Race Results for
Spunk Lake Road Race
Avon, MN
(Event Information)
View By:
Road Race on 08/22/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pat Lemieux   Saint Paul, MN 210769   Kentucky Flyers
2 Andrew Kruse (1 - Cat2)   Minneapolis, MN 160686   Speedfix Racing
3 Anthony Olson   Kasota, MN 245537   St Paul Bicycle Racing Club
4 Jake Cohen   Castle Rock, CO 242643   Unattached
5 Alexander Meyer   Madison, WI 193722   Minnesota Cycling Team
6 Tim Mulrooney   Minneapolis, MN 49630   Synergy
7 Adam Bergman   Saint Paul, MN 103032   Kentucky Flyers
8 Scott Flanders   Minneapolis, MN 45337   Minneapolis Bicycle Racing Club
9 Alex Atherton   Marion, IA 237314   Flat City Cycling Club Inc.
10 Michael Woell   Minneapolis, MN 227850   Minneapolis Bicycle Racing Club
11 Joshua Roeser   Buffalo, MN 160630   Flat City Cycling Club Inc.
12 David Zimmermann   Saint Paul, MN 135976   Minneapolis Bicycle Racing Club
13 Gregory LaVick   St. Paul, MN 20517   Synergy
14 Adam Hanson   Duluth, MN 108535   Synergy
15 Brian Koeneman      Unattached
16 Rick Laliberte   Fargo, ND 210611   Great Plains Cycling Club
17 Paul Harrison   Minneapolis , MN 94132   Flat City Cycling Club Inc.
18 Jacob Boyce   Duluth, MN 227560   Synergy
19 Matt Williams   Bend, OR 207429   GrandStay Hotels
20 David Schueller   St. Bonifacius, MN 120143   GrandStay Hotels
21 Jens Brabbit   La Crosse 184406   GrandStay Hotels
22 Jay Henderson   Minneapolis, MN 15779   Silver Cycling
23 James Lockwood   St Paul, MN 128526   Flat City Cycling Club Inc.
24 Chia Kung      Unattached
25 Scott Hebel   Prior Lake, MN 15616   Eriks Bike Club/Eriks Bike Shop
26 Duane Dickey (1 - Cat1)   Cokato, MN 9437   Iowa City Cycling Club
27 Mark Skarpohl   Mankato, MN 48773   Minneapolis Bicycle Racing Club
28 James Cullen      Minneapolis Bicycle Racing Club
29 Adam Froemming   Edina, MN 160145   Minneapolis Bicycle Racing Club
30 Dave Hackworthy      St Paul Bicycle Racing Club
31 Ed Alpasa   Maple Grove, MN 160673   Flat City Cycling Club Inc.

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Gorski   Minneapolis, MN 246159   Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Mario Hernandez   San Francisco, CA 278649   Speedfix Racing
3 Robert Danneker      Synergy
4 Spencer Haugh   Dorchester, MA 214228   Behind-Bars/LGR
5 Russell Loucks   Eagan, MN 182695   Silver Cycling
6 Mark Hartney   Afton Mn 15314   Unattached
7 Mariusz Czarnomski   Cedar Rapids, IA 272490   University of North Dakota
8 Joseph Hamlin   Inver Grove Heights, MN 225985   St Paul Bicycle Racing Club
9 Jordan Cullen   Hudson, WI 229280   Minneapolis Bicycle Racing Club
10 Taylor George   Apple Valley, MN 245466   Unattached
11 Jason Prudhom   Savage, MN 269848   Behind-Bars/LGR
12 Kent Throlson   Minneapolis, MN 179235   Loon State Cyclists
13 Fred Mills      Granite City Cycle
14 Aaron Shaw   Rogers, MN 264910   Minnesota Junior Cycling Inc.
15 Mark Byrnes      Behind-Bars/LGR
16 Matthew Allen   Minneapolis, MN 200426   Behind-Bars/LGR

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Manske   Edenprairie, MN 292551   International Christian Cycling Club
2 Robert Rolle   Plymouth, MN 226727   Unattached
3 Fred Mayer   Minneapolis, MN 261384   Minneapolis Bicycle Racing Club
4 Adam Weber   Minneapolis, MN 294861   Balance Cycling and Triathlon Club
5 Bryan Loecken   Richfield, MN 53328   Loon State Cyclists
6 Robert Byers   Minneapolis, MN 268460   St Paul Bicycle Racing Club
7 Dan Alms   Minneapolis, MN 259385   Category 6 Racing Squad
8 Matthew Sterling   Lino Lakes, MN 240668   Gopher Wheelmen
9 Jim Ringuette   Minneapolis, MN 291180   Synergy
10 Chad Weisgram   Fargo, ND 289827   Unattached
11 Kris Weum      Unattached
12 Matthew Huseboe      Unattached
13 yancy ribbens      St Paul Bicycle Racing Club
14 Tyler Johnson      Unattached
15 Jared Allar   Pittsburgh, PA 289264   Great Plains Cycling Club
16 Thomas Manderfeld   Sauk Rapids, MN 82764   Loon State Cyclists
17 Alan Arends      Unattached
18 Chad Boehm   Grand Forks, ND 272862   University of North Dakota
19 Carlos Sabillon   Minneapolis, MN 278410   Unattached
20 Seth Iverson   Minneapolis, MN 267095   St Paul Bicycle Racing Club
21 Bruce Martens   Saint Paul, MN 212731   Balance Cycling and Triathlon Club
22 Jeff Colbeth   Lakeland, MN 269987   Unattached
23 Mark Halstrom   Sartell, MN 282297   Unattached
24 Robert Esposito      Unattached
25 Alan Eastlund      Unattached
26 Zachary Mohr   Minneapolis 162653   Unattached
27 John Licht      Unattached
28 Leif Johnson   Columbia Heights, MN 178531   University of Minnesota-Twin Cities
29 Brad Bradley   Anoka, MN 289690   Unattached
30 Derek DeLaPaz   Goldenvalley, MN 293480   Unattached
31 Nicholas Kimpton   Minneapolis, MN 293536   Unattached
32 Logan Smestad      Unattached
33 Michael Chauss   Woodbury, MN 178843   The Bikery Racing Club
34 Douglas Carter   Minneapolis, MN 283695   Birchwood/GIS
36 Jeffrey Anderson   Blaine, MN 279956   Loon State Cyclists
37 Jason Digman   Plymouth, MN 245677   Birchwood/GIS
38 Jay Obenauer      St Paul Bicycle Racing Club
39 Ralph Pennie   Afton, MN 123828   Unattached
40 Bambang Nursuwito      Unattached
41 Jayson Brunnette      Unattached
42 Michael Soderburg   Pillager, MN 228152   Flat City Cycling Club Inc.
43 Gregory Bramel   Little Canada, MN 291950   Flat City Cycling Club Inc.
44 Edgar Miranda      Unattached
45 Justin Obenauer      Unattached
46 Jeff Bauerly   St Cloud, MN 238527   Revolution Cycle and Ski
47 Woosung Kim      Unattached
48 John Hanson   Fargo, ND 228157   Paramount Sports
49 Michael Moriarity   Bloomington, MN 294003   Flat City Cycling Club Inc.
50 Jason Fergurson      Unattached

Men - Masters - 35-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Mlinar   Hutchinson, MN 48557   St Paul Bicycle Racing Club
2 Ray Coyle      GrandStay Hotels
3 Daniel Logan      River Valley Cycling Club- RVCC
4 Gregory Kondrasuk   Minneapolis, MN 19616   Chippewa Valley Cycling Club
5 Vincent Bernet   Fridley, MN 124925   St Paul Bicycle Racing Club
6 Marc Kermisch   Maple Grove, MN 80629   Loon State Cyclists
7 Charles Jacobs   Saint Paul, MN 17542   GrandStay Hotels
8 Christopher Johnston   Wayzata, MN 50643   Minnesota Cycling Team
9 Brent Binkowski (1 - Cat2)   Carlsbad, CA 59531   G.S. Circo Azzurro
10 Tim Smith   Olympia, WA 241621   Flat City Cycling Club Inc.
11 Gregg Tischler      Unattached
12 Charles Anderson   Blaine, MN 73373   St Paul Bicycle Racing Club
13 Carlton Mitchell   Maple Grove, MN 212092   Silver Cycling
14 Eric Piche      St Paul Bicycle Racing Club
15 Charlie Schad   Sartell, MN 279431   Unattached
16 Timothy Sproul   Arden Hills, MN 88723   Athletes Under Construction
17 Matt Stein   Northfield, MN 221389   Silver Cycling
18 Don Schmeichel   Andover, MN 92247   Loon State Cyclists
19 Jim Bell   Saint Cloud, MN 102936   GrandStay Hotels
20 Todd Heiser      Silver Cycling
21 Guy Alvarez   Lino Lakes, MN 155011   G.S. Circo Azzurro
22 Steve Laurel   Longmont, CO 240886   Flat City Cycling Club Inc.
23 Mark Dykes   Minneapolis, MN 10331   G.S. Circo Azzurro
24 Donald Hunley   Crystal, MN 50986   Flat City Cycling Club Inc.

Men - Masters - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Ludwigson   Stillwater, MN 212903   Loon State Cyclists
2 Thomas Pletcher   Hopkins, MN 225027   Minneapolis Bicycle Racing Club
3 John Stamm   Afton, MN 149093   Loon State Cyclists
4 Mark Kowaliw   St Louis Park, MN 181273   Silver Cycling
5 David Herbert   Rochester, MN 173959   Silver Cycling
6 John Dyste   Carver, MN 48836   Minnesota Cycling Team
7 Jack Stack   Minneapolis, MN 235474   Minneapolis Bicycle Racing Club
8 Russell Schmeichel      Unattached
9 Bernard Graham   Maple Grove, MN 201858   St Paul Bicycle Racing Club

Men - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nils Boberg   Shoreview, MN 284823   Minnesota Junior Cycling Inc.
2 Ryan Shaw   Rogers, MN 276375   Minnesota Junior Cycling Inc.
3 Daniel Svedberg   Woodbury, MN 278187   Minnesota Junior Cycling Inc.
4 Samuel Roden   Brooklyn Center, MN 276754   Minnesota Junior Cycling Inc.

Men - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Bramel      Flat City Cycling Club Inc.
2 Kai Johnson   Fargo, ND 297149   Unattached

Women - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa Dahlman   Saint Paul, MN 265917   Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Kyia Anderson   Saint Cloud, MN 130424   Unattached

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bianca Bergman      St Paul Bicycle Racing Club
2 Lee Penn   Minneapolis, MN 194317   St Paul Bicycle Racing Club
3 Jacklyn Carlson   Waconia, MN 259941   Silver Cycling
4 Amy Kline   Maplewood, MN 266646   St Paul Bicycle Racing Club

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heidi Dahlmann      Gopher Wheelmen
2 Heather George   Apple Valley, MN 293715   Unattached
3 Kristy Henderson   Minneapolis, MN 264109   Silver Cycling
4 Megan Lennon      Unattached
5 June Sayers      Lake Superior Cycling Club
6 Tiffany Czarnomski      Unattached
7 Terra James   Minneapolis , MN 281803   Speedfix Racing
8 Andrea PotyondySmith   Champlin, MN 284728   Loon State Cyclists
9 Cheryl Barker      Gopher Wheelmen

Women - Masters - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sherry Berde Townsend   Mendota Heights, MN 158605   Gopher Wheelmen
2 Kit Oslin   Fridley, MN 285069   St Paul Bicycle Racing Club

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaShimanoUSACDFCUOREBonk BreakerSpyOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee