 40 -99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Frank ENDRESON   12:44.15  236 Team Town Cycle

Men - Cat 2 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg COSGROVE   10:56.94  239 Tall Tree Cycles
3 Mark NASSAN   12:57.50  248 Leep Off Cycle
4 Keith MCKEEVER   13:28.84  242 Leep Off Cycle
5 George BODYCOAT   13:43.19  241 
6 Patrick DRISCOLL   13:51.64  243 
7 Charles MORIN   14:01.27  237 MMI

Men - Cat 1 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Bodycoat   Burlington, CT14:45.30 293349  162 

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Rude JR   Redding, CT8:17.80 209311  118 Santacruz Allride Ac
2 Logan James   Durango, CO9:06.14 215000  117 Pedal the Peak/e13
3 Proft LUEN   9:15.18  126 Sinister Bikes
4 Alistair PIMLOTT   9:25.99  122 Silent Divinci Racin
5 Logan Mulally   Reading, PA9:27.94 247832  116 Specialized Team Ame
6 David Milkiewicz   Troy, NY9:45.50 280668  127 Team Plattekill
7 Simon POIRIER GIROUX   9:52.07  123 Sports aux puces
8 Marc Rousseau   Burlington, CT9:52.16 282829  125 Wachusett Brewery Ra
9 Max Syron   Rockport, MA10:00.70 282083  124 Sinister/United Free
10 Peter McNulty   Walpole, MA10:43.51 244558  121 Team Drop
11 Max Hautaniemi   Rochester, NY11:48.85 272975  119 661
12 Michael Gross   Walpole, MA24:07.91 244155  120 Team Drop

Men - Cat 1 - Junior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Carpentier   Arlington, MA9:14.87 233962  90 Wentworth
5 Peter John Mihalick   Westport, CT9:50.52 249132  91 2wheelfreaks.com
12 Ryan Strang   Newbury Park, CA10:44.75 249533  89 

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Alex Moschitti   Fairless Hills, PA9:28.94 297556  100 Morpheus Cycles
3 Geoff Ayr   Westfield, MA9:35.53 185267  105 Make Snow Not War
4 David Penn   Burlington, CT9:42.98 247281  93 Wachusett Brewery Ra
6 Ryan Gardner   Marlboro, NY10:00.16 295562  88 Beacon Bombers
7 Sky Nicholson   Potsdam, NY10:06.26 214476  104 Sinister Snowfire
8 Sam Chipkin   Troy, NH10:21.85 298988  98 Drummer Racing
9 David KLAVER   10:23.17  87 Norco Grassroots
10 Brewster KANIS   10:25.79  95 Wachusett Brewery Ra
11 John (Jack) Williams   Stowe Vt, VT10:27.37 164519  97 Drummer Racing
13 David Eypper   Hanover, NH10:56.43 219344  94 Wachusett Brewery Ra
14 Frederic MIGNAULT   10:59.77  99 
15 Eric Allocco   Hamden, CT12:33.42 262124  86 
DNF David Schoon   Somerville, MADNF 163803  92 Wachusett Brewery Ra
DNF Chris Brown   Manchester, NH 174623  96 Oakley
DNF Oliver Levick   Troy, NHDNF 195365  103 Drummer Racing

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Marc Patrick BENOIT   9:15.07  131 FH Racing
3 Donald Roberts   Sanford, ME9:23.09 184818  136 Voncooper DHD
4 Dominic PICOTTE   9:29.09  137 Passion Velo
5 David Bershefsky   Stratford, CT9:41.61 263657  143 Drummer Racing
6 Neil Snyder   Berne, NY10:07.80 298444  133 Factory Voncooper
7 John Pentecost   Golden, CO10:35.57 27673  134 
8 Hernane Alves   Newark, NJ10:38.47 283245  139 Team Brazil
9 Thomas Shomper   Carlisle, PA11:04.92 152322  140 
DNF Todd Nicholas   Lancaster, PA 248064  132 Gretna Bikes

Men - Cat 1 - Senior - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Schueler   Baldwin, MD9:00.90 276992  135 Racers Edge

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
7 Paul Makowski   Rochester, NY12:46.26 296852  158 

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Dallegro   Happon Township, NJ9:57.56 154787  157 Sinical Racing
2 Dennis LaClair   Rutland, MA10:12.93 184234  154 Wachusett Brewery Ra
3 Thomas Anderson   Tully, NY10:51.46 229386  159 NEMA/Bike Loft
4 Douglass Wilson   Keene, NH11:03.86 280148  156 Drummer Racing
5 George Ulmer   Troy, NY11:17.42 197486  152 OMR
6 Reid Kiniry   Northfield, VT12:10.60 19208  155 Michelin
8 Richard Rude   Redding, CT15:30.67 189124  151 Cycle Center
9 Scott SINCLAIR   15:38.61  153 Cycle Solutions

Men - Pro - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neko Mulally   Pisgah Forest, NC7:48.15 247831  16 STA
2 Geritt Beytagh   Fletcher, NC7:50.85 188092  36 Morewood Bikes
3 Jurgen Beneke   Kingston, NY7:52.10 154993  25 
4 Jason Memmelaar   Chester, NY7:58.28 161139  38 Hayes/Manitou/SunRig
5 Heikki Hall   Durango, CO8:03.41 117452  30 e13
6 Chris Heath   Denver, CO8:03.76 177708  Manitou/Hayes
7 Ivan ALEJANDRO   8:08.94  51 Morpheus Cycles
8 Benjamin Moody   Rumney, NH8:13.73 24837  37 Rhino BIke Works
9 Gavin VAUGHAN   8:14.66  52 Sinister Snowfire
10 Yann GAUVIN   8:19.67  54 MTB
11 Logan Binggeli   Saint George, UT8:22.60 213148  10 KHS Bicylces
12 Naish Ulmer   Hood River, OR8:23.35 175253  39 KHS Factory Spyoptic
13 Lars Tribus   Milford, NJ8:24.93 35924  33 Chumba/RockShox
14 Zachary Faulkner   Spofford, NH8:27.24 231815  41 Drummer/Evil/e13
15 Samuel Mellen   Hillsboro, NH8:36.50 216943  27 Live Free or Die
16 Daniel SIMS   8:38.54  44 Team E-Brake
17 Kyle SANGERS   8:39.22  18 J & J
18 Tim Howland   Sugar Hill, NH8:40.12 212855  48 Cannondale Factory
19 Vincent TREMBLAY   8:48.83  53 Divinci/Lessard Bike
20 Matty KOMAR   8:53.28  34 Morewood Bikes
21 James JEANNET-CHIPMAN   9:06.73  23 Transcend Orange
22 Chris Higgerson   Deansboro, NY9:07.11 208966  46 Voncoopery
23 Kevin Green   Wellesley Hills, MA9:21.52 232240  50 
24 Bryan Willis   Baldwinville, MA9:24.99 162537  42 Wachusett Brewery Ra
25 Erik Gosselin   Bedford, NH9:27.70 257554  31 Team Drop
26 Sam ADAMS   9:48.33  40 
27 Justin Beers   Syracuse, NY9:48.52 247799  26 
28 Taylor ROWLANDS   10:00.67  32 
29 Thomas Bubier   Watertown, MA10:24.70 5297  35 
30 Andrew Bressem   Southwick, MA10:31.58 165912  45 New England Bikes
31 Tom KAKAMOUSIAS   11:17.90  21 Silent Divinci Racin
32 Paul Adams   Hillsboro, NH13:38.20 197251  24 Team Drop
DNF Quinton Spaulding   Henderson, NV 165835  20 KHS Bicycles
DNF Maxime FORTIN FAUBERT     22 FH Racing
DNF Bert Boyce   Cincinnati, OH 123123  47 Sam Adams
DNF Brian Piper   Belmont, MADNF 201904  29 e13
DNF Jeffrey Cayley   Santa Clarita, CA 219853  55 
DNF Luke Snyder   Cohoes, NY 266362  28 Scott/Voncooper
DNF James RENNIE   DNF  43 Team E-Brake
DNF Matt ZDRILUK     19 
DNF David TRUMPORE     49 Evil Bikes

Women - Cat 3 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
141216 Rebecca Bagley   Sanford, MEMongoose 283098  246 Voncooper

Women - Cat 2-3 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Mel FRAZIER   20:46.30  253 
5 Jennel Ortiz   Little Falls, NJ25:08.92 278924  251 Team Martys

Women - Cat 2 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Candace ELLICOTT   12:40.59  252 Tall Tree Cycles
4 Anne MINOR   20:46.64  247 

Women - Cat 1 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Becky Gardner   Marlboro, NY14:29.73 298049  166 Beacon Bombers

Women - Cat 1 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Susan del Pino   Stowe, VT14:48.52 176410  171 iRide/Oakley/Lueka
3 Stacy Beneke   Kingston, NY17:43.24 24479  172 Old Worl Plastic
4 Kristine Koch   East Aurora, NY46:13.25 203473  168 661/Spy/Fluid/SDG
DNF Vicki Koch   West Falls, NYDNF 200770  167 

Women - Pro - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dawn Bourque   Campton, NH9:41.29 4403  8W Rhino Bike Works
2 Karen Eagan   Lowell, MA10:05.50 200140  76 Sam Adams
3 Alexandra LACROIX   12:35.50  78 MTB
4 Jennifer Wolf   Mammoth Lakes, CA12:36.25 260823  4W Vixen Racing
5 Stephanie GOBERNAT   12:36.53  77 Cutters Bike Shop

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREBonk BreakerSpyShimanoOSMOSierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee